Italienske aviser raser: Smurt ind i dansk sovs

De italienske medier saver Lazio midt over efter storklubbens 1-5-nederlag til FC Midtjylland torsdag aften.



Det var svært at tro sine egne øjne, når man kiggede hen på måltavlen på MCH Arena efter torsdagens Europa League-opgør mellem FC Midtjylland og Lazio. 5-1 til hjemmeholdet stod der – 5-1!

De danske vicemestre leverede et resultat, der vil give genlyd i det meste af Europa, og et resultat, der bør tages med i betragtning, når man taler om midtjydernes største nogensinde. 

Der var forståeligt nok eufori på Heden torsdag aften – det samme var bestemt ikke tilfældet i støvlelandet.

De italienske medier giver ikke overraskende Lazio en benhård medfart efter det katastrofale resultat mod FC Midtjylland. 

– Sarris mandskab kollapser uden at gøre modstand mod danskerne, der var flyvende i anden halvleg. En mareridtsaften for Lazio, skriver den store sportsavis La Gazzetta dello Sport.

Og sådan fortsætter det ellers, jo mere man bladrer i de italienske aviser. 

– "Biancocelesti" var praktisk talt aldrig med i kampen. Lazio blev smurt ind i dansk sovs og har stadig det samme problem som i sidste sæson – holdet evner ikke at vinde to kampe i træk, lyder det fra Corriere Dello Sport.

– Nyt Lazio, samme laster. Maurizio Sarris tropper leverede ikke varen i Danmark og tabte til FC Midtjylland, der er på ottendepladsen i deres hjemlige liga. Det blev endnu en mislykket modenhedstest for "Biancocelesti", som ikke har vundet to kampe kampe i træk i Europa siden november 2018, skriver Tuttosport og konstaterer, at det var "en aften til glemmebogen".

Flere medier hæfter sig ved, at man skal mange, mange år tilbage for at finde en lignende nedtur for Lazio. 

– 1-5-nederlaget mod FC Midtjylland er et af de tungeste i Lazios historie. Det endte med et stort nederlag på dansk jord, hvor Sarris hold blev udklasseret af FC Midtjylland, skriver LazioNews24.

Cittaceleste skriver:

– "Biancocelesti" tabte fortjent i et opgør, der næsten var for dårlig til at være sand. De katastrofale enkeltmandspræstationer er ikke nok til at rettfærdiggøre indsatsen.

Paulinho, Sory Kaba, Evander, Gustav Isaksen og Erik Sviatchenko scorede målene for FC Midtjylland på en uforglemmelig aften, som samtidig var en perfekt optakt for Albert Capellas' mandskab til søndagens Superliga-brag mod FC København. 





LIVE

LIVE: Vil med til VM

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Josip Radošević på samtlige forsider

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Viborg FF – FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

FC København – FC Fredericia

Benhård Brian Riemer-melding

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Topchef får nyt job i FCK

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Så blev det officielt

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Færdig? Manchester City har udset afløser

Flot comeback af Dortmund mod HSV



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Randers FC – Silkeborg IF

“Ingen er uerstattelige”

Afslører vild transfer-historie

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Langgaber mellem Blå og Blå

FCK-stjerne roses i hjemlandet

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Protesterer efter dansk drømmekamp

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark