Forstår vreden: – Ødelægger glæden ved spillet

Der er ingen roser til straffesparket i FC Midtjyllands nederlag til Eintracht Frankfurt.



HERNING (Tipsbladet): Det er sjældent, to fodboldhold og deres trænere er enige om et kampafgørende straffespark dømt efter VAR-tjek, men torsdag aften i Herning var det tæt på.

Som FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg tydeligt frustreret beskrev det, troede Frankfurts profil Omar Marmoush, at der blev tjekket for et straffespark i tyskernes felt til FC Midtjylland, da kampens engelske dommer blev kaldt ud til VAR-tjek.

Det var i stedet Marmoushs skud fra klods hold op på Ousmane Diaos hånd, der blev fanget og dømt, hvorefter den dygtige egyptiske forward konverterede et af spillets største chancer.

FCM-fansene sang om 'VAR ud af fodbold' og 'UEFA Mafia', og det var der bred forståelse for.

– Reglen er klar nok. Hvis du har armen eller hænderne ude fra kroppen, bliver det dømt, sådan er reglen. Og desværre sker det ofte. Han forsøgte at dække lidt med sine ben, han kom ud af balance og stak armen ud. Det er hårdt, men det er også sådan, det er. Det går begge veje. Vi havde noget tilsvarende her i vores kamp mod Brøndby, siger FCM-backen Joel Andersson.

– Jeg forstår dem [fansene] godt. Jeg har samme følelse. Det ødelægger kampenes rytme og glæden ved spillet. Jeg har det ligesom de fleste andre, sagde den svenske forsvarsspiller om kendelsen.

Frankfurts dansker Rasmus Nissen Kristensen understregede efter kampen, at han endnu ikke havde situationen, hvor Marmoush sendte en kvalificeret afslutning afsted, der så ud til at kunne blive farlig.

286242

Foto: Alamy

Men landsholdsspilleren har ikke den store forståelse for, at situationer som den torsdag aften skal give straffe, uanset holdet, landet og turneringen.

– Generelt er jeg ikke stor fan af handsreglerne.

– Jeg synes, man skal begynde at se på, hvordan spillerne reagerer. Der er ikke én eneste Frankfurt-spiller, der reagerer, som om der er straffespark, siger Rasmus Nissen Kristensen.

– Jeg ved ikke, hvad man skal gøre i sådan nogle situationer. Man kan jo ikke skære armene af, siger Frankfurt-profilen.

Frankfurt-cheftræner Dino Toppmüller konstaterede på pressemødet efter kampen, da Tipsbladet spurgte til straffesparket, at det kunne forsvares, men nogen stor fan var Frankfurt-chefen ikke.

– Det er en farlig afslutning, og vi tager straffesparket med. Men det er jo et smertefuldt emne, som dukker op igen og igen, også her i den seneste landsholdsrunde, og hvor vi så havde heldet med os i dag. Det er uheldigt for Midtjylland. Man ser mange spillere forsvare sig med armene trukket ind til siden, når et indlæg eller en afslutning er på vej, og det gjorde han ikke. Det er tydeligvis totalt ubevidst fra spillerens [Diaos] side, men som reglerne er, kan man godt dømme det, siger Dino Toppmüller.

Med sejren er Eintracht Frankfurt reelt videre i Europa League med 13 point i de første fem runder, mens FC Midtjylland nu har en tricky vej til avancement med udekampe mod FC Porto og Ludogorets og en afsluttende hjemmekamp mod Fenerbahce 30. januar.





Kommer med kæmpe Agger-nyhed




LIVE

TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

De jagter Henrik Meister

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Monsterbud på vej

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Arsenal-dansker vender hjem

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Afslører: Dolberg sat til salg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Afslører dansk toptræners millionløn

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson