HERNING (Tipsbladet): Transfermarkedets sidste uger i august skulle ikke være gået så forfærdelig meget anderledes, før FC Midtjylland torsdag aften havde stået over for en tidligere FCK-stjerne.
FC Midtjyllands forsvarsspillere skal efter alt at dømme tumle med Samuel ‘Samu’ Omorodion, som FC Porto købte af Atlético Madrid.
Men havde FC Københavns ejerkreds og spilleren selv været indstillet på det, kunne det også meget vel have været Orri Oskarsson, FC Midtjylland skulle møde.
For som Tipsbladet fortalte i sidste måned, tilbød FC Porto en tæt på identisk handel for islændingen til FC København, en aftale man i stedet endte med at give Atlético Madrid for ‘Samu’, og hvor Oskarsson endte med at spille Champions League-fodbold i Real Sociedad, er det nu den spansk-nigerianske angriber, der laver målene for FC Porto.
– De her hold, vi møder, har alle en topangriber. Frankfurt havde to af høj kvalitet. ‘Samu’ var med i det spanske landsholds trup mod Danmark, og selv om der var en del afbud, fortæller det jo i sig selv, at han er dygtig. Han er en vigtig brik, men det er ikke kun ham, vi har udpeget. Porto har som de andre portugisiske klubber en enkelt spidsangriber, og så dygtige folk på kanten som Galeno, FC Midtjylland mødte for nogle år siden, da han spillede for Braga, siger Thomas Thomasberg, da Tipsbladet bringer den tidligere Atlético Madrid-spiller på banen i fodbold-diskussionen efter tirsdagens træning i Herning.

FC Porto så et stort lys i Orri Oskarsson (til venstre) og Samuel Omorodion, da de i sommer skulle finde en ny angriber. Foto: Alamy
Men det er ikke kun stjernerne fra FC Porto, der fylder for FC Midtjylland, ja faktisk går en stor del af tirsdagens træning ud på, hvad FC Midtjylland skal gøre, når man har kuglen.
– De har høj individuel klasse og teknisk stærke midtbanespillere. Vi kan snakke meget om vores modstandere, men vi fokuserer på, hvordan vi får taget de bedste spillere ud, og hvordan vi får sat vores pres og har modet med bolden til at tage de åbninger, de kommer til at give os ligegyldigt hvad. Vi skal søge, der kommer endnu flere af de situationer i omstillingsspillet, og at vi kan sætte nogle afleveringer sammen. Meget kommer til at handle om mod, ikke mindst mentalt, siger FCM-cheftræneren.
Thomasberg bider mærke i, at FC Porto muligvis er sårbare efter en periode, der efter Portos standarder har været dårlig, og hvor der har været ballade omkring en gruppering af fans, der støtter klubbens ekspræsident, der blev væltet ved præsidentvalget i klubben i foråret.
– De havde en sindssygt lang periode, hvor de ikke tabte kampe, men nu har de ikke vundet mere end en ud af de seneste seks kampe. Og det er i en liga, hvor det ikke er nok med to point per kamp for at blive mester, som vi ofte taler om. Der er så langt større forskel på Porto, Benfica og Sporting, og så alle de andre hold i ligaen. De er lidt pressede, og det er vel bedst illustreret af, at vi har to point flere end dem i Europa League, siger Thomas Thomasberg.
FC Porto har slået Hoffenheim og spillet uafgjort med Manchester United og Anderlecht, mens man tabte åbningskampen til Bodø/Glimt og også tabte i Lazio.
FC Midtjylland har tabt de to seneste Europa League-kampe mod Eintracht Frankfurt og rumænske FCSB, mens de danske mestre lukker Europa League i januar med kampe 23. januar mod Ludogorets og 30. januar hjemme mod Fenerbahce.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
EKSKLUSIVT
– Enten FCK eller også stopper han?
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
NYHEDER
Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
Arteta er utilfreds med disciplinen
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
TOPNYHED
Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou
Her er Danmarks Nations League-pulje!
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’
NYHEDER
United-ejer giver offentlig undskyldning
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
TIPSBLADET SPECIAL
Nations League: Her er Danmarks dødspulje
NYHEDER
Afviser Anderlecht
HELT VILDT
Andrew Zolotko i helt vild millionaftale
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
Thomas Tuchel laver ny aftale
Store sommersalg skaber overskud i Brøndby
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
EKSKLUSIVT
Hård dom: Kuldsejlet forhold
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
Sean Dyche fyret
Liverpool tager smal sejr
Bayern München videre i pokalturneringen
Manchester City knuser Fulham
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners plaffer danske bier i Brentford
EKSKLUSIVT