Før skandinavisk brag: Derfor ser Malmö-fans skævt til FCK

Malmö FF’s fans har i mange år haft et horn i siden på FC København, og det vil helt sikkert påvirke torsdagens Europa League-kamp. Men hvorfor er det, at mange MFF-fans dediceret hader FCK? Få en opsummering her.



FC København og Malmö FF tørner sammen torsdag aften i et sandt skandinavisk brag i Europa League. De to klubber, der bor på hver sin side af Øresundsbroen, skal kæmpe om tre point og ikke mindst håneretten i forhold til, hvem der kan kalde sig det bedste hold i Skandinavien. 

Alt det er noget, der foregår inde på banen, men udenfor kridtstregerne bliver der med sikkerhed også knald på. I mere end 10 år har mange Malmö FF-fans haft et horn i siden på FC København, og det vil Ståle Solbakkens mandskab helt sikkert få at føle torsdag aften.

Årsagen skal findes tilbage i 2005.

Her tørnede FC København og Malmö FF sammen i Royal League, og ved stillingen 2-1 til FCK satte uniformeret politi og civilklædte betjente ind over for en gruppe Malmö-fans på tribunen i Parken. Politiet tog blandt andet knipler i brug.

Efter kampen fastslog FC Københavns daværende bestyrelsesformand Flemming Østergaard, at Malmö-fansene selv var skyld i urolighederne, og den melding blev modtaget med stor vrede på den anden side af Øresund. MFF Support, Malmö FF’s fanklub, mente ikke, de havde nogen skyld i optøjerne, og tre år senere  – efter et langt juridisk slagsmål – fastslog Statsadvokaten også, at Malmö-fansene ikke bar ansvaret. 

Lige siden har Malmös tilhængere set skævt til FC København, og de fleste har altså ikke tilgivet det, der skete dengang for nu 14 år siden. For mange fans er der tale om et decideret had til FCK.

Disse følelser, tror Daniel Andersson, der er sportschef i Malmö FF, vil svæve i luften i torsdagens kamp.

– Det påvirker rivaliseringen. Jeg tror stadig, rivaliseringen findes. Vi har danske spillere i truppen, som virkelig gerne vil slå FCK. Det tilfører noget, og der kommer helt sikkert et massivt tryk fra fansene, som pisker en stemning af rivalisering op. Man håber jo, det bliver en publikumsfest, og jeg tror, at folk husker at have fokus på at bakke sit eget hold op, så det bliver den fest, det har potentiale til, siger Daniel Andersson til Fotbollskanalen. 

For ganske nyligt valgte Flemming Østergaard i et interview med Copenhagen Sundays at give Malmö-fansene en undskyldning for, at han fejlagtigt havde placeret ansvaret hos dem dengang i 2005.







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Brian Riemer peger på tre årsager

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Braithwaite del af stor transferplan

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Afvist – Brøndby undrer sig

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Snart kan det give rødt kort

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Bo Svensson skriver Superliga-historie