FC Midtjylland fortsætter de resultatmæssige lovende takter i Europas næstbedste klubturnering.
Torsdag aften vandt det danske mesterhold med 1-0 over belgiske Royale Union Saint-Gilloise efter et besynderligt kampbillede, hvor FC Midtjylland tog styringen og scorede tidligt for derefter at være næstbedst i stort set resten af kampen.
Takket være en stærk Elias Olafsson i målet var Ousmane Diaos fuldtræffer i det 18. minut nok til at sikre de tre point.
Dermed står midtjyderne noteret for syv point i turneringen. Efter tre ud af otte gruppekampe rækker det til en plads i den helt sjove ende af den 36 hold store tabel.
Nu er det formentlig blot et spørgsmål om at få et par point mere for at være helt sikker på en plads i knockoutfasen.
FC Midtjylland satte tungt pres på fra start, og det var fuldt fortjent, at det kastede et føringsmål af sig.
Efter en kort kombination på midtjydernes fjerde hjørnespark slog Aral Simsir et skarpt indlæg ind i feltet, og her kom midtstopperen Diao først på bolden og scorede sikkert fra nært hold.
Midtjyderne har haft for vane at komme bagud i denne sæson for ofte at komme tilbage med et stærkt modsvar. Torsdag var det omvendt. Efter føringsmålet virkede hjemmeholdet frivilligt til at stille sig langt tilbage i stedet for at bevare trykket på de indtil da tamme gæster.
Saint-Gilloise tog pænt imod invitationen om at blive lukket ind i kampen. Det kunne have kostet et indkasseret mål, men FC Midtjylland holdt føringen til pausen.
Midtjyderne fortsatte de drøje takter efter sidebyttet, og belgierne kunne lugte en udligning. I første omgang reddede stolpen FC Midtjylland, og siden diskede Elias Olafsson op med flere flotte og vigtige redninger.
I front havde belgierne den lynhurtige ghaneser Mohammed Fuseini, der i foråret løb fra langt de fleste forsvar i Superligaen. Den tidligere Randers-raket havde torsdag problemer med både balancen, beslutningerne og offsidelinjen, og gæsternes potentielt største trussel blev holdt nede.
På den centrale midtbane var Oliver Sørensen tilbage i startopstillingen for første gang i over en måned, men den normalt så utrættelige spiller havde kun luft til lidt over en time.
På det tidspunkt var det da også nødvendigt for Thomas Thomasberg at forsøge at ændre kampen fra bænken, hvis en logisk udligning skulle undgås.
Det lykkedes at få gjort kampen mere lige, men midtjyderne balancerede hele tiden på renden af et unødvendigt pointtab, men slap med skrækken.
/ritzau/
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
NYHEDER
FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
UEFA med ny stor FC København-straf
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
Vild udtalelse om Nathan Trott
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
Arsenal skuffer mod bundprop
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
Medie peger på FC København
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
Real Madrid raser efter anklager om racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
MEDIE
Choktransfer?
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
NYHEDER