Forsvarer dyr FCM-bomber: Her skal han score mere

Thomas Thomasberg tror på Adam Buksas evner foran mål og kan se angriberen lave et antal mål, der bringer ham i spil til en topscorertitel.



HERNING (Tipsbladet): Nogle gange har det været godt, andre gange har han været for usynlig og haft svært ved at markere sig foran mål.

Statistisk markerer Adam Buksa sig godt i Superligaen med et væld af vundne hovedstødsdueller, og hvor han hurtigt har markeret sig som en af Superligaens bedste afsluttere i luften på linje med Patrick Mortensen, German Onugkha og Marcus Ingvartsen.

Men der mangler stadig nogle procent i spillet, og Buksa er en af dem, der har stået for skud i FC Midtjyllands svære periode på det seneste, hvor man før mandagens Superliga-sejr over Silkeborg IF havde tabt seks af de otte foregående kampe.

Og bedre kan det blive, erkender FCM-cheftræner Thomas Thomasberg, der dog samlet set ser Buksa som en klar forstærkning og en målscorer, der kan score flittigt til, at han vil komme i spil som Superliga-topscorer.

– I Superligaen har han egentlig et fint antal mål i forhold til kampe. Han havde også en skadesperiode, og så har der været et par kampe, hvor vi ikke brugte ham i Europa, så han har haft et par pauser, siger Thomas Thomasberg.

– Han har fem mål i ni ligakampe, og han er han angriber, vi forventer kan score i hver anden kamp, når han spiller, og det lever han op til. Så er der stadig nogle ting i forhold til den måde, vi gør tingene, og måden vi spiller ham, vi kan gøre endnu bedre.

286020

Foto: Alamy

– I de to seneste kampe har vi set ham blive serviceret mere i spillet inde i feltet, og der har vi set hans styrke. I Viborg tror jeg, han ender med seks afslutninger, hvor han er lidt uheldig og mangler lidt kvalitet for at få scoret et mål. I mandags fik han ikke lige så mange chancer, men han fik headet en flot bold i mål og lavede også et par gode frispilninger af de andre. Så tiden er helt sikkert med os, og min forventning er, at han med den erfaring kan bidrage til sejre, der forhåbentlig også kommer takket være scoringer af ham, siger Thomas Thomasberg.

– Og så må vi også håbe, at han kommer i gang her i Europa, for der har han ikke scoret nok i forhold til det, vi ved, at han forhåbentlig kan komme til, siger FCM-cheftræneren forud for torsdagens kamp.

Adam Buksa ligner FC Midtjyllands startende angriber mod Eintracht Frankfurt, hvor Franculino, Darío Osorio og Aral Simsir igen er ude med muskelskader for de to sidstes vedkommende.





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Her kan du se de danske hold i Europa



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Superliga-træner måtte give meget svær besked

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Dansk stjerne i milliontransfer

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen

I dag er det sidste chance for FC København

Randers FC – Silkeborg IF

AC Horsens – FC Nordsjælland

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-stjerne klar til Europa-brag

Viborg FF – OB

På blokken til stort landstrænerjob

FC København – Lyngby BK