Umiddelbart er der grund til at juble for SAS Ligaen. To hold i forårets Europa Cup er ikke kun historisk, det er også langt bedre end vores nærmeste rivaler fra den norske Tippeliga og Allsvenskan. Men der er grund til at spise brød til, i hvert fald hvis man spørger en mand med kontakter i alle tre ligaer: AaB’s mestertræner og nuværende Rosenborg-chef, svenske Erik Hamrén.
– Den danske liga bliver bedre og bedre, men det gør den svenske og den norske også, så jeg synes ikke, at man kan sige, at den danske liga er bedre end den norske. Vi slog for eksempel Brøndby ud af UEFA Cup’en, og de ligger jo nummer et i SAS Ligaen lige nu, siger Erik Hamrén til tipsbladet.dk.
Og så kigger han også lidt tilbage i historien, for sidste år var der ingen forårsbold i de danske hold, mens Norge til gengæld slog til.
– I fjor havde Danmark ingen hold med i foråret, mens Norge havde både Brann og Rosenborg, så det veksler lidt fra år til år. Sådan må det være, når man kommer fra et lille land, for det kræver også held i lodtrækningen at nå langt. Det er de små marginaler, der tæller.
– For eksempel synes jeg, at FCK sidste år var uheldige med ikke at komme i Champions League, for de havde fortjent at besejre Benfica i kvalifikationskampene, mens AaB til gengæld i denne sæson var lidt heldig med deres lodtrækning, siger Hamrén.
Men det er dog ikke helt tilfældigt, at det netop blev FCK og AaB, der tog skridtet videre i Europa Cup’en.
– FC København har fået en stabilitet efter at have spillet gruppespil i Europa nu tre år i træk. Det giver en kontinuitet og en erfaring, som man også kunne se hos AaB, der lærte meget at vores deltagelse i sidste sæsons UEFA Cup-gruppespil, siger Rosenborgs svenske træner.
Læs mange flere meninger om den danske succes i Europa i Tipsbladet Indsigt eller køb direkte adgang til avisen her.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Oddset styrtdykker
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Arsenal vinder og lægger pres på City
NYHEDER
Inter skuffer stort mod Torino
NYHEDER