Forstår vreden: – Ødelægger glæden ved spillet

Der er ingen roser til straffesparket i FC Midtjyllands nederlag til Eintracht Frankfurt.



HERNING (Tipsbladet): Det er sjældent, to fodboldhold og deres trænere er enige om et kampafgørende straffespark dømt efter VAR-tjek, men torsdag aften i Herning var det tæt på.

Som FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg tydeligt frustreret beskrev det, troede Frankfurts profil Omar Marmoush, at der blev tjekket for et straffespark i tyskernes felt til FC Midtjylland, da kampens engelske dommer blev kaldt ud til VAR-tjek.

Det var i stedet Marmoushs skud fra klods hold op på Ousmane Diaos hånd, der blev fanget og dømt, hvorefter den dygtige egyptiske forward konverterede et af spillets største chancer.

FCM-fansene sang om 'VAR ud af fodbold' og 'UEFA Mafia', og det var der bred forståelse for.

– Reglen er klar nok. Hvis du har armen eller hænderne ude fra kroppen, bliver det dømt, sådan er reglen. Og desværre sker det ofte. Han forsøgte at dække lidt med sine ben, han kom ud af balance og stak armen ud. Det er hårdt, men det er også sådan, det er. Det går begge veje. Vi havde noget tilsvarende her i vores kamp mod Brøndby, siger FCM-backen Joel Andersson.

– Jeg forstår dem [fansene] godt. Jeg har samme følelse. Det ødelægger kampenes rytme og glæden ved spillet. Jeg har det ligesom de fleste andre, sagde den svenske forsvarsspiller om kendelsen.

Frankfurts dansker Rasmus Nissen Kristensen understregede efter kampen, at han endnu ikke havde situationen, hvor Marmoush sendte en kvalificeret afslutning afsted, der så ud til at kunne blive farlig.

286242

Foto: Alamy

Men landsholdsspilleren har ikke den store forståelse for, at situationer som den torsdag aften skal give straffe, uanset holdet, landet og turneringen.

– Generelt er jeg ikke stor fan af handsreglerne.

– Jeg synes, man skal begynde at se på, hvordan spillerne reagerer. Der er ikke én eneste Frankfurt-spiller, der reagerer, som om der er straffespark, siger Rasmus Nissen Kristensen.

– Jeg ved ikke, hvad man skal gøre i sådan nogle situationer. Man kan jo ikke skære armene af, siger Frankfurt-profilen.

Frankfurt-cheftræner Dino Toppmüller konstaterede på pressemødet efter kampen, da Tipsbladet spurgte til straffesparket, at det kunne forsvares, men nogen stor fan var Frankfurt-chefen ikke.

– Det er en farlig afslutning, og vi tager straffesparket med. Men det er jo et smertefuldt emne, som dukker op igen og igen, også her i den seneste landsholdsrunde, og hvor vi så havde heldet med os i dag. Det er uheldigt for Midtjylland. Man ser mange spillere forsvare sig med armene trukket ind til siden, når et indlæg eller en afslutning er på vej, og det gjorde han ikke. Det er tydeligvis totalt ubevidst fra spillerens [Diaos] side, men som reglerne er, kan man godt dømme det, siger Dino Toppmüller.

Med sejren er Eintracht Frankfurt reelt videre i Europa League med 13 point i de første fem runder, mens FC Midtjylland nu har en tricky vej til avancement med udekampe mod FC Porto og Ludogorets og en afsluttende hjemmekamp mod Fenerbahce 30. januar.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Jess Thorup på vej til denne klub

Hylder FC København og Brøndby

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

FC København i intense transferforhandlinger



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud

‘Kæmpe cadeau til AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

AC Milan vil hente Man Utd-profil

FCK-spiller har revet skulderen af led

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

FCM-flop i chokskifte

Diego Forlán afløser Bielsa som Uruguays træner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Sur Zorniger med opsang til Ejdum