Kæk Bo Henriksen inden Arsenal-kamp: Vi vinder

Bo Henriksen har stor tro på, at FC Zürich i aften kan levere et godt resultat ude mod Arsenal.



Bo Henriksen står i aften overfor en vanskelig opgave, når FC Zürich møder Arsenal i Europa League. 

Turen til London er dog bestemt ikke kun en turisstur for schweizerne, der stadig kan nå tredjepladsen og dermed en plads i Conference League til foråret.  

– Det er et fantastisk sted at være. Vi er glade for at være her. Men vi er her ikke for sightseeing og for at se museet og gå rundt og se, hvad Arsenal har opnået. Vi her for at vinde en kamp. Det er det, det hele handler om, og det er det, vi er her for. Vi ser frem til det, siger Bo Henriksen således til Blick

Arsenal ligger aktuelt på førstepladsen i Premier League, og Bo Henriksen er således også bevidst om, at det vil kræve et mindre mirakel, hvis FC Zürich skal hente en sejr på Emirates Stadium. 

– Vi vil gøre vores bedste, og jeg tror, at hvis vi står sammen og forsvarer os godt og tror på det. Selvfølgelig har vi brug for lidt held. Alle har brug for held mod det her hold i øjeblikket. Men alt kan ske i fodbold. Jeg tror på mirakler. Jeg tror på alt. Jeg har set mirakler i mit liv før. Også mindre end det her. Så i sidste ende er vi nødt til at gå ud og tro på, at vi kan vinde. 

Bo Henriksen forventer ikke, at Arsenal stiller med reserver i aftenens opgør, idet London-klubben ikke er helt sikker på at slutte som etter. 

– De vil gerne vinde gruppen, for det er vigtigt i forhold til at gå videre til den næste runde, så man undgår to kampe mod treerne i Champions League. I sidste ende går vi ud for at spille mod et fantastisk hold. Men vi vinder, lyder det således, med et glimt i øjet, fra Bo Henriksen. 

Bo Henriksen fik i sidste uge sin første sejr som FC Zürich-træner, da schweizerne slog Bodø/Glimt med 2-1. I den hjemlige liga ligger FC Zürich fortsat på sidstepladsen, selvom det søndag blev til en 1-0-sejr over FC Sion. 





Optakt til lørdagens Serie A-kamp mellem Lazio og Cremonese LIVE

LIVE: Han ligner deres nye cheftræner

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Storkamp af Patrick Dorgu

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Her er FC Københavns vej i Europa

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Højlund slutter sæsonen med bravour

Fem bud på Brøndbys nye træner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Serie A-klubber jagter Randers-profil

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!