Høgh på tavlen i historisk bedrift

Kasper Høgh scorede igen for Bodø/Glimt, der torsdag aften skrev klubhistorie med en samlet sejr over grækere.



For første gang nogensinde er Kasper Høghs Bodø/Glimt videre til kvartfinalerne i Europas næstbedste klubturnering, Europa League.

Trods et 1-2-nederlag torsdag aften på udebane i returkampen mod Olympiakos avancerer den norske mesterklub med en samlet sejr på 4-2.

Den danske angriber åbnede målscoringen i returkampen, og kronjyden kom også to gange på måltavlen, da Bodø/Glimt for en uge siden sikrede et komfortabelt forspring på eget græs i ottendedelsfinalen.

Med syv scoringer er Kasper Høgh foreløbig delt topscorer i Europa League.

Den norske klub, der har hjemmebane nord for Polarcirklen, har en gang tidligere nået en europæiske kvartfinale, men det var i den lavere rangerende Conference League i 2021/2022-sæsonen.

Den danske angriber gjorde det onde ved grækerne efter omkring 35 minutter.

Norske Jens Hauge stormede frem i venstresiden, inden han sendte et krøllet indlæg ind til Høgh, der flugtede kuglen i netmaskerne fra kort afstand.

Olympiakos gav ikke op og vendte returkampen på hovedet efter pausen, men var ingenlunde i nærheden af at indhente nordmændenes samlede forspring.

I kvartfinalen tørner Bodø/Glimt sammen med italienske Lazio, der samtidig med kampen i Grækenland spillede 1-1 på hjemmebane mod Plzen og sikrede en samlet sejr på 3-2.

På udebane i den første kamp blev den danske landsholdsspiller Gustav Isaksen matchvinder for Lazio, da han scorede til 2-1 i det absolut sidste sekund.

Også Rasmus Nissen Kristensens Eintracht Frankfurt er blandt de sidste otte hold i Europa League.

Danskeren var i startopstillingen, da Frankfurt vandt 4-1 på hjemmebane og tog en samlet 6-2-sejr over Ajax, der sendte Anton Gaaei på banen efter godt 70 minutter i torsdagens returkamp.

Frankfurt møder enten hollandske Alkmaar eller engelske Tottenham, som spiller returkamp senere torsdag, i kvartfinalen.

/ritzau/





Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Officielt: Neestrup på plads i Panathinaikos

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Her lander Superliga-kampprogrammet

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Kasper Schmeichel færdig i Celtic



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Dansk profil overrasker: Han er så god

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte

Klar til at gå shopamok

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Storklub jagter to danskere

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Højlund slutter sæsonen med bravour

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Crystal Palace – Rayo Vallecano

Storkamp af Patrick Dorgu

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne