BEOGRAD (Tipsbladet): Tre point på udebane i Europa Leagues nye ligaspil er den fremragende høst for FC Midtjylland efter torsdagens kamp mod Maccabi Tel Aviv.
Men det var også nærmest det eneste, der kan kategoriseres med et positivt ord ved FC Midtjyllands kamp i den serbiske hovedstad, især hvis vi isolerer det til første halvleg.
På en dårlig græsbane, Partizan Beograds rivaler Røde Stjerne havde stukket i brand et par uger tidligere med en dunk benzin, skøjtede FC Midtjylland-spillerne rundt, var langsomme i opfattelsen og boldbehandlingen, som da også ofte førte til, man smed kuglen direkte til det veloplagte israelske hold.
Det var voldsomt ufortjent, da FC Midtjylland kom foran takket være en god aktion af Franculino og oplæggeren Aral Simsir og en rædselsfuld opspilsfejl af hjemmeholdet, der spillede for næsten tomt stadion i Beograd næsten 2.000 kilometer hjemmefra på grund af Israels krig i Gaza og nu også Libanon.
2. halvleg var bedre uden at være god, og FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg forsøgte efter kampen i et telt, der udgjorde mixed zone på vejen fra det slidte stadion til den ventende bus, ikke at nedspille, hvad der var sket i 1. halvleg.
– Det var først og fremmest forfærdeligt. Og det var på alle parametre. Og det fik spillerne at vide i pausen. Jeg var glad for, at jeg kunne skælde dem ud med en føring ved pausen.
– Jeg kunne ikke genkende det, jeg så før pausen, og det var også det, der blev sagt.
– Modstanderholdet pressede os og gjorde det godt, men vores mod og vores intentioner så jeg ikke, siger Thomas Thomasberg.
Anfører Mads Bech Sørensen var mildt sagt heller ikke imponeret.
– Det var jo alt, der manglede i 1. halvleg. Vi rammer ingenting overhovedet. Vores pres var ikke super. Vores boldomgang er dårlig. Vi har mange boldtab, siger Mads Bech Sørensen, der fandt Thomasbergs skæld ud i pausen helt berettiget.
– Det gør han også med rette, for det var ikke godt nok. Han var efter lidt af det hele, både vores kvalitet, vores intensitet, vores attitude, hele udstrålingen, det FC Midtjylland-DNA, vi ellers har set det seneste stykke tid, det var ikke rigtigt til stede i første halvleg.
– Alligevel er vi foran 1-0 ved pausen, og vi får tre point. Det er vel noget af det, de gode hold kan, at vinde på en dårlig dag, sagde Mads Bech Sørensen, der havde roser til keeper Elias Rafn Ólafsson for flere gode redninger.
– Det var dejligt. Han står en god kamp i dag. Han har nogle vigtige redninger. Kæmpe cadeau til ham for at være der for hele holdet i dag, siger FCM-anføreren.
FC Midtjylland har med fire point i Europa Leagues nye ligaspil fået en god start på turneringen og møder i de næste to kampe Union Saint-Gilloise hjemme i Herning og Steaua Bukarests reinkarnation SBFC i Rumænien.
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
EKSKLUSIVT
Dommerekspert: Det giver ingen mening
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
MEDIE
Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub
NYHEDER
Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr
EKSKLUSIVT
Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
NYHEDER
Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper
Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
INTERVIEW
Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud
EKSKLUSIVT
FCM melder ud: Han skal sælges til sommer
STORT INTERVIEW
Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
MEDIE
Ny sportsdirektør til Eriksen og co.
TIPSBLADETS DOM
Det var fuldstændig galimatias!
TOPNYHED
Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’
HELT VILDT
Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah
TRANSFER
Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
HELT VILDT
Kræver benhård straf til Mohamed Salah
HELT VILDT
Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
DAGENS SPILFORSLAG
Man City erobrer Madrid
– Vi tror på et godt resultat
Bayern München sejrer over Sporting CP
TRANSFER
“Han bør følges af de største klubber i Danmark”
TOPNYHED
Tænker ikke på Danmarks landshold
NYHEDER
Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 18. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud
INTERVIEW
Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’
TOPNYHED
Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen
NYHEDER