FCM henter utrolig vigtig sejr over belgiere

Ousmane Diao blev matchvinder, da FC Midtjylland vandt 1-0 over Royale Union Saint-Gilloise i Europa League.



FC Midtjylland fortsætter de resultatmæssige lovende takter i Europas næstbedste klubturnering.

Torsdag aften vandt det danske mesterhold med 1-0 over belgiske Royale Union Saint-Gilloise efter et besynderligt kampbillede, hvor FC Midtjylland tog styringen og scorede tidligt for derefter at være næstbedst i stort set resten af kampen.

Takket være en stærk Elias Olafsson i målet var Ousmane Diaos fuldtræffer i det 18. minut nok til at sikre de tre point.

Dermed står midtjyderne noteret for syv point i turneringen. Efter tre ud af otte gruppekampe rækker det til en plads i den helt sjove ende af den 36 hold store tabel.

Nu er det formentlig blot et spørgsmål om at få et par point mere for at være helt sikker på en plads i knockoutfasen.

FC Midtjylland satte tungt pres på fra start, og det var fuldt fortjent, at det kastede et føringsmål af sig.

Efter en kort kombination på midtjydernes fjerde hjørnespark slog Aral Simsir et skarpt indlæg ind i feltet, og her kom midtstopperen Diao først på bolden og scorede sikkert fra nært hold.

Midtjyderne har haft for vane at komme bagud i denne sæson for ofte at komme tilbage med et stærkt modsvar. Torsdag var det omvendt. Efter føringsmålet virkede hjemmeholdet frivilligt til at stille sig langt tilbage i stedet for at bevare trykket på de indtil da tamme gæster.

Saint-Gilloise tog pænt imod invitationen om at blive lukket ind i kampen. Det kunne have kostet et indkasseret mål, men FC Midtjylland holdt føringen til pausen.

Midtjyderne fortsatte de drøje takter efter sidebyttet, og belgierne kunne lugte en udligning. I første omgang reddede stolpen FC Midtjylland, og siden diskede Elias Olafsson op med flere flotte og vigtige redninger.

I front havde belgierne den lynhurtige ghaneser Mohammed Fuseini, der i foråret løb fra langt de fleste forsvar i Superligaen. Den tidligere Randers-raket havde torsdag problemer med både balancen, beslutningerne og offsidelinjen, og gæsternes potentielt største trussel blev holdt nede.

På den centrale midtbane var Oliver Sørensen tilbage i startopstillingen for første gang i over en måned, men den normalt så utrættelige spiller havde kun luft til lidt over en time.

På det tidspunkt var det da også nødvendigt for Thomas Thomasberg at forsøge at ændre kampen fra bænken, hvis en logisk udligning skulle undgås.

Det lykkedes at få gjort kampen mere lige, men midtjyderne balancerede hele tiden på renden af et unødvendigt pointtab, men slap med skrækken.

/ritzau/





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

FC Midtjylland – AGF

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Den største genistreg i Superligaen?

Riemer reagerer på stor landsholdschok



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Tøfting: Good on paper – shit on grass



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Nedtur for Højlund og Napoli

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Steve Cooper storroser stjerne

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Her spiller Lasse Schöne i dag

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Vejle Boldklub – FC København

FC Nordsjælland – Viborg FF

Silkeborg IF – FC Fredericia

OB – Randers FC

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud