Jonas Wind om brandvarm Wilczek: Ikke så ringe endda

Kamil Wilczek har fået en god start i FC København, og han har imponeret angrebskollegaen Jonas Wind.



Jonas WInd har fået en ny angrebsmakker i FC København i denne sæson, hvor Kamil Wilczek er kommet til, og han har fået en drømmestart i København. I løbet af sine første fire kampe har polakken nemlig scoret fire mål.

Det seneste scorede han i torsdagens Europa League-kamp mod Piast Gliwice, hvor han scorede kampens første mål, før han også lagde op til københavnernes andet mål, som Wind scorede.

Og netop Jonas Wind har været imponeret over sin nye makker i angrebet.

– Det er ikke så ringe endda. Det er stærkt gået. Han gør det godt og er farlig, og han stjæler vel lige Peps mål i første halvleg, men jeg ved ikke, om den var gået ind. Men det er godt, og han laver mange mål og lægger også op til mig, så det er stærkt, siger Jonas Wind til 6eren efter kampen. 

I de seneste sæsoner har Wind spillet sammen med Dame N’Doye, men han vil ikke sammenligne de to.

– Man skal passe på og sammenligne med N’Doye. Det er to forskellige spillere, men jeg synes, at det ser godt ud. Han har lavet fire mål, og jeg har lavet to, så alt i alt er det jo en meget god start, siger han.

Okay præstation
FC København spillede sig videre til playoff-runden i Europa League, da de vandt 3-0, men selvom resultatet virker overbevisende, var Jonas Wind ikke ovenud lykkelig for præstationen.

– Vi var okay. Det så godt ud til tider, synes jeg. Vi skaber mange chancer og ser farlige ud. Desværre begynder vi at gå ned i de sidste 20-25 minutter, hvor de slår nogle gode indlæg og lægger pres på os. Vi er vel også heldige med, at de ikke får scoret. Overall er det en forbedring og vi spiller fint, og til sidst bliver vi måske lidt trætte, hvor de får momentum, siger Jonas Wind. 





Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Spår stor transferaktivitet i FC København

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Bombe på vej i Real Madrid?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Kalder tronskifte i Danmark



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp