BEOGRAD (Tipsbladet): Tre point på udebane i Europa Leagues nye ligaspil er den fremragende høst for FC Midtjylland efter torsdagens kamp mod Maccabi Tel Aviv.
Men det var også nærmest det eneste, der kan kategoriseres med et positivt ord ved FC Midtjyllands kamp i den serbiske hovedstad, især hvis vi isolerer det til første halvleg.
På en dårlig græsbane, Partizan Beograds rivaler Røde Stjerne havde stukket i brand et par uger tidligere med en dunk benzin, skøjtede FC Midtjylland-spillerne rundt, var langsomme i opfattelsen og boldbehandlingen, som da også ofte førte til, man smed kuglen direkte til det veloplagte israelske hold.
Det var voldsomt ufortjent, da FC Midtjylland kom foran takket være en god aktion af Franculino og oplæggeren Aral Simsir og en rædselsfuld opspilsfejl af hjemmeholdet, der spillede for næsten tomt stadion i Beograd næsten 2.000 kilometer hjemmefra på grund af Israels krig i Gaza og nu også Libanon.
2. halvleg var bedre uden at være god, og FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg forsøgte efter kampen i et telt, der udgjorde mixed zone på vejen fra det slidte stadion til den ventende bus, ikke at nedspille, hvad der var sket i 1. halvleg.
– Det var først og fremmest forfærdeligt. Og det var på alle parametre. Og det fik spillerne at vide i pausen. Jeg var glad for, at jeg kunne skælde dem ud med en føring ved pausen.
– Jeg kunne ikke genkende det, jeg så før pausen, og det var også det, der blev sagt.
– Modstanderholdet pressede os og gjorde det godt, men vores mod og vores intentioner så jeg ikke, siger Thomas Thomasberg.
Anfører Mads Bech Sørensen var mildt sagt heller ikke imponeret.
– Det var jo alt, der manglede i 1. halvleg. Vi rammer ingenting overhovedet. Vores pres var ikke super. Vores boldomgang er dårlig. Vi har mange boldtab, siger Mads Bech Sørensen, der fandt Thomasbergs skæld ud i pausen helt berettiget.
– Det gør han også med rette, for det var ikke godt nok. Han var efter lidt af det hele, både vores kvalitet, vores intensitet, vores attitude, hele udstrålingen, det FC Midtjylland-DNA, vi ellers har set det seneste stykke tid, det var ikke rigtigt til stede i første halvleg.
– Alligevel er vi foran 1-0 ved pausen, og vi får tre point. Det er vel noget af det, de gode hold kan, at vinde på en dårlig dag, sagde Mads Bech Sørensen, der havde roser til keeper Elias Rafn Ólafsson for flere gode redninger.
– Det var dejligt. Han står en god kamp i dag. Han har nogle vigtige redninger. Kæmpe cadeau til ham for at være der for hele holdet i dag, siger FCM-anføreren.
FC Midtjylland har med fire point i Europa Leagues nye ligaspil fået en god start på turneringen og møder i de næste to kampe Union Saint-Gilloise hjemme i Herning og Steaua Bukarests reinkarnation SBFC i Rumænien.
LIVE
VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder VM
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Optakt: USA – Paraguay
NYHEDER