Købt i stedet for Oskarsson: – Ikke kun ham

FC Midtjylland har sat sig godt ind i FC Portos stjerneparade af spillere forud for torsdagens Europa League-kamp i Oporto.



HERNING (Tipsbladet): Transfermarkedets sidste uger i august skulle ikke være gået så forfærdelig meget anderledes, før FC Midtjylland torsdag aften havde stået over for en tidligere FCK-stjerne.

FC Midtjyllands forsvarsspillere skal efter alt at dømme tumle med Samuel ‘Samu’ Omorodion, som FC Porto købte af Atlético Madrid.

Men havde FC Københavns ejerkreds og spilleren selv været indstillet på det, kunne det også meget vel have været Orri Oskarsson, FC Midtjylland skulle møde.

For som Tipsbladet fortalte i sidste måned, tilbød FC Porto en tæt på identisk handel for islændingen til FC København, en aftale man i stedet endte med at give Atlético Madrid for ‘Samu’, og hvor Oskarsson endte med at spille Champions League-fodbold i Real Sociedad, er det nu den spansk-nigerianske angriber, der laver målene for FC Porto.

– De her hold, vi møder, har alle en topangriber. Frankfurt havde to af høj kvalitet. ‘Samu’ var med i det spanske landsholds trup mod Danmark, og selv om der var en del afbud, fortæller det jo i sig selv, at han er dygtig. Han er en vigtig brik, men det er ikke kun ham, vi har udpeget. Porto har som de andre portugisiske klubber en enkelt spidsangriber, og så dygtige folk på kanten som Galeno, FC Midtjylland mødte for nogle år siden, da han spillede for Braga, siger Thomas Thomasberg, da Tipsbladet bringer den tidligere Atlético Madrid-spiller på banen i fodbold-diskussionen efter tirsdagens træning i Herning.

FC Porto så et stort lys i Orri Oskarsson (til venstre) og Samuel Omorodion, da de i sommer skulle finde en ny angriber. Foto: Alamy

Men det er ikke kun stjernerne fra FC Porto, der fylder for FC Midtjylland, ja faktisk går en stor del af tirsdagens træning ud på, hvad FC Midtjylland skal gøre, når man har kuglen.

– De har høj individuel klasse og teknisk stærke midtbanespillere. Vi kan snakke meget om vores modstandere, men vi fokuserer på, hvordan vi får taget de bedste spillere ud, og hvordan vi får sat vores pres og har modet med bolden til at tage de åbninger, de kommer til at give os ligegyldigt hvad. Vi skal søge, der kommer endnu flere af de situationer i omstillingsspillet, og at vi kan sætte nogle afleveringer sammen. Meget kommer til at handle om mod, ikke mindst mentalt, siger FCM-cheftræneren.

Thomasberg bider mærke i, at FC Porto muligvis er sårbare efter en periode, der efter Portos standarder har været dårlig, og hvor der har været ballade omkring en gruppering af fans, der støtter klubbens ekspræsident, der blev væltet ved præsidentvalget i klubben i foråret.

– De havde en sindssygt lang periode, hvor de ikke tabte kampe, men nu har de ikke vundet mere end en ud af de seneste seks kampe. Og det er i en liga, hvor det ikke er nok med to point per kamp for at blive mester, som vi ofte taler om. Der er så langt større forskel på Porto, Benfica og Sporting, og så alle de andre hold i ligaen. De er lidt pressede, og det er vel bedst illustreret af, at vi har to point flere end dem i Europa League, siger Thomas Thomasberg.

FC Porto har slået Hoffenheim og spillet uafgjort med Manchester United og Anderlecht, mens man tabte åbningskampen til Bodø/Glimt og også tabte i Lazio.

FC Midtjylland har tabt de to seneste Europa League-kampe mod Eintracht Frankfurt og rumænske FCSB, mens de danske mestre lukker Europa League i januar med kampe 23. januar mod Ludogorets og 30. januar hjemme mod Fenerbahce.







LIVE

VM-LIVE: Færdig ved VM med skrækskade

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Medier jubler over USA’s nedtur



LIVE

TransferLIVE: Jonathan Amon forlader Danmark

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Hvor er Kasper Dolberg?

Liam Rosenior tager til Paris

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Argentina – Egypten

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Her er DBU’s nye kommunikationschef

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Enig med FC Midtjylland-angriber

Schweiz – Colombia

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark