Torsdag aften kan FC Midtjylland skrive klubhistorie, hvis de spiller sig videre til Europa Leagues kvartfinaler. Midtjyderne tager imod Nottingham Forest på hjemmebane i den anden ottendedelsfinale, og de har et godt udgangspunkt, efter at de vandt det første opgør på City Ground i sidste uge.
Det ligner noget, der kan betegnes som den perfekte storm for ulvene. Et ambitiøst transfervindue med ankomsten af både en dansk og en kroatisk landsholdsspiller, samtidig med at klubben formåede at holde europæiske topklubber fra fadet og bevare profiler som Aral Simsir, Dario Osorio og ikke mindst Franculino.
Den stærke og brede trup har gjort Midtjylland konkurrencedygtige i alle tre turneringer, de har deltaget i i denne sæson. De har sågar spillet sig til en tredjeplads i Europa Leagues ligafase, hvilket er første gang, en dansk klub nogensinde er endt så højt.
Den veldrevne klub på heden har i den forbindelse tiltrukket sig opmærksomhed fra engelske The Guardian, der har lavet et større interview med Kristian Kjær og Philip Billing op til torsdagens kamp.
Særligt Philip Billing har nydt godt af, at han i sommer traf den for nogen drastiske beslutning at vende hjem til Danmark midt i sin bedste fodboldalder. Det skete efter, at han netop var blevet italiensk mester med Napoli og efter mere end ti år i engelsk fodbold – først hos Huddersfield Town og siden Bournemouth, hvor han nåede seks sæsoner i Premier League.
– Midtjylland kom ind med det projekt, de har gang i, og med den måde, de så mig passe ind i klubben på. Jeg syntes, det lød forfriskende og som noget, jeg gerne ville være en del af. Det var ikke en nem beslutning, men det er en beslutning, jeg er glad for, at jeg traf. Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage og nyder det igen – næsten som et barn, siger han til The Guardian om skiftet til FC Midtjylland.
Kristian Kjær, der også medvirker i interviewet med Billing, kommer i samtalen med The Guardian ind på, hvor stor forskellen er på at spille i FC Midtjylland og i Premier League, og hvad det konkret har betydet for miljøet i klubben. Mediet beskriver blandt andet, hvordan en spiller som Philip Billing kan have sneboldkampe med børn, fordi de til daglig spiser i den samme kantine på klubbens træningsanlæg i Ikast.
– Det tror jeg ikke, man ser i Premier League, siger Kjær med et glimt i øjet og fortsætter:
– Børnene får deres rollemodeller. Samtidig minder de ikke kun Philip, men også alle de andre spillere om, hvorfor de i sin tid begyndte at spille fodbold. At samle mennesker om noget større, at investere tid i at lære hinanden at kende – det er en filosofi, vi tror stærkt på, siger han til The Guardian.
Den afgørende ottendedelsfinale mellem FC Midtjylland og Nottingham Forest spilles som nævnt torsdag aften klokken 18.45 på MCH Arena.
LIVE
Superliga-LIVE: Modstander storhylder FCM
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
Her kan du se Debrecen mod FC København
TOPNYHED
FC København skal møde kæmpe ikon
EKSKLUSIVT
Vildt pokalhattrick: ‘Et helt andet niveau’
TRANSFER
Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton
NYHEDER
Tre vender tilbage for FC Midtjylland
LIVE
TransferLIVE: Derfor er kæmpetransfer i fare
MEDIE
Manchester United afviser Barça og Bayern
TRANSFER
FC København udlejer Jonathan Moalem
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Følger Superliga-stjerne tæt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
Tillykke, AGF – en stjerne er født!
AVIS
Dansk angriber sat til salg
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb
INTERVIEW
Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
Derfor blev ny AGF-profil udskiftet
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
NYHEDER