Rasmus Højlund og William Bøving.
De to fremstormende danskere har det til fælles, at FC København ikke satsede på nogle af dem og dermed sendte dem videre i en ung alder til Sturm Graz.
Her brød Højlund hurtigt igennem, hvilket sikrede ham et stort skifte til Atalanta i sommer. William Bøving har også fået en god start, og højdepunktet i hans østrigske karriere skete i Europa League, da han scorede to mål mod Lazio.
TV2-ekspert Jonas Hebo Rasmussen ser også et stort lys i William Bøving, som han tror, at FC København i fremtiden kommer til at fortryde, at de solgte. Det siger han i TV2-studiet før torsdagens kamp mellem FC Midtjylland og Sturm Graz.
– Det er et stort skridt, også fordi han var spået en større karriere i FCK, end det det blev til. Jeg kunne godt se, at FCK inden for et par år godt kan komme til at fortryde, at det var ham, de ikke gav chancen, frem for dem de hentede udefra, siger han med henvisning til FCK-flops som Akinkunmi Amoo, Paul Mukairu og flere af januarindkøbene, som ikke har slået igennem.
Mads Junker er ligeledes glad for Bøving, som ifølge ham minder om Pedro, der tidligere har scoret i Champions League-finalen for FC Barcelona.
– Jeg synes, at han minder rigtig, rigtig meget om Pedro i sin spillestil, lyder hans vurdering, inden han uddyber:
– Han kan angribe fra begge sider. Han er meget målrettet og meget pågående i sin spillestil. Han er god til at løbe i dybden og komme ind og sparke med begge ben. Og så er han en spiller, som også fungerer i forhold til holdet.
– De to scoringer vi ser mod Lazio, i min optik kunne det lige så godt have været Pedro, der scorede de her mål. For det var netop da han kom frem i Barcelona – en kantspiller, der kunne komme ind centralt og score mål, forklarer Mads Junker.
William Bøving fik ikke sat det største aftryk torsdag mod FC Midtjylland, hvor han blev taget ud i pausen. I alt har han scoret tre mål i 15 kampe for Sturm Graz.
LIVE
TransferLIVE: United henter Premier League-målmand
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
LIVE
VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
– Det vil være VM’s største overraskelse!
Bekræfter dansk kæmpetransfer
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
