Rasmus Højlund og William Bøving.
De to fremstormende danskere har det til fælles, at FC København ikke satsede på nogle af dem og dermed sendte dem videre i en ung alder til Sturm Graz.
Her brød Højlund hurtigt igennem, hvilket sikrede ham et stort skifte til Atalanta i sommer. William Bøving har også fået en god start, og højdepunktet i hans østrigske karriere skete i Europa League, da han scorede to mål mod Lazio.
TV2-ekspert Jonas Hebo Rasmussen ser også et stort lys i William Bøving, som han tror, at FC København i fremtiden kommer til at fortryde, at de solgte. Det siger han i TV2-studiet før torsdagens kamp mellem FC Midtjylland og Sturm Graz.
– Det er et stort skridt, også fordi han var spået en større karriere i FCK, end det det blev til. Jeg kunne godt se, at FCK inden for et par år godt kan komme til at fortryde, at det var ham, de ikke gav chancen, frem for dem de hentede udefra, siger han med henvisning til FCK-flops som Akinkunmi Amoo, Paul Mukairu og flere af januarindkøbene, som ikke har slået igennem.
Mads Junker er ligeledes glad for Bøving, som ifølge ham minder om Pedro, der tidligere har scoret i Champions League-finalen for FC Barcelona.
– Jeg synes, at han minder rigtig, rigtig meget om Pedro i sin spillestil, lyder hans vurdering, inden han uddyber:
– Han kan angribe fra begge sider. Han er meget målrettet og meget pågående i sin spillestil. Han er god til at løbe i dybden og komme ind og sparke med begge ben. Og så er han en spiller, som også fungerer i forhold til holdet.
– De to scoringer vi ser mod Lazio, i min optik kunne det lige så godt have været Pedro, der scorede de her mål. For det var netop da han kom frem i Barcelona – en kantspiller, der kunne komme ind centralt og score mål, forklarer Mads Junker.
William Bøving fik ikke sat det største aftryk torsdag mod FC Midtjylland, hvor han blev taget ud i pausen. I alt har han scoret tre mål i 15 kampe for Sturm Graz.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
OPTAKT
Canada – Marokko
NYHEDER
Salah og Egypten sender Australien ud af VM
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
TOPNYHED
