,

FCM-modstander ville hyre Glen Riddersholm

Ludogorets kiggede blandt andet mod FC Midtjylland, da den bulgarske storklub for nogle år siden skulle finde ny cheftræner.



Hvis I har lidt svært ved at placere byen Razgrad på et landkort uden på spørge internettet til råds, er I lovligt undskyldt.

Den bulgarske provinsby Razgrad er med omtrent 30.000 indbyggere på størrelse med Sønderborg og Holbæk.

Razgrad er i Bulgarien kendt for, at der ikke sker noget og ikke rigtigt er noget at se sammenlignet med nærmest alle andre steder i det naturskønne land.

Men det, Razgrad har, er fodboldklubben Ludogorets, ejet af milliardæren Kiril Domustjiev, der er en af Bulgariens rigeste forretningsmænd og har en stor fabrik i byen i sin medicinalvirksomhed, der også er navnesponsor på stadion.

Efter købet af klubben i 2010 blev den på få år Bulgariens største, der nu møder FC Midtjylland i Europa League i klubbens 11. europæiske gruppe- og ligaspil i de seneste 12 sæsoner.

Og undervejs i klubbens optur kunne man såmænd have fået en dansk cheftræner fra torsdagens Europa League-modstander FC Midtjylland.

Det var kort tid efter, FC Midtjylland havde vundet klubbens første mesterskab i 2015 og Glen Riddersholm til stor overraskelse for Fodbolddanmark sagde sit job op.

Ifølge Tipsbladets kilder var Riddersholm en af topkandidaterne til jobbet, da Ludogorets havde været i Champions League i 2014/15-sæsonen og derefter i flere omgange skulle finde ny cheftræner.

Ludogorets havde en stærk trup med adskillige brasilianske profiler og bulgarske landsholdsspillere, der lige havde spillet Champions League, men klubben valgte at gå en anden vej og endte efter to korte træneransættelser igen med at udpege klubmanden Georgi Dermendzhiev, der havde været med fra starten og opturen og igen var Ludogorets-træner så sent som for et halvt år siden.

Ludogorets har tabt til Slavia Prag, Anderlecht og Athletic Bilbao, mens bulgarerne har spillet uafgjort med Viktoria Plzen, Lazio og AZ Alkmaar.

Det bulgarske mesterhold er ude af Europa League, hvis man taber torsdagens kamp til FC Midtjylland, mens uafgjort sandsynligvis heller ikke kan bruges med fire point op til stregen og kampene mod FC Midtjylland og i næste uge Olympique Lyon tilbage.

FC Midtjyllands sidste modstander er Fenerbahce, trænet af José Mourinho, der kommer til Herning.

Ludogorets har en temmelig dårlig statistik mod danske klubhold med et nederlag til FC Midtjylland i Champions League-kvalifikationen i september 2020, hvor FCM endte i gruppespillet, og to uafgjorte i Europa League sæsonen efter.

FC København slog bulgarerne ud af Europa League i 2017, mens FC Nordsjælland slog Ludogorets 7-1 i oktober 2023 og derefter fyrede cheftræneren.

Ludogorets har været forrygende i den hjemlige liga med 53 ud af 57 point i efterårssæsonen og plus 37 i målscore efter 19 runder.



Bayern München lurer på choktransfer

Brøndby IF – FC København

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Nu er Sean Klaiber på klubjagt



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

‘Taber BIF tror jeg ikke Steve Cooper er der mere’

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

José Mourinho vil have dansk stjerne

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

UEFA med vild ændring