Højlund sprudlede i stor dansker-kamp

Manchester United var bagud 1-2 til Bodø/Glimt efter en danskerscoring, men så vendte Rasmus Højlund kampen.



Rasmus Højlund har haft en svær sæson, men torsdag aften var han knivskarp for Manchester United.

I danskerens første startplads under holdets nye træner, Ruben Amorim, scorede han to gange og var kraftigt involveret i det tredje mål i 3-2-sejren over norske Bodø/Glimt i Europa League.

Med målene fordoblede han samtidig sin måltotal for sæsonen på tværs af turneringer.

Også på modstanderholdet markerede en dansker sig med en fuldtræffer. Den tidligere Sønderjyske-spiller Philip Zinckernagel bragte undervejs det norske tophold foran, men det rakte ikke til point.

Det så da også ud til at blive en lang dag på kontoret for gæsterne, der kom bagud på Old Trafford efter mindre end et minut.

Højlund viste sin hurtige acceleration og satte efter Bodø-keeper Nikita Haikin, som troede, han kunne snyde danskeren med en kropsfinte.

Det kunne han ikke. Landsholdsangriberen tacklede bolden fra Haikin, og Alejandro Garnacho fulgte op med en nem scoring for næsen af Højlund.

I omegnen af 6500 fans var taget hele vejen fra Norge til England for at overvære begivenhederne, og de fik én på opleveren i første halvleg.

Den tidligere Brøndby-spiller Håkon Evjen gav de medrejsende tilskuere noget at juble over efter 19 minutter, hvor han knaldede bolden op i krydset.

Overraskelsen lurede for alvor fem minutter senere, hvor en simpel dybdeaflevering sendte Zinckernagel mod målet. Danskeren overspurtede Tyrell Malacia og lagde den fladt i netmaskerne til 2-1.

Så tog Højlund ellers over.

På elegant vis lagde han bolden til rette for sig selv, før han med andenberøringen dirigerede den i mål til 2-2 kort før pausen.

Og fem minutter inde i anden halvleg blev han dobbelt målscorer, da han satte sidste fod på et smukt angreb med hurtige kombinationer langs jorden.

Sejren kunne – og burde nok – have været større, men United var ikke i stand til at dræbe spændingen. I stedet var nordmændene tæt på ad to omgange i slutminutterne, men Amorim og værterne slap med skrækken.

Christian Eriksen så det hele udspille sig fra Uniteds bænk, mens Villads Nielsen og Adam Sørensen ikke var blandt indskifterne hos Bodø/Glimt.

Ikke desto mindre står United nu med ni point for fem kampe og nærmer sig de direkte billetter til ottendedelsfinalerne. Bodø/Glimt er lidt længere nede i tabellen med syv point.

/ritzau/







TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Silkeborg IF – FC Midtjylland

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes



EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Randers FC – FC Fredericia

Overvejer at rive kontrakten i stykker



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Cooper afslører: Han starter inde

– Pinligt for rigtig mange at se

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

AGF-profil overvejer karrierestop

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Høgh hyldes af UEFA

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Aston Villa og Chelsea smider point

Alexander Lind revser Superliga-profil

FCK afværger historisk nederlag

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Tottenham Hotspur – Arsenal

Neymar overvejer karrierestop

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Kæmpe Superliga-comeback

En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Tidligere FCK-talent skifter

OB – FC København

Stort slag for FC København