BEOGRAD (Tipsbladet): Man kunne høre samtlige appeller om straffespark, hånd på bolden, gule kort og når en af de 20 FC Midtjylland-fans helt oppe i hjørnet råbte af dommeren.
Hvad end UEFA melder ud af tilskuertal til torsdagens 2-0-sejr til FC Midtjylland over Maccabi Tel Aviv, vil det sandsynligvis være for højt, for der var langt flere på arbejde som sikkerhedsfolk og bolddrenge eller fra de to klubber, end der rent faktisk var fans på Partizans stadion i den serbiske hovedstad.
FC Midtjylland kom væk fra kampen på et yderst nedslidt stadion med en 2-0-sejr, men at spille på neutral bane, hvilket Maccabi og FCM gjorde som følge af Israels krig i Gaza og Libanon, huede ikke de danske mestre.
– Det er ikke nogen undskyldning, for det var ens for begge hold. Man kan sagtens præstere rigtig godt. Men vi spiller jo ikke fodbold for at spille for tomme tribuner. Det giver bare noget at komme på stadion, og at der er en atmosfære, som er med til at skærpe alle på banen, siger FCM-cheftræner Thomasberg.
– Jeg håber, det kun var den her ene gang. Det giver nogle trælse minder om coronatiden, som ingen af os gad tilbage til.
– Det er jo ikke en kulisse, man ønsker at spille i. Det er federe at spille foran både 15.000 og 30.000 tilskuere, også når de holder med modstanderen. Det er bare federe for begge hold, siger FCM-cheftræneren.
– Det var en mærkelig fornemmelse. En sindssygt svær kamp for tomme tribuner, hvor vi har en offday uden lige i første halvleg og alligevel får tre point. Det er en meget blandet fornemmelse her bagefter, siger FCM-anfører Mads Bech Sørensen.
Edward Chilufya lukkede opgøret med en scoring til 2-0 i 89. minut, men det er ikke en ramme, han håber på at spille i igen.
– Jeg har faktisk lige sagt til mine venner, at den her kamp føltes præcist som under corona.
– Det var mærkeligt. Vi plejer at spille i en kulisse med en masse lyd og larm, og det var virkelig mærkeligt at spille i den her atmosfære. Jeg vil helt klart foretrække at spille foran et stadion fyldt med modstanderens fans, der råber og skriger. Det giver energi og lyst til at bevise, de tager fejl, og at man kan tage det, siger Edward Chilufya.
FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg var overhovedet ikke tilfreds med første halvleg i Beograd. Læs mere om det her.

TransferLIVE: Blas Riveros vender hjem

Vil af med Sory Kaba

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil

Henter Emil Riis

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

FC København-handel er gået i hårdknude

Afvist af United

Enighed – scorer kongeløn i Bayern München

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker

Transferdrama: Manchester United har 15 dage

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Skandale! I har givet op, DBU

Jagter tidligere Superliga-stjerne

‘Ukendt diamant’ til Real Madrid?

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?

Husker du? Mathew Ryan meldte afbud til FCK-kampe

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

– Det virker bare lidt mærkeligt

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Hård AGF-afsked

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente

Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage

‘PC’ står klar med 112 millioner kroner

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

Afsløring: Horsens i millionhandel

Kold krig i ni måneder

De viser Brøndby og FCM i Europa

Midt i omstridt sag – Ajax-dansker tæt på skifte

Kongeklø til Den Gamle Dame

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

Brentford-boss: Jeg er så glad på hans vegne

Transfernyt: OB henter tysk angriber

Transferkup: ‘Meget stærk transfer’

Hvalfangere indtager Bergen

Afsløring: Louka Prip skifter til topklub

Tæt på FC København-exit

Er han FCK’s Froholdt-afløser?

På vej væk fra Vejle – i forhandlinger

Lionel Messi ydmyget i gensyn med PSG

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv