FCM-sportschef om lodtrækning: Ikke hvad vi håbede på

Rejsen går til Østeuropa for FC Midtjylland i deres første kvalifikationskamp til Champions League, og det nager klubbens sportschef.



FC Midtjyllands sportschef Svend Graversen ærgrer sig over lodtrækningen til anden kvalifikationsrunde i Champions League.

Det fortæller han til Herning Folkeblad.

Efter mandagens lodtrækning står det klart, at FC Midtjylland på udebane skal møde vinderen af opgøret mellem bulgarske Ludogorets og montenegrinske Buducnost Podgorica i anden kvalifikationsrunde af Champions League.

De danske mestre missede dermed chancen for at spille sin første kvalifikationskamp hjemme på MCH Arena, og det nager Graversen.

– Vi havde naturligvis håbet på og foretrukket en hjemmekamp i Herning. En udekamp i Østeuropa betyder, at der – hvad enten, vi skal møde Buducnost eller Ludogorets – kommer mange ubekendte faktorer i spil. Både sportsligt og administrativt, lyder det fra sporstchefen.

Begge modstandere betyder en tur til Østeuropa, og i disse coronatider kan rejsen blive en ekstra udfordring.

Ud fra et sportsligt perspektiv ser Graversen dog gerne, at FC Midtjylland skal til Montenegro og møde Buducnost Podgorica, som anses for at være den svageste modstander af de to hold.

– Det er klart, at vi sportsligt håber mest på en tur til Montenegro. Men vi forholder os til, at vi kan møde to forskellige modstandere. Så vi forbereder os så grundigt, vi overhovedet kan på både Ludogorets og Buducnost.

Ludogorets og Buducnost spiller mod hinanden enten den 18. eller 19. august, mens FC Midtjylland skal i aktion mod vinderen af dette opgør en uge senere, hvilket bliver den 25. eller 26. august.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



Kæmpekøb retur til FC København?

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Spår stor transferaktivitet i FC København

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Kalder tronskifte i Danmark

Bombe på vej i Real Madrid?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde