BEOGRAD (Tipsbladet): Man kunne høre samtlige appeller om straffespark, hånd på bolden, gule kort og når en af de 20 FC Midtjylland-fans helt oppe i hjørnet råbte af dommeren.
Hvad end UEFA melder ud af tilskuertal til torsdagens 2-0-sejr til FC Midtjylland over Maccabi Tel Aviv, vil det sandsynligvis være for højt, for der var langt flere på arbejde som sikkerhedsfolk og bolddrenge eller fra de to klubber, end der rent faktisk var fans på Partizans stadion i den serbiske hovedstad.
FC Midtjylland kom væk fra kampen på et yderst nedslidt stadion med en 2-0-sejr, men at spille på neutral bane, hvilket Maccabi og FCM gjorde som følge af Israels krig i Gaza og Libanon, huede ikke de danske mestre.
– Det er ikke nogen undskyldning, for det var ens for begge hold. Man kan sagtens præstere rigtig godt. Men vi spiller jo ikke fodbold for at spille for tomme tribuner. Det giver bare noget at komme på stadion, og at der er en atmosfære, som er med til at skærpe alle på banen, siger FCM-cheftræner Thomasberg.
– Jeg håber, det kun var den her ene gang. Det giver nogle trælse minder om coronatiden, som ingen af os gad tilbage til.
– Det er jo ikke en kulisse, man ønsker at spille i. Det er federe at spille foran både 15.000 og 30.000 tilskuere, også når de holder med modstanderen. Det er bare federe for begge hold, siger FCM-cheftræneren.
– Det var en mærkelig fornemmelse. En sindssygt svær kamp for tomme tribuner, hvor vi har en offday uden lige i første halvleg og alligevel får tre point. Det er en meget blandet fornemmelse her bagefter, siger FCM-anfører Mads Bech Sørensen.
Edward Chilufya lukkede opgøret med en scoring til 2-0 i 89. minut, men det er ikke en ramme, han håber på at spille i igen.
– Jeg har faktisk lige sagt til mine venner, at den her kamp føltes præcist som under corona.
– Det var mærkeligt. Vi plejer at spille i en kulisse med en masse lyd og larm, og det var virkelig mærkeligt at spille i den her atmosfære. Jeg vil helt klart foretrække at spille foran et stadion fyldt med modstanderens fans, der råber og skriger. Det giver energi og lyst til at bevise, de tager fejl, og at man kan tage det, siger Edward Chilufya.
FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg var overhovedet ikke tilfreds med første halvleg i Beograd. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Vender retur til Brøndby
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
STORT INTERVIEW
Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
MEDIE
Har talt med Bruno Fernandes om transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
‘Det er slut’
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT