FC København og Malmö FF tørner sammen torsdag aften i et sandt skandinavisk brag i Europa League. De to klubber, der bor på hver sin side af Øresundsbroen, skal kæmpe om tre point og ikke mindst håneretten i forhold til, hvem der kan kalde sig det bedste hold i Skandinavien.
Alt det er noget, der foregår inde på banen, men udenfor kridtstregerne bliver der med sikkerhed også knald på. I mere end 10 år har mange Malmö FF-fans haft et horn i siden på FC København, og det vil Ståle Solbakkens mandskab helt sikkert få at føle torsdag aften.
Årsagen skal findes tilbage i 2005.
Her tørnede FC København og Malmö FF sammen i Royal League, og ved stillingen 2-1 til FCK satte uniformeret politi og civilklædte betjente ind over for en gruppe Malmö-fans på tribunen i Parken. Politiet tog blandt andet knipler i brug.
Efter kampen fastslog FC Københavns daværende bestyrelsesformand Flemming Østergaard, at Malmö-fansene selv var skyld i urolighederne, og den melding blev modtaget med stor vrede på den anden side af Øresund. MFF Support, Malmö FF’s fanklub, mente ikke, de havde nogen skyld i optøjerne, og tre år senere – efter et langt juridisk slagsmål – fastslog Statsadvokaten også, at Malmö-fansene ikke bar ansvaret.
Lige siden har Malmös tilhængere set skævt til FC København, og de fleste har altså ikke tilgivet det, der skete dengang for nu 14 år siden. For mange fans er der tale om et decideret had til FCK.
Disse følelser, tror Daniel Andersson, der er sportschef i Malmö FF, vil svæve i luften i torsdagens kamp.
– Det påvirker rivaliseringen. Jeg tror stadig, rivaliseringen findes. Vi har danske spillere i truppen, som virkelig gerne vil slå FCK. Det tilfører noget, og der kommer helt sikkert et massivt tryk fra fansene, som pisker en stemning af rivalisering op. Man håber jo, det bliver en publikumsfest, og jeg tror, at folk husker at have fokus på at bakke sit eget hold op, så det bliver den fest, det har potentiale til, siger Daniel Andersson til Fotbollskanalen.
For ganske nyligt valgte Flemming Østergaard i et interview med Copenhagen Sundays at give Malmö-fansene en undskyldning for, at han fejlagtigt havde placeret ansvaret hos dem dengang i 2005.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
AVIS
‘Det er slut’
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
