FC Midtjyllands sportschef Svend Graversen ærgrer sig over lodtrækningen til anden kvalifikationsrunde i Champions League.
Det fortæller han til Herning Folkeblad.
Efter mandagens lodtrækning står det klart, at FC Midtjylland på udebane skal møde vinderen af opgøret mellem bulgarske Ludogorets og montenegrinske Buducnost Podgorica i anden kvalifikationsrunde af Champions League.
De danske mestre missede dermed chancen for at spille sin første kvalifikationskamp hjemme på MCH Arena, og det nager Graversen.
– Vi havde naturligvis håbet på og foretrukket en hjemmekamp i Herning. En udekamp i Østeuropa betyder, at der – hvad enten, vi skal møde Buducnost eller Ludogorets – kommer mange ubekendte faktorer i spil. Både sportsligt og administrativt, lyder det fra sporstchefen.
Begge modstandere betyder en tur til Østeuropa, og i disse coronatider kan rejsen blive en ekstra udfordring.
Ud fra et sportsligt perspektiv ser Graversen dog gerne, at FC Midtjylland skal til Montenegro og møde Buducnost Podgorica, som anses for at være den svageste modstander af de to hold.
– Det er klart, at vi sportsligt håber mest på en tur til Montenegro. Men vi forholder os til, at vi kan møde to forskellige modstandere. Så vi forbereder os så grundigt, vi overhovedet kan på både Ludogorets og Buducnost.
Ludogorets og Buducnost spiller mod hinanden enten den 18. eller 19. august, mens FC Midtjylland skal i aktion mod vinderen af dette opgør en uge senere, hvilket bliver den 25. eller 26. august.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
Lewandowski forlader FC Barcelona
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
Salah sender særlig besked
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
AGF sluttede af med et brag
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
EKSKLUSIVT
