Kæk Bo Henriksen inden Arsenal-kamp: Vi vinder

Bo Henriksen har stor tro på, at FC Zürich i aften kan levere et godt resultat ude mod Arsenal.



Bo Henriksen står i aften overfor en vanskelig opgave, når FC Zürich møder Arsenal i Europa League. 

Turen til London er dog bestemt ikke kun en turisstur for schweizerne, der stadig kan nå tredjepladsen og dermed en plads i Conference League til foråret.  

– Det er et fantastisk sted at være. Vi er glade for at være her. Men vi er her ikke for sightseeing og for at se museet og gå rundt og se, hvad Arsenal har opnået. Vi her for at vinde en kamp. Det er det, det hele handler om, og det er det, vi er her for. Vi ser frem til det, siger Bo Henriksen således til Blick

Arsenal ligger aktuelt på førstepladsen i Premier League, og Bo Henriksen er således også bevidst om, at det vil kræve et mindre mirakel, hvis FC Zürich skal hente en sejr på Emirates Stadium. 

– Vi vil gøre vores bedste, og jeg tror, at hvis vi står sammen og forsvarer os godt og tror på det. Selvfølgelig har vi brug for lidt held. Alle har brug for held mod det her hold i øjeblikket. Men alt kan ske i fodbold. Jeg tror på mirakler. Jeg tror på alt. Jeg har set mirakler i mit liv før. Også mindre end det her. Så i sidste ende er vi nødt til at gå ud og tro på, at vi kan vinde. 

Bo Henriksen forventer ikke, at Arsenal stiller med reserver i aftenens opgør, idet London-klubben ikke er helt sikker på at slutte som etter. 

– De vil gerne vinde gruppen, for det er vigtigt i forhold til at gå videre til den næste runde, så man undgår to kampe mod treerne i Champions League. I sidste ende går vi ud for at spille mod et fantastisk hold. Men vi vinder, lyder det således, med et glimt i øjet, fra Bo Henriksen. 

Bo Henriksen fik i sidste uge sin første sejr som FC Zürich-træner, da schweizerne slog Bodø/Glimt med 2-1. I den hjemlige liga ligger FC Zürich fortsat på sidstepladsen, selvom det søndag blev til en 1-0-sejr over FC Sion. 





AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!




MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

Massiv kritik efter skandaløse scener

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Disse to er færdige i Brøndby

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

‘Det er ringe ad helvede til’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Ruben Amorim favorit til dette job

Fredericia er nærmest rykket ned



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Magiske Messi slår til igen

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Brøndby IF – AGF

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

FCK kørte Silkeborg over

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Randers FC – OB



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen