Hamrén om dansk succes: Held og rutine

AaB og FCK er netop trukket ud i forårets europæiske kampe, og deres succes skyldes rutine fra sidste sæson og lodtrækningsheld mener Rosenborg-træner Erik Hamrén.



Umiddelbart er der grund til at juble for SAS Ligaen. To hold i forårets Europa Cup er ikke kun historisk, det er også langt bedre end vores nærmeste rivaler fra den norske Tippeliga og Allsvenskan. Men der er grund til at spise brød til, i hvert fald hvis man spørger en mand med kontakter i alle tre ligaer: AaB’s mestertræner og nuværende Rosenborg-chef, svenske Erik Hamrén.

– Den danske liga bliver bedre og bedre, men det gør den svenske og den norske også, så jeg synes ikke, at man kan sige, at den danske liga er bedre end den norske. Vi slog for eksempel Brøndby ud af UEFA Cup’en, og de ligger jo nummer et i SAS Ligaen lige nu, siger Erik Hamrén til tipsbladet.dk.

Og så kigger han også lidt tilbage i historien, for sidste år var der ingen forårsbold i de danske hold, mens Norge til gengæld slog til.

– I fjor havde Danmark ingen hold med i foråret, mens Norge havde både Brann og Rosenborg, så det veksler lidt fra år til år. Sådan må det være, når man kommer fra et lille land, for det kræver også held i lodtrækningen at nå langt. Det er de små marginaler, der tæller.

– For eksempel synes jeg, at FCK sidste år var uheldige med ikke at komme i Champions League, for de havde fortjent at besejre Benfica i kvalifikationskampene, mens AaB til gengæld i denne sæson var lidt heldig med deres lodtrækning, siger Hamrén.

Men det er dog ikke helt tilfældigt, at det netop blev FCK og AaB, der tog skridtet videre i Europa Cup’en.

– FC København har fået en stabilitet efter at have spillet gruppespil i Europa nu tre år i træk. Det giver en kontinuitet og en erfaring, som man også kunne se hos AaB, der lærte meget at vores deltagelse i sidste sæsons UEFA Cup-gruppespil, siger Rosenborgs svenske træner.

Læs mange flere meninger om den danske succes i Europa i Tipsbladet Indsigt eller køb direkte adgang til avisen her.



58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

I dialog med Brøndby

Opløftende melding for ‘AC’

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

En kæmpe sejr

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

– Det vil være fuldstændigt magisk

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Rangerer Eriksen over superstjerner

‘Har lukket munden på kritikerne’

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

De er 2025-mestre i Superligaen

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

Jubler over dansker: Dette er bare starten

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…