FC Midtjylland fortsætter de resultatmæssige lovende takter i Europas næstbedste klubturnering.
Torsdag aften vandt det danske mesterhold med 1-0 over belgiske Royale Union Saint-Gilloise efter et besynderligt kampbillede, hvor FC Midtjylland tog styringen og scorede tidligt for derefter at være næstbedst i stort set resten af kampen.
Takket være en stærk Elias Olafsson i målet var Ousmane Diaos fuldtræffer i det 18. minut nok til at sikre de tre point.
Dermed står midtjyderne noteret for syv point i turneringen. Efter tre ud af otte gruppekampe rækker det til en plads i den helt sjove ende af den 36 hold store tabel.
Nu er det formentlig blot et spørgsmål om at få et par point mere for at være helt sikker på en plads i knockoutfasen.
FC Midtjylland satte tungt pres på fra start, og det var fuldt fortjent, at det kastede et føringsmål af sig.
Efter en kort kombination på midtjydernes fjerde hjørnespark slog Aral Simsir et skarpt indlæg ind i feltet, og her kom midtstopperen Diao først på bolden og scorede sikkert fra nært hold.
Midtjyderne har haft for vane at komme bagud i denne sæson for ofte at komme tilbage med et stærkt modsvar. Torsdag var det omvendt. Efter føringsmålet virkede hjemmeholdet frivilligt til at stille sig langt tilbage i stedet for at bevare trykket på de indtil da tamme gæster.
Saint-Gilloise tog pænt imod invitationen om at blive lukket ind i kampen. Det kunne have kostet et indkasseret mål, men FC Midtjylland holdt føringen til pausen.
Midtjyderne fortsatte de drøje takter efter sidebyttet, og belgierne kunne lugte en udligning. I første omgang reddede stolpen FC Midtjylland, og siden diskede Elias Olafsson op med flere flotte og vigtige redninger.
I front havde belgierne den lynhurtige ghaneser Mohammed Fuseini, der i foråret løb fra langt de fleste forsvar i Superligaen. Den tidligere Randers-raket havde torsdag problemer med både balancen, beslutningerne og offsidelinjen, og gæsternes potentielt største trussel blev holdt nede.
På den centrale midtbane var Oliver Sørensen tilbage i startopstillingen for første gang i over en måned, men den normalt så utrættelige spiller havde kun luft til lidt over en time.
På det tidspunkt var det da også nødvendigt for Thomas Thomasberg at forsøge at ændre kampen fra bænken, hvis en logisk udligning skulle undgås.
Det lykkedes at få gjort kampen mere lige, men midtjyderne balancerede hele tiden på renden af et unødvendigt pointtab, men slap med skrækken.
/ritzau/
Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
Hård kritik af FC København-stjerne
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
MEDIE
Brendan Rodgers i chokskifte
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
MEDIE
Bliver det Andreas Christensens næste klub?
TRANSFER
Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division
Målmand håber på Brøndby-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål
AVIS
Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
Aldrig set før
TRANSFER
Nu kommenterer han FC København-historie
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
EKSKLUSIVT
Danske klubber efter Thomas Delaney
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
TOPNYHED
Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
HELT VILDT
FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’
Medier fælder dom over Kasper Schmeichel
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
NYHEDER
Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’
NYHEDER
Tullberg afslører ‘hemmeligheden’
NYHEDER
Franculino opereret: Ude i flere måneder
DAGENS SPILFORSLAG
Superfriserne kan drille i Rotterdam
Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
NYHEDER
– Det er alvorligt og ret bekymrende
NYHEDER
Vanvittig kamp for Manchester United
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Wales
Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark
MEDIE