– Ikke sådan fodboldkampe skal foregå

FC Midtjylland vandt torsdag aften i Europa League på et tomt stadion i Beograd, og den ramme brød FCM-lejren sig ikke specielt meget om.



BEOGRAD (Tipsbladet): Man kunne høre samtlige appeller om straffespark, hånd på bolden, gule kort og når en af de 20 FC Midtjylland-fans helt oppe i hjørnet råbte af dommeren.

Hvad end UEFA melder ud af tilskuertal til torsdagens 2-0-sejr til FC Midtjylland over Maccabi Tel Aviv, vil det sandsynligvis være for højt, for der var langt flere på arbejde som sikkerhedsfolk og bolddrenge eller fra de to klubber, end der rent faktisk var fans på Partizans stadion i den serbiske hovedstad.

FC Midtjylland kom væk fra kampen på et yderst nedslidt stadion med en 2-0-sejr, men at spille på neutral bane, hvilket Maccabi og FCM gjorde som følge af Israels krig i Gaza og Libanon, huede ikke de danske mestre.

– Det er ikke nogen undskyldning, for det var ens for begge hold. Man kan sagtens præstere rigtig godt. Men vi spiller jo ikke fodbold for at spille for tomme tribuner. Det giver bare noget at komme på stadion, og at der er en atmosfære, som er med til at skærpe alle på banen, siger FCM-cheftræner Thomasberg.

– Jeg håber, det kun var den her ene gang. Det giver nogle trælse minder om coronatiden, som ingen af os gad tilbage til.

– Det er jo ikke en kulisse, man ønsker at spille i. Det er federe at spille foran både 15.000 og 30.000 tilskuere, også når de holder med modstanderen. Det er bare federe for begge hold, siger FCM-cheftræneren.

– Det var en mærkelig fornemmelse. En sindssygt svær kamp for tomme tribuner, hvor vi har en offday uden lige i første halvleg og alligevel får tre point. Det er en meget blandet fornemmelse her bagefter, siger FCM-anfører Mads Bech Sørensen.

Edward Chilufya lukkede opgøret med en scoring til 2-0 i 89. minut, men det er ikke en ramme, han håber på at spille i igen.

– Jeg har faktisk lige sagt til mine venner, at den her kamp føltes præcist som under corona.

– Det var mærkeligt. Vi plejer at spille i en kulisse med en masse lyd og larm, og det var virkelig mærkeligt at spille i den her atmosfære. Jeg vil helt klart foretrække at spille foran et stadion fyldt med modstanderens fans, der råber og skriger. Det giver energi og lyst til at bevise, de tager fejl, og at man kan tage det, siger Edward Chilufya.

FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg var overhovedet ikke tilfreds med første halvleg i Beograd. Læs mere om det her.



Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Hård kritik af FC København-stjerne

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Brøndby bekræfter salg

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Brendan Rodgers i chokskifte

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

Målmand håber på Brøndby-transfer

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Aldrig set før

Nu kommenterer han FC København-historie

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Danske klubber efter Thomas Delaney

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

– Overdrevet og unuanceret

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Han er verdens bedste fodboldspiller

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Vanvittig kamp for Manchester United

Mål i Wales

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark

Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning