FC Midtjyllands sportschef Svend Graversen ærgrer sig over lodtrækningen til anden kvalifikationsrunde i Champions League.
Det fortæller han til Herning Folkeblad.
Efter mandagens lodtrækning står det klart, at FC Midtjylland på udebane skal møde vinderen af opgøret mellem bulgarske Ludogorets og montenegrinske Buducnost Podgorica i anden kvalifikationsrunde af Champions League.
De danske mestre missede dermed chancen for at spille sin første kvalifikationskamp hjemme på MCH Arena, og det nager Graversen.
– Vi havde naturligvis håbet på og foretrukket en hjemmekamp i Herning. En udekamp i Østeuropa betyder, at der – hvad enten, vi skal møde Buducnost eller Ludogorets – kommer mange ubekendte faktorer i spil. Både sportsligt og administrativt, lyder det fra sporstchefen.
Begge modstandere betyder en tur til Østeuropa, og i disse coronatider kan rejsen blive en ekstra udfordring.
Ud fra et sportsligt perspektiv ser Graversen dog gerne, at FC Midtjylland skal til Montenegro og møde Buducnost Podgorica, som anses for at være den svageste modstander af de to hold.
– Det er klart, at vi sportsligt håber mest på en tur til Montenegro. Men vi forholder os til, at vi kan møde to forskellige modstandere. Så vi forbereder os så grundigt, vi overhovedet kan på både Ludogorets og Buducnost.
Ludogorets og Buducnost spiller mod hinanden enten den 18. eller 19. august, mens FC Midtjylland skal i aktion mod vinderen af dette opgør en uge senere, hvilket bliver den 25. eller 26. august.
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
John Stones tager sydpå
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
Her er FCK’s næste modstander i Europa
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
LIVE
Superliga-LIVE: Dét betyder sejren for budgettet
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
AVIS
De vil have Jelert
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
FANKLUBBEN
Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
Stjerne på plads i Chelsea
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
FANKLUBBEN
De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’
EKSKLUSIVT
