FCM leder efter de ansvarlige for omdiskuteret banner

FC Midtjylland fordømmer det omdiskuterede banner ved torsdagens Europa League-opgør og understreger, at gerningsmændene skal findes og straffes.



”I morgen er I atter immigranter i jeres egen by.”

Det væltede ind med kritik og fordømmelse af FC Midtjylland på de sociale medier, efter at en gruppe FC Midtjylland-tilhængere fremviste et banner med ovenstående tekst ved torsdagens Europa League-opgør mod Malmö FF på MCH Arena. Klubben tog efter kampen afstand via Twitter, og nu følger man op via klubbens hjemmeside.

For bannerets budskab står Midtjyllands står ikke inde for.

– Banneret kan dårligt komme længere væk fra vores værdier. FCM er en familieklub, hvor vi passer på hinanden, og inklusion er afgørende for os, siger Jacob Jørgensen, FC Midtjyllands kommercielle direktør, til hjemmesiden.

Jørgensen fortæller samtidig, at alle bannere normalt skal godkendes, men at dette banner blev smuglet ind på stadion. Det betyder, at der skal strammes op på en række procedurer, konkluderer han.

– Normalt skal vi godkende alle bannere på stadion, det er aftalen, men dette banner så vi aldrig – måske fordi de ansvarlige for banneret havde en mistanke om, at vi selvfølgelig ville afvise den.

– Der er klare regler mellem klub og fans, så det er klart, at der er en række procedurer, der strammes op på i fremtiden. Vi tager også initiativ til en endnu tættere dialog med vores fans, så ingen er i tvivl om, hvad vi står for som klub. Det er blandt andet det modsatte af ekskludering.

Midtjyderne skriver på deres hjemmeside, at de arbejder på at finde bannerets ejermænd, og de kan formentlig se frem til karantæner og afgifter. Der skal dog først findes et passende niveau for konsekvenser af et upassende banner, fortæller den kommercielle direktør.

– Når det handler om pyroteknik, som der også var noget af, er konsekvensen for de ansvarlige en afgift på 15.000 kroner og karantæne i et halvt år – det har vi simpelthen en procedure for, mens vi, i forhold til upassende bannere, skal finde et passende niveau for konsekvenserne. Vi tager aktion på det her på en måde, som matcher de værdier, en klub som FCM har.

FC Midtjylland tabte opgøret 2-0 og missede dermed Europa League-gruppespillet efter et samlet 4-2-nederlag til Malmö FF.



Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Raser over Rasmus Højlund-episode

City betaler 560 millioner for ny stjerne

– Lange forhandlinger med FC København

Brentford har gjort det igen

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af 

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Bach Bak i svime over Uhre

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Storklub vil have Filip Jörgensen

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

– Så kan det ikke være et svært valg

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Real Madrid satte Atlético på plads

Schmedes roser ny transfer

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre