,

FCM-modstander ville hyre Glen Riddersholm

Ludogorets kiggede blandt andet mod FC Midtjylland, da den bulgarske storklub for nogle år siden skulle finde ny cheftræner.



Hvis I har lidt svært ved at placere byen Razgrad på et landkort uden på spørge internettet til råds, er I lovligt undskyldt.

Den bulgarske provinsby Razgrad er med omtrent 30.000 indbyggere på størrelse med Sønderborg og Holbæk.

Razgrad er i Bulgarien kendt for, at der ikke sker noget og ikke rigtigt er noget at se sammenlignet med nærmest alle andre steder i det naturskønne land.

Men det, Razgrad har, er fodboldklubben Ludogorets, ejet af milliardæren Kiril Domustjiev, der er en af Bulgariens rigeste forretningsmænd og har en stor fabrik i byen i sin medicinalvirksomhed, der også er navnesponsor på stadion.

Efter købet af klubben i 2010 blev den på få år Bulgariens største, der nu møder FC Midtjylland i Europa League i klubbens 11. europæiske gruppe- og ligaspil i de seneste 12 sæsoner.

Og undervejs i klubbens optur kunne man såmænd have fået en dansk cheftræner fra torsdagens Europa League-modstander FC Midtjylland.

Det var kort tid efter, FC Midtjylland havde vundet klubbens første mesterskab i 2015 og Glen Riddersholm til stor overraskelse for Fodbolddanmark sagde sit job op.

Ifølge Tipsbladets kilder var Riddersholm en af topkandidaterne til jobbet, da Ludogorets havde været i Champions League i 2014/15-sæsonen og derefter i flere omgange skulle finde ny cheftræner.

Ludogorets havde en stærk trup med adskillige brasilianske profiler og bulgarske landsholdsspillere, der lige havde spillet Champions League, men klubben valgte at gå en anden vej og endte efter to korte træneransættelser igen med at udpege klubmanden Georgi Dermendzhiev, der havde været med fra starten og opturen og igen var Ludogorets-træner så sent som for et halvt år siden.

Ludogorets har tabt til Slavia Prag, Anderlecht og Athletic Bilbao, mens bulgarerne har spillet uafgjort med Viktoria Plzen, Lazio og AZ Alkmaar.

Det bulgarske mesterhold er ude af Europa League, hvis man taber torsdagens kamp til FC Midtjylland, mens uafgjort sandsynligvis heller ikke kan bruges med fire point op til stregen og kampene mod FC Midtjylland og i næste uge Olympique Lyon tilbage.

FC Midtjyllands sidste modstander er Fenerbahce, trænet af José Mourinho, der kommer til Herning.

Ludogorets har en temmelig dårlig statistik mod danske klubhold med et nederlag til FC Midtjylland i Champions League-kvalifikationen i september 2020, hvor FCM endte i gruppespillet, og to uafgjorte i Europa League sæsonen efter.

FC København slog bulgarerne ud af Europa League i 2017, mens FC Nordsjælland slog Ludogorets 7-1 i oktober 2023 og derefter fyrede cheftræneren.

Ludogorets har været forrygende i den hjemlige liga med 53 ud af 57 point i efterårssæsonen og plus 37 i målscore efter 19 runder.





LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Officielt: FC København sælger stjerne

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder Superligaen

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Vejle dummer sig i premieren mod AB

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

FC København – Lyngby BK

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se