Kjær er vild med Zlatan: Det gør han for holdet

Den danske Milan-spiller Simon Kjær holder sig ikke tilbage, når han skal beskrive holdkammeraten Zlatan Ibrahimovic.



Efter en skadespause er AC Milans svenske legende-angriber Zlatan Ibrahimovic blevet klar til at spille igen. Det passer desuden fint med, at den italienske klub skal møde Manchester United i Europa League torsdag aften i turneringens ottendedelsfinale.

Det er en tilføjelse, som Milans danske forsvarsgeneral Simon Kjær glæder sig meget over. Det fortæller han ved pressemødet forud for kampen.

– Han giver altid et eller andet til holdet. Både på og udenfor banen. Jeg er ikke træneren, så jeg kan ikke sige, hvorvidt han kommer til at spille i morgen. Men det er klart, at hans tilstedeværelse er afgørende for os, siger Kjær.

Derudover kommer Simon Kjær også ind på sin nye forsvarsmakker Fikayo Tomori, som kom i januars transfervindue. Det er gået godt med at få dem spillet sammen – og det er endda med tanke på, hvor meget Kjær vidste om ham inden.

– Jeg kendte ikke Tomori (før han kom til Milan red.), men hans mentalitet er imponerende. Han er en hurtig og aggressiv forsvarer, og det er sjældent, man ser de kvaliteter i Italien, siger den danske landsholdsanfører.

Kampen mod United er endvidere returkampen efter 1-1 i Manchester, hvor Simon Kjær selv stod for milanesernes udligning sent i kampen.

Zlatan Ibrahimovic har senest gjort sig bemærket ved at vende tilbage til det svenske landshold i en alder af 39 år. Læs mere om det her.





Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Eriksen spottet – nu er der nyt

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Lindstrøm skifter til Schalke

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Ekstraregning på 441.942,58 kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Speakman om transfer: En unik situation

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Kæmpe transfer under opsejling

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

OB – Sønderjyske



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Han er den nye Superliga-juvel!

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Ingen klausul i FC København-aftale

Dansker scorer mod Barcelona

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

DBU-formand: Tilliden til Infantino er væk