Fik skideballe i pausen: – Forfærdeligt

Der blev ikke lagt fingre imellem i FC Midtjyllands omklædningsrum i pausen på Partizani Stadion, hvor FCM var pivheldig med at være foran 1-0 efter en meget sløj indsats.



BEOGRAD (Tipsbladet): Tre point på udebane i Europa Leagues nye ligaspil er den fremragende høst for FC Midtjylland efter torsdagens kamp mod Maccabi Tel Aviv.

Men det var også nærmest det eneste, der kan kategoriseres med et positivt ord ved FC Midtjyllands kamp i den serbiske hovedstad, især hvis vi isolerer det til første halvleg.

På en dårlig græsbane, Partizan Beograds rivaler Røde Stjerne havde stukket i brand et par uger tidligere med en dunk benzin, skøjtede FC Midtjylland-spillerne rundt, var langsomme i opfattelsen og boldbehandlingen, som da også ofte førte til, man smed kuglen direkte til det veloplagte israelske hold.

Det var voldsomt ufortjent, da FC Midtjylland kom foran takket være en god aktion af Franculino og oplæggeren Aral Simsir og en rædselsfuld opspilsfejl af hjemmeholdet, der spillede for næsten tomt stadion i Beograd næsten 2.000 kilometer hjemmefra på grund af Israels krig i Gaza og nu også Libanon.

2. halvleg var bedre uden at være god, og FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg forsøgte efter kampen i et telt, der udgjorde mixed zone på vejen fra det slidte stadion til den ventende bus, ikke at nedspille, hvad der var sket i 1. halvleg.

– Det var først og fremmest forfærdeligt. Og det var på alle parametre. Og det fik spillerne at vide i pausen. Jeg var glad for, at jeg kunne skælde dem ud med en føring ved pausen.

– Jeg kunne ikke genkende det, jeg så før pausen, og det var også det, der blev sagt.

– Modstanderholdet pressede os og gjorde det godt, men vores mod og vores intentioner så jeg ikke, siger Thomas Thomasberg.

Anfører Mads Bech Sørensen var mildt sagt heller ikke imponeret.

– Det var jo alt, der manglede i 1. halvleg. Vi rammer ingenting overhovedet. Vores pres var ikke super. Vores boldomgang er dårlig. Vi har mange boldtab, siger Mads Bech Sørensen, der fandt Thomasbergs skæld ud i pausen helt berettiget.

– Det gør han også med rette, for det var ikke godt nok. Han var efter lidt af det hele, både vores kvalitet, vores intensitet, vores attitude, hele udstrålingen, det FC Midtjylland-DNA, vi ellers har set det seneste stykke tid, det var ikke rigtigt til stede i første halvleg.

– Alligevel er vi foran 1-0 ved pausen, og vi får tre point. Det er vel noget af det, de gode hold kan, at vinde på en dårlig dag, sagde Mads Bech Sørensen, der havde roser til keeper Elias Rafn Ólafsson for flere gode redninger.

– Det var dejligt. Han står en god kamp i dag. Han har nogle vigtige redninger. Kæmpe cadeau til ham for at være der for hele holdet i dag, siger FCM-anføreren.

FC Midtjylland har med fire point i Europa Leagues nye ligaspil fået en god start på turneringen og møder i de næste to kampe Union Saint-Gilloise hjemme i Herning og Steaua Bukarests reinkarnation SBFC i Rumænien.





Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Dansk angriber sat til salg

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Jubler over store FC København-nyheder

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Færdig i dansk klub efter 2 dage



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: AGF klarede presset!

‘Et af de største danske resultater’

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

FCM-transfer i fare

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Her kan du se AGF mod Sabah FK

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Kontant dom over Elyounoussi