Hamrén om dansk succes: Held og rutine

AaB og FCK er netop trukket ud i forårets europæiske kampe, og deres succes skyldes rutine fra sidste sæson og lodtrækningsheld mener Rosenborg-træner Erik Hamrén.



Umiddelbart er der grund til at juble for SAS Ligaen. To hold i forårets Europa Cup er ikke kun historisk, det er også langt bedre end vores nærmeste rivaler fra den norske Tippeliga og Allsvenskan. Men der er grund til at spise brød til, i hvert fald hvis man spørger en mand med kontakter i alle tre ligaer: AaB’s mestertræner og nuværende Rosenborg-chef, svenske Erik Hamrén.

– Den danske liga bliver bedre og bedre, men det gør den svenske og den norske også, så jeg synes ikke, at man kan sige, at den danske liga er bedre end den norske. Vi slog for eksempel Brøndby ud af UEFA Cup’en, og de ligger jo nummer et i SAS Ligaen lige nu, siger Erik Hamrén til tipsbladet.dk.

Og så kigger han også lidt tilbage i historien, for sidste år var der ingen forårsbold i de danske hold, mens Norge til gengæld slog til.

– I fjor havde Danmark ingen hold med i foråret, mens Norge havde både Brann og Rosenborg, så det veksler lidt fra år til år. Sådan må det være, når man kommer fra et lille land, for det kræver også held i lodtrækningen at nå langt. Det er de små marginaler, der tæller.

– For eksempel synes jeg, at FCK sidste år var uheldige med ikke at komme i Champions League, for de havde fortjent at besejre Benfica i kvalifikationskampene, mens AaB til gengæld i denne sæson var lidt heldig med deres lodtrækning, siger Hamrén.

Men det er dog ikke helt tilfældigt, at det netop blev FCK og AaB, der tog skridtet videre i Europa Cup’en.

– FC København har fået en stabilitet efter at have spillet gruppespil i Europa nu tre år i træk. Det giver en kontinuitet og en erfaring, som man også kunne se hos AaB, der lærte meget at vores deltagelse i sidste sæsons UEFA Cup-gruppespil, siger Rosenborgs svenske træner.

Læs mange flere meninger om den danske succes i Europa i Tipsbladet Indsigt eller køb direkte adgang til avisen her.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

– Jeg tror de vinder Superligaen

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Silkeborg IF – Viborg FF

Han er på vej væk fra AGF

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

AGF – OB

“De havde det bedste transfervindue”

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Tottenham boykotter Viaplay

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Stor mystik om Patrick Pentz

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Tæt på en falliterklæring, FCK

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Afviser kæmpebud

Jakub Trefil skifter til Danmark

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Stjernetransfer på plads alligevel

Mål i Manchester

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

– Mildest talt undervældende

Premier League skrev transferhistorie

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen