FC Midtjylland fortsætter de resultatmæssige lovende takter i Europas næstbedste klubturnering.
Torsdag aften vandt det danske mesterhold med 1-0 over belgiske Royale Union Saint-Gilloise efter et besynderligt kampbillede, hvor FC Midtjylland tog styringen og scorede tidligt for derefter at være næstbedst i stort set resten af kampen.
Takket være en stærk Elias Olafsson i målet var Ousmane Diaos fuldtræffer i det 18. minut nok til at sikre de tre point.
Dermed står midtjyderne noteret for syv point i turneringen. Efter tre ud af otte gruppekampe rækker det til en plads i den helt sjove ende af den 36 hold store tabel.
Nu er det formentlig blot et spørgsmål om at få et par point mere for at være helt sikker på en plads i knockoutfasen.
FC Midtjylland satte tungt pres på fra start, og det var fuldt fortjent, at det kastede et føringsmål af sig.
Efter en kort kombination på midtjydernes fjerde hjørnespark slog Aral Simsir et skarpt indlæg ind i feltet, og her kom midtstopperen Diao først på bolden og scorede sikkert fra nært hold.
Midtjyderne har haft for vane at komme bagud i denne sæson for ofte at komme tilbage med et stærkt modsvar. Torsdag var det omvendt. Efter føringsmålet virkede hjemmeholdet frivilligt til at stille sig langt tilbage i stedet for at bevare trykket på de indtil da tamme gæster.
Saint-Gilloise tog pænt imod invitationen om at blive lukket ind i kampen. Det kunne have kostet et indkasseret mål, men FC Midtjylland holdt føringen til pausen.
Midtjyderne fortsatte de drøje takter efter sidebyttet, og belgierne kunne lugte en udligning. I første omgang reddede stolpen FC Midtjylland, og siden diskede Elias Olafsson op med flere flotte og vigtige redninger.
I front havde belgierne den lynhurtige ghaneser Mohammed Fuseini, der i foråret løb fra langt de fleste forsvar i Superligaen. Den tidligere Randers-raket havde torsdag problemer med både balancen, beslutningerne og offsidelinjen, og gæsternes potentielt største trussel blev holdt nede.
På den centrale midtbane var Oliver Sørensen tilbage i startopstillingen for første gang i over en måned, men den normalt så utrættelige spiller havde kun luft til lidt over en time.
På det tidspunkt var det da også nødvendigt for Thomas Thomasberg at forsøge at ændre kampen fra bænken, hvis en logisk udligning skulle undgås.
Det lykkedes at få gjort kampen mere lige, men midtjyderne balancerede hele tiden på renden af et unødvendigt pointtab, men slap med skrækken.
/ritzau/
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
Kamil Grabara-opslag bemærkes
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
NYHEDER
Stort Yussuf Poulsen-chok
TRANSFER
Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
Åge Hareide er død
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn
NYHEDER
AGF med banebrydende tilskuertiltag
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
NYHEDER
– Lidt af en bombe
NYHEDER
Kæmpe brag venter fredag
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
NYHEDER
Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub
NYHEDER
Kæmpe gennembrud af Mattsson
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
EKSKLUSIVT
Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
MEDIE
Han er IKKE i spil
NYHEDER
Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris
NYHEDER
Her er Danmarks EM-trup
EKSKLUSIVT
Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid
Anders Antonsen begræder Axelsen-skade
Manchester City klar til semifinale
DAGENS SPILFORSLAG
Mens vi venter på Godo
FANKLUBBEN
Drømmer om Andreas Maxsø, men…
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
INTERVIEW