,

Frygtelige Onana: Nu reagerer Ruben Amorim

Manchester Uniteds cheftræner forsvarer sin udskældte målmand, selv om han igen-igen kostede for Manchester United.



De betalte omkring 350 millioner kroner for målmand André Onana, men Manchester United har ikke for alvor fået det ud af millionerne, som man håbede på.

Onana har mildest talt været svingende i sine præstationer, og keeperen fra Cameroun har gennem de snart to sæsoner, han har spillet i klubben, lavet nogle store og kostbare fejl.

Også torsdag aften blev der lavet fejl af målmanden.

André Onana begik en ordentlig brøler, da Manchester United mødte Olympique Lyon i kvartfinalen i Europa League. Englænderne kom bagud, da et frisparksindlæg fra siden ikke blev rørt af nogen, og så formåede Onana, der ellers havde alle muligheder for at redde, ikke at slå bolden væk.

I anden halvleg udlignede Rayan Cherki til 2-2 i dommerens tillægstid, da Onana ikke formåede at holde en afslutning. Ikke et stort drop som det første mål, men stadig en situation hvor han kunne have gjort det bedre.

Selv om der er meget at pege fingre af, forsvarer cheftræner Ruben Amorim sin målmand.

– Hvis du kigger på denne sæson, har jeg lavet flere fejl end dem (spillerne) i de seneste kampe og måneder.

– Der er ikke noget, jeg kan sige til André i momentet, som kommer til at hjælpe ham, så det vigtige er at være ærlig og vælge de bedste 11, når jeg skal det. Men jeg tror på André, siger Ruben Amorim på pressemødet efter opgøret.

For Manchester United er Europa League en vital turnering at vinde. Klubben kommer i Champions League i den kommende sæson ved at vinde turneringen, mens et exit betyder, at der ikke vil være europæisk fodbold på Old Trafford i næste sæson.

Der er returopgør på Old Trafford på torsdag.





LIVE

Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Supercomputer: De vinder Superligaen

Skyder Brøndby-transfer ned

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Køb, køb, køb!

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

FC København – Lyngby BK

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Viborg FF – OB

‘Han er ulykkelig’

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

AGF – Brøndby IF

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Meldes varm på ung Superliga-profil

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Officielt: Jürgen Klopp er tysk landstræner

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Sønderjyske – FC Midtjylland

Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

LIVE: FCK smider sejren

AC Horsens – FC Nordsjælland

Hillerød sigter mod top-6 efter Superliga-flirt

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner