– Det kan FCK komme til at fortryde

FC København lod ham gå i en tidlig alder, og det kan meget vel komme til at sparke dem godt og grundigt bagi, mener ekspert Jonas Hebo Rasmussen.



Rasmus Højlund og William Bøving. 

De to fremstormende danskere har det til fælles, at FC København ikke satsede på nogle af dem og dermed sendte dem videre i en ung alder til Sturm Graz.

Her brød Højlund hurtigt igennem, hvilket sikrede ham et stort skifte til Atalanta i sommer. William Bøving har også fået en god start, og højdepunktet i hans østrigske karriere skete i Europa League, da han scorede to mål mod Lazio. 

TV2-ekspert Jonas Hebo Rasmussen ser også et stort lys i William Bøving, som han tror, at FC København i fremtiden kommer til at fortryde, at de solgte. Det siger han i TV2-studiet før torsdagens kamp mellem FC Midtjylland og Sturm Graz.

– Det er et stort skridt, også fordi han var spået en større karriere i FCK, end det det blev til. Jeg kunne godt se, at FCK inden for et par år godt kan komme til at fortryde, at det var ham, de ikke gav chancen, frem for dem de hentede udefra, siger han med henvisning til FCK-flops som Akinkunmi Amoo, Paul Mukairu og flere af januarindkøbene, som ikke har slået igennem.

Mads Junker er ligeledes glad for Bøving, som ifølge ham minder om Pedro, der tidligere har scoret i Champions League-finalen for FC Barcelona.

– Jeg synes, at han minder rigtig, rigtig meget om Pedro i sin spillestil, lyder hans vurdering, inden han uddyber: 

– Han kan angribe fra begge sider. Han er meget målrettet og meget pågående i sin spillestil. Han er god til at løbe i dybden og komme ind og sparke med begge ben. Og så er han en spiller, som også fungerer i forhold til holdet. 

– De to scoringer vi ser mod Lazio, i min optik kunne det lige så godt have været Pedro, der scorede de her mål. For det var netop da han kom frem i Barcelona – en kantspiller, der kunne komme ind centralt og score mål, forklarer Mads Junker.

William Bøving fik ikke sat det største aftryk torsdag mod FC Midtjylland, hvor han blev taget ud i pausen. I alt har han scoret tre mål i 15 kampe for Sturm Graz. 







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

FCK-spiller har revet skulderen af led

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning

Forhandler med Jannik Vestergaard

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCM-flop i chokskifte

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Åbner for flere Brøndby-salg

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

PSG meldes enig med Barca-profil

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

På vej til FC Midtjylland – her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Diant Ramaj forhandler om et skifte

‘Et kæmpestort skifte’