FC Midtjylland fortsætter de resultatmæssige lovende takter i Europas næstbedste klubturnering.
Torsdag aften vandt det danske mesterhold med 1-0 over belgiske Royale Union Saint-Gilloise efter et besynderligt kampbillede, hvor FC Midtjylland tog styringen og scorede tidligt for derefter at være næstbedst i stort set resten af kampen.
Takket være en stærk Elias Olafsson i målet var Ousmane Diaos fuldtræffer i det 18. minut nok til at sikre de tre point.
Dermed står midtjyderne noteret for syv point i turneringen. Efter tre ud af otte gruppekampe rækker det til en plads i den helt sjove ende af den 36 hold store tabel.
Nu er det formentlig blot et spørgsmål om at få et par point mere for at være helt sikker på en plads i knockoutfasen.
FC Midtjylland satte tungt pres på fra start, og det var fuldt fortjent, at det kastede et føringsmål af sig.
Efter en kort kombination på midtjydernes fjerde hjørnespark slog Aral Simsir et skarpt indlæg ind i feltet, og her kom midtstopperen Diao først på bolden og scorede sikkert fra nært hold.
Midtjyderne har haft for vane at komme bagud i denne sæson for ofte at komme tilbage med et stærkt modsvar. Torsdag var det omvendt. Efter føringsmålet virkede hjemmeholdet frivilligt til at stille sig langt tilbage i stedet for at bevare trykket på de indtil da tamme gæster.
Saint-Gilloise tog pænt imod invitationen om at blive lukket ind i kampen. Det kunne have kostet et indkasseret mål, men FC Midtjylland holdt føringen til pausen.
Midtjyderne fortsatte de drøje takter efter sidebyttet, og belgierne kunne lugte en udligning. I første omgang reddede stolpen FC Midtjylland, og siden diskede Elias Olafsson op med flere flotte og vigtige redninger.
I front havde belgierne den lynhurtige ghaneser Mohammed Fuseini, der i foråret løb fra langt de fleste forsvar i Superligaen. Den tidligere Randers-raket havde torsdag problemer med både balancen, beslutningerne og offsidelinjen, og gæsternes potentielt største trussel blev holdt nede.
På den centrale midtbane var Oliver Sørensen tilbage i startopstillingen for første gang i over en måned, men den normalt så utrættelige spiller havde kun luft til lidt over en time.
På det tidspunkt var det da også nødvendigt for Thomas Thomasberg at forsøge at ændre kampen fra bænken, hvis en logisk udligning skulle undgås.
Det lykkedes at få gjort kampen mere lige, men midtjyderne balancerede hele tiden på renden af et unødvendigt pointtab, men slap med skrækken.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Villa spørger på tidl. FCM-profil
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
MEDIE
Den værste i 18 år – de overvejer det
NYHEDER
– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
MEDIE
‘Afgørende dage’
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
INTERVIEW
Er det Narteys kongeløn i Lyon?
Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund
Dorgu lyner! Manchester United slår City
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
NYHEDER
– Jeg var meget, meget tæt på anden klub
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
Nyt tilbageslag for Hjulmand
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
Verdensstjernes søn landet i København
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
NYHEDER
Vilde Jens Stage overgår FCK-tid
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
Optur før FC København-brag
Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
MEDIE
Nærmer sig aftale
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
EKSKLUSIVT