FC København og Malmö FF tørner sammen torsdag aften i et sandt skandinavisk brag i Europa League. De to klubber, der bor på hver sin side af Øresundsbroen, skal kæmpe om tre point og ikke mindst håneretten i forhold til, hvem der kan kalde sig det bedste hold i Skandinavien.
Alt det er noget, der foregår inde på banen, men udenfor kridtstregerne bliver der med sikkerhed også knald på. I mere end 10 år har mange Malmö FF-fans haft et horn i siden på FC København, og det vil Ståle Solbakkens mandskab helt sikkert få at føle torsdag aften.
Årsagen skal findes tilbage i 2005.
Her tørnede FC København og Malmö FF sammen i Royal League, og ved stillingen 2-1 til FCK satte uniformeret politi og civilklædte betjente ind over for en gruppe Malmö-fans på tribunen i Parken. Politiet tog blandt andet knipler i brug.
Efter kampen fastslog FC Københavns daværende bestyrelsesformand Flemming Østergaard, at Malmö-fansene selv var skyld i urolighederne, og den melding blev modtaget med stor vrede på den anden side af Øresund. MFF Support, Malmö FF’s fanklub, mente ikke, de havde nogen skyld i optøjerne, og tre år senere – efter et langt juridisk slagsmål – fastslog Statsadvokaten også, at Malmö-fansene ikke bar ansvaret.
Lige siden har Malmös tilhængere set skævt til FC København, og de fleste har altså ikke tilgivet det, der skete dengang for nu 14 år siden. For mange fans er der tale om et decideret had til FCK.
Disse følelser, tror Daniel Andersson, der er sportschef i Malmö FF, vil svæve i luften i torsdagens kamp.
– Det påvirker rivaliseringen. Jeg tror stadig, rivaliseringen findes. Vi har danske spillere i truppen, som virkelig gerne vil slå FCK. Det tilfører noget, og der kommer helt sikkert et massivt tryk fra fansene, som pisker en stemning af rivalisering op. Man håber jo, det bliver en publikumsfest, og jeg tror, at folk husker at have fokus på at bakke sit eget hold op, så det bliver den fest, det har potentiale til, siger Daniel Andersson til Fotbollskanalen.
For ganske nyligt valgte Flemming Østergaard i et interview med Copenhagen Sundays at give Malmö-fansene en undskyldning for, at han fejlagtigt havde placeret ansvaret hos dem dengang i 2005.
LIVE
LIVE: Lønnen er et problem
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
OPTAKT
OB – Randers FC
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
Fyrer landstræner to måneder før VM
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Her spiller Lasse Schöne i dag
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Fik blackout på Brøndby Stadion
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
NYHEDER
Det er aldrig sket før
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OB siger farvel til seks spillere
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
Fifa kritiserer transportpriser under
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
OPTAKT
