HERNING (Tipsbladet): Nogle gange har det været godt, andre gange har han været for usynlig og haft svært ved at markere sig foran mål.
Statistisk markerer Adam Buksa sig godt i Superligaen med et væld af vundne hovedstødsdueller, og hvor han hurtigt har markeret sig som en af Superligaens bedste afsluttere i luften på linje med Patrick Mortensen, German Onugkha og Marcus Ingvartsen.
Men der mangler stadig nogle procent i spillet, og Buksa er en af dem, der har stået for skud i FC Midtjyllands svære periode på det seneste, hvor man før mandagens Superliga-sejr over Silkeborg IF havde tabt seks af de otte foregående kampe.
Og bedre kan det blive, erkender FCM-cheftræner Thomas Thomasberg, der dog samlet set ser Buksa som en klar forstærkning og en målscorer, der kan score flittigt til, at han vil komme i spil som Superliga-topscorer.
– I Superligaen har han egentlig et fint antal mål i forhold til kampe. Han havde også en skadesperiode, og så har der været et par kampe, hvor vi ikke brugte ham i Europa, så han har haft et par pauser, siger Thomas Thomasberg.
– Han har fem mål i ni ligakampe, og han er han angriber, vi forventer kan score i hver anden kamp, når han spiller, og det lever han op til. Så er der stadig nogle ting i forhold til den måde, vi gør tingene, og måden vi spiller ham, vi kan gøre endnu bedre.

– I de to seneste kampe har vi set ham blive serviceret mere i spillet inde i feltet, og der har vi set hans styrke. I Viborg tror jeg, han ender med seks afslutninger, hvor han er lidt uheldig og mangler lidt kvalitet for at få scoret et mål. I mandags fik han ikke lige så mange chancer, men han fik headet en flot bold i mål og lavede også et par gode frispilninger af de andre. Så tiden er helt sikkert med os, og min forventning er, at han med den erfaring kan bidrage til sejre, der forhåbentlig også kommer takket være scoringer af ham, siger Thomas Thomasberg.
– Og så må vi også håbe, at han kommer i gang her i Europa, for der har han ikke scoret nok i forhold til det, vi ved, at han forhåbentlig kan komme til, siger FCM-cheftræneren forud for torsdagens kamp.
Adam Buksa ligner FC Midtjyllands startende angriber mod Eintracht Frankfurt, hvor Franculino, Darío Osorio og Aral Simsir igen er ude med muskelskader for de to sidstes vedkommende.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
TIPSBLADETS DOM
Det er helt galt, Brøndby!
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
‘Schmedes er under pres’
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
Victor Froholdt bliver matchvinder
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
Argentinske klubber strejker
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Brøndbys offensive problemer fortsatte
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
INTERVIEW
– Det er lort!
Suspenderes efter racisme-anklager
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’