,

FCM-modstander ville hyre Glen Riddersholm

Ludogorets kiggede blandt andet mod FC Midtjylland, da den bulgarske storklub for nogle år siden skulle finde ny cheftræner.



Hvis I har lidt svært ved at placere byen Razgrad på et landkort uden på spørge internettet til råds, er I lovligt undskyldt.

Den bulgarske provinsby Razgrad er med omtrent 30.000 indbyggere på størrelse med Sønderborg og Holbæk.

Razgrad er i Bulgarien kendt for, at der ikke sker noget og ikke rigtigt er noget at se sammenlignet med nærmest alle andre steder i det naturskønne land.

Men det, Razgrad har, er fodboldklubben Ludogorets, ejet af milliardæren Kiril Domustjiev, der er en af Bulgariens rigeste forretningsmænd og har en stor fabrik i byen i sin medicinalvirksomhed, der også er navnesponsor på stadion.

Efter købet af klubben i 2010 blev den på få år Bulgariens største, der nu møder FC Midtjylland i Europa League i klubbens 11. europæiske gruppe- og ligaspil i de seneste 12 sæsoner.

Og undervejs i klubbens optur kunne man såmænd have fået en dansk cheftræner fra torsdagens Europa League-modstander FC Midtjylland.

Det var kort tid efter, FC Midtjylland havde vundet klubbens første mesterskab i 2015 og Glen Riddersholm til stor overraskelse for Fodbolddanmark sagde sit job op.

Ifølge Tipsbladets kilder var Riddersholm en af topkandidaterne til jobbet, da Ludogorets havde været i Champions League i 2014/15-sæsonen og derefter i flere omgange skulle finde ny cheftræner.

Ludogorets havde en stærk trup med adskillige brasilianske profiler og bulgarske landsholdsspillere, der lige havde spillet Champions League, men klubben valgte at gå en anden vej og endte efter to korte træneransættelser igen med at udpege klubmanden Georgi Dermendzhiev, der havde været med fra starten og opturen og igen var Ludogorets-træner så sent som for et halvt år siden.

Ludogorets har tabt til Slavia Prag, Anderlecht og Athletic Bilbao, mens bulgarerne har spillet uafgjort med Viktoria Plzen, Lazio og AZ Alkmaar.

Det bulgarske mesterhold er ude af Europa League, hvis man taber torsdagens kamp til FC Midtjylland, mens uafgjort sandsynligvis heller ikke kan bruges med fire point op til stregen og kampene mod FC Midtjylland og i næste uge Olympique Lyon tilbage.

FC Midtjyllands sidste modstander er Fenerbahce, trænet af José Mourinho, der kommer til Herning.

Ludogorets har en temmelig dårlig statistik mod danske klubhold med et nederlag til FC Midtjylland i Champions League-kvalifikationen i september 2020, hvor FCM endte i gruppespillet, og to uafgjorte i Europa League sæsonen efter.

FC København slog bulgarerne ud af Europa League i 2017, mens FC Nordsjælland slog Ludogorets 7-1 i oktober 2023 og derefter fyrede cheftræneren.

Ludogorets har været forrygende i den hjemlige liga med 53 ud af 57 point i efterårssæsonen og plus 37 i målscore efter 19 runder.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

De vil have Martin Braithwaite

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

FC Midtjylland – FC København

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Spændende OB-nyhed

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Brøndby IF – Randers FC

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Medier fælder hård dom

AGF – OB

Bekræfter: Godt nyt for FC København

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Silkeborg IF – Viborg FF

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

– Jeg tror de vinder Superligaen

Ikke set i 30 år

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Ramt af pointstraf

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘De går amok!’

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

‘De er tilbage’

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse