Stor UEFA-brøler: FCM-stjerne forbigået

FC Midtjylland-stjernen Evander er nomineret til Rundens Spiller i Europa League. Men en anden FCM-spiller er ikke.



De var underdogs, danske FC Midtjylland, men det endte med en sejr til Superliga-mandskabet på 5-1, da italienske SS Lazio kom på besøg.

Et af dansk fodbolds største enkeltstående resultater i Europa blev en realitet torsdag aften, hvor Lazio gæstede Herning, og det var et opgør, hvor FCM spillede en tæt på perfekt kamp og fik fornemme præstationer ud af mange af spillerne.

Evander scorede og stod for flere assister, og så var der også Gustav Isaksen.

Danskeren, 21 år, var flyvende. Spillede sin bedste kamp nogensinde og kan – måske – have solgt sig selv med tanke på, at der til januar vil være interesse i at hente det store talent. Som minimum har han føjet en del millioner til sit i forvejen høje prisskilt, og nu handler det for ham om at blive mere stabil i sine præstationer, så han kan opfylde drømmen om et ophold i udlandet.

Men trods danskerens imponerende indsats, der kastede to straffespark af sig, et mål, et hug på overliggeren og flere imponerende dribleture og generelt meget chanceskabende spil, har UEFA set bort fra Gustav Isaksen, når det handler om at finde Europa League-rundens bedste spiller. Trods at han med afstand var banens bedste spiller.

I stedet er brasilianske Evander en af fire spillere, man kan stemme på til Rundens Spiller i Europa League. Og bevares, Evander var god, men han misbrugte også et straffespark og var ikke nær så stærk som Isaksen.

Foruden Evander kan man stemme på Gregoritsch fra Freiburg, Teuma fra Union St. Gilloise og Jahanbakhsh fra Feyenoord.

Med sejren over Lazio ligger FCM aktuelt nummer to i gruppespillet, hvor de tre øvrige hold – Feyenoord, Lazio og Stum Graz – også står noteret for tre point.






TransferLIVE: Brøndby henter stort talent




Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Her er Tysklands vej til VM-finalen

AaB dæmper superligaforventninger

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Norge – Frankrig

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Supercomputer: Her er VM-finalen

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Senegal – Irak

Uruguay – Spanien

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Afslører: FCK ringede aldrig

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

De er enige med Mathias Jensen

Kap Verde – Saudi-Arabien



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Egypten – Iran