,

FCM-modstander ville hyre Glen Riddersholm

Ludogorets kiggede blandt andet mod FC Midtjylland, da den bulgarske storklub for nogle år siden skulle finde ny cheftræner.



Hvis I har lidt svært ved at placere byen Razgrad på et landkort uden på spørge internettet til råds, er I lovligt undskyldt.

Den bulgarske provinsby Razgrad er med omtrent 30.000 indbyggere på størrelse med Sønderborg og Holbæk.

Razgrad er i Bulgarien kendt for, at der ikke sker noget og ikke rigtigt er noget at se sammenlignet med nærmest alle andre steder i det naturskønne land.

Men det, Razgrad har, er fodboldklubben Ludogorets, ejet af milliardæren Kiril Domustjiev, der er en af Bulgariens rigeste forretningsmænd og har en stor fabrik i byen i sin medicinalvirksomhed, der også er navnesponsor på stadion.

Efter købet af klubben i 2010 blev den på få år Bulgariens største, der nu møder FC Midtjylland i Europa League i klubbens 11. europæiske gruppe- og ligaspil i de seneste 12 sæsoner.

Og undervejs i klubbens optur kunne man såmænd have fået en dansk cheftræner fra torsdagens Europa League-modstander FC Midtjylland.

Det var kort tid efter, FC Midtjylland havde vundet klubbens første mesterskab i 2015 og Glen Riddersholm til stor overraskelse for Fodbolddanmark sagde sit job op.

Ifølge Tipsbladets kilder var Riddersholm en af topkandidaterne til jobbet, da Ludogorets havde været i Champions League i 2014/15-sæsonen og derefter i flere omgange skulle finde ny cheftræner.

Ludogorets havde en stærk trup med adskillige brasilianske profiler og bulgarske landsholdsspillere, der lige havde spillet Champions League, men klubben valgte at gå en anden vej og endte efter to korte træneransættelser igen med at udpege klubmanden Georgi Dermendzhiev, der havde været med fra starten og opturen og igen var Ludogorets-træner så sent som for et halvt år siden.

Ludogorets har tabt til Slavia Prag, Anderlecht og Athletic Bilbao, mens bulgarerne har spillet uafgjort med Viktoria Plzen, Lazio og AZ Alkmaar.

Det bulgarske mesterhold er ude af Europa League, hvis man taber torsdagens kamp til FC Midtjylland, mens uafgjort sandsynligvis heller ikke kan bruges med fire point op til stregen og kampene mod FC Midtjylland og i næste uge Olympique Lyon tilbage.

FC Midtjyllands sidste modstander er Fenerbahce, trænet af José Mourinho, der kommer til Herning.

Ludogorets har en temmelig dårlig statistik mod danske klubhold med et nederlag til FC Midtjylland i Champions League-kvalifikationen i september 2020, hvor FCM endte i gruppespillet, og to uafgjorte i Europa League sæsonen efter.

FC København slog bulgarerne ud af Europa League i 2017, mens FC Nordsjælland slog Ludogorets 7-1 i oktober 2023 og derefter fyrede cheftræneren.

Ludogorets har været forrygende i den hjemlige liga med 53 ud af 57 point i efterårssæsonen og plus 37 i målscore efter 19 runder.





LIVE

LIVE: Manchester United forlænger med profil

Danmark har aldrig haft så mange før

Thomas Frank er favorit til jobbet

Han er Superligaens ringeste målmand!

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Nu åbner Wind op for fremtiden

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Verdensstjerne roser Højlund

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Superliga-ekspert i svime over FCK

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Simeone fatter det ikke

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Færdig i Manchester City

Kasper Dolberg i choktransfer?

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

‘Det har irriteret mig helt vildt’

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Blandt dette årtusindes bedste

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Langer ud efter Superliga-stjerne

Akut Rasmus Højlund-bekymring

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Jakob Poulsen maner til ro

Viborg FF – AGF

Sejr sender AGF på guldkurs

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Juventus tager vigtig skalp

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Vejle snyder Randers i overtiden

Han kan meget vel ende som en lille legende

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’