Hamrén om dansk succes: Held og rutine

AaB og FCK er netop trukket ud i forårets europæiske kampe, og deres succes skyldes rutine fra sidste sæson og lodtrækningsheld mener Rosenborg-træner Erik Hamrén.



Umiddelbart er der grund til at juble for SAS Ligaen. To hold i forårets Europa Cup er ikke kun historisk, det er også langt bedre end vores nærmeste rivaler fra den norske Tippeliga og Allsvenskan. Men der er grund til at spise brød til, i hvert fald hvis man spørger en mand med kontakter i alle tre ligaer: AaB’s mestertræner og nuværende Rosenborg-chef, svenske Erik Hamrén.

– Den danske liga bliver bedre og bedre, men det gør den svenske og den norske også, så jeg synes ikke, at man kan sige, at den danske liga er bedre end den norske. Vi slog for eksempel Brøndby ud af UEFA Cup’en, og de ligger jo nummer et i SAS Ligaen lige nu, siger Erik Hamrén til tipsbladet.dk.

Og så kigger han også lidt tilbage i historien, for sidste år var der ingen forårsbold i de danske hold, mens Norge til gengæld slog til.

– I fjor havde Danmark ingen hold med i foråret, mens Norge havde både Brann og Rosenborg, så det veksler lidt fra år til år. Sådan må det være, når man kommer fra et lille land, for det kræver også held i lodtrækningen at nå langt. Det er de små marginaler, der tæller.

– For eksempel synes jeg, at FCK sidste år var uheldige med ikke at komme i Champions League, for de havde fortjent at besejre Benfica i kvalifikationskampene, mens AaB til gengæld i denne sæson var lidt heldig med deres lodtrækning, siger Hamrén.

Men det er dog ikke helt tilfældigt, at det netop blev FCK og AaB, der tog skridtet videre i Europa Cup’en.

– FC København har fået en stabilitet efter at have spillet gruppespil i Europa nu tre år i træk. Det giver en kontinuitet og en erfaring, som man også kunne se hos AaB, der lærte meget at vores deltagelse i sidste sæsons UEFA Cup-gruppespil, siger Rosenborgs svenske træner.

Læs mange flere meninger om den danske succes i Europa i Tipsbladet Indsigt eller køb direkte adgang til avisen her.





INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Her ser du sidste runde i Superliga-grundspillet

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Sønderjyske – OB

Cooper og Tullberg overrasker begge

‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp

FC København – Randers FC

Vejle Boldklub – AGF



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

FC Midtjylland – Brøndby IF

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Voldsomt skænderi i FC København

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Chokpris på Victor Froholdt

FC Fredericia – Silkeborg IF

Henter kæmpe Superliga-flop

Viborg FF – FC Nordsjælland

I chok: ‘Tragikomisk’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Fælder dom over FCK: 27,2%

Traditionsklub henter Stephen Odey

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Store transferspørgsmål – skal stjerner sælges?

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

VM-deltagelsen er i alvorlig fare

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Gyser: Så store er FCK’s chancer for top seks 

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Tilbage efter regelbrud

I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”

Nye regler udvider VAR og skal mindske tidsspild

Farzam: Hans bundniveau var skræmmende

Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op

Bayern München besejrer Dortmund i drama

Lamine Yamal med karrierens første