Italienske aviser raser: Smurt ind i dansk sovs

De italienske medier saver Lazio midt over efter storklubbens 1-5-nederlag til FC Midtjylland torsdag aften.



Det var svært at tro sine egne øjne, når man kiggede hen på måltavlen på MCH Arena efter torsdagens Europa League-opgør mellem FC Midtjylland og Lazio. 5-1 til hjemmeholdet stod der – 5-1!

De danske vicemestre leverede et resultat, der vil give genlyd i det meste af Europa, og et resultat, der bør tages med i betragtning, når man taler om midtjydernes største nogensinde. 

Der var forståeligt nok eufori på Heden torsdag aften – det samme var bestemt ikke tilfældet i støvlelandet.

De italienske medier giver ikke overraskende Lazio en benhård medfart efter det katastrofale resultat mod FC Midtjylland. 

– Sarris mandskab kollapser uden at gøre modstand mod danskerne, der var flyvende i anden halvleg. En mareridtsaften for Lazio, skriver den store sportsavis La Gazzetta dello Sport.

Og sådan fortsætter det ellers, jo mere man bladrer i de italienske aviser. 

– "Biancocelesti" var praktisk talt aldrig med i kampen. Lazio blev smurt ind i dansk sovs og har stadig det samme problem som i sidste sæson – holdet evner ikke at vinde to kampe i træk, lyder det fra Corriere Dello Sport.

– Nyt Lazio, samme laster. Maurizio Sarris tropper leverede ikke varen i Danmark og tabte til FC Midtjylland, der er på ottendepladsen i deres hjemlige liga. Det blev endnu en mislykket modenhedstest for "Biancocelesti", som ikke har vundet to kampe kampe i træk i Europa siden november 2018, skriver Tuttosport og konstaterer, at det var "en aften til glemmebogen".

Flere medier hæfter sig ved, at man skal mange, mange år tilbage for at finde en lignende nedtur for Lazio. 

– 1-5-nederlaget mod FC Midtjylland er et af de tungeste i Lazios historie. Det endte med et stort nederlag på dansk jord, hvor Sarris hold blev udklasseret af FC Midtjylland, skriver LazioNews24.

Cittaceleste skriver:

– "Biancocelesti" tabte fortjent i et opgør, der næsten var for dårlig til at være sand. De katastrofale enkeltmandspræstationer er ikke nok til at rettfærdiggøre indsatsen.

Paulinho, Sory Kaba, Evander, Gustav Isaksen og Erik Sviatchenko scorede målene for FC Midtjylland på en uforglemmelig aften, som samtidig var en perfekt optakt for Albert Capellas' mandskab til søndagens Superliga-brag mod FC København. 





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Her kan du se FC København mod Viborg FF

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

– Hold nu kæft med Arsenal!

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Hård dom over Franks fremtid

DBU erkender fejl i Superliga-kamp



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Riemer reagerer på Frank-fyring

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Nægtet Brøndby-skifte

– Det var en skuffelse

Dansk målsluger skifter til topklub

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

‘Ronaldo vinder kampen’

Forventer kæmpe jobtilbud

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Thomas Frank fyret

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Populære Chelsea – køb billetter her!