Italienske aviser raser: Smurt ind i dansk sovs

De italienske medier saver Lazio midt over efter storklubbens 1-5-nederlag til FC Midtjylland torsdag aften.



Det var svært at tro sine egne øjne, når man kiggede hen på måltavlen på MCH Arena efter torsdagens Europa League-opgør mellem FC Midtjylland og Lazio. 5-1 til hjemmeholdet stod der – 5-1!

De danske vicemestre leverede et resultat, der vil give genlyd i det meste af Europa, og et resultat, der bør tages med i betragtning, når man taler om midtjydernes største nogensinde. 

Der var forståeligt nok eufori på Heden torsdag aften – det samme var bestemt ikke tilfældet i støvlelandet.

De italienske medier giver ikke overraskende Lazio en benhård medfart efter det katastrofale resultat mod FC Midtjylland. 

– Sarris mandskab kollapser uden at gøre modstand mod danskerne, der var flyvende i anden halvleg. En mareridtsaften for Lazio, skriver den store sportsavis La Gazzetta dello Sport.

Og sådan fortsætter det ellers, jo mere man bladrer i de italienske aviser. 

– "Biancocelesti" var praktisk talt aldrig med i kampen. Lazio blev smurt ind i dansk sovs og har stadig det samme problem som i sidste sæson – holdet evner ikke at vinde to kampe i træk, lyder det fra Corriere Dello Sport.

– Nyt Lazio, samme laster. Maurizio Sarris tropper leverede ikke varen i Danmark og tabte til FC Midtjylland, der er på ottendepladsen i deres hjemlige liga. Det blev endnu en mislykket modenhedstest for "Biancocelesti", som ikke har vundet to kampe kampe i træk i Europa siden november 2018, skriver Tuttosport og konstaterer, at det var "en aften til glemmebogen".

Flere medier hæfter sig ved, at man skal mange, mange år tilbage for at finde en lignende nedtur for Lazio. 

– 1-5-nederlaget mod FC Midtjylland er et af de tungeste i Lazios historie. Det endte med et stort nederlag på dansk jord, hvor Sarris hold blev udklasseret af FC Midtjylland, skriver LazioNews24.

Cittaceleste skriver:

– "Biancocelesti" tabte fortjent i et opgør, der næsten var for dårlig til at være sand. De katastrofale enkeltmandspræstationer er ikke nok til at rettfærdiggøre indsatsen.

Paulinho, Sory Kaba, Evander, Gustav Isaksen og Erik Sviatchenko scorede målene for FC Midtjylland på en uforglemmelig aften, som samtidig var en perfekt optakt for Albert Capellas' mandskab til søndagens Superliga-brag mod FC København. 







LIVE

TransferLIVE: FCK udlejer Chiakha

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Hemmelig samtale med storklub

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Chokskifte?

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Rekordtransfer?

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Dyr dansk bomber til Everton?

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

FBI Boston fælder dansk rigmand

Mere aktivitet på vej i FC København

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Stor profil skifter til FC København

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby