Kæk Bo Henriksen inden Arsenal-kamp: Vi vinder

Bo Henriksen har stor tro på, at FC Zürich i aften kan levere et godt resultat ude mod Arsenal.



Bo Henriksen står i aften overfor en vanskelig opgave, når FC Zürich møder Arsenal i Europa League. 

Turen til London er dog bestemt ikke kun en turisstur for schweizerne, der stadig kan nå tredjepladsen og dermed en plads i Conference League til foråret.  

– Det er et fantastisk sted at være. Vi er glade for at være her. Men vi er her ikke for sightseeing og for at se museet og gå rundt og se, hvad Arsenal har opnået. Vi her for at vinde en kamp. Det er det, det hele handler om, og det er det, vi er her for. Vi ser frem til det, siger Bo Henriksen således til Blick

Arsenal ligger aktuelt på førstepladsen i Premier League, og Bo Henriksen er således også bevidst om, at det vil kræve et mindre mirakel, hvis FC Zürich skal hente en sejr på Emirates Stadium. 

– Vi vil gøre vores bedste, og jeg tror, at hvis vi står sammen og forsvarer os godt og tror på det. Selvfølgelig har vi brug for lidt held. Alle har brug for held mod det her hold i øjeblikket. Men alt kan ske i fodbold. Jeg tror på mirakler. Jeg tror på alt. Jeg har set mirakler i mit liv før. Også mindre end det her. Så i sidste ende er vi nødt til at gå ud og tro på, at vi kan vinde. 

Bo Henriksen forventer ikke, at Arsenal stiller med reserver i aftenens opgør, idet London-klubben ikke er helt sikker på at slutte som etter. 

– De vil gerne vinde gruppen, for det er vigtigt i forhold til at gå videre til den næste runde, så man undgår to kampe mod treerne i Champions League. I sidste ende går vi ud for at spille mod et fantastisk hold. Men vi vinder, lyder det således, med et glimt i øjet, fra Bo Henriksen. 

Bo Henriksen fik i sidste uge sin første sejr som FC Zürich-træner, da schweizerne slog Bodø/Glimt med 2-1. I den hjemlige liga ligger FC Zürich fortsat på sidstepladsen, selvom det søndag blev til en 1-0-sejr over FC Sion. 





LIVE

VM-LIVE: Første mål sat ind!

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Tæt på at købe FC København-spiller

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Zanka ville spille gratis for FC København



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Viaplay med stor AGF-nyhed

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Rundens hold – VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jonas Lössl stopper karrieren

Køber Mads Bidstrup til spotpris

FCK-boss roser varm bomber

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Her er FCK’s modstander i Conference League

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Tjekkiet – Sydafrika



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Møde med agenten – de vil have Højbjerg