Kjær er vild med Zlatan: Det gør han for holdet

Den danske Milan-spiller Simon Kjær holder sig ikke tilbage, når han skal beskrive holdkammeraten Zlatan Ibrahimovic.



Efter en skadespause er AC Milans svenske legende-angriber Zlatan Ibrahimovic blevet klar til at spille igen. Det passer desuden fint med, at den italienske klub skal møde Manchester United i Europa League torsdag aften i turneringens ottendedelsfinale.

Det er en tilføjelse, som Milans danske forsvarsgeneral Simon Kjær glæder sig meget over. Det fortæller han ved pressemødet forud for kampen.

– Han giver altid et eller andet til holdet. Både på og udenfor banen. Jeg er ikke træneren, så jeg kan ikke sige, hvorvidt han kommer til at spille i morgen. Men det er klart, at hans tilstedeværelse er afgørende for os, siger Kjær.

Derudover kommer Simon Kjær også ind på sin nye forsvarsmakker Fikayo Tomori, som kom i januars transfervindue. Det er gået godt med at få dem spillet sammen – og det er endda med tanke på, hvor meget Kjær vidste om ham inden.

– Jeg kendte ikke Tomori (før han kom til Milan red.), men hans mentalitet er imponerende. Han er en hurtig og aggressiv forsvarer, og det er sjældent, man ser de kvaliteter i Italien, siger den danske landsholdsanfører.

Kampen mod United er endvidere returkampen efter 1-1 i Manchester, hvor Simon Kjær selv stod for milanesernes udligning sent i kampen.

Zlatan Ibrahimovic har senest gjort sig bemærket ved at vende tilbage til det svenske landshold i en alder af 39 år. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: ‘Han er en pestilens i presset’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Her er FC Københavns vej i Europa

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FC København kan få Jens Stage-millioner

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Kommer med frækt bud på dansk mester



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Liverpool – Brentford

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

AGF kan ende med millionregning, men…



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kæmpe røgslør af Brøndby

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

FCK-træner roser Felix Beijmo

Bayern München lurer på choktransfer

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Færdig som cheftræner i Real Madrid

FCK sigter stadig efter 15. juni

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting