HERNING (Tipsbladet): Nogle gange har det været godt, andre gange har han været for usynlig og haft svært ved at markere sig foran mål.
Statistisk markerer Adam Buksa sig godt i Superligaen med et væld af vundne hovedstødsdueller, og hvor han hurtigt har markeret sig som en af Superligaens bedste afsluttere i luften på linje med Patrick Mortensen, German Onugkha og Marcus Ingvartsen.
Men der mangler stadig nogle procent i spillet, og Buksa er en af dem, der har stået for skud i FC Midtjyllands svære periode på det seneste, hvor man før mandagens Superliga-sejr over Silkeborg IF havde tabt seks af de otte foregående kampe.
Og bedre kan det blive, erkender FCM-cheftræner Thomas Thomasberg, der dog samlet set ser Buksa som en klar forstærkning og en målscorer, der kan score flittigt til, at han vil komme i spil som Superliga-topscorer.
– I Superligaen har han egentlig et fint antal mål i forhold til kampe. Han havde også en skadesperiode, og så har der været et par kampe, hvor vi ikke brugte ham i Europa, så han har haft et par pauser, siger Thomas Thomasberg.
– Han har fem mål i ni ligakampe, og han er han angriber, vi forventer kan score i hver anden kamp, når han spiller, og det lever han op til. Så er der stadig nogle ting i forhold til den måde, vi gør tingene, og måden vi spiller ham, vi kan gøre endnu bedre.

– I de to seneste kampe har vi set ham blive serviceret mere i spillet inde i feltet, og der har vi set hans styrke. I Viborg tror jeg, han ender med seks afslutninger, hvor han er lidt uheldig og mangler lidt kvalitet for at få scoret et mål. I mandags fik han ikke lige så mange chancer, men han fik headet en flot bold i mål og lavede også et par gode frispilninger af de andre. Så tiden er helt sikkert med os, og min forventning er, at han med den erfaring kan bidrage til sejre, der forhåbentlig også kommer takket være scoringer af ham, siger Thomas Thomasberg.
– Og så må vi også håbe, at han kommer i gang her i Europa, for der har han ikke scoret nok i forhold til det, vi ved, at han forhåbentlig kan komme til, siger FCM-cheftræneren forud for torsdagens kamp.
Adam Buksa ligner FC Midtjyllands startende angriber mod Eintracht Frankfurt, hvor Franculino, Darío Osorio og Aral Simsir igen er ude med muskelskader for de to sidstes vedkommende.
LIVE
LIVE: Tre AGF-talenter hædret
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
Brian Riemer peger på tre årsager
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Snart kan det give rødt kort
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Fifa hæver udbetalinger til VM-hold
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
Bo Svensson skriver Superliga-historie
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Afvist – Brøndby undrer sig
MEDIE