”I morgen er I atter immigranter i jeres egen by.”
Det væltede ind med kritik og fordømmelse af FC Midtjylland på de sociale medier, efter at en gruppe FC Midtjylland-tilhængere fremviste et banner med ovenstående tekst ved torsdagens Europa League-opgør mod Malmö FF på MCH Arena. Klubben tog efter kampen afstand via Twitter, og nu følger man op via klubbens hjemmeside.
For bannerets budskab står Midtjyllands står ikke inde for.
– Banneret kan dårligt komme længere væk fra vores værdier. FCM er en familieklub, hvor vi passer på hinanden, og inklusion er afgørende for os, siger Jacob Jørgensen, FC Midtjyllands kommercielle direktør, til hjemmesiden.
Jørgensen fortæller samtidig, at alle bannere normalt skal godkendes, men at dette banner blev smuglet ind på stadion. Det betyder, at der skal strammes op på en række procedurer, konkluderer han.
– Normalt skal vi godkende alle bannere på stadion, det er aftalen, men dette banner så vi aldrig – måske fordi de ansvarlige for banneret havde en mistanke om, at vi selvfølgelig ville afvise den.
– Der er klare regler mellem klub og fans, så det er klart, at der er en række procedurer, der strammes op på i fremtiden. Vi tager også initiativ til en endnu tættere dialog med vores fans, så ingen er i tvivl om, hvad vi står for som klub. Det er blandt andet det modsatte af ekskludering.
Midtjyderne skriver på deres hjemmeside, at de arbejder på at finde bannerets ejermænd, og de kan formentlig se frem til karantæner og afgifter. Der skal dog først findes et passende niveau for konsekvenser af et upassende banner, fortæller den kommercielle direktør.
– Når det handler om pyroteknik, som der også var noget af, er konsekvensen for de ansvarlige en afgift på 15.000 kroner og karantæne i et halvt år – det har vi simpelthen en procedure for, mens vi, i forhold til upassende bannere, skal finde et passende niveau for konsekvenserne. Vi tager aktion på det her på en måde, som matcher de værdier, en klub som FCM har.
FC Midtjylland tabte opgøret 2-0 og missede dermed Europa League-gruppespillet efter et samlet 4-2-nederlag til Malmö FF.
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
EKSKLUSIVT
FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’
NYHEDER
Bendtner med drømmemelding for Danmark
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
NYHEDER
Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus
NYHEDER
Højbjerg: ‘Det er en skandale’
NYHEDER
Riemer giver Højlund-opdatering
NYHEDER
I chok over Jacob Friis-udtalelser
NYHEDER
Skotland dummer sig i Grækenland
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
GOG buldrer forbi bundhold
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
Medie med Kamil Grabara-afsløring
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
NYHEDER
Storsejr til Spanien – meget tæt på VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
TOPNYHED
Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
Superliga-profil får trænerlicens
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
Her kan du se Danmark mod Belarus
Chok i OB – siger op efter seks dage
AVIS
Glimrende nyt om Chido Obi
TRANSFER
Landsholdsspiller på vej til Danmark?
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
TOPNYHED
Dansk stjerne udgår med sygdom
Røgalarm udsætter kampstart i Parken
Belgien skuffer mod Kasakhstan
NYHEDER
Advarer mod at undervurdere Belarus
TOPNYHED
Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne
Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
TOPNYHED
Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark
Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussere kan rejse sig i Parken
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
NYHEDER
