BEOGRAD (Tipsbladet): Man kunne høre samtlige appeller om straffespark, hånd på bolden, gule kort og når en af de 20 FC Midtjylland-fans helt oppe i hjørnet råbte af dommeren.
Hvad end UEFA melder ud af tilskuertal til torsdagens 2-0-sejr til FC Midtjylland over Maccabi Tel Aviv, vil det sandsynligvis være for højt, for der var langt flere på arbejde som sikkerhedsfolk og bolddrenge eller fra de to klubber, end der rent faktisk var fans på Partizans stadion i den serbiske hovedstad.
FC Midtjylland kom væk fra kampen på et yderst nedslidt stadion med en 2-0-sejr, men at spille på neutral bane, hvilket Maccabi og FCM gjorde som følge af Israels krig i Gaza og Libanon, huede ikke de danske mestre.
– Det er ikke nogen undskyldning, for det var ens for begge hold. Man kan sagtens præstere rigtig godt. Men vi spiller jo ikke fodbold for at spille for tomme tribuner. Det giver bare noget at komme på stadion, og at der er en atmosfære, som er med til at skærpe alle på banen, siger FCM-cheftræner Thomasberg.
– Jeg håber, det kun var den her ene gang. Det giver nogle trælse minder om coronatiden, som ingen af os gad tilbage til.
– Det er jo ikke en kulisse, man ønsker at spille i. Det er federe at spille foran både 15.000 og 30.000 tilskuere, også når de holder med modstanderen. Det er bare federe for begge hold, siger FCM-cheftræneren.
– Det var en mærkelig fornemmelse. En sindssygt svær kamp for tomme tribuner, hvor vi har en offday uden lige i første halvleg og alligevel får tre point. Det er en meget blandet fornemmelse her bagefter, siger FCM-anfører Mads Bech Sørensen.
Edward Chilufya lukkede opgøret med en scoring til 2-0 i 89. minut, men det er ikke en ramme, han håber på at spille i igen.
– Jeg har faktisk lige sagt til mine venner, at den her kamp føltes præcist som under corona.
– Det var mærkeligt. Vi plejer at spille i en kulisse med en masse lyd og larm, og det var virkelig mærkeligt at spille i den her atmosfære. Jeg vil helt klart foretrække at spille foran et stadion fyldt med modstanderens fans, der råber og skriger. Det giver energi og lyst til at bevise, de tager fejl, og at man kan tage det, siger Edward Chilufya.
FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg var overhovedet ikke tilfreds med første halvleg i Beograd. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
MEDIE
Overraskende skifte lurer
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
NYHEDER