HERNING (Tipsbladet): Transfermarkedets sidste uger i august skulle ikke være gået så forfærdelig meget anderledes, før FC Midtjylland torsdag aften havde stået over for en tidligere FCK-stjerne.
FC Midtjyllands forsvarsspillere skal efter alt at dømme tumle med Samuel ‘Samu’ Omorodion, som FC Porto købte af Atlético Madrid.
Men havde FC Københavns ejerkreds og spilleren selv været indstillet på det, kunne det også meget vel have været Orri Oskarsson, FC Midtjylland skulle møde.
For som Tipsbladet fortalte i sidste måned, tilbød FC Porto en tæt på identisk handel for islændingen til FC København, en aftale man i stedet endte med at give Atlético Madrid for ‘Samu’, og hvor Oskarsson endte med at spille Champions League-fodbold i Real Sociedad, er det nu den spansk-nigerianske angriber, der laver målene for FC Porto.
– De her hold, vi møder, har alle en topangriber. Frankfurt havde to af høj kvalitet. ‘Samu’ var med i det spanske landsholds trup mod Danmark, og selv om der var en del afbud, fortæller det jo i sig selv, at han er dygtig. Han er en vigtig brik, men det er ikke kun ham, vi har udpeget. Porto har som de andre portugisiske klubber en enkelt spidsangriber, og så dygtige folk på kanten som Galeno, FC Midtjylland mødte for nogle år siden, da han spillede for Braga, siger Thomas Thomasberg, da Tipsbladet bringer den tidligere Atlético Madrid-spiller på banen i fodbold-diskussionen efter tirsdagens træning i Herning.

FC Porto så et stort lys i Orri Oskarsson (til venstre) og Samuel Omorodion, da de i sommer skulle finde en ny angriber. Foto: Alamy
Men det er ikke kun stjernerne fra FC Porto, der fylder for FC Midtjylland, ja faktisk går en stor del af tirsdagens træning ud på, hvad FC Midtjylland skal gøre, når man har kuglen.
– De har høj individuel klasse og teknisk stærke midtbanespillere. Vi kan snakke meget om vores modstandere, men vi fokuserer på, hvordan vi får taget de bedste spillere ud, og hvordan vi får sat vores pres og har modet med bolden til at tage de åbninger, de kommer til at give os ligegyldigt hvad. Vi skal søge, der kommer endnu flere af de situationer i omstillingsspillet, og at vi kan sætte nogle afleveringer sammen. Meget kommer til at handle om mod, ikke mindst mentalt, siger FCM-cheftræneren.
Thomasberg bider mærke i, at FC Porto muligvis er sårbare efter en periode, der efter Portos standarder har været dårlig, og hvor der har været ballade omkring en gruppering af fans, der støtter klubbens ekspræsident, der blev væltet ved præsidentvalget i klubben i foråret.
– De havde en sindssygt lang periode, hvor de ikke tabte kampe, men nu har de ikke vundet mere end en ud af de seneste seks kampe. Og det er i en liga, hvor det ikke er nok med to point per kamp for at blive mester, som vi ofte taler om. Der er så langt større forskel på Porto, Benfica og Sporting, og så alle de andre hold i ligaen. De er lidt pressede, og det er vel bedst illustreret af, at vi har to point flere end dem i Europa League, siger Thomas Thomasberg.
FC Porto har slået Hoffenheim og spillet uafgjort med Manchester United og Anderlecht, mens man tabte åbningskampen til Bodø/Glimt og også tabte i Lazio.
FC Midtjylland har tabt de to seneste Europa League-kampe mod Eintracht Frankfurt og rumænske FCSB, mens de danske mestre lukker Europa League i januar med kampe 23. januar mod Ludogorets og 30. januar hjemme mod Fenerbahce.
LIVE
LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
Skal han med Bo Svensson til FC København?
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
Joakim Mæhle åbner op
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
Henter FC København-spiller
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
Kæmpe stjerne besøger København
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
Kæk Wass: Han filmede!
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation