Højlund sprudlede i stor dansker-kamp

Manchester United var bagud 1-2 til Bodø/Glimt efter en danskerscoring, men så vendte Rasmus Højlund kampen.



Rasmus Højlund har haft en svær sæson, men torsdag aften var han knivskarp for Manchester United.

I danskerens første startplads under holdets nye træner, Ruben Amorim, scorede han to gange og var kraftigt involveret i det tredje mål i 3-2-sejren over norske Bodø/Glimt i Europa League.

Med målene fordoblede han samtidig sin måltotal for sæsonen på tværs af turneringer.

Også på modstanderholdet markerede en dansker sig med en fuldtræffer. Den tidligere Sønderjyske-spiller Philip Zinckernagel bragte undervejs det norske tophold foran, men det rakte ikke til point.

Det så da også ud til at blive en lang dag på kontoret for gæsterne, der kom bagud på Old Trafford efter mindre end et minut.

Højlund viste sin hurtige acceleration og satte efter Bodø-keeper Nikita Haikin, som troede, han kunne snyde danskeren med en kropsfinte.

Det kunne han ikke. Landsholdsangriberen tacklede bolden fra Haikin, og Alejandro Garnacho fulgte op med en nem scoring for næsen af Højlund.

I omegnen af 6500 fans var taget hele vejen fra Norge til England for at overvære begivenhederne, og de fik én på opleveren i første halvleg.

Den tidligere Brøndby-spiller Håkon Evjen gav de medrejsende tilskuere noget at juble over efter 19 minutter, hvor han knaldede bolden op i krydset.

Overraskelsen lurede for alvor fem minutter senere, hvor en simpel dybdeaflevering sendte Zinckernagel mod målet. Danskeren overspurtede Tyrell Malacia og lagde den fladt i netmaskerne til 2-1.

Så tog Højlund ellers over.

På elegant vis lagde han bolden til rette for sig selv, før han med andenberøringen dirigerede den i mål til 2-2 kort før pausen.

Og fem minutter inde i anden halvleg blev han dobbelt målscorer, da han satte sidste fod på et smukt angreb med hurtige kombinationer langs jorden.

Sejren kunne – og burde nok – have været større, men United var ikke i stand til at dræbe spændingen. I stedet var nordmændene tæt på ad to omgange i slutminutterne, men Amorim og værterne slap med skrækken.

Christian Eriksen så det hele udspille sig fra Uniteds bænk, mens Villads Nielsen og Adam Sørensen ikke var blandt indskifterne hos Bodø/Glimt.

Ikke desto mindre står United nu med ni point for fem kampe og nærmer sig de direkte billetter til ottendedelsfinalerne. Bodø/Glimt er lidt længere nede i tabellen med syv point.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?

Har budt en milliard

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

FCK misser landsholdsspiller

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Tonni Adamsen stjæler overskrifter



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Bayern München på plads til Superliga-brag

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vil lokke superstjerne med monsterløn

Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

På vippen i FCN: Afklaring meget snart

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek