,

Frygtelige Onana: Nu reagerer Ruben Amorim

Manchester Uniteds cheftræner forsvarer sin udskældte målmand, selv om han igen-igen kostede for Manchester United.



De betalte omkring 350 millioner kroner for målmand André Onana, men Manchester United har ikke for alvor fået det ud af millionerne, som man håbede på.

Onana har mildest talt været svingende i sine præstationer, og keeperen fra Cameroun har gennem de snart to sæsoner, han har spillet i klubben, lavet nogle store og kostbare fejl.

Også torsdag aften blev der lavet fejl af målmanden.

André Onana begik en ordentlig brøler, da Manchester United mødte Olympique Lyon i kvartfinalen i Europa League. Englænderne kom bagud, da et frisparksindlæg fra siden ikke blev rørt af nogen, og så formåede Onana, der ellers havde alle muligheder for at redde, ikke at slå bolden væk.

I anden halvleg udlignede Rayan Cherki til 2-2 i dommerens tillægstid, da Onana ikke formåede at holde en afslutning. Ikke et stort drop som det første mål, men stadig en situation hvor han kunne have gjort det bedre.

Selv om der er meget at pege fingre af, forsvarer cheftræner Ruben Amorim sin målmand.

– Hvis du kigger på denne sæson, har jeg lavet flere fejl end dem (spillerne) i de seneste kampe og måneder.

– Der er ikke noget, jeg kan sige til André i momentet, som kommer til at hjælpe ham, så det vigtige er at være ærlig og vælge de bedste 11, når jeg skal det. Men jeg tror på André, siger Ruben Amorim på pressemødet efter opgøret.

For Manchester United er Europa League en vital turnering at vinde. Klubben kommer i Champions League i den kommende sæson ved at vinde turneringen, mens et exit betyder, at der ikke vil være europæisk fodbold på Old Trafford i næste sæson.

Der er returopgør på Old Trafford på torsdag.





VM-LIVE: Han bliver Portugals nye træner




LIVE

VM-LIVE: Han bliver Portugals nye træner

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Supercomputer: De vinder VM

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer



LIVE

TransferLIVE: Newcastle tæt på overraskende køb

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Færdig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Argentina – Egypten

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Belgien knuser USA

Enig med FC Midtjylland-angriber

Schweiz – Colombia

Her er 1/8-finalerne ved VM

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

AGF-spiller idømt karantæne

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Scorer vanvittig løn i Premier League

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’