• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Europa League Kenneth Jensen

- Han bliver det største salg i klubbens historie

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Claus Steinlein er ikke i tvivl om, at kantspiller kan blive klubbens største salg nogensinde.

Af Kenneth Jensen

FC Midtjylland-profilen Gustav Isaksen har vist sig frem i de rigtige kampe.

Kantspilleren var strålende, da det danske mandskab for få uger siden mødte Lazio på hjemmebane og vandt med 5-1, og igen torsdag aften viste han prøver på sine kvaliteter, da han scorede til 1-0 i nederlaget på 1-2 til Lazio.

Og til Ekstra Bladet fortalte Claus Steinlein efter kampen, at Isaksen er efterspurgt.

- Der er rigtig stor interesse for ham, og jeg er næsten sikker på, at han bliver det største salg i klubbens historie.

- Jeg kan se, at de kvaliteter, han har, kan begå sig mod Lazio. Hvor andre af vores spillere kæmper for at lykkes på det her niveau, så er Gustav hele tiden farlig. Hele tiden på kant. Han lykkes hele tiden, siger Claus Steinlein efter kampen til avisen.

Dermed er der også lagt op til, at der ruller mange millioner ind på kontoen til klubben fra Ikast og Herning, når man en dag sælger stortalentet. Samtidig er det måske ikke utænkeligt, at han kan komme op i prislejet omkring største Superliga-salg nogensinde - Kamaldeen Sulemana blev solgt for omkring 150 millioner kroner, da FCN sendte ham til Rennes.

Et salg af Gustav Isaksen kan sagtens komme snart, da han har kontraktudløb i sommeren 2024. Så et salg lurer senest i sommeren 2023.

Selv om FCM tabte, er der stadig gode muligheder for at gå videre fra gruppespillet. Det kræver "bare", at man slår Sturm Graz i sidste runde af gruppespillet. Det opgør spilles i Herning.