FCM-sportschef om lodtrækning: Ikke hvad vi håbede på

Rejsen går til Østeuropa for FC Midtjylland i deres første kvalifikationskamp til Champions League, og det nager klubbens sportschef.



FC Midtjyllands sportschef Svend Graversen ærgrer sig over lodtrækningen til anden kvalifikationsrunde i Champions League.

Det fortæller han til Herning Folkeblad.

Efter mandagens lodtrækning står det klart, at FC Midtjylland på udebane skal møde vinderen af opgøret mellem bulgarske Ludogorets og montenegrinske Buducnost Podgorica i anden kvalifikationsrunde af Champions League.

De danske mestre missede dermed chancen for at spille sin første kvalifikationskamp hjemme på MCH Arena, og det nager Graversen.

– Vi havde naturligvis håbet på og foretrukket en hjemmekamp i Herning. En udekamp i Østeuropa betyder, at der – hvad enten, vi skal møde Buducnost eller Ludogorets – kommer mange ubekendte faktorer i spil. Både sportsligt og administrativt, lyder det fra sporstchefen.

Begge modstandere betyder en tur til Østeuropa, og i disse coronatider kan rejsen blive en ekstra udfordring.

Ud fra et sportsligt perspektiv ser Graversen dog gerne, at FC Midtjylland skal til Montenegro og møde Buducnost Podgorica, som anses for at være den svageste modstander af de to hold.

– Det er klart, at vi sportsligt håber mest på en tur til Montenegro. Men vi forholder os til, at vi kan møde to forskellige modstandere. Så vi forbereder os så grundigt, vi overhovedet kan på både Ludogorets og Buducnost.

Ludogorets og Buducnost spiller mod hinanden enten den 18. eller 19. august, mens FC Midtjylland skal i aktion mod vinderen af dette opgør en uge senere, hvilket bliver den 25. eller 26. august.





– Der er hævntørst hos Brøndbys fans




AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

FC København sælger Nathan Trott



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Barcelona – Real Madrid

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Køber snart Brøndby-angriber

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Stor interesse – FC København kan miste stjerne



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’