HERNING (Tipsbladet): Transfermarkedets sidste uger i august skulle ikke være gået så forfærdelig meget anderledes, før FC Midtjylland torsdag aften havde stået over for en tidligere FCK-stjerne.
FC Midtjyllands forsvarsspillere skal efter alt at dømme tumle med Samuel ‘Samu’ Omorodion, som FC Porto købte af Atlético Madrid.
Men havde FC Københavns ejerkreds og spilleren selv været indstillet på det, kunne det også meget vel have været Orri Oskarsson, FC Midtjylland skulle møde.
For som Tipsbladet fortalte i sidste måned, tilbød FC Porto en tæt på identisk handel for islændingen til FC København, en aftale man i stedet endte med at give Atlético Madrid for ‘Samu’, og hvor Oskarsson endte med at spille Champions League-fodbold i Real Sociedad, er det nu den spansk-nigerianske angriber, der laver målene for FC Porto.
– De her hold, vi møder, har alle en topangriber. Frankfurt havde to af høj kvalitet. ‘Samu’ var med i det spanske landsholds trup mod Danmark, og selv om der var en del afbud, fortæller det jo i sig selv, at han er dygtig. Han er en vigtig brik, men det er ikke kun ham, vi har udpeget. Porto har som de andre portugisiske klubber en enkelt spidsangriber, og så dygtige folk på kanten som Galeno, FC Midtjylland mødte for nogle år siden, da han spillede for Braga, siger Thomas Thomasberg, da Tipsbladet bringer den tidligere Atlético Madrid-spiller på banen i fodbold-diskussionen efter tirsdagens træning i Herning.

FC Porto så et stort lys i Orri Oskarsson (til venstre) og Samuel Omorodion, da de i sommer skulle finde en ny angriber. Foto: Alamy
Men det er ikke kun stjernerne fra FC Porto, der fylder for FC Midtjylland, ja faktisk går en stor del af tirsdagens træning ud på, hvad FC Midtjylland skal gøre, når man har kuglen.
– De har høj individuel klasse og teknisk stærke midtbanespillere. Vi kan snakke meget om vores modstandere, men vi fokuserer på, hvordan vi får taget de bedste spillere ud, og hvordan vi får sat vores pres og har modet med bolden til at tage de åbninger, de kommer til at give os ligegyldigt hvad. Vi skal søge, der kommer endnu flere af de situationer i omstillingsspillet, og at vi kan sætte nogle afleveringer sammen. Meget kommer til at handle om mod, ikke mindst mentalt, siger FCM-cheftræneren.
Thomasberg bider mærke i, at FC Porto muligvis er sårbare efter en periode, der efter Portos standarder har været dårlig, og hvor der har været ballade omkring en gruppering af fans, der støtter klubbens ekspræsident, der blev væltet ved præsidentvalget i klubben i foråret.
– De havde en sindssygt lang periode, hvor de ikke tabte kampe, men nu har de ikke vundet mere end en ud af de seneste seks kampe. Og det er i en liga, hvor det ikke er nok med to point per kamp for at blive mester, som vi ofte taler om. Der er så langt større forskel på Porto, Benfica og Sporting, og så alle de andre hold i ligaen. De er lidt pressede, og det er vel bedst illustreret af, at vi har to point flere end dem i Europa League, siger Thomas Thomasberg.
FC Porto har slået Hoffenheim og spillet uafgjort med Manchester United og Anderlecht, mens man tabte åbningskampen til Bodø/Glimt og også tabte i Lazio.
FC Midtjylland har tabt de to seneste Europa League-kampe mod Eintracht Frankfurt og rumænske FCSB, mens de danske mestre lukker Europa League i januar med kampe 23. januar mod Ludogorets og 30. januar hjemme mod Fenerbahce.
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
NYHEDER
FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
UEFA med ny stor FC København-straf
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
Vild udtalelse om Nathan Trott
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
Arsenal skuffer mod bundprop
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
Medie peger på FC København
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
Real Madrid raser efter anklager om racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
MEDIE
Choktransfer?
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
NYHEDER