Jesper Lindstrøms første sæson i Eintracht Frankfurt har været lidt af et triumftog, og ifølge Lindstrøms tidligere træner kan en del af Bundesliga-danskerens succes forklares med hans uimponerede tilgang.
– Jamen, det er en fantastisk historie, for Brøndby også, og for ham selv og hans familie. En dreng, som bare er pisseglad for at spille fodbold, som når det, han har nået indtil videre, gennem hårdt arbejde og en god tilgang. Det er en dejlig historie, siger Joakim Mattsson, tidligere U19-træner i Brøndby IF, til Tipsbladet.
Forud for onsdagens Europa League-finale mellem Eintracht Frankfurt og Rangers erkender Matsson gerne, at han er overrasket over, at Jesper Lindstrøms første sæson er gået så godt, at den 22-årige dansker onsdag blev kåret til ‘Årets Rookie’ i Bundesligaen.
– Ja, det er man jo, for han er jo ikke så gammel. Så at gå ind og spille i en af de største ligaer og bare brænde det af, som om det var U19-ligaen stadigvæk… det havde jeg nok ikke set komme. Men det fortæller også lidt om hans måde at gå til tingene på, siger Joakim Mattson således.
Joakim Mattsson var træner for Jesper Lindstrøm i 2018/19-sæsonen, hvor den nuværende Eintracht Frankfurt-profil spillede for Brøndbys U19-hold.
– Han var jo en glad dreng, som gerne ville spille fodbold. Han var dygtig, meget dygtig. Jeg var slet ikke i tvivl om, at han ville blive Superliga-spiller. At han skulle nå så langt, som han har gjort, det havde jeg måske ikke lige set for mig. Men han havde en frisk tilgang, og han havde den der glæde ved bare at spille fodbold, siger Joakim Mattson.
– Om det så var på U19-holdet eller reserveholdet eller førsteholdet, det var han egentlig lidt ligeglad med. Bare han fik lov til at spille. Han var sindssygt dygtig med bolden, når han drev den fremad. Han havde en god acceleration og kunne også godt sparke til en bold. Så han var en god offensiv spiller for os dengang.
Jesper Lindstrøm var dog ikke nødvendigvis U19-holdets absolut bedste spiller.
– Han var blandt de bedste. Men han havde også nogle gange sit temperament imod sig. Så det var også en udfordring for ham, som han egentlig ret hurtigt fik styr på.
– Når han ikke lige lykkedes, så blev han lidt indebrændt og havde svært ved at komme videre. Gik og ærgrede sig. Det fik vi pillet lidt fra ham, vi fik ham til at sige ‘pyt’ og ‘fuck det’ og ‘lad os komme videre’.
På det tidspunkt lå det ikke i kortene, at Jesper Lindstrøm havde potentialet til at begå sig i en Europas store ligaer.
– Nej, det så jeg ikke komme. Jeg kunne se, at han klart ville blive en Superliga-spiller. Da han så fik muligheden for at spille i Superligaen, så udviklede han sig enormt i den sæson i Brøndby, forklarer Joakim Mattson.
– Han har taget det spring, som er sindssygt svært for mange. Det der med, at han bare går ind og spiller fra dag ét. Det spring fra ungdom til senior, det blæste han bare hurtigt over. Og det er der, hvor nogle af de unge kan hænge lidt længe, især hvis de ikke får spillet fra starten af.
Ifølge Joakim Mattsson var det en blanding af talent og hårdt arbejde, der gav Lindstrøm muligheden for at komme op på førsteholdet i Brøndby.
– Det var hårdt arbejde, ja. Han var sindssygt dygtig til at presse. Det var under Zorniger, at vi skulle presse som sindssyge alle sammen. Det var han bare sindssygt god til, og han vandt mange bolde højt oppe på banen, og han kom til mange chancer den vej igennem. Hans arbejdsiver har hjulpet ham. Fordi det gjorde det så nemt for ham at komme ind på det hold.
Joakim Mattson er glad for, at det er lykkedes Jesper Lindstrøm at drive det så vidt, idet Eintracht Frankfurt-spilleren også var en spiller, der var vellidt blandt holdkammeraterne, hvor han spredte godt humør og sagde tingene lige ud.
– Han var en glad dreng. En glad vestegnsdreng. Lige til og umiddelbar, du ved. Man vidste altid, hvor man havde ham. Og han var ærlig. Han sagde det, når han synes, at noget var noget lort. Ligesom jeg gjorde. Jeg sagde det, når jeg synes, det var noget lort, det han gjorde. Og så var vi videre. Der var ikke rigtig noget der. Han havde ikke nogen nykker. En meget ærlig spiller.
Fotos: Lars Rønbøg/Getty Images
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
– Den her sidder dybt i sjælen
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
Her er Kamil Wilczek i dag
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
AGF tilbage på førstepladsen
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
NYHEDER
Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit
Lyngby går alene i front
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
Superstjerne er tilbage for Barcelona
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
INTERVIEW
Friis ryster på hovedet af TV2-eksperts udtalelser
Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
TOPNYHED
FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
TOPNYHED
Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
TRANSFER
Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub
Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’
NYHEDER
Nu blander borgmesteren sig
TOPNYHED
Danmark imponerer på talentliste
DBU går på jagt efter fans bag banner
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
HELT VILDT
Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?
Thomas Frank taler inden derby
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
INTERVIEW
Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
INTERVIEW
– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det
STORT INTERVIEW
Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
