Kæmpe optur for Elias Jelert

Elias Jelert hjalp Galatasaray til point i Malmø, mens Frederik Ihler scorede to mål for Molde mod HJK.



Den tidligere FC København-profil Elias Jelert kom torsdag aften på måltavlen for første gang i sin tid i tyrkiske Galatasaray.

21-årige Jelert scorede til 1-1, da tyrkerne ude mod svenske Malmö FF spillede 2-2 i Europa League.

Jelert, der fik 86 minutter på højre kant, udnyttede således sin første Galatasaray-start i 75 dage til at udligne til 1-1, da han kort før pausen kom først på et indlæg og kontrolleret lagde bolden i mål.

Forinden var svenskerne kommet foran på et mål, hvor Jens Stryger Larsen leverede assisten til Erik Botheim.

Efter pausen sørgede Yunus Akgun for 2-1, der længe lignede sejrsmålet, men i tillægstiden sikrede peruaneren Sergio Peña det ene point for det skånske hold.

Da var Victor Nelsson blevet skiftet ind til de sidste 20 minutter for at forsvare tyrkernes føring hjem. Hos Malmö FF var også Søren Rieks og anfører Anders Christiansen på banen.

Galatasaray har været godt kørende i Europa League og har nu 12 point for 6 kampe på en foreløbig fjerdeplads ud af de 36 hold. Malmö FF har fire point og har kurs mod exit.

Også andetsteds havde en dansker mål i støvlerne.

Den danske angriber Frederik Ihler blev dobbelt målscorer for norske Molde, da nordmændene ude spillede 2-2 mod HJK Helsinki i Conference League.

Den tidligere AGF-spiller åbnede målscoringen, da han løb fra sine oppassere og klaskede bolden ind efter et lille kvarter. Hans 2-0-mål faldt på en ripost, før den halve time var rundet.

Det lignede en sikker sejr, men HJK udlignede til 2-2 et par minutter inde i anden halvlegs tillægstid.

Begge hold har nu fire point og ligger på kanten til det brede felt, der avancerer til 16.-delsfinalerne.

/ritzau/





Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Smider Salah-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe



Kæmpekøb retur til FC København?

Amir Richardson scorer kassen i FC København

AGF – FC Midtjylland

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Drømmemål sender Fredericia under stregen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Viborg FF – FC Nordsjælland

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Oddset styrtdykker

Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Sønderjyske – Brøndby IF

FC København – Vejle Boldklub

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub