FC Midtjylland var ikke klar på at skulle håndtere flere hundrede hollandske Feyenoord-fans, som havde skaffet sig billetter til MCH Arena på pladser, de ikke måtte sidde på.
Det oplyser FCM-marketingdirektør Preben Rokkjær efter torsdagens 2-2-kamp i Europa League.
– Vi havde opgraderet med cirka dobbelt så mange sikkerhedsvagter som til weekendens lokalopgør mod Viborg.
– Det, vi ikke havde forberedt os på, var, at der var en stor en mængde voldsparate hollændere på vores stadion, siger Preben Rokkjær.
FCM-sikkerhedschef Lars Pedersen oplyser, at der var 86 flere sikkerhedsvagter til Feyenoord-kampen end til søndagens superligakamp mod Viborg – i alt omkring 160 sikkerhedsvagter.
Det var flere sikkerhedsvagter end til nogen anden FCM-hjemmekamp, forklarer Lars Pedersen.
Preben Rokkjær forklarer, at FCM havde sikret sig, at man ikke kunne købe billetter med hollandske eller udenlandske kreditkort. Billetter kunne kun købes med danske kreditkort.
– Hollænderne har fået fat i dem ved at få fat i en dansker, som har købt billetten for dem. Det har været svært at gardere sig imod.
– Så skete der yderligere det, at de stormede flere indgange og kom ind på afsnittene på den måde, så vi havde ikke mulighed for at stoppe dem udenfor, forklarer Preben Rokkjær.
Han ærgrer sig over balladen, der skæmmede fodboldkampen.
– Alt i alt havde vi forberedt os så godt, som vi overhovedet kunne.
– Lige meget hvad var det bare voldsomt, at et hold som Feyenoord kan komme til Danmark med deres udebanefans og opføre sig på den måde, siger Preben Rokkjær.
Han forklarer, at hollænderne lavede ballade flere steder på stadion på samme tid, og det betød, at der opstod huller i sikkerheden.
– Da indgangene blev stormet, var der en grænse, hvor vi til sidst bukkede under. Vi var i klart mindretal derude, selv om vi synes, at vi havde forberedt os godt.
– På et tidspunkt skete der noget i den ene ende af stadion, og så var vi nødt til at trække folk ned i den ende, og så crashede folk den modsatte ende, siger han.
FCM-direktøren mener ikke, det var muligt at gardere sig bedre mod urolighederne.
– Vi havde garderet os så meget, som vi overhovedet kunne. Vi har samarbejdet med politiet og Feyenoord, og vi havde dobbelt op på bemanding. Vi er en fodboldklub, vi er ikke en forsvarshær.
– Jeg var selv dernede. Jeg har ikke set så mange voldsparate mennesker på et stadion før, siger Preben Rokkjær.
Han synes, at det var forsvarligt at afvikle kampen. Det blev besluttet i samråd med Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) at gennemføre den efter planen.
Det krævede flere strategiske beslutninger om, hvad der skulle ske med de tilskuere, der ikke kunne opføre sig ordentligt. Det blev på et tidspunkt blandt andet besluttet ikke at kyle dem ud af stadion.
– Vi vurderede i samråd med Uefa, at det bedste ville være at flytte dem inde på stadion. For hvis vi først smed dem ud af stadion, ville der for alvor blive ballade, forklarer han.
FCM mener, at ansvaret udelukkende skal placeres på hollænderne.
– Den abe ligger kun ét sted. Den ligger hos de hollandske tilskuere. Den ligger ikke andre steder, mener Preben Rokkjær.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: PL-oprykkere smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT
VM-Vækkeuret: En hård skæbne
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
OPTAKT
Norge – England
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
NYHEDER
Spansk VM-helt slog til igen
OPTAKT
Argentina – Schweiz
– Det vil være VM’s største overraskelse!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TOPNYHED