Stor UEFA-brøler: FCM-stjerne forbigået

FC Midtjylland-stjernen Evander er nomineret til Rundens Spiller i Europa League. Men en anden FCM-spiller er ikke.



De var underdogs, danske FC Midtjylland, men det endte med en sejr til Superliga-mandskabet på 5-1, da italienske SS Lazio kom på besøg.

Et af dansk fodbolds største enkeltstående resultater i Europa blev en realitet torsdag aften, hvor Lazio gæstede Herning, og det var et opgør, hvor FCM spillede en tæt på perfekt kamp og fik fornemme præstationer ud af mange af spillerne.

Evander scorede og stod for flere assister, og så var der også Gustav Isaksen.

Danskeren, 21 år, var flyvende. Spillede sin bedste kamp nogensinde og kan – måske – have solgt sig selv med tanke på, at der til januar vil være interesse i at hente det store talent. Som minimum har han føjet en del millioner til sit i forvejen høje prisskilt, og nu handler det for ham om at blive mere stabil i sine præstationer, så han kan opfylde drømmen om et ophold i udlandet.

Men trods danskerens imponerende indsats, der kastede to straffespark af sig, et mål, et hug på overliggeren og flere imponerende dribleture og generelt meget chanceskabende spil, har UEFA set bort fra Gustav Isaksen, når det handler om at finde Europa League-rundens bedste spiller. Trods at han med afstand var banens bedste spiller.

I stedet er brasilianske Evander en af fire spillere, man kan stemme på til Rundens Spiller i Europa League. Og bevares, Evander var god, men han misbrugte også et straffespark og var ikke nær så stærk som Isaksen.

Foruden Evander kan man stemme på Gregoritsch fra Freiburg, Teuma fra Union St. Gilloise og Jahanbakhsh fra Feyenoord.

Med sejren over Lazio ligger FCM aktuelt nummer to i gruppespillet, hvor de tre øvrige hold – Feyenoord, Lazio og Stum Graz – også står noteret for tre point.






Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kan få store konsekvenser for Eriksen



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Hårdt angreb på DBU-boss

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Højlund slutter sæsonen med bravour

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’

Sammenligner Brøndby med Manchester United



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fem bud på Brøndbys nye træner

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød

Massefyring i AC Milan