,

FCM-skipper ofret i pausen: Ingen er fredet

Forløbet af torsdagens kamp i Spanien irriterer FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg, der måtte se sit hold begå en lang række defensive fejl.



SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): Det er sjældent, Tipsbladet griber til de laveste karakterer, men det var facit efter torsdagens 2-5-nederlag til FC Midtjylland i den baskiske kultur- og naturperle San Sebastián.

Hjemmeholdet Real Sociedad trykkede på men fik objektivt set det meste foræret i en rædselsfuld indledning på kampen, hvor en voldsom fejl af anfører Mads Bech Sørensen kostede det første mål, og hvor en kaskade af elementære fejl sagtens kunne have efterladt FCM i et langt dybere hul.

Det var ikke sådan, midtjyderne havde lyst til at ryge ud af Europa League efter en turnering, de i det store hele var godt tilfreds med, og det betød da også, at cheftræner Thomasberg helt usædvanligt tog anfører Mads Bech og backen Joel Andersson ud i pausen.

De to plejer ikke at være fejlfri men at have styr på det meste, også i Europa mod hold på Real Sociedads niveau, men i 45 minutter var ‘plejer’ død for de to forsvarsspillere, der heller ikke fik tilstrækkelig assistance fra kollegerne omkring dem.

Og når det går, som gik i første halvleg mod Real Sociedad, ser FCM’s cheftræner Thomas Thomasberg intet unaturligt i, at anføreren samt en af holdets mest erfarne og hidtil i sæsonen mest stabile spillere bliver taget ud i pausen.

– Der er ikke nogen, der er fredet, heller ikke anføreren. Mads har været solid for os, han var dårlig i første halvleg, derfor blev han ofret, ligesom Joel også blev taget ud før anden halvleg, siger Thomas Thomasberg, der var glad for comebacket til 2-2 men træt af starten på kampen.

– Det var langt bedre, at der stod 2-2 end 0-0, for vi formåede at lave et fantastisk comeback efter en miserabel start, hvor vi er på glatis. Vi får lavet to mål, og så scorer de på det sidste hjørne, hvor vi så går til pausen bagud med et mål i stedet for, at vi var lige og kunne trykke på dem, siger FCM-cheftræneren, der ellers så chancen for at skabe uro for Sociedad efter pausen.

Trods 3-7 og vilde fejl: Byder dem op til dans
Retfærdigvis skal det siges, at de defensive fejl også fortsatte i anden halvleg, og at andre FCM-spillere også var bedre i det offensive spil end defensivt.

Den elendige start og fejlene nagede tydeligvis Thomas Thomasberg, da han efter kampen evaluerede de 90 minutter.

– Vi møder et spansk hold, hvor det ikke er forventet, vi bare lige går videre. Resultatmæssigt gør vi ikke, men [spillemæssigt] byder vi dem op til dans i store perioder i to kampe, både i Herning og i aften. Og så står man med en irritation og frustration over, at det ender så brutalt, som det gør, siger Thomas Thomsaberg.

– Forhåbentlig kan vi lære af det. Vi har et ungt og talentfuldt hold, hvor der så selvfølgelig ikke er unge spillere. Vi laver nogle fejl og tager nogle beslutninger, som på alle måder var unødvendige. Det irriterer mig at stå her bagefter, og at det så alligevel er så langt fra.

FC Midtjylland skal med det samme blive klar til topfodbold igen, da man søndag skal spille i Parken mod et revanchelystent FCK-hold, der har haft det voldsomt svært mod FC Midtjylland igennem mange sæsoner.





LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Det kommer formentlig til at ske

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

– De spiller hasard med Narteys kontrakt



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Morten Bruun med dyster spådom

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Vejle Boldklub – OB

Færdig? Manchester City har udset afløser

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Benhård Brian Riemer-melding

Jubler over ny Brøndby-chef

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

I svime over Morten Hjulmand

Håber på FC København-exit

Nu dukker første historie op

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Messi rammer gyldent tal

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Liverpool vender dobbeltopgøret

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden