HERNING (Tipsbladet): Transfermarkedets sidste uger i august skulle ikke være gået så forfærdelig meget anderledes, før FC Midtjylland torsdag aften havde stået over for en tidligere FCK-stjerne.
FC Midtjyllands forsvarsspillere skal efter alt at dømme tumle med Samuel ‘Samu’ Omorodion, som FC Porto købte af Atlético Madrid.
Men havde FC Københavns ejerkreds og spilleren selv været indstillet på det, kunne det også meget vel have været Orri Oskarsson, FC Midtjylland skulle møde.
For som Tipsbladet fortalte i sidste måned, tilbød FC Porto en tæt på identisk handel for islændingen til FC København, en aftale man i stedet endte med at give Atlético Madrid for ‘Samu’, og hvor Oskarsson endte med at spille Champions League-fodbold i Real Sociedad, er det nu den spansk-nigerianske angriber, der laver målene for FC Porto.
– De her hold, vi møder, har alle en topangriber. Frankfurt havde to af høj kvalitet. ‘Samu’ var med i det spanske landsholds trup mod Danmark, og selv om der var en del afbud, fortæller det jo i sig selv, at han er dygtig. Han er en vigtig brik, men det er ikke kun ham, vi har udpeget. Porto har som de andre portugisiske klubber en enkelt spidsangriber, og så dygtige folk på kanten som Galeno, FC Midtjylland mødte for nogle år siden, da han spillede for Braga, siger Thomas Thomasberg, da Tipsbladet bringer den tidligere Atlético Madrid-spiller på banen i fodbold-diskussionen efter tirsdagens træning i Herning.

FC Porto så et stort lys i Orri Oskarsson (til venstre) og Samuel Omorodion, da de i sommer skulle finde en ny angriber. Foto: Alamy
Men det er ikke kun stjernerne fra FC Porto, der fylder for FC Midtjylland, ja faktisk går en stor del af tirsdagens træning ud på, hvad FC Midtjylland skal gøre, når man har kuglen.
– De har høj individuel klasse og teknisk stærke midtbanespillere. Vi kan snakke meget om vores modstandere, men vi fokuserer på, hvordan vi får taget de bedste spillere ud, og hvordan vi får sat vores pres og har modet med bolden til at tage de åbninger, de kommer til at give os ligegyldigt hvad. Vi skal søge, der kommer endnu flere af de situationer i omstillingsspillet, og at vi kan sætte nogle afleveringer sammen. Meget kommer til at handle om mod, ikke mindst mentalt, siger FCM-cheftræneren.
Thomasberg bider mærke i, at FC Porto muligvis er sårbare efter en periode, der efter Portos standarder har været dårlig, og hvor der har været ballade omkring en gruppering af fans, der støtter klubbens ekspræsident, der blev væltet ved præsidentvalget i klubben i foråret.
– De havde en sindssygt lang periode, hvor de ikke tabte kampe, men nu har de ikke vundet mere end en ud af de seneste seks kampe. Og det er i en liga, hvor det ikke er nok med to point per kamp for at blive mester, som vi ofte taler om. Der er så langt større forskel på Porto, Benfica og Sporting, og så alle de andre hold i ligaen. De er lidt pressede, og det er vel bedst illustreret af, at vi har to point flere end dem i Europa League, siger Thomas Thomasberg.
FC Porto har slået Hoffenheim og spillet uafgjort med Manchester United og Anderlecht, mens man tabte åbningskampen til Bodø/Glimt og også tabte i Lazio.
FC Midtjylland har tabt de to seneste Europa League-kampe mod Eintracht Frankfurt og rumænske FCSB, mens de danske mestre lukker Europa League i januar med kampe 23. januar mod Ludogorets og 30. januar hjemme mod Fenerbahce.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder Hjulmand-afløser tæt på
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
MEDIE
Kristoffer Lund færdig i Bundesliga-klub
NYHEDER
– Ja, der var dialog med Brøndby
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCNs mulige modstandere i Conference League
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
TOPNYHED
Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
MEDIE
Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
TRANSFER