FCM leder efter de ansvarlige for omdiskuteret banner

FC Midtjylland fordømmer det omdiskuterede banner ved torsdagens Europa League-opgør og understreger, at gerningsmændene skal findes og straffes.



”I morgen er I atter immigranter i jeres egen by.”

Det væltede ind med kritik og fordømmelse af FC Midtjylland på de sociale medier, efter at en gruppe FC Midtjylland-tilhængere fremviste et banner med ovenstående tekst ved torsdagens Europa League-opgør mod Malmö FF på MCH Arena. Klubben tog efter kampen afstand via Twitter, og nu følger man op via klubbens hjemmeside.

For bannerets budskab står Midtjyllands står ikke inde for.

– Banneret kan dårligt komme længere væk fra vores værdier. FCM er en familieklub, hvor vi passer på hinanden, og inklusion er afgørende for os, siger Jacob Jørgensen, FC Midtjyllands kommercielle direktør, til hjemmesiden.

Jørgensen fortæller samtidig, at alle bannere normalt skal godkendes, men at dette banner blev smuglet ind på stadion. Det betyder, at der skal strammes op på en række procedurer, konkluderer han.

– Normalt skal vi godkende alle bannere på stadion, det er aftalen, men dette banner så vi aldrig – måske fordi de ansvarlige for banneret havde en mistanke om, at vi selvfølgelig ville afvise den.

– Der er klare regler mellem klub og fans, så det er klart, at der er en række procedurer, der strammes op på i fremtiden. Vi tager også initiativ til en endnu tættere dialog med vores fans, så ingen er i tvivl om, hvad vi står for som klub. Det er blandt andet det modsatte af ekskludering.

Midtjyderne skriver på deres hjemmeside, at de arbejder på at finde bannerets ejermænd, og de kan formentlig se frem til karantæner og afgifter. Der skal dog først findes et passende niveau for konsekvenser af et upassende banner, fortæller den kommercielle direktør.

– Når det handler om pyroteknik, som der også var noget af, er konsekvensen for de ansvarlige en afgift på 15.000 kroner og karantæne i et halvt år – det har vi simpelthen en procedure for, mens vi, i forhold til upassende bannere, skal finde et passende niveau for konsekvenserne. Vi tager aktion på det her på en måde, som matcher de værdier, en klub som FCM har.

FC Midtjylland tabte opgøret 2-0 og missede dermed Europa League-gruppespillet efter et samlet 4-2-nederlag til Malmö FF.







LIVE

VM-LIVE: Bizar sviner af VM-træner

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Nu melder Christian Eriksen ud

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

TransferLIVE: Vender retur til Brøndby

Peger på ham som ny Superliga-træner

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Optakt: Mexico – Sydafrika

Succestræner forlader Premier League-klub

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku