Forsvarer dyr FCM-bomber: Her skal han score mere

Thomas Thomasberg tror på Adam Buksas evner foran mål og kan se angriberen lave et antal mål, der bringer ham i spil til en topscorertitel.



HERNING (Tipsbladet): Nogle gange har det været godt, andre gange har han været for usynlig og haft svært ved at markere sig foran mål.

Statistisk markerer Adam Buksa sig godt i Superligaen med et væld af vundne hovedstødsdueller, og hvor han hurtigt har markeret sig som en af Superligaens bedste afsluttere i luften på linje med Patrick Mortensen, German Onugkha og Marcus Ingvartsen.

Men der mangler stadig nogle procent i spillet, og Buksa er en af dem, der har stået for skud i FC Midtjyllands svære periode på det seneste, hvor man før mandagens Superliga-sejr over Silkeborg IF havde tabt seks af de otte foregående kampe.

Og bedre kan det blive, erkender FCM-cheftræner Thomas Thomasberg, der dog samlet set ser Buksa som en klar forstærkning og en målscorer, der kan score flittigt til, at han vil komme i spil som Superliga-topscorer.

– I Superligaen har han egentlig et fint antal mål i forhold til kampe. Han havde også en skadesperiode, og så har der været et par kampe, hvor vi ikke brugte ham i Europa, så han har haft et par pauser, siger Thomas Thomasberg.

– Han har fem mål i ni ligakampe, og han er han angriber, vi forventer kan score i hver anden kamp, når han spiller, og det lever han op til. Så er der stadig nogle ting i forhold til den måde, vi gør tingene, og måden vi spiller ham, vi kan gøre endnu bedre.

286020

Foto: Alamy

– I de to seneste kampe har vi set ham blive serviceret mere i spillet inde i feltet, og der har vi set hans styrke. I Viborg tror jeg, han ender med seks afslutninger, hvor han er lidt uheldig og mangler lidt kvalitet for at få scoret et mål. I mandags fik han ikke lige så mange chancer, men han fik headet en flot bold i mål og lavede også et par gode frispilninger af de andre. Så tiden er helt sikkert med os, og min forventning er, at han med den erfaring kan bidrage til sejre, der forhåbentlig også kommer takket være scoringer af ham, siger Thomas Thomasberg.

– Og så må vi også håbe, at han kommer i gang her i Europa, for der har han ikke scoret nok i forhold til det, vi ved, at han forhåbentlig kan komme til, siger FCM-cheftræneren forud for torsdagens kamp.

Adam Buksa ligner FC Midtjyllands startende angriber mod Eintracht Frankfurt, hvor Franculino, Darío Osorio og Aral Simsir igen er ude med muskelskader for de to sidstes vedkommende.





‘Vi må se, hvad FC København vil’




LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

AGF køber dansk profil

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Dansk træner vinder stor pris

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Afsløring: Færdig i Silkeborg



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Skal Iran til VM? Afholder møde om sagen

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Bayern – PSG

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Millionregn over ‘PC’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Afsløring: DBU-boss stopper