FCM leder efter de ansvarlige for omdiskuteret banner

FC Midtjylland fordømmer det omdiskuterede banner ved torsdagens Europa League-opgør og understreger, at gerningsmændene skal findes og straffes.



”I morgen er I atter immigranter i jeres egen by.”

Det væltede ind med kritik og fordømmelse af FC Midtjylland på de sociale medier, efter at en gruppe FC Midtjylland-tilhængere fremviste et banner med ovenstående tekst ved torsdagens Europa League-opgør mod Malmö FF på MCH Arena. Klubben tog efter kampen afstand via Twitter, og nu følger man op via klubbens hjemmeside.

For bannerets budskab står Midtjyllands står ikke inde for.

– Banneret kan dårligt komme længere væk fra vores værdier. FCM er en familieklub, hvor vi passer på hinanden, og inklusion er afgørende for os, siger Jacob Jørgensen, FC Midtjyllands kommercielle direktør, til hjemmesiden.

Jørgensen fortæller samtidig, at alle bannere normalt skal godkendes, men at dette banner blev smuglet ind på stadion. Det betyder, at der skal strammes op på en række procedurer, konkluderer han.

– Normalt skal vi godkende alle bannere på stadion, det er aftalen, men dette banner så vi aldrig – måske fordi de ansvarlige for banneret havde en mistanke om, at vi selvfølgelig ville afvise den.

– Der er klare regler mellem klub og fans, så det er klart, at der er en række procedurer, der strammes op på i fremtiden. Vi tager også initiativ til en endnu tættere dialog med vores fans, så ingen er i tvivl om, hvad vi står for som klub. Det er blandt andet det modsatte af ekskludering.

Midtjyderne skriver på deres hjemmeside, at de arbejder på at finde bannerets ejermænd, og de kan formentlig se frem til karantæner og afgifter. Der skal dog først findes et passende niveau for konsekvenser af et upassende banner, fortæller den kommercielle direktør.

– Når det handler om pyroteknik, som der også var noget af, er konsekvensen for de ansvarlige en afgift på 15.000 kroner og karantæne i et halvt år – det har vi simpelthen en procedure for, mens vi, i forhold til upassende bannere, skal finde et passende niveau for konsekvenserne. Vi tager aktion på det her på en måde, som matcher de værdier, en klub som FCM har.

FC Midtjylland tabte opgøret 2-0 og missede dermed Europa League-gruppespillet efter et samlet 4-2-nederlag til Malmö FF.





‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Her er AGF’s Champions League-modstander

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er FCK’s modstander i Conference League

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

FCK-boss roser varm bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Portugal skuffede stort mod DR Congo

Succestræner død af kræft

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Canada – Qatar

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Får afvist bud på dansk profil

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

England – Kroatien

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’