Jonas Wind om brandvarm Wilczek: Ikke så ringe endda

Kamil Wilczek har fået en god start i FC København, og han har imponeret angrebskollegaen Jonas Wind.



Jonas WInd har fået en ny angrebsmakker i FC København i denne sæson, hvor Kamil Wilczek er kommet til, og han har fået en drømmestart i København. I løbet af sine første fire kampe har polakken nemlig scoret fire mål.

Det seneste scorede han i torsdagens Europa League-kamp mod Piast Gliwice, hvor han scorede kampens første mål, før han også lagde op til københavnernes andet mål, som Wind scorede.

Og netop Jonas Wind har været imponeret over sin nye makker i angrebet.

– Det er ikke så ringe endda. Det er stærkt gået. Han gør det godt og er farlig, og han stjæler vel lige Peps mål i første halvleg, men jeg ved ikke, om den var gået ind. Men det er godt, og han laver mange mål og lægger også op til mig, så det er stærkt, siger Jonas Wind til 6eren efter kampen. 

I de seneste sæsoner har Wind spillet sammen med Dame N’Doye, men han vil ikke sammenligne de to.

– Man skal passe på og sammenligne med N’Doye. Det er to forskellige spillere, men jeg synes, at det ser godt ud. Han har lavet fire mål, og jeg har lavet to, så alt i alt er det jo en meget god start, siger han.

Okay præstation
FC København spillede sig videre til playoff-runden i Europa League, da de vandt 3-0, men selvom resultatet virker overbevisende, var Jonas Wind ikke ovenud lykkelig for præstationen.

– Vi var okay. Det så godt ud til tider, synes jeg. Vi skaber mange chancer og ser farlige ud. Desværre begynder vi at gå ned i de sidste 20-25 minutter, hvor de slår nogle gode indlæg og lægger pres på os. Vi er vel også heldige med, at de ikke får scoret. Overall er det en forbedring og vi spiller fint, og til sidst bliver vi måske lidt trætte, hvor de får momentum, siger Jonas Wind. 





Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’




LIVE

LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

FCK lurer på landsholdsspiller

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Emre Mor færdig



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Manchester United – Liverpool

Martin Jørgensen lander nyt job

Melder Lindstrøm helt færdig

Et markant problem for Silkeborg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Miraklernes tid er ikke forbi

Det ser sort ud for B.93

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent