FCM leder efter de ansvarlige for omdiskuteret banner

FC Midtjylland fordømmer det omdiskuterede banner ved torsdagens Europa League-opgør og understreger, at gerningsmændene skal findes og straffes.



”I morgen er I atter immigranter i jeres egen by.”

Det væltede ind med kritik og fordømmelse af FC Midtjylland på de sociale medier, efter at en gruppe FC Midtjylland-tilhængere fremviste et banner med ovenstående tekst ved torsdagens Europa League-opgør mod Malmö FF på MCH Arena. Klubben tog efter kampen afstand via Twitter, og nu følger man op via klubbens hjemmeside.

For bannerets budskab står Midtjyllands står ikke inde for.

– Banneret kan dårligt komme længere væk fra vores værdier. FCM er en familieklub, hvor vi passer på hinanden, og inklusion er afgørende for os, siger Jacob Jørgensen, FC Midtjyllands kommercielle direktør, til hjemmesiden.

Jørgensen fortæller samtidig, at alle bannere normalt skal godkendes, men at dette banner blev smuglet ind på stadion. Det betyder, at der skal strammes op på en række procedurer, konkluderer han.

– Normalt skal vi godkende alle bannere på stadion, det er aftalen, men dette banner så vi aldrig – måske fordi de ansvarlige for banneret havde en mistanke om, at vi selvfølgelig ville afvise den.

– Der er klare regler mellem klub og fans, så det er klart, at der er en række procedurer, der strammes op på i fremtiden. Vi tager også initiativ til en endnu tættere dialog med vores fans, så ingen er i tvivl om, hvad vi står for som klub. Det er blandt andet det modsatte af ekskludering.

Midtjyderne skriver på deres hjemmeside, at de arbejder på at finde bannerets ejermænd, og de kan formentlig se frem til karantæner og afgifter. Der skal dog først findes et passende niveau for konsekvenser af et upassende banner, fortæller den kommercielle direktør.

– Når det handler om pyroteknik, som der også var noget af, er konsekvensen for de ansvarlige en afgift på 15.000 kroner og karantæne i et halvt år – det har vi simpelthen en procedure for, mens vi, i forhold til upassende bannere, skal finde et passende niveau for konsekvenserne. Vi tager aktion på det her på en måde, som matcher de værdier, en klub som FCM har.

FC Midtjylland tabte opgøret 2-0 og missede dermed Europa League-gruppespillet efter et samlet 4-2-nederlag til Malmö FF.




Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Thomas Frank siger undskyld

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Et sjældent syn i FC Midtjylland

“Har set ham fra OB få karantæne”

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Andreas Christensen i chokskifte?

Superliga-legende stråler som 41-årig

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Uhre kom på banen i stor skuffelse

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Brøndby-stjerne langer ud efter dommer

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

‘Tæt på ren elendighed’

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet

Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Miserabelt i Manchester

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

Pogba er lettet

Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’

Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for