Fik skideballe i pausen: – Forfærdeligt

Der blev ikke lagt fingre imellem i FC Midtjyllands omklædningsrum i pausen på Partizani Stadion, hvor FCM var pivheldig med at være foran 1-0 efter en meget sløj indsats.



BEOGRAD (Tipsbladet): Tre point på udebane i Europa Leagues nye ligaspil er den fremragende høst for FC Midtjylland efter torsdagens kamp mod Maccabi Tel Aviv.

Men det var også nærmest det eneste, der kan kategoriseres med et positivt ord ved FC Midtjyllands kamp i den serbiske hovedstad, især hvis vi isolerer det til første halvleg.

På en dårlig græsbane, Partizan Beograds rivaler Røde Stjerne havde stukket i brand et par uger tidligere med en dunk benzin, skøjtede FC Midtjylland-spillerne rundt, var langsomme i opfattelsen og boldbehandlingen, som da også ofte førte til, man smed kuglen direkte til det veloplagte israelske hold.

Det var voldsomt ufortjent, da FC Midtjylland kom foran takket være en god aktion af Franculino og oplæggeren Aral Simsir og en rædselsfuld opspilsfejl af hjemmeholdet, der spillede for næsten tomt stadion i Beograd næsten 2.000 kilometer hjemmefra på grund af Israels krig i Gaza og nu også Libanon.

2. halvleg var bedre uden at være god, og FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg forsøgte efter kampen i et telt, der udgjorde mixed zone på vejen fra det slidte stadion til den ventende bus, ikke at nedspille, hvad der var sket i 1. halvleg.

– Det var først og fremmest forfærdeligt. Og det var på alle parametre. Og det fik spillerne at vide i pausen. Jeg var glad for, at jeg kunne skælde dem ud med en føring ved pausen.

– Jeg kunne ikke genkende det, jeg så før pausen, og det var også det, der blev sagt.

– Modstanderholdet pressede os og gjorde det godt, men vores mod og vores intentioner så jeg ikke, siger Thomas Thomasberg.

Anfører Mads Bech Sørensen var mildt sagt heller ikke imponeret.

– Det var jo alt, der manglede i 1. halvleg. Vi rammer ingenting overhovedet. Vores pres var ikke super. Vores boldomgang er dårlig. Vi har mange boldtab, siger Mads Bech Sørensen, der fandt Thomasbergs skæld ud i pausen helt berettiget.

– Det gør han også med rette, for det var ikke godt nok. Han var efter lidt af det hele, både vores kvalitet, vores intensitet, vores attitude, hele udstrålingen, det FC Midtjylland-DNA, vi ellers har set det seneste stykke tid, det var ikke rigtigt til stede i første halvleg.

– Alligevel er vi foran 1-0 ved pausen, og vi får tre point. Det er vel noget af det, de gode hold kan, at vinde på en dårlig dag, sagde Mads Bech Sørensen, der havde roser til keeper Elias Rafn Ólafsson for flere gode redninger.

– Det var dejligt. Han står en god kamp i dag. Han har nogle vigtige redninger. Kæmpe cadeau til ham for at være der for hele holdet i dag, siger FCM-anføreren.

FC Midtjylland har med fire point i Europa Leagues nye ligaspil fået en god start på turneringen og møder i de næste to kampe Union Saint-Gilloise hjemme i Herning og Steaua Bukarests reinkarnation SBFC i Rumænien.





Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Alexander Lind i kæmpe hyldest

I dialog med Steve Cooper

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Flere Superliga-kamp rykkes

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Sunderland jagter dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Jens Stage-skifte i fare

Tordner mod VM-træner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Marcondes afviser tilbud, men…

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Uruguay – Kap Verde

Interessant melding om VM-profil

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Spanien – Saudi-Arabien



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden