FCM henter utrolig vigtig sejr over belgiere

Ousmane Diao blev matchvinder, da FC Midtjylland vandt 1-0 over Royale Union Saint-Gilloise i Europa League.



FC Midtjylland fortsætter de resultatmæssige lovende takter i Europas næstbedste klubturnering.

Torsdag aften vandt det danske mesterhold med 1-0 over belgiske Royale Union Saint-Gilloise efter et besynderligt kampbillede, hvor FC Midtjylland tog styringen og scorede tidligt for derefter at være næstbedst i stort set resten af kampen.

Takket være en stærk Elias Olafsson i målet var Ousmane Diaos fuldtræffer i det 18. minut nok til at sikre de tre point.

Dermed står midtjyderne noteret for syv point i turneringen. Efter tre ud af otte gruppekampe rækker det til en plads i den helt sjove ende af den 36 hold store tabel.

Nu er det formentlig blot et spørgsmål om at få et par point mere for at være helt sikker på en plads i knockoutfasen.

FC Midtjylland satte tungt pres på fra start, og det var fuldt fortjent, at det kastede et føringsmål af sig.

Efter en kort kombination på midtjydernes fjerde hjørnespark slog Aral Simsir et skarpt indlæg ind i feltet, og her kom midtstopperen Diao først på bolden og scorede sikkert fra nært hold.

Midtjyderne har haft for vane at komme bagud i denne sæson for ofte at komme tilbage med et stærkt modsvar. Torsdag var det omvendt. Efter føringsmålet virkede hjemmeholdet frivilligt til at stille sig langt tilbage i stedet for at bevare trykket på de indtil da tamme gæster.

Saint-Gilloise tog pænt imod invitationen om at blive lukket ind i kampen. Det kunne have kostet et indkasseret mål, men FC Midtjylland holdt føringen til pausen.

Midtjyderne fortsatte de drøje takter efter sidebyttet, og belgierne kunne lugte en udligning. I første omgang reddede stolpen FC Midtjylland, og siden diskede Elias Olafsson op med flere flotte og vigtige redninger.

I front havde belgierne den lynhurtige ghaneser Mohammed Fuseini, der i foråret løb fra langt de fleste forsvar i Superligaen. Den tidligere Randers-raket havde torsdag problemer med både balancen, beslutningerne og offsidelinjen, og gæsternes potentielt største trussel blev holdt nede.

På den centrale midtbane var Oliver Sørensen tilbage i startopstillingen for første gang i over en måned, men den normalt så utrættelige spiller havde kun luft til lidt over en time.

På det tidspunkt var det da også nødvendigt for Thomas Thomasberg at forsøge at ændre kampen fra bænken, hvis en logisk udligning skulle undgås.

Det lykkedes at få gjort kampen mere lige, men midtjyderne balancerede hele tiden på renden af et unødvendigt pointtab, men slap med skrækken.

/ritzau/





Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til




Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Brøndby IF – Sønderjyske

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris

Det har jeg ikke set før i Superligaen



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Alexander Bah tog beslutning for Mourinho

AGF – Viborg FF

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Silkeborg IF – FC Midtjylland

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Randers FC – FC Fredericia



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix

Real Madrid taber

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Neymar overvejer karrierestop

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Scoringsfattigt i Silkeborg

Aston Villa og Chelsea smider point

Neestrup: ‘Fuck det!’

FCK afværger historisk nederlag

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Tottenham Hotspur – Arsenal

Alexander Lind revser Superliga-profil

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Kæmpe Superliga-comeback

En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele