FCM-sportschef om lodtrækning: Ikke hvad vi håbede på

Rejsen går til Østeuropa for FC Midtjylland i deres første kvalifikationskamp til Champions League, og det nager klubbens sportschef.



FC Midtjyllands sportschef Svend Graversen ærgrer sig over lodtrækningen til anden kvalifikationsrunde i Champions League.

Det fortæller han til Herning Folkeblad.

Efter mandagens lodtrækning står det klart, at FC Midtjylland på udebane skal møde vinderen af opgøret mellem bulgarske Ludogorets og montenegrinske Buducnost Podgorica i anden kvalifikationsrunde af Champions League.

De danske mestre missede dermed chancen for at spille sin første kvalifikationskamp hjemme på MCH Arena, og det nager Graversen.

– Vi havde naturligvis håbet på og foretrukket en hjemmekamp i Herning. En udekamp i Østeuropa betyder, at der – hvad enten, vi skal møde Buducnost eller Ludogorets – kommer mange ubekendte faktorer i spil. Både sportsligt og administrativt, lyder det fra sporstchefen.

Begge modstandere betyder en tur til Østeuropa, og i disse coronatider kan rejsen blive en ekstra udfordring.

Ud fra et sportsligt perspektiv ser Graversen dog gerne, at FC Midtjylland skal til Montenegro og møde Buducnost Podgorica, som anses for at være den svageste modstander af de to hold.

– Det er klart, at vi sportsligt håber mest på en tur til Montenegro. Men vi forholder os til, at vi kan møde to forskellige modstandere. Så vi forbereder os så grundigt, vi overhovedet kan på både Ludogorets og Buducnost.

Ludogorets og Buducnost spiller mod hinanden enten den 18. eller 19. august, mens FC Midtjylland skal i aktion mod vinderen af dette opgør en uge senere, hvilket bliver den 25. eller 26. august.






Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya




LIVE

TransferLIVE: Forbavsende skifte i dansk klub

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker



LIVE

VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’

Her er Jonas Winds nye klub

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

‘Han ryger 100 procent!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Afsløring: Kolding køber stor profil

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Elfenbenskysten – Norge

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Superliga-klub tæt på FCK’er

Frankrig – Sverige

Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør