Før skandinavisk brag: Derfor ser Malmö-fans skævt til FCK

Malmö FF’s fans har i mange år haft et horn i siden på FC København, og det vil helt sikkert påvirke torsdagens Europa League-kamp. Men hvorfor er det, at mange MFF-fans dediceret hader FCK? Få en opsummering her.



FC København og Malmö FF tørner sammen torsdag aften i et sandt skandinavisk brag i Europa League. De to klubber, der bor på hver sin side af Øresundsbroen, skal kæmpe om tre point og ikke mindst håneretten i forhold til, hvem der kan kalde sig det bedste hold i Skandinavien. 

Alt det er noget, der foregår inde på banen, men udenfor kridtstregerne bliver der med sikkerhed også knald på. I mere end 10 år har mange Malmö FF-fans haft et horn i siden på FC København, og det vil Ståle Solbakkens mandskab helt sikkert få at føle torsdag aften.

Årsagen skal findes tilbage i 2005.

Her tørnede FC København og Malmö FF sammen i Royal League, og ved stillingen 2-1 til FCK satte uniformeret politi og civilklædte betjente ind over for en gruppe Malmö-fans på tribunen i Parken. Politiet tog blandt andet knipler i brug.

Efter kampen fastslog FC Københavns daværende bestyrelsesformand Flemming Østergaard, at Malmö-fansene selv var skyld i urolighederne, og den melding blev modtaget med stor vrede på den anden side af Øresund. MFF Support, Malmö FF’s fanklub, mente ikke, de havde nogen skyld i optøjerne, og tre år senere  – efter et langt juridisk slagsmål – fastslog Statsadvokaten også, at Malmö-fansene ikke bar ansvaret. 

Lige siden har Malmös tilhængere set skævt til FC København, og de fleste har altså ikke tilgivet det, der skete dengang for nu 14 år siden. For mange fans er der tale om et decideret had til FCK.

Disse følelser, tror Daniel Andersson, der er sportschef i Malmö FF, vil svæve i luften i torsdagens kamp.

– Det påvirker rivaliseringen. Jeg tror stadig, rivaliseringen findes. Vi har danske spillere i truppen, som virkelig gerne vil slå FCK. Det tilfører noget, og der kommer helt sikkert et massivt tryk fra fansene, som pisker en stemning af rivalisering op. Man håber jo, det bliver en publikumsfest, og jeg tror, at folk husker at have fokus på at bakke sit eget hold op, så det bliver den fest, det har potentiale til, siger Daniel Andersson til Fotbollskanalen. 

For ganske nyligt valgte Flemming Østergaard i et interview med Copenhagen Sundays at give Malmö-fansene en undskyldning for, at han fejlagtigt havde placeret ansvaret hos dem dengang i 2005.





LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Bombe på vej i Real Madrid?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Kæmpekøb retur til FC København?

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Kalder tronskifte i Danmark

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Arsenal skal til Danmark

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis