Forstår vreden: – Ødelægger glæden ved spillet

Der er ingen roser til straffesparket i FC Midtjyllands nederlag til Eintracht Frankfurt.



HERNING (Tipsbladet): Det er sjældent, to fodboldhold og deres trænere er enige om et kampafgørende straffespark dømt efter VAR-tjek, men torsdag aften i Herning var det tæt på.

Som FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg tydeligt frustreret beskrev det, troede Frankfurts profil Omar Marmoush, at der blev tjekket for et straffespark i tyskernes felt til FC Midtjylland, da kampens engelske dommer blev kaldt ud til VAR-tjek.

Det var i stedet Marmoushs skud fra klods hold op på Ousmane Diaos hånd, der blev fanget og dømt, hvorefter den dygtige egyptiske forward konverterede et af spillets største chancer.

FCM-fansene sang om 'VAR ud af fodbold' og 'UEFA Mafia', og det var der bred forståelse for.

– Reglen er klar nok. Hvis du har armen eller hænderne ude fra kroppen, bliver det dømt, sådan er reglen. Og desværre sker det ofte. Han forsøgte at dække lidt med sine ben, han kom ud af balance og stak armen ud. Det er hårdt, men det er også sådan, det er. Det går begge veje. Vi havde noget tilsvarende her i vores kamp mod Brøndby, siger FCM-backen Joel Andersson.

– Jeg forstår dem [fansene] godt. Jeg har samme følelse. Det ødelægger kampenes rytme og glæden ved spillet. Jeg har det ligesom de fleste andre, sagde den svenske forsvarsspiller om kendelsen.

Frankfurts dansker Rasmus Nissen Kristensen understregede efter kampen, at han endnu ikke havde situationen, hvor Marmoush sendte en kvalificeret afslutning afsted, der så ud til at kunne blive farlig.

286242

Foto: Alamy

Men landsholdsspilleren har ikke den store forståelse for, at situationer som den torsdag aften skal give straffe, uanset holdet, landet og turneringen.

– Generelt er jeg ikke stor fan af handsreglerne.

– Jeg synes, man skal begynde at se på, hvordan spillerne reagerer. Der er ikke én eneste Frankfurt-spiller, der reagerer, som om der er straffespark, siger Rasmus Nissen Kristensen.

– Jeg ved ikke, hvad man skal gøre i sådan nogle situationer. Man kan jo ikke skære armene af, siger Frankfurt-profilen.

Frankfurt-cheftræner Dino Toppmüller konstaterede på pressemødet efter kampen, da Tipsbladet spurgte til straffesparket, at det kunne forsvares, men nogen stor fan var Frankfurt-chefen ikke.

– Det er en farlig afslutning, og vi tager straffesparket med. Men det er jo et smertefuldt emne, som dukker op igen og igen, også her i den seneste landsholdsrunde, og hvor vi så havde heldet med os i dag. Det er uheldigt for Midtjylland. Man ser mange spillere forsvare sig med armene trukket ind til siden, når et indlæg eller en afslutning er på vej, og det gjorde han ikke. Det er tydeligvis totalt ubevidst fra spillerens [Diaos] side, men som reglerne er, kan man godt dømme det, siger Dino Toppmüller.

Med sejren er Eintracht Frankfurt reelt videre i Europa League med 13 point i de første fem runder, mens FC Midtjylland nu har en tricky vej til avancement med udekampe mod FC Porto og Ludogorets og en afsluttende hjemmekamp mod Fenerbahce 30. januar.






Afsløring: Pontus Texel skifter til Académica




LIVE

TransferLIVE: Kæmpe transfer under opsejling

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Stor profil ude af Frankrig-brag

Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Supercomputer: De vinder VM

Knuser transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Arbejder på Brøndby-exit

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Norges kronprins rejser til USA

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Hylder kæmpe FCM-transfer

Uwe Rösler henter dansker

Frankrig – Marokko

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Fredberg henter italiensk legende

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar