HERNING (Tipsbladet): Det er sjældent, to fodboldhold og deres trænere er enige om et kampafgørende straffespark dømt efter VAR-tjek, men torsdag aften i Herning var det tæt på.
Som FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg tydeligt frustreret beskrev det, troede Frankfurts profil Omar Marmoush, at der blev tjekket for et straffespark i tyskernes felt til FC Midtjylland, da kampens engelske dommer blev kaldt ud til VAR-tjek.
Det var i stedet Marmoushs skud fra klods hold op på Ousmane Diaos hånd, der blev fanget og dømt, hvorefter den dygtige egyptiske forward konverterede et af spillets største chancer.
FCM-fansene sang om 'VAR ud af fodbold' og 'UEFA Mafia', og det var der bred forståelse for.
– Reglen er klar nok. Hvis du har armen eller hænderne ude fra kroppen, bliver det dømt, sådan er reglen. Og desværre sker det ofte. Han forsøgte at dække lidt med sine ben, han kom ud af balance og stak armen ud. Det er hårdt, men det er også sådan, det er. Det går begge veje. Vi havde noget tilsvarende her i vores kamp mod Brøndby, siger FCM-backen Joel Andersson.
– Jeg forstår dem [fansene] godt. Jeg har samme følelse. Det ødelægger kampenes rytme og glæden ved spillet. Jeg har det ligesom de fleste andre, sagde den svenske forsvarsspiller om kendelsen.
Frankfurts dansker Rasmus Nissen Kristensen understregede efter kampen, at han endnu ikke havde situationen, hvor Marmoush sendte en kvalificeret afslutning afsted, der så ud til at kunne blive farlig.

Men landsholdsspilleren har ikke den store forståelse for, at situationer som den torsdag aften skal give straffe, uanset holdet, landet og turneringen.
– Generelt er jeg ikke stor fan af handsreglerne.
– Jeg synes, man skal begynde at se på, hvordan spillerne reagerer. Der er ikke én eneste Frankfurt-spiller, der reagerer, som om der er straffespark, siger Rasmus Nissen Kristensen.
– Jeg ved ikke, hvad man skal gøre i sådan nogle situationer. Man kan jo ikke skære armene af, siger Frankfurt-profilen.
Frankfurt-cheftræner Dino Toppmüller konstaterede på pressemødet efter kampen, da Tipsbladet spurgte til straffesparket, at det kunne forsvares, men nogen stor fan var Frankfurt-chefen ikke.
– Det er en farlig afslutning, og vi tager straffesparket med. Men det er jo et smertefuldt emne, som dukker op igen og igen, også her i den seneste landsholdsrunde, og hvor vi så havde heldet med os i dag. Det er uheldigt for Midtjylland. Man ser mange spillere forsvare sig med armene trukket ind til siden, når et indlæg eller en afslutning er på vej, og det gjorde han ikke. Det er tydeligvis totalt ubevidst fra spillerens [Diaos] side, men som reglerne er, kan man godt dømme det, siger Dino Toppmüller.
Med sejren er Eintracht Frankfurt reelt videre i Europa League med 13 point i de første fem runder, mens FC Midtjylland nu har en tricky vej til avancement med udekampe mod FC Porto og Ludogorets og en afsluttende hjemmekamp mod Fenerbahce 30. januar.
LIVE
VM-LIVE: Voldsom startellever fra Frankrig
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
England – Kroatien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
NYHEDER
Elias Jelert færdig
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
OPTAKT
Frankrig – Senegal
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
OPTAKT
Irak – Norge
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
Deadline overskredet: FC København melder ud
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
NYHEDER