FCM leder efter de ansvarlige for omdiskuteret banner

FC Midtjylland fordømmer det omdiskuterede banner ved torsdagens Europa League-opgør og understreger, at gerningsmændene skal findes og straffes.



”I morgen er I atter immigranter i jeres egen by.”

Det væltede ind med kritik og fordømmelse af FC Midtjylland på de sociale medier, efter at en gruppe FC Midtjylland-tilhængere fremviste et banner med ovenstående tekst ved torsdagens Europa League-opgør mod Malmö FF på MCH Arena. Klubben tog efter kampen afstand via Twitter, og nu følger man op via klubbens hjemmeside.

For bannerets budskab står Midtjyllands står ikke inde for.

– Banneret kan dårligt komme længere væk fra vores værdier. FCM er en familieklub, hvor vi passer på hinanden, og inklusion er afgørende for os, siger Jacob Jørgensen, FC Midtjyllands kommercielle direktør, til hjemmesiden.

Jørgensen fortæller samtidig, at alle bannere normalt skal godkendes, men at dette banner blev smuglet ind på stadion. Det betyder, at der skal strammes op på en række procedurer, konkluderer han.

– Normalt skal vi godkende alle bannere på stadion, det er aftalen, men dette banner så vi aldrig – måske fordi de ansvarlige for banneret havde en mistanke om, at vi selvfølgelig ville afvise den.

– Der er klare regler mellem klub og fans, så det er klart, at der er en række procedurer, der strammes op på i fremtiden. Vi tager også initiativ til en endnu tættere dialog med vores fans, så ingen er i tvivl om, hvad vi står for som klub. Det er blandt andet det modsatte af ekskludering.

Midtjyderne skriver på deres hjemmeside, at de arbejder på at finde bannerets ejermænd, og de kan formentlig se frem til karantæner og afgifter. Der skal dog først findes et passende niveau for konsekvenser af et upassende banner, fortæller den kommercielle direktør.

– Når det handler om pyroteknik, som der også var noget af, er konsekvensen for de ansvarlige en afgift på 15.000 kroner og karantæne i et halvt år – det har vi simpelthen en procedure for, mens vi, i forhold til upassende bannere, skal finde et passende niveau for konsekvenserne. Vi tager aktion på det her på en måde, som matcher de værdier, en klub som FCM har.

FC Midtjylland tabte opgøret 2-0 og missede dermed Europa League-gruppespillet efter et samlet 4-2-nederlag til Malmö FF.







LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Inter fryser i Nordnorge

I svime over Højlund

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Samler informationer om FCK’er

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Vild udtalelse om Nathan Trott

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Trods krise: Freder Superliga-træner

Medie peger på FC København



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Superliga-stortalenter topper international liste

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

– Skal de fyre Neestrup til sommer?

Manchester United jagter Liverpool-profil



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

José Mourinho klarmelder dansker

Brøndby henter stort målmandstalent

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Chido Obi var ustyrlig

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Forlænger med stortalent

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Celtic – Stuttgart

– Det er absolut bekymrende!

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

Parisiske dydsmønstre i Monaco

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Han skal jo være Brøndby-mand

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Benfica – Real Madrid

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’