FC Midtjyllands sportschef Svend Graversen ærgrer sig over lodtrækningen til anden kvalifikationsrunde i Champions League.
Det fortæller han til Herning Folkeblad.
Efter mandagens lodtrækning står det klart, at FC Midtjylland på udebane skal møde vinderen af opgøret mellem bulgarske Ludogorets og montenegrinske Buducnost Podgorica i anden kvalifikationsrunde af Champions League.
De danske mestre missede dermed chancen for at spille sin første kvalifikationskamp hjemme på MCH Arena, og det nager Graversen.
– Vi havde naturligvis håbet på og foretrukket en hjemmekamp i Herning. En udekamp i Østeuropa betyder, at der – hvad enten, vi skal møde Buducnost eller Ludogorets – kommer mange ubekendte faktorer i spil. Både sportsligt og administrativt, lyder det fra sporstchefen.
Begge modstandere betyder en tur til Østeuropa, og i disse coronatider kan rejsen blive en ekstra udfordring.
Ud fra et sportsligt perspektiv ser Graversen dog gerne, at FC Midtjylland skal til Montenegro og møde Buducnost Podgorica, som anses for at være den svageste modstander af de to hold.
– Det er klart, at vi sportsligt håber mest på en tur til Montenegro. Men vi forholder os til, at vi kan møde to forskellige modstandere. Så vi forbereder os så grundigt, vi overhovedet kan på både Ludogorets og Buducnost.
Ludogorets og Buducnost spiller mod hinanden enten den 18. eller 19. august, mens FC Midtjylland skal i aktion mod vinderen af dette opgør en uge senere, hvilket bliver den 25. eller 26. august.
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
OPTAKT
Brasilien – Norge
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
CUSTOM
