SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): Det er sjældent, Tipsbladet griber til de laveste karakterer, men det var facit efter torsdagens 2-5-nederlag til FC Midtjylland i den baskiske kultur- og naturperle San Sebastián.
Hjemmeholdet Real Sociedad trykkede på men fik objektivt set det meste foræret i en rædselsfuld indledning på kampen, hvor en voldsom fejl af anfører Mads Bech Sørensen kostede det første mål, og hvor en kaskade af elementære fejl sagtens kunne have efterladt FCM i et langt dybere hul.
Det var ikke sådan, midtjyderne havde lyst til at ryge ud af Europa League efter en turnering, de i det store hele var godt tilfreds med, og det betød da også, at cheftræner Thomasberg helt usædvanligt tog anfører Mads Bech og backen Joel Andersson ud i pausen.
De to plejer ikke at være fejlfri men at have styr på det meste, også i Europa mod hold på Real Sociedads niveau, men i 45 minutter var ‘plejer’ død for de to forsvarsspillere, der heller ikke fik tilstrækkelig assistance fra kollegerne omkring dem.
Og når det går, som gik i første halvleg mod Real Sociedad, ser FCM’s cheftræner Thomas Thomasberg intet unaturligt i, at anføreren samt en af holdets mest erfarne og hidtil i sæsonen mest stabile spillere bliver taget ud i pausen.
– Der er ikke nogen, der er fredet, heller ikke anføreren. Mads har været solid for os, han var dårlig i første halvleg, derfor blev han ofret, ligesom Joel også blev taget ud før anden halvleg, siger Thomas Thomasberg, der var glad for comebacket til 2-2 men træt af starten på kampen.
– Det var langt bedre, at der stod 2-2 end 0-0, for vi formåede at lave et fantastisk comeback efter en miserabel start, hvor vi er på glatis. Vi får lavet to mål, og så scorer de på det sidste hjørne, hvor vi så går til pausen bagud med et mål i stedet for, at vi var lige og kunne trykke på dem, siger FCM-cheftræneren, der ellers så chancen for at skabe uro for Sociedad efter pausen.
Trods 3-7 og vilde fejl: Byder dem op til dans
Retfærdigvis skal det siges, at de defensive fejl også fortsatte i anden halvleg, og at andre FCM-spillere også var bedre i det offensive spil end defensivt.
Den elendige start og fejlene nagede tydeligvis Thomas Thomasberg, da han efter kampen evaluerede de 90 minutter.
– Vi møder et spansk hold, hvor det ikke er forventet, vi bare lige går videre. Resultatmæssigt gør vi ikke, men [spillemæssigt] byder vi dem op til dans i store perioder i to kampe, både i Herning og i aften. Og så står man med en irritation og frustration over, at det ender så brutalt, som det gør, siger Thomas Thomsaberg.
– Forhåbentlig kan vi lære af det. Vi har et ungt og talentfuldt hold, hvor der så selvfølgelig ikke er unge spillere. Vi laver nogle fejl og tager nogle beslutninger, som på alle måder var unødvendige. Det irriterer mig at stå her bagefter, og at det så alligevel er så langt fra.
FC Midtjylland skal med det samme blive klar til topfodbold igen, da man søndag skal spille i Parken mod et revanchelystent FCK-hold, der har haft det voldsomt svært mod FC Midtjylland igennem mange sæsoner.
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
NYHEDER
Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
Alle storroser Dario Osorio
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
NYHEDER
Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
TOPNYHED
Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte
KARAKTERER
Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark
Michael Gregoritch i kæmpe helterolle
NYHEDER
Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
Her trækkes der lod til VM
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
MEDIE
Storklub meldes interesseret
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
TOPNYHED
Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’
TOPNYHED
Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil
Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej
TOPNYHED
I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’
Sikrer historisk VM-plads
Udvist dansker tager skylden for VM-kiks
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan overrumple Ulvinder
NYHEDER
Skuffer igen
INTERVIEW
Dansk stjerne: Det er til grin!
NYHEDER