FCM-sportschef om lodtrækning: Ikke hvad vi håbede på

Rejsen går til Østeuropa for FC Midtjylland i deres første kvalifikationskamp til Champions League, og det nager klubbens sportschef.



FC Midtjyllands sportschef Svend Graversen ærgrer sig over lodtrækningen til anden kvalifikationsrunde i Champions League.

Det fortæller han til Herning Folkeblad.

Efter mandagens lodtrækning står det klart, at FC Midtjylland på udebane skal møde vinderen af opgøret mellem bulgarske Ludogorets og montenegrinske Buducnost Podgorica i anden kvalifikationsrunde af Champions League.

De danske mestre missede dermed chancen for at spille sin første kvalifikationskamp hjemme på MCH Arena, og det nager Graversen.

– Vi havde naturligvis håbet på og foretrukket en hjemmekamp i Herning. En udekamp i Østeuropa betyder, at der – hvad enten, vi skal møde Buducnost eller Ludogorets – kommer mange ubekendte faktorer i spil. Både sportsligt og administrativt, lyder det fra sporstchefen.

Begge modstandere betyder en tur til Østeuropa, og i disse coronatider kan rejsen blive en ekstra udfordring.

Ud fra et sportsligt perspektiv ser Graversen dog gerne, at FC Midtjylland skal til Montenegro og møde Buducnost Podgorica, som anses for at være den svageste modstander af de to hold.

– Det er klart, at vi sportsligt håber mest på en tur til Montenegro. Men vi forholder os til, at vi kan møde to forskellige modstandere. Så vi forbereder os så grundigt, vi overhovedet kan på både Ludogorets og Buducnost.

Ludogorets og Buducnost spiller mod hinanden enten den 18. eller 19. august, mens FC Midtjylland skal i aktion mod vinderen af dette opgør en uge senere, hvilket bliver den 25. eller 26. august.





Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

I dialog med Steve Cooper

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Sunderland jagter dansk guldfugl

Marcondes afviser tilbud, men…



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Dame N’Doye scorer nyt job

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Jens Stage-skifte i fare

Tyskland – Elfenbenskysten

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Uruguay – Kap Verde

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Interessant melding om VM-profil

Tordner mod VM-træner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime