De var underdogs, danske FC Midtjylland, men det endte med en sejr til Superliga-mandskabet på 5-1, da italienske SS Lazio kom på besøg.
Et af dansk fodbolds største enkeltstående resultater i Europa blev en realitet torsdag aften, hvor Lazio gæstede Herning, og det var et opgør, hvor FCM spillede en tæt på perfekt kamp og fik fornemme præstationer ud af mange af spillerne.
Evander scorede og stod for flere assister, og så var der også Gustav Isaksen.
Danskeren, 21 år, var flyvende. Spillede sin bedste kamp nogensinde og kan – måske – have solgt sig selv med tanke på, at der til januar vil være interesse i at hente det store talent. Som minimum har han føjet en del millioner til sit i forvejen høje prisskilt, og nu handler det for ham om at blive mere stabil i sine præstationer, så han kan opfylde drømmen om et ophold i udlandet.
Men trods danskerens imponerende indsats, der kastede to straffespark af sig, et mål, et hug på overliggeren og flere imponerende dribleture og generelt meget chanceskabende spil, har UEFA set bort fra Gustav Isaksen, når det handler om at finde Europa League-rundens bedste spiller. Trods at han med afstand var banens bedste spiller.
I stedet er brasilianske Evander en af fire spillere, man kan stemme på til Rundens Spiller i Europa League. Og bevares, Evander var god, men han misbrugte også et straffespark og var ikke nær så stærk som Isaksen.
Foruden Evander kan man stemme på Gregoritsch fra Freiburg, Teuma fra Union St. Gilloise og Jahanbakhsh fra Feyenoord.
Med sejren over Lazio ligger FCM aktuelt nummer to i gruppespillet, hvor de tre øvrige hold – Feyenoord, Lazio og Stum Graz – også står noteret for tre point.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
NYHEDER
Inter skuffer stort mod Torino
NYHEDER
Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen
Smider Salah-bombe
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
TIPSBLADET SPECIAL