– Det kan FCK komme til at fortryde

FC København lod ham gå i en tidlig alder, og det kan meget vel komme til at sparke dem godt og grundigt bagi, mener ekspert Jonas Hebo Rasmussen.



Rasmus Højlund og William Bøving. 

De to fremstormende danskere har det til fælles, at FC København ikke satsede på nogle af dem og dermed sendte dem videre i en ung alder til Sturm Graz.

Her brød Højlund hurtigt igennem, hvilket sikrede ham et stort skifte til Atalanta i sommer. William Bøving har også fået en god start, og højdepunktet i hans østrigske karriere skete i Europa League, da han scorede to mål mod Lazio. 

TV2-ekspert Jonas Hebo Rasmussen ser også et stort lys i William Bøving, som han tror, at FC København i fremtiden kommer til at fortryde, at de solgte. Det siger han i TV2-studiet før torsdagens kamp mellem FC Midtjylland og Sturm Graz.

– Det er et stort skridt, også fordi han var spået en større karriere i FCK, end det det blev til. Jeg kunne godt se, at FCK inden for et par år godt kan komme til at fortryde, at det var ham, de ikke gav chancen, frem for dem de hentede udefra, siger han med henvisning til FCK-flops som Akinkunmi Amoo, Paul Mukairu og flere af januarindkøbene, som ikke har slået igennem.

Mads Junker er ligeledes glad for Bøving, som ifølge ham minder om Pedro, der tidligere har scoret i Champions League-finalen for FC Barcelona.

– Jeg synes, at han minder rigtig, rigtig meget om Pedro i sin spillestil, lyder hans vurdering, inden han uddyber: 

– Han kan angribe fra begge sider. Han er meget målrettet og meget pågående i sin spillestil. Han er god til at løbe i dybden og komme ind og sparke med begge ben. Og så er han en spiller, som også fungerer i forhold til holdet. 

– De to scoringer vi ser mod Lazio, i min optik kunne det lige så godt have været Pedro, der scorede de her mål. For det var netop da han kom frem i Barcelona – en kantspiller, der kunne komme ind centralt og score mål, forklarer Mads Junker.

William Bøving fik ikke sat det største aftryk torsdag mod FC Midtjylland, hvor han blev taget ud i pausen. I alt har han scoret tre mål i 15 kampe for Sturm Graz. 





Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper




LIVE

TransferLIVE: Real Madrid sætter duo til salg

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Vil hente tysk landsholdsstjerne

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Roser Superliga-klub: Godt set! 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Tyskland – Curacao



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Blæst bagover af 18-årig

Stolt over dansk transfer

Brøndby melder duo færdig og teaser

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Belgien – Egypten

Jagter tidligere FCK-stjerne

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Raser over VM-tiltag

AGF køber ham

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Spottet i København

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’