– Ikke sådan fodboldkampe skal foregå

FC Midtjylland vandt torsdag aften i Europa League på et tomt stadion i Beograd, og den ramme brød FCM-lejren sig ikke specielt meget om.



BEOGRAD (Tipsbladet): Man kunne høre samtlige appeller om straffespark, hånd på bolden, gule kort og når en af de 20 FC Midtjylland-fans helt oppe i hjørnet råbte af dommeren.

Hvad end UEFA melder ud af tilskuertal til torsdagens 2-0-sejr til FC Midtjylland over Maccabi Tel Aviv, vil det sandsynligvis være for højt, for der var langt flere på arbejde som sikkerhedsfolk og bolddrenge eller fra de to klubber, end der rent faktisk var fans på Partizans stadion i den serbiske hovedstad.

FC Midtjylland kom væk fra kampen på et yderst nedslidt stadion med en 2-0-sejr, men at spille på neutral bane, hvilket Maccabi og FCM gjorde som følge af Israels krig i Gaza og Libanon, huede ikke de danske mestre.

– Det er ikke nogen undskyldning, for det var ens for begge hold. Man kan sagtens præstere rigtig godt. Men vi spiller jo ikke fodbold for at spille for tomme tribuner. Det giver bare noget at komme på stadion, og at der er en atmosfære, som er med til at skærpe alle på banen, siger FCM-cheftræner Thomasberg.

– Jeg håber, det kun var den her ene gang. Det giver nogle trælse minder om coronatiden, som ingen af os gad tilbage til.

– Det er jo ikke en kulisse, man ønsker at spille i. Det er federe at spille foran både 15.000 og 30.000 tilskuere, også når de holder med modstanderen. Det er bare federe for begge hold, siger FCM-cheftræneren.

– Det var en mærkelig fornemmelse. En sindssygt svær kamp for tomme tribuner, hvor vi har en offday uden lige i første halvleg og alligevel får tre point. Det er en meget blandet fornemmelse her bagefter, siger FCM-anfører Mads Bech Sørensen.

Edward Chilufya lukkede opgøret med en scoring til 2-0 i 89. minut, men det er ikke en ramme, han håber på at spille i igen.

– Jeg har faktisk lige sagt til mine venner, at den her kamp føltes præcist som under corona.

– Det var mærkeligt. Vi plejer at spille i en kulisse med en masse lyd og larm, og det var virkelig mærkeligt at spille i den her atmosfære. Jeg vil helt klart foretrække at spille foran et stadion fyldt med modstanderens fans, der råber og skriger. Det giver energi og lyst til at bevise, de tager fejl, og at man kan tage det, siger Edward Chilufya.

FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg var overhovedet ikke tilfreds med første halvleg i Beograd. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob

Fatter intet af Brøndby-bombe

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Trist: Marios Oikonomou er død

Overraskende skifte lurer

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Næste sæson skal vi i Europa

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Historisk finale! Han er verdens bedste

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

– Neestrup kan blive næste landstræner

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Han vender hjem til FC København

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter