Italienske aviser raser: Smurt ind i dansk sovs

De italienske medier saver Lazio midt over efter storklubbens 1-5-nederlag til FC Midtjylland torsdag aften.



Det var svært at tro sine egne øjne, når man kiggede hen på måltavlen på MCH Arena efter torsdagens Europa League-opgør mellem FC Midtjylland og Lazio. 5-1 til hjemmeholdet stod der – 5-1!

De danske vicemestre leverede et resultat, der vil give genlyd i det meste af Europa, og et resultat, der bør tages med i betragtning, når man taler om midtjydernes største nogensinde. 

Der var forståeligt nok eufori på Heden torsdag aften – det samme var bestemt ikke tilfældet i støvlelandet.

De italienske medier giver ikke overraskende Lazio en benhård medfart efter det katastrofale resultat mod FC Midtjylland. 

– Sarris mandskab kollapser uden at gøre modstand mod danskerne, der var flyvende i anden halvleg. En mareridtsaften for Lazio, skriver den store sportsavis La Gazzetta dello Sport.

Og sådan fortsætter det ellers, jo mere man bladrer i de italienske aviser. 

– "Biancocelesti" var praktisk talt aldrig med i kampen. Lazio blev smurt ind i dansk sovs og har stadig det samme problem som i sidste sæson – holdet evner ikke at vinde to kampe i træk, lyder det fra Corriere Dello Sport.

– Nyt Lazio, samme laster. Maurizio Sarris tropper leverede ikke varen i Danmark og tabte til FC Midtjylland, der er på ottendepladsen i deres hjemlige liga. Det blev endnu en mislykket modenhedstest for "Biancocelesti", som ikke har vundet to kampe kampe i træk i Europa siden november 2018, skriver Tuttosport og konstaterer, at det var "en aften til glemmebogen".

Flere medier hæfter sig ved, at man skal mange, mange år tilbage for at finde en lignende nedtur for Lazio. 

– 1-5-nederlaget mod FC Midtjylland er et af de tungeste i Lazios historie. Det endte med et stort nederlag på dansk jord, hvor Sarris hold blev udklasseret af FC Midtjylland, skriver LazioNews24.

Cittaceleste skriver:

– "Biancocelesti" tabte fortjent i et opgør, der næsten var for dårlig til at være sand. De katastrofale enkeltmandspræstationer er ikke nok til at rettfærdiggøre indsatsen.

Paulinho, Sory Kaba, Evander, Gustav Isaksen og Erik Sviatchenko scorede målene for FC Midtjylland på en uforglemmelig aften, som samtidig var en perfekt optakt for Albert Capellas' mandskab til søndagens Superliga-brag mod FC København. 







Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: SIF må undvære profil

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Offentliggøres i dag



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Andreas Christensen afviser tilbud

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Leverkusen – Bayern

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Den største genistreg i Superligaen?

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs