Beograd, Serbien (Tipsbladet): Onsdag aften har FC Midtjylland spillet en ganske særlig Europa League-kamp, hvor modstanderen Maccabi Tel Aviv var vært til en kamp på neutral bane i Serbiens hovedstad Beograd.
Kunne FC Midtjylland levere en god præstation i en ramme, der er anderledes end det meste, man ellers prøver som professionel fodboldspiller på dette niveau? Det ser Tipsbladet nærmere på her.
Maccabi Tel Aviv-FC Midtjylland 0-2 (0-1)
0-1 Franculino (39')
0-2 Edward Chilufya (88.)
Her er FC Midtjyllands karakterer i kampen mod Maccabi Tel Aviv
Elias Rafn Ólafsson – 4
Var på mange måder FC Midtjyllands bedste på en dag, hvor FCM absolut ikke imponerede.
Gode redninger og årvågne indgrebet koblet med uskarpe Maccabi-afslutninger var vigtige for FCM på en mærkelig torsdag aften i Beograd.
Kevin Mbabu (ud 68.) – 3
Kevin Mbabu var på hælene flere gange mod de dygtige Maccabi-spillere, der udfordrede på det dårlige græstæppe og fik kørt omkring schweizeren.
Spillede sig op senere i kampen og kom mere i spil, da FC Midtjylland fik lukket bedre af for Maccabi.
Mads Bech Sørensen – 4
Virkelig god kamp af skipperen, der reddede sit søvndrukne hold flere gange i begyndelsen.
Det er en god hjælp for Mads Bech at have hurtige Ousmane Diao ved sin side, da det giver ham bedre muligheder for at presse hårdt i dueller.
Det var, isoleret til i aften, landsholdsklasse, FC Midtjylland-anføreren spillede i, om ikke andet når vi tænker på, hvor vigtig den her sejr er for FC Midtjylland.
Ousmane Diao – 3
Han havde adskillige gode indgreb og havde et par yderst tvivlsomme aktioner, hvor han lige så godt kunne have kostet et mål. Det er altså ikke opskriften på succes over tid, når modstanderne bliver mere træfsikre, end Maccabi var i de fleste situationer.
Men Diao har givet FCM en ekstra dimension i forsvarsspillet, der gør arbejdsbetingelserne nemmere for alle andre i kæden.
Joel Andersson – 2
Andersson var en af dem, der havde svært ved at få fodfæste på banen og i kampen, hvor Maccabi fra start lod til at have læst, at støtten ikke altid er fantastisk defensivt fra Aral Simsir.
Fik bedre fat senere i kampen og havde også et par gode offensive aktioner, uden det blev virkelig godt.
Darío Osorio – ´2
Selvfølgelig havde Maccabi læst på lektien, men det var heller ikke meget, den dygtige chilener fik sat sig i scene, eller blev sat i scene. Og da der et par gange opstod gode muligheder, valgte Osorio denne dag den forkerte løsning.
Passede sine pligter defensivt og fangede et par bolde med sit udmærkede pres men havde også del i, at holdet knækkede over især i 1. halvleg.
Tæt på 3-0-målet helt til sidst, da Maccabi faldt fra hinanden og gav den plads, der havde manglet det meste af kampen.
Denil Castillo – 2
Fejlmargin er stadig for høj hos midtbanespilleren, der ikke virker sikker endnu og havde et par farlige afleveringer og situationer, hvor han ikke var placeret rigtigt.
Når FC Midtjylland ikke dominerer kampene, kan den centrale tomands-midtbane komme i problemer, som når et hold som Maccabi løber i ryggen på midtbanespillerne og afleverer omkring dem.
Emiliano Martínez (ud 82.) – 3
Har stor arbejdsradius og er vigtig for FC Midtjylland men slap også i farlige Maccabi-angreb i et par situationer torsdag, især før pausen.
Var ikke dominerende, som han ellers har været adskillige gange i denne sæson for FCM, hvilket retfærdigvis også hang sammen med, at støtten for ofte ikke var der fra holdkammeraterne.
Aral Simsir – 4
Når FC Midtjylland en relativt sjælden gang skabte problemer for Maccabi, var det via Aral Simsir, der også leverede den vigtige assist til 1-0-målet i en dårlig 1. halvleg af FC Midtjylland.
Men det er altså også en del af ligningen her, at Simsir kan blive overspillet defensivt – Kevin Mbabu kom på hårdt arbejde i dag især i 1. halvleg, hvor Simsir burde have hjulpet mere, når spillet tydeligvis ikke klikkede for FCM.
Jan Kuchta – 1
Man kan jo hurtigt til at se skidt ud, når spillet ikke fungerer, men det var sandt for dyden ikke meget, der klikkede for den tjekkiske angriber torsdag. Udskiftet efter en times tid.
Franculino – 3
Han var der, da FC Midtjylland fik chancen, og han er en force med en fysik, man virkelig ikke må undervurdere.
Men der var også en del aktioner, der ikke spillede, og hvor Franculino og Co. med lidt ekstra koncentration og bedre beslutninger kunne have lukket kampen til 2-0.
Indskiftet
Edward Chiluya (ind 60.) – 4
Kom med sin sædvanlige gode energi, truede Maccabi med sine løb og fart, og lukkede kampen til 2-0. Rigtig flot indhop.
Pedro Bravo (ind 82) – UB
Victor Bak (ind 69) – UB
Valdemar Byskov (ind 82) – UB
Træner
Thomas Thomasberg – 4
FC Midtjylland var virkelig sløje fra start, men cheftræneren fik justeret undervejs og fik især lukket ned for Maccabi, da FC Midtjylland gik over i 4-3-3 i 2. halvleg.
FCM vandt ude i Europa og er samlet set fortjent på fire point efter to runder i Europa League – det er altså en fremragende åbning på turneringen.
Spillerne er vurderet ud fra Tipsbladets skala, der er som følger:
6 bolde: Verdensklasse.
5 bolde: Højt, internationalt niveau.
4 bolde: Fortrinlig indsats.
3 bolde: Godkendt præstation.
2 bolde: Skuffende, under middel.
1 bold: Dårlig præstation
0 bolde: Uacceptabelt.
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
FC København scorer millionbeløb
Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
NYHEDER
Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
NYHEDER
– Ville være godt med en mere pålidelig målmand
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup
TOPNYHED
Peger på mulig gave til FCK
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
MEDIE
Rigtig dårlig melding
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
STORT INTERVIEW
Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
DAGENS SPILFORSLAG
Drenge mod mænd i Bern
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
NYHEDER
Revser stjerner: ‘Skidt!’
TOPNYHED
Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør
NYHEDER
Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’
Pogba investerer i kamelvæddeløb
NYHEDER
FCM-stjerne færdig for i år
TOPNYHED