HERNING (Tipsbladet): Nogle gange har det været godt, andre gange har han været for usynlig og haft svært ved at markere sig foran mål.
Statistisk markerer Adam Buksa sig godt i Superligaen med et væld af vundne hovedstødsdueller, og hvor han hurtigt har markeret sig som en af Superligaens bedste afsluttere i luften på linje med Patrick Mortensen, German Onugkha og Marcus Ingvartsen.
Men der mangler stadig nogle procent i spillet, og Buksa er en af dem, der har stået for skud i FC Midtjyllands svære periode på det seneste, hvor man før mandagens Superliga-sejr over Silkeborg IF havde tabt seks af de otte foregående kampe.
Og bedre kan det blive, erkender FCM-cheftræner Thomas Thomasberg, der dog samlet set ser Buksa som en klar forstærkning og en målscorer, der kan score flittigt til, at han vil komme i spil som Superliga-topscorer.
– I Superligaen har han egentlig et fint antal mål i forhold til kampe. Han havde også en skadesperiode, og så har der været et par kampe, hvor vi ikke brugte ham i Europa, så han har haft et par pauser, siger Thomas Thomasberg.
– Han har fem mål i ni ligakampe, og han er han angriber, vi forventer kan score i hver anden kamp, når han spiller, og det lever han op til. Så er der stadig nogle ting i forhold til den måde, vi gør tingene, og måden vi spiller ham, vi kan gøre endnu bedre.

– I de to seneste kampe har vi set ham blive serviceret mere i spillet inde i feltet, og der har vi set hans styrke. I Viborg tror jeg, han ender med seks afslutninger, hvor han er lidt uheldig og mangler lidt kvalitet for at få scoret et mål. I mandags fik han ikke lige så mange chancer, men han fik headet en flot bold i mål og lavede også et par gode frispilninger af de andre. Så tiden er helt sikkert med os, og min forventning er, at han med den erfaring kan bidrage til sejre, der forhåbentlig også kommer takket være scoringer af ham, siger Thomas Thomasberg.
– Og så må vi også håbe, at han kommer i gang her i Europa, for der har han ikke scoret nok i forhold til det, vi ved, at han forhåbentlig kan komme til, siger FCM-cheftræneren forud for torsdagens kamp.
Adam Buksa ligner FC Midtjyllands startende angriber mod Eintracht Frankfurt, hvor Franculino, Darío Osorio og Aral Simsir igen er ude med muskelskader for de to sidstes vedkommende.
LIVE
Superliga-LIVE: FCK forlænger
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
LIVE
TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
NYHEDER
FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
NYHEDER
Thomasberg vinder i sin OB-debut
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
TOPNYHED
Transferkollaps: Napoli truer med retssag
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
TRANSFER
Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
AVIS
Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
TOPNYHED
– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
INTERVIEW