De var underdogs, danske FC Midtjylland, men det endte med en sejr til Superliga-mandskabet på 5-1, da italienske SS Lazio kom på besøg.
Et af dansk fodbolds største enkeltstående resultater i Europa blev en realitet torsdag aften, hvor Lazio gæstede Herning, og det var et opgør, hvor FCM spillede en tæt på perfekt kamp og fik fornemme præstationer ud af mange af spillerne.
Evander scorede og stod for flere assister, og så var der også Gustav Isaksen.
Danskeren, 21 år, var flyvende. Spillede sin bedste kamp nogensinde og kan – måske – have solgt sig selv med tanke på, at der til januar vil være interesse i at hente det store talent. Som minimum har han føjet en del millioner til sit i forvejen høje prisskilt, og nu handler det for ham om at blive mere stabil i sine præstationer, så han kan opfylde drømmen om et ophold i udlandet.
Men trods danskerens imponerende indsats, der kastede to straffespark af sig, et mål, et hug på overliggeren og flere imponerende dribleture og generelt meget chanceskabende spil, har UEFA set bort fra Gustav Isaksen, når det handler om at finde Europa League-rundens bedste spiller. Trods at han med afstand var banens bedste spiller.
I stedet er brasilianske Evander en af fire spillere, man kan stemme på til Rundens Spiller i Europa League. Og bevares, Evander var god, men han misbrugte også et straffespark og var ikke nær så stærk som Isaksen.
Foruden Evander kan man stemme på Gregoritsch fra Freiburg, Teuma fra Union St. Gilloise og Jahanbakhsh fra Feyenoord.
Med sejren over Lazio ligger FCM aktuelt nummer to i gruppespillet, hvor de tre øvrige hold – Feyenoord, Lazio og Stum Graz – også står noteret for tre point.
LIVE
VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Her er Tysklands vej til VM-finalen
AaB dæmper superligaforventninger
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Norge – Frankrig
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Supercomputer: Her er VM-finalen
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
OPTAKT
Senegal – Irak
OPTAKT
Uruguay – Spanien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Afslører: FCK ringede aldrig
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
OPTAKT