Forstår vreden: – Ødelægger glæden ved spillet

Der er ingen roser til straffesparket i FC Midtjyllands nederlag til Eintracht Frankfurt.



HERNING (Tipsbladet): Det er sjældent, to fodboldhold og deres trænere er enige om et kampafgørende straffespark dømt efter VAR-tjek, men torsdag aften i Herning var det tæt på.

Som FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg tydeligt frustreret beskrev det, troede Frankfurts profil Omar Marmoush, at der blev tjekket for et straffespark i tyskernes felt til FC Midtjylland, da kampens engelske dommer blev kaldt ud til VAR-tjek.

Det var i stedet Marmoushs skud fra klods hold op på Ousmane Diaos hånd, der blev fanget og dømt, hvorefter den dygtige egyptiske forward konverterede et af spillets største chancer.

FCM-fansene sang om 'VAR ud af fodbold' og 'UEFA Mafia', og det var der bred forståelse for.

– Reglen er klar nok. Hvis du har armen eller hænderne ude fra kroppen, bliver det dømt, sådan er reglen. Og desværre sker det ofte. Han forsøgte at dække lidt med sine ben, han kom ud af balance og stak armen ud. Det er hårdt, men det er også sådan, det er. Det går begge veje. Vi havde noget tilsvarende her i vores kamp mod Brøndby, siger FCM-backen Joel Andersson.

– Jeg forstår dem [fansene] godt. Jeg har samme følelse. Det ødelægger kampenes rytme og glæden ved spillet. Jeg har det ligesom de fleste andre, sagde den svenske forsvarsspiller om kendelsen.

Frankfurts dansker Rasmus Nissen Kristensen understregede efter kampen, at han endnu ikke havde situationen, hvor Marmoush sendte en kvalificeret afslutning afsted, der så ud til at kunne blive farlig.

286242

Foto: Alamy

Men landsholdsspilleren har ikke den store forståelse for, at situationer som den torsdag aften skal give straffe, uanset holdet, landet og turneringen.

– Generelt er jeg ikke stor fan af handsreglerne.

– Jeg synes, man skal begynde at se på, hvordan spillerne reagerer. Der er ikke én eneste Frankfurt-spiller, der reagerer, som om der er straffespark, siger Rasmus Nissen Kristensen.

– Jeg ved ikke, hvad man skal gøre i sådan nogle situationer. Man kan jo ikke skære armene af, siger Frankfurt-profilen.

Frankfurt-cheftræner Dino Toppmüller konstaterede på pressemødet efter kampen, da Tipsbladet spurgte til straffesparket, at det kunne forsvares, men nogen stor fan var Frankfurt-chefen ikke.

– Det er en farlig afslutning, og vi tager straffesparket med. Men det er jo et smertefuldt emne, som dukker op igen og igen, også her i den seneste landsholdsrunde, og hvor vi så havde heldet med os i dag. Det er uheldigt for Midtjylland. Man ser mange spillere forsvare sig med armene trukket ind til siden, når et indlæg eller en afslutning er på vej, og det gjorde han ikke. Det er tydeligvis totalt ubevidst fra spillerens [Diaos] side, men som reglerne er, kan man godt dømme det, siger Dino Toppmüller.

Med sejren er Eintracht Frankfurt reelt videre i Europa League med 13 point i de første fem runder, mens FC Midtjylland nu har en tricky vej til avancement med udekampe mod FC Porto og Ludogorets og en afsluttende hjemmekamp mod Fenerbahce 30. januar.






TransferLIVE: Diant Ramaj tæt på ny klub




LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

I kødet på Rajovic: Det går over i historien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Superliga-brag: Sådan starter AGF og Brøndby

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Arsenal jagter Spurs-stjerne

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Supercomputer: De vinder Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AGF har profil tilbage til Brøndby-brag

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

FC København – Lyngby BK