FCM henter utrolig vigtig sejr over belgiere

Ousmane Diao blev matchvinder, da FC Midtjylland vandt 1-0 over Royale Union Saint-Gilloise i Europa League.



FC Midtjylland fortsætter de resultatmæssige lovende takter i Europas næstbedste klubturnering.

Torsdag aften vandt det danske mesterhold med 1-0 over belgiske Royale Union Saint-Gilloise efter et besynderligt kampbillede, hvor FC Midtjylland tog styringen og scorede tidligt for derefter at være næstbedst i stort set resten af kampen.

Takket være en stærk Elias Olafsson i målet var Ousmane Diaos fuldtræffer i det 18. minut nok til at sikre de tre point.

Dermed står midtjyderne noteret for syv point i turneringen. Efter tre ud af otte gruppekampe rækker det til en plads i den helt sjove ende af den 36 hold store tabel.

Nu er det formentlig blot et spørgsmål om at få et par point mere for at være helt sikker på en plads i knockoutfasen.

FC Midtjylland satte tungt pres på fra start, og det var fuldt fortjent, at det kastede et føringsmål af sig.

Efter en kort kombination på midtjydernes fjerde hjørnespark slog Aral Simsir et skarpt indlæg ind i feltet, og her kom midtstopperen Diao først på bolden og scorede sikkert fra nært hold.

Midtjyderne har haft for vane at komme bagud i denne sæson for ofte at komme tilbage med et stærkt modsvar. Torsdag var det omvendt. Efter føringsmålet virkede hjemmeholdet frivilligt til at stille sig langt tilbage i stedet for at bevare trykket på de indtil da tamme gæster.

Saint-Gilloise tog pænt imod invitationen om at blive lukket ind i kampen. Det kunne have kostet et indkasseret mål, men FC Midtjylland holdt føringen til pausen.

Midtjyderne fortsatte de drøje takter efter sidebyttet, og belgierne kunne lugte en udligning. I første omgang reddede stolpen FC Midtjylland, og siden diskede Elias Olafsson op med flere flotte og vigtige redninger.

I front havde belgierne den lynhurtige ghaneser Mohammed Fuseini, der i foråret løb fra langt de fleste forsvar i Superligaen. Den tidligere Randers-raket havde torsdag problemer med både balancen, beslutningerne og offsidelinjen, og gæsternes potentielt største trussel blev holdt nede.

På den centrale midtbane var Oliver Sørensen tilbage i startopstillingen for første gang i over en måned, men den normalt så utrættelige spiller havde kun luft til lidt over en time.

På det tidspunkt var det da også nødvendigt for Thomas Thomasberg at forsøge at ændre kampen fra bænken, hvis en logisk udligning skulle undgås.

Det lykkedes at få gjort kampen mere lige, men midtjyderne balancerede hele tiden på renden af et unødvendigt pointtab, men slap med skrækken.

/ritzau/





Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

I dialog med Steve Cooper

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Sunderland jagter dansk guldfugl

Marcondes afviser tilbud, men…



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Tæt på at købe FC København-spiller

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Tordner mod VM-træner

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Dame N’Doye scorer nyt job

Tunesien – Japan

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Ecuador – Curacao

Belgien – Iran

Jens Stage-skifte i fare

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

New Zealand – Egypten