Hamrén om dansk succes: Held og rutine

AaB og FCK er netop trukket ud i forårets europæiske kampe, og deres succes skyldes rutine fra sidste sæson og lodtrækningsheld mener Rosenborg-træner Erik Hamrén.



Umiddelbart er der grund til at juble for SAS Ligaen. To hold i forårets Europa Cup er ikke kun historisk, det er også langt bedre end vores nærmeste rivaler fra den norske Tippeliga og Allsvenskan. Men der er grund til at spise brød til, i hvert fald hvis man spørger en mand med kontakter i alle tre ligaer: AaB’s mestertræner og nuværende Rosenborg-chef, svenske Erik Hamrén.

– Den danske liga bliver bedre og bedre, men det gør den svenske og den norske også, så jeg synes ikke, at man kan sige, at den danske liga er bedre end den norske. Vi slog for eksempel Brøndby ud af UEFA Cup’en, og de ligger jo nummer et i SAS Ligaen lige nu, siger Erik Hamrén til tipsbladet.dk.

Og så kigger han også lidt tilbage i historien, for sidste år var der ingen forårsbold i de danske hold, mens Norge til gengæld slog til.

– I fjor havde Danmark ingen hold med i foråret, mens Norge havde både Brann og Rosenborg, så det veksler lidt fra år til år. Sådan må det være, når man kommer fra et lille land, for det kræver også held i lodtrækningen at nå langt. Det er de små marginaler, der tæller.

– For eksempel synes jeg, at FCK sidste år var uheldige med ikke at komme i Champions League, for de havde fortjent at besejre Benfica i kvalifikationskampene, mens AaB til gengæld i denne sæson var lidt heldig med deres lodtrækning, siger Hamrén.

Men det er dog ikke helt tilfældigt, at det netop blev FCK og AaB, der tog skridtet videre i Europa Cup’en.

– FC København har fået en stabilitet efter at have spillet gruppespil i Europa nu tre år i træk. Det giver en kontinuitet og en erfaring, som man også kunne se hos AaB, der lærte meget at vores deltagelse i sidste sæsons UEFA Cup-gruppespil, siger Rosenborgs svenske træner.

Læs mange flere meninger om den danske succes i Europa i Tipsbladet Indsigt eller køb direkte adgang til avisen her.



Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Forventer bænkplads til dansk stjernespiller

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

Steve Coopers højre hånd afviser

Hylder ny United-spiller

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland

Peter Løvenkrands scorer flot aftale

– Han tog mig på røven!

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

– Alle ønskede at sende et signal

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

Pione Sisto på vej væk?

Vil købe dansk landsholdsbobler

Åge Hareide er alvorligt syg

Ny kæmpeklub er interesseret

– Jeg var mega ked af det

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Forventer friske danskere efter fiasko

Hviderussisk hævn mod Grækenland

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM

Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation

Riemer: Usikkert om Højlund starter inde

‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget

Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark

Viralt mod FCK: ‘Det gik amok – en eksplosion’

Gravesen tordner: ‘Dumper på det groveste’