Forsvarer dyr FCM-bomber: Her skal han score mere

Thomas Thomasberg tror på Adam Buksas evner foran mål og kan se angriberen lave et antal mål, der bringer ham i spil til en topscorertitel.



HERNING (Tipsbladet): Nogle gange har det været godt, andre gange har han været for usynlig og haft svært ved at markere sig foran mål.

Statistisk markerer Adam Buksa sig godt i Superligaen med et væld af vundne hovedstødsdueller, og hvor han hurtigt har markeret sig som en af Superligaens bedste afsluttere i luften på linje med Patrick Mortensen, German Onugkha og Marcus Ingvartsen.

Men der mangler stadig nogle procent i spillet, og Buksa er en af dem, der har stået for skud i FC Midtjyllands svære periode på det seneste, hvor man før mandagens Superliga-sejr over Silkeborg IF havde tabt seks af de otte foregående kampe.

Og bedre kan det blive, erkender FCM-cheftræner Thomas Thomasberg, der dog samlet set ser Buksa som en klar forstærkning og en målscorer, der kan score flittigt til, at han vil komme i spil som Superliga-topscorer.

– I Superligaen har han egentlig et fint antal mål i forhold til kampe. Han havde også en skadesperiode, og så har der været et par kampe, hvor vi ikke brugte ham i Europa, så han har haft et par pauser, siger Thomas Thomasberg.

– Han har fem mål i ni ligakampe, og han er han angriber, vi forventer kan score i hver anden kamp, når han spiller, og det lever han op til. Så er der stadig nogle ting i forhold til den måde, vi gør tingene, og måden vi spiller ham, vi kan gøre endnu bedre.

286020

Foto: Alamy

– I de to seneste kampe har vi set ham blive serviceret mere i spillet inde i feltet, og der har vi set hans styrke. I Viborg tror jeg, han ender med seks afslutninger, hvor han er lidt uheldig og mangler lidt kvalitet for at få scoret et mål. I mandags fik han ikke lige så mange chancer, men han fik headet en flot bold i mål og lavede også et par gode frispilninger af de andre. Så tiden er helt sikkert med os, og min forventning er, at han med den erfaring kan bidrage til sejre, der forhåbentlig også kommer takket være scoringer af ham, siger Thomas Thomasberg.

– Og så må vi også håbe, at han kommer i gang her i Europa, for der har han ikke scoret nok i forhold til det, vi ved, at han forhåbentlig kan komme til, siger FCM-cheftræneren forud for torsdagens kamp.

Adam Buksa ligner FC Midtjyllands startende angriber mod Eintracht Frankfurt, hvor Franculino, Darío Osorio og Aral Simsir igen er ude med muskelskader for de to sidstes vedkommende.





LIVE

Superliga-LIVE: Overrasker i sæsonpremieren

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Supercomputer: De vinder Superligaen

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF – Brøndby IF

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Køb, køb, køb!

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

FC København – Lyngby BK

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Skyder Brøndby-transfer ned

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’