Den tidligere FC København-profil Elias Jelert kom torsdag aften på måltavlen for første gang i sin tid i tyrkiske Galatasaray.
21-årige Jelert scorede til 1-1, da tyrkerne ude mod svenske Malmö FF spillede 2-2 i Europa League.
Jelert, der fik 86 minutter på højre kant, udnyttede således sin første Galatasaray-start i 75 dage til at udligne til 1-1, da han kort før pausen kom først på et indlæg og kontrolleret lagde bolden i mål.
Forinden var svenskerne kommet foran på et mål, hvor Jens Stryger Larsen leverede assisten til Erik Botheim.
Efter pausen sørgede Yunus Akgun for 2-1, der længe lignede sejrsmålet, men i tillægstiden sikrede peruaneren Sergio Peña det ene point for det skånske hold.
Da var Victor Nelsson blevet skiftet ind til de sidste 20 minutter for at forsvare tyrkernes føring hjem. Hos Malmö FF var også Søren Rieks og anfører Anders Christiansen på banen.
Galatasaray har været godt kørende i Europa League og har nu 12 point for 6 kampe på en foreløbig fjerdeplads ud af de 36 hold. Malmö FF har fire point og har kurs mod exit.
Også andetsteds havde en dansker mål i støvlerne.
Den danske angriber Frederik Ihler blev dobbelt målscorer for norske Molde, da nordmændene ude spillede 2-2 mod HJK Helsinki i Conference League.
Den tidligere AGF-spiller åbnede målscoringen, da han løb fra sine oppassere og klaskede bolden ind efter et lille kvarter. Hans 2-0-mål faldt på en ripost, før den halve time var rundet.
Det lignede en sikker sejr, men HJK udlignede til 2-2 et par minutter inde i anden halvlegs tillægstid.
Begge hold har nu fire point og ligger på kanten til det brede felt, der avancerer til 16.-delsfinalerne.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Færdig: Nu er han rejst til København
Fortryder FC Barcelona-transfer
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
Froholdt med vild hæder i Portugal
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Salah sender særlig besked
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
MEDIE