,

FCM-skipper ofret i pausen: Ingen er fredet

Forløbet af torsdagens kamp i Spanien irriterer FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg, der måtte se sit hold begå en lang række defensive fejl.



SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): Det er sjældent, Tipsbladet griber til de laveste karakterer, men det var facit efter torsdagens 2-5-nederlag til FC Midtjylland i den baskiske kultur- og naturperle San Sebastián.

Hjemmeholdet Real Sociedad trykkede på men fik objektivt set det meste foræret i en rædselsfuld indledning på kampen, hvor en voldsom fejl af anfører Mads Bech Sørensen kostede det første mål, og hvor en kaskade af elementære fejl sagtens kunne have efterladt FCM i et langt dybere hul.

Det var ikke sådan, midtjyderne havde lyst til at ryge ud af Europa League efter en turnering, de i det store hele var godt tilfreds med, og det betød da også, at cheftræner Thomasberg helt usædvanligt tog anfører Mads Bech og backen Joel Andersson ud i pausen.

De to plejer ikke at være fejlfri men at have styr på det meste, også i Europa mod hold på Real Sociedads niveau, men i 45 minutter var ‘plejer’ død for de to forsvarsspillere, der heller ikke fik tilstrækkelig assistance fra kollegerne omkring dem.

Og når det går, som gik i første halvleg mod Real Sociedad, ser FCM’s cheftræner Thomas Thomasberg intet unaturligt i, at anføreren samt en af holdets mest erfarne og hidtil i sæsonen mest stabile spillere bliver taget ud i pausen.

– Der er ikke nogen, der er fredet, heller ikke anføreren. Mads har været solid for os, han var dårlig i første halvleg, derfor blev han ofret, ligesom Joel også blev taget ud før anden halvleg, siger Thomas Thomasberg, der var glad for comebacket til 2-2 men træt af starten på kampen.

– Det var langt bedre, at der stod 2-2 end 0-0, for vi formåede at lave et fantastisk comeback efter en miserabel start, hvor vi er på glatis. Vi får lavet to mål, og så scorer de på det sidste hjørne, hvor vi så går til pausen bagud med et mål i stedet for, at vi var lige og kunne trykke på dem, siger FCM-cheftræneren, der ellers så chancen for at skabe uro for Sociedad efter pausen.

Trods 3-7 og vilde fejl: Byder dem op til dans
Retfærdigvis skal det siges, at de defensive fejl også fortsatte i anden halvleg, og at andre FCM-spillere også var bedre i det offensive spil end defensivt.

Den elendige start og fejlene nagede tydeligvis Thomas Thomasberg, da han efter kampen evaluerede de 90 minutter.

– Vi møder et spansk hold, hvor det ikke er forventet, vi bare lige går videre. Resultatmæssigt gør vi ikke, men [spillemæssigt] byder vi dem op til dans i store perioder i to kampe, både i Herning og i aften. Og så står man med en irritation og frustration over, at det ender så brutalt, som det gør, siger Thomas Thomsaberg.

– Forhåbentlig kan vi lære af det. Vi har et ungt og talentfuldt hold, hvor der så selvfølgelig ikke er unge spillere. Vi laver nogle fejl og tager nogle beslutninger, som på alle måder var unødvendige. Det irriterer mig at stå her bagefter, og at det så alligevel er så langt fra.

FC Midtjylland skal med det samme blive klar til topfodbold igen, da man søndag skal spille i Parken mod et revanchelystent FCK-hold, der har haft det voldsomt svært mod FC Midtjylland igennem mange sæsoner.





Niels Frederiksen med “chok-beslutning”


Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Afviser utroligt tilbud

Peter Schmeichel taget på sengen

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Dansk bomber med vildt mål i England

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Mohamed Daramy vender tilbage

Bach Bak i svime over Uhre

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Arsenal ansætter dansk toptræner

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Andreas Christensen skriver snart under

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Går langt ned i løn

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Rangers rundbarberer Dons igen

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Nyt nederlag til Thomas Frank

Stor ydmygelse

Neestrup reagerer på brudt aftale

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr