FC Midtjylland fortsætter de resultatmæssige lovende takter i Europas næstbedste klubturnering.
Torsdag aften vandt det danske mesterhold med 1-0 over belgiske Royale Union Saint-Gilloise efter et besynderligt kampbillede, hvor FC Midtjylland tog styringen og scorede tidligt for derefter at være næstbedst i stort set resten af kampen.
Takket være en stærk Elias Olafsson i målet var Ousmane Diaos fuldtræffer i det 18. minut nok til at sikre de tre point.
Dermed står midtjyderne noteret for syv point i turneringen. Efter tre ud af otte gruppekampe rækker det til en plads i den helt sjove ende af den 36 hold store tabel.
Nu er det formentlig blot et spørgsmål om at få et par point mere for at være helt sikker på en plads i knockoutfasen.
FC Midtjylland satte tungt pres på fra start, og det var fuldt fortjent, at det kastede et føringsmål af sig.
Efter en kort kombination på midtjydernes fjerde hjørnespark slog Aral Simsir et skarpt indlæg ind i feltet, og her kom midtstopperen Diao først på bolden og scorede sikkert fra nært hold.
Midtjyderne har haft for vane at komme bagud i denne sæson for ofte at komme tilbage med et stærkt modsvar. Torsdag var det omvendt. Efter føringsmålet virkede hjemmeholdet frivilligt til at stille sig langt tilbage i stedet for at bevare trykket på de indtil da tamme gæster.
Saint-Gilloise tog pænt imod invitationen om at blive lukket ind i kampen. Det kunne have kostet et indkasseret mål, men FC Midtjylland holdt føringen til pausen.
Midtjyderne fortsatte de drøje takter efter sidebyttet, og belgierne kunne lugte en udligning. I første omgang reddede stolpen FC Midtjylland, og siden diskede Elias Olafsson op med flere flotte og vigtige redninger.
I front havde belgierne den lynhurtige ghaneser Mohammed Fuseini, der i foråret løb fra langt de fleste forsvar i Superligaen. Den tidligere Randers-raket havde torsdag problemer med både balancen, beslutningerne og offsidelinjen, og gæsternes potentielt største trussel blev holdt nede.
På den centrale midtbane var Oliver Sørensen tilbage i startopstillingen for første gang i over en måned, men den normalt så utrættelige spiller havde kun luft til lidt over en time.
På det tidspunkt var det da også nødvendigt for Thomas Thomasberg at forsøge at ændre kampen fra bænken, hvis en logisk udligning skulle undgås.
Det lykkedes at få gjort kampen mere lige, men midtjyderne balancerede hele tiden på renden af et unødvendigt pointtab, men slap med skrækken.
/ritzau/
Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
FANKLUBBEN
FCK ville hellere af med ham – og tak for det!
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
Pibekoncert til Thomas Frank
MEDIE
Lurer på dyr dansk stjerne
TRANSFER
Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
INTERVIEW
Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
NYHEDER
Det er et mysterium for Pep Guardiola
TRANSFER
Solgt for 285 millioner
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
MEDIE
Spøger i kæmpeklub
‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’
TOPNYHED
Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København binder stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL
Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen
TOPNYHED
Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber
TOPNYHED
Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby
Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader
Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford
DAGENS SPILFORSLAG
Sløv kampstart på Sardinien
NYHEDER
Liverpool skuffer stort mod oprykker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF
BIZART
Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’
TOPNYHED
Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’
Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26
Dansker skuffet over manglende Fifa-svar