– Ikke sådan fodboldkampe skal foregå

FC Midtjylland vandt torsdag aften i Europa League på et tomt stadion i Beograd, og den ramme brød FCM-lejren sig ikke specielt meget om.



BEOGRAD (Tipsbladet): Man kunne høre samtlige appeller om straffespark, hånd på bolden, gule kort og når en af de 20 FC Midtjylland-fans helt oppe i hjørnet råbte af dommeren.

Hvad end UEFA melder ud af tilskuertal til torsdagens 2-0-sejr til FC Midtjylland over Maccabi Tel Aviv, vil det sandsynligvis være for højt, for der var langt flere på arbejde som sikkerhedsfolk og bolddrenge eller fra de to klubber, end der rent faktisk var fans på Partizans stadion i den serbiske hovedstad.

FC Midtjylland kom væk fra kampen på et yderst nedslidt stadion med en 2-0-sejr, men at spille på neutral bane, hvilket Maccabi og FCM gjorde som følge af Israels krig i Gaza og Libanon, huede ikke de danske mestre.

– Det er ikke nogen undskyldning, for det var ens for begge hold. Man kan sagtens præstere rigtig godt. Men vi spiller jo ikke fodbold for at spille for tomme tribuner. Det giver bare noget at komme på stadion, og at der er en atmosfære, som er med til at skærpe alle på banen, siger FCM-cheftræner Thomasberg.

– Jeg håber, det kun var den her ene gang. Det giver nogle trælse minder om coronatiden, som ingen af os gad tilbage til.

– Det er jo ikke en kulisse, man ønsker at spille i. Det er federe at spille foran både 15.000 og 30.000 tilskuere, også når de holder med modstanderen. Det er bare federe for begge hold, siger FCM-cheftræneren.

– Det var en mærkelig fornemmelse. En sindssygt svær kamp for tomme tribuner, hvor vi har en offday uden lige i første halvleg og alligevel får tre point. Det er en meget blandet fornemmelse her bagefter, siger FCM-anfører Mads Bech Sørensen.

Edward Chilufya lukkede opgøret med en scoring til 2-0 i 89. minut, men det er ikke en ramme, han håber på at spille i igen.

– Jeg har faktisk lige sagt til mine venner, at den her kamp føltes præcist som under corona.

– Det var mærkeligt. Vi plejer at spille i en kulisse med en masse lyd og larm, og det var virkelig mærkeligt at spille i den her atmosfære. Jeg vil helt klart foretrække at spille foran et stadion fyldt med modstanderens fans, der råber og skriger. Det giver energi og lyst til at bevise, de tager fejl, og at man kan tage det, siger Edward Chilufya.

FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg var overhovedet ikke tilfreds med første halvleg i Beograd. Læs mere om det her.





Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson




LIVE

TransferLIVE: Vender retur til Brøndby

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Peger på ham som ny Superliga-træner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Har talt med Bruno Fernandes om transfer

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Det er slut’

Infantino i stort forsvar af billetpriser



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Optakt: Mexico – Sydafrika

OB jagter tidligere Superliga-profil

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Tæt på vild Superliga-handel – får option