BEOGRAD (Tipsbladet): Tre point på udebane i Europa Leagues nye ligaspil er den fremragende høst for FC Midtjylland efter torsdagens kamp mod Maccabi Tel Aviv.
Men det var også nærmest det eneste, der kan kategoriseres med et positivt ord ved FC Midtjyllands kamp i den serbiske hovedstad, især hvis vi isolerer det til første halvleg.
På en dårlig græsbane, Partizan Beograds rivaler Røde Stjerne havde stukket i brand et par uger tidligere med en dunk benzin, skøjtede FC Midtjylland-spillerne rundt, var langsomme i opfattelsen og boldbehandlingen, som da også ofte førte til, man smed kuglen direkte til det veloplagte israelske hold.
Det var voldsomt ufortjent, da FC Midtjylland kom foran takket være en god aktion af Franculino og oplæggeren Aral Simsir og en rædselsfuld opspilsfejl af hjemmeholdet, der spillede for næsten tomt stadion i Beograd næsten 2.000 kilometer hjemmefra på grund af Israels krig i Gaza og nu også Libanon.
2. halvleg var bedre uden at være god, og FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg forsøgte efter kampen i et telt, der udgjorde mixed zone på vejen fra det slidte stadion til den ventende bus, ikke at nedspille, hvad der var sket i 1. halvleg.
– Det var først og fremmest forfærdeligt. Og det var på alle parametre. Og det fik spillerne at vide i pausen. Jeg var glad for, at jeg kunne skælde dem ud med en føring ved pausen.
– Jeg kunne ikke genkende det, jeg så før pausen, og det var også det, der blev sagt.
– Modstanderholdet pressede os og gjorde det godt, men vores mod og vores intentioner så jeg ikke, siger Thomas Thomasberg.
Anfører Mads Bech Sørensen var mildt sagt heller ikke imponeret.
– Det var jo alt, der manglede i 1. halvleg. Vi rammer ingenting overhovedet. Vores pres var ikke super. Vores boldomgang er dårlig. Vi har mange boldtab, siger Mads Bech Sørensen, der fandt Thomasbergs skæld ud i pausen helt berettiget.
– Det gør han også med rette, for det var ikke godt nok. Han var efter lidt af det hele, både vores kvalitet, vores intensitet, vores attitude, hele udstrålingen, det FC Midtjylland-DNA, vi ellers har set det seneste stykke tid, det var ikke rigtigt til stede i første halvleg.
– Alligevel er vi foran 1-0 ved pausen, og vi får tre point. Det er vel noget af det, de gode hold kan, at vinde på en dårlig dag, sagde Mads Bech Sørensen, der havde roser til keeper Elias Rafn Ólafsson for flere gode redninger.
– Det var dejligt. Han står en god kamp i dag. Han har nogle vigtige redninger. Kæmpe cadeau til ham for at være der for hele holdet i dag, siger FCM-anføreren.
FC Midtjylland har med fire point i Europa Leagues nye ligaspil fået en god start på turneringen og møder i de næste to kampe Union Saint-Gilloise hjemme i Herning og Steaua Bukarests reinkarnation SBFC i Rumænien.

TransferLIVE: Afviser Cristiano Ronaldos klub

David Nielsen i svime: Han er en hård spiller

Komet bliver Brøndbys store gennembrud!

Christian Nørgaard afviste storklub

Efter bud: Mathias Jørgensen meldt ‘ikke frisk’

Drømmemelding – nu kan Brøndby glæde sig!

FCK vinder over HSV i vild fest

Vildt! Dansker får annulleret fire mål

Afsløring: OB tjener kassen på Luca Kjerrumgaard

Udlændinge sender Superliga-talenter på bænken

Griner hele vejen til banken over Bruun Larsen

Vil ikke lyve omkring FCK-transfers

Tror på aftale med Pelle Mattsson

Ny Superliga-træner? Startede med Football Manager

Han får et stort gennembrud i Randers FC!

Theo Sander søger væk fra FC København

Bombe: Har de brudt reglerne ved kæmpetransfer?

Han får et Superliga-gennembrud for OB!

Brøndby-træner med opsigtsvækkende udtalelser

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup

Neestrup: Det er røvhamrende irriterende

Wow: Så meget har Chelsea og PSG tjent på klub-VM

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Afsløring: Bombe – Vejle henter Wahid Faghir

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Vejle teaser for kæmpetransfer

Afviser Viborg

Har FC København skudt papegøjen?

Alt om SIF: Et talent af Robert Skov-kaliber

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Alt om Randers: Venter stort skifte?

Alvorlige bekymringer i Real Madrid

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Chokskifte: De henter Christian ‘Greko’ Jakobsen

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

‘Det er Peter Christiansens idé’

Jagter Premier League-stjerne for 430 mio.

Superligaens vinder? ‘Gab, gab, gab’

Godt nyt for FC København

‘Jeg har givet Schmedes en liste med navne’

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Han bliver det helt store gennembrud i Vejle!

Les Bleuets tæmmer Leeuwinnen i Basel

Kovending: Afviser dansker-transfer

Pioli vender hjem efter afstikker

Vil hente flere forstærkninger

Jagter triumf – ramt af stort problem

Afsløring: FCN på træner-rov hos SL-konkurrenter

Fortsætter Tour de France med brækket ribben

‘Jeg drømmer stort’

Mål i luften i Vestirland

Stor Györkeres-ballade: Sporting vil straffe ham

Ingen aftale om Rayan Bardghji til Barcelona

Klar for FC København – nu er han landet i Danmark

Her er Jacob Bruun Larsens nye klub