Hamrén om dansk succes: Held og rutine

AaB og FCK er netop trukket ud i forårets europæiske kampe, og deres succes skyldes rutine fra sidste sæson og lodtrækningsheld mener Rosenborg-træner Erik Hamrén.



Umiddelbart er der grund til at juble for SAS Ligaen. To hold i forårets Europa Cup er ikke kun historisk, det er også langt bedre end vores nærmeste rivaler fra den norske Tippeliga og Allsvenskan. Men der er grund til at spise brød til, i hvert fald hvis man spørger en mand med kontakter i alle tre ligaer: AaB’s mestertræner og nuværende Rosenborg-chef, svenske Erik Hamrén.

– Den danske liga bliver bedre og bedre, men det gør den svenske og den norske også, så jeg synes ikke, at man kan sige, at den danske liga er bedre end den norske. Vi slog for eksempel Brøndby ud af UEFA Cup’en, og de ligger jo nummer et i SAS Ligaen lige nu, siger Erik Hamrén til tipsbladet.dk.

Og så kigger han også lidt tilbage i historien, for sidste år var der ingen forårsbold i de danske hold, mens Norge til gengæld slog til.

– I fjor havde Danmark ingen hold med i foråret, mens Norge havde både Brann og Rosenborg, så det veksler lidt fra år til år. Sådan må det være, når man kommer fra et lille land, for det kræver også held i lodtrækningen at nå langt. Det er de små marginaler, der tæller.

– For eksempel synes jeg, at FCK sidste år var uheldige med ikke at komme i Champions League, for de havde fortjent at besejre Benfica i kvalifikationskampene, mens AaB til gengæld i denne sæson var lidt heldig med deres lodtrækning, siger Hamrén.

Men det er dog ikke helt tilfældigt, at det netop blev FCK og AaB, der tog skridtet videre i Europa Cup’en.

– FC København har fået en stabilitet efter at have spillet gruppespil i Europa nu tre år i træk. Det giver en kontinuitet og en erfaring, som man også kunne se hos AaB, der lærte meget at vores deltagelse i sidste sæsons UEFA Cup-gruppespil, siger Rosenborgs svenske træner.

Læs mange flere meninger om den danske succes i Europa i Tipsbladet Indsigt eller køb direkte adgang til avisen her.





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De er enige med Mathias Jensen

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Ecuador – Tyskland

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afslører: FCK ringede aldrig

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Norge – Frankrig

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

I dialog om dansk bomber

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Kap Verde – Saudi-Arabien

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Senegal – Irak

Paraguay – Australien