Rasmus Højlund har haft en svær sæson, men torsdag aften var han knivskarp for Manchester United.
I danskerens første startplads under holdets nye træner, Ruben Amorim, scorede han to gange og var kraftigt involveret i det tredje mål i 3-2-sejren over norske Bodø/Glimt i Europa League.
Med målene fordoblede han samtidig sin måltotal for sæsonen på tværs af turneringer.
Også på modstanderholdet markerede en dansker sig med en fuldtræffer. Den tidligere Sønderjyske-spiller Philip Zinckernagel bragte undervejs det norske tophold foran, men det rakte ikke til point.
Det så da også ud til at blive en lang dag på kontoret for gæsterne, der kom bagud på Old Trafford efter mindre end et minut.
Højlund viste sin hurtige acceleration og satte efter Bodø-keeper Nikita Haikin, som troede, han kunne snyde danskeren med en kropsfinte.
Det kunne han ikke. Landsholdsangriberen tacklede bolden fra Haikin, og Alejandro Garnacho fulgte op med en nem scoring for næsen af Højlund.
I omegnen af 6500 fans var taget hele vejen fra Norge til England for at overvære begivenhederne, og de fik én på opleveren i første halvleg.
Den tidligere Brøndby-spiller Håkon Evjen gav de medrejsende tilskuere noget at juble over efter 19 minutter, hvor han knaldede bolden op i krydset.
Overraskelsen lurede for alvor fem minutter senere, hvor en simpel dybdeaflevering sendte Zinckernagel mod målet. Danskeren overspurtede Tyrell Malacia og lagde den fladt i netmaskerne til 2-1.
Så tog Højlund ellers over.
På elegant vis lagde han bolden til rette for sig selv, før han med andenberøringen dirigerede den i mål til 2-2 kort før pausen.
Og fem minutter inde i anden halvleg blev han dobbelt målscorer, da han satte sidste fod på et smukt angreb med hurtige kombinationer langs jorden.
Sejren kunne – og burde nok – have været større, men United var ikke i stand til at dræbe spændingen. I stedet var nordmændene tæt på ad to omgange i slutminutterne, men Amorim og værterne slap med skrækken.
Christian Eriksen så det hele udspille sig fra Uniteds bænk, mens Villads Nielsen og Adam Sørensen ikke var blandt indskifterne hos Bodø/Glimt.
Ikke desto mindre står United nu med ni point for fem kampe og nærmer sig de direkte billetter til ottendedelsfinalerne. Bodø/Glimt er lidt længere nede i tabellen med syv point.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: VM-træner fyres 28 dage efter forlængelse
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
OPTAKT
Brasilien – Norge
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
OPTAKT
Canada – Marokko
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Kæmpebud på 16-årig
MEDIE