Kæk Bo Henriksen inden Arsenal-kamp: Vi vinder

Bo Henriksen har stor tro på, at FC Zürich i aften kan levere et godt resultat ude mod Arsenal.



Bo Henriksen står i aften overfor en vanskelig opgave, når FC Zürich møder Arsenal i Europa League. 

Turen til London er dog bestemt ikke kun en turisstur for schweizerne, der stadig kan nå tredjepladsen og dermed en plads i Conference League til foråret.  

– Det er et fantastisk sted at være. Vi er glade for at være her. Men vi er her ikke for sightseeing og for at se museet og gå rundt og se, hvad Arsenal har opnået. Vi her for at vinde en kamp. Det er det, det hele handler om, og det er det, vi er her for. Vi ser frem til det, siger Bo Henriksen således til Blick

Arsenal ligger aktuelt på førstepladsen i Premier League, og Bo Henriksen er således også bevidst om, at det vil kræve et mindre mirakel, hvis FC Zürich skal hente en sejr på Emirates Stadium. 

– Vi vil gøre vores bedste, og jeg tror, at hvis vi står sammen og forsvarer os godt og tror på det. Selvfølgelig har vi brug for lidt held. Alle har brug for held mod det her hold i øjeblikket. Men alt kan ske i fodbold. Jeg tror på mirakler. Jeg tror på alt. Jeg har set mirakler i mit liv før. Også mindre end det her. Så i sidste ende er vi nødt til at gå ud og tro på, at vi kan vinde. 

Bo Henriksen forventer ikke, at Arsenal stiller med reserver i aftenens opgør, idet London-klubben ikke er helt sikker på at slutte som etter. 

– De vil gerne vinde gruppen, for det er vigtigt i forhold til at gå videre til den næste runde, så man undgår to kampe mod treerne i Champions League. I sidste ende går vi ud for at spille mod et fantastisk hold. Men vi vinder, lyder det således, med et glimt i øjet, fra Bo Henriksen. 

Bo Henriksen fik i sidste uge sin første sejr som FC Zürich-træner, da schweizerne slog Bodø/Glimt med 2-1. I den hjemlige liga ligger FC Zürich fortsat på sidstepladsen, selvom det søndag blev til en 1-0-sejr over FC Sion. 





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Monsterbud på vej

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Arsenal-dansker vender hjem

Afslører dansk toptræners millionløn

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Medier sender ham hjem til AGF



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Han var i spil som Brøndby-træner

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

De jagter Henrik Meister



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Kæmper om det samme trænerjob

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Manchester United afbryder forhandlingerne

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Jess Thorup fyret



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk