Hvis I har lidt svært ved at placere byen Razgrad på et landkort uden på spørge internettet til råds, er I lovligt undskyldt.
Den bulgarske provinsby Razgrad er med omtrent 30.000 indbyggere på størrelse med Sønderborg og Holbæk.
Razgrad er i Bulgarien kendt for, at der ikke sker noget og ikke rigtigt er noget at se sammenlignet med nærmest alle andre steder i det naturskønne land.
Men det, Razgrad har, er fodboldklubben Ludogorets, ejet af milliardæren Kiril Domustjiev, der er en af Bulgariens rigeste forretningsmænd og har en stor fabrik i byen i sin medicinalvirksomhed, der også er navnesponsor på stadion.
Efter købet af klubben i 2010 blev den på få år Bulgariens største, der nu møder FC Midtjylland i Europa League i klubbens 11. europæiske gruppe- og ligaspil i de seneste 12 sæsoner.

Og undervejs i klubbens optur kunne man såmænd have fået en dansk cheftræner fra torsdagens Europa League-modstander FC Midtjylland.
Det var kort tid efter, FC Midtjylland havde vundet klubbens første mesterskab i 2015 og Glen Riddersholm til stor overraskelse for Fodbolddanmark sagde sit job op.
Ifølge Tipsbladets kilder var Riddersholm en af topkandidaterne til jobbet, da Ludogorets havde været i Champions League i 2014/15-sæsonen og derefter i flere omgange skulle finde ny cheftræner.
Ludogorets havde en stærk trup med adskillige brasilianske profiler og bulgarske landsholdsspillere, der lige havde spillet Champions League, men klubben valgte at gå en anden vej og endte efter to korte træneransættelser igen med at udpege klubmanden Georgi Dermendzhiev, der havde været med fra starten og opturen og igen var Ludogorets-træner så sent som for et halvt år siden.
Ludogorets har tabt til Slavia Prag, Anderlecht og Athletic Bilbao, mens bulgarerne har spillet uafgjort med Viktoria Plzen, Lazio og AZ Alkmaar.
Det bulgarske mesterhold er ude af Europa League, hvis man taber torsdagens kamp til FC Midtjylland, mens uafgjort sandsynligvis heller ikke kan bruges med fire point op til stregen og kampene mod FC Midtjylland og i næste uge Olympique Lyon tilbage.
FC Midtjyllands sidste modstander er Fenerbahce, trænet af José Mourinho, der kommer til Herning.
Ludogorets har en temmelig dårlig statistik mod danske klubhold med et nederlag til FC Midtjylland i Champions League-kvalifikationen i september 2020, hvor FCM endte i gruppespillet, og to uafgjorte i Europa League sæsonen efter.
FC København slog bulgarerne ud af Europa League i 2017, mens FC Nordsjælland slog Ludogorets 7-1 i oktober 2023 og derefter fyrede cheftræneren.
Ludogorets har været forrygende i den hjemlige liga med 53 ud af 57 point i efterårssæsonen og plus 37 i målscore efter 19 runder.
LIVE
TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber
INTERVIEW
Kontant transfermelding fra FCK
– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
Medie: Betaler 11 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
HELT VILDT
Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid
NYHEDER
Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
AVIS
Ingen kontakt med AGF
MEDIE
Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.
MEDIE
Premier League-stjerne knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
HELT VILDT
Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM bokser om historisk handel
Engelsk dominans i toppen af Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved henter to spændende talenter
LIVE: FCK taber i Barcelona
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
TOPNYHED
AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp
TIPSBLADETS DOM
Han var HELT væk – men så stak det af!
MEDIE
Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek
NYHEDER
Afviser Youssoufa Moukoko-rygte
NYHEDER
Eksperter med hård kritik af Dolberg
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
TIPSBLADET SPECIAL
Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne
FCK færdige i Champions League
AVIS
Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han
TRANSFERPLANEN
Flere Brøndby-handler lige om hjørnet
Her kan du se FC Barcelona mod FC København
NYHEDER
– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til
NYHEDER
Færdig i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer
LIGE NU
Bombe – Fremad Amager fratrækkes point
TRANSFER
Tidligere FC København-angriber skifter klub
EKSKLUSIVT