Inddrager UEFA efter grimme pyroepisoder i Herning

FC Midtjylland bekræfter, at der var to episoder under torsdagens møde med Sporting CP, som UEFA nu er igang med at undersøge.



FC Midtjylland fik et ordentligt hak over tuden mod Sporting CP i Europa League-returopgøret på MCH Arena.

1-1-udgangspunktet blev hurtigt kasseret, da man bagud 0-1 røg en mand i undertal. Herfra scorede Sporting CP yderligere tre gange, og vandt med samlet 4-0 til stor glæde for klubben og de medrejsende fans.

Men det er ikke alt fra kampen mod FC Midtjylland, som Sporting CP kan glæde sig over. Nogle af klubbens medrejsende fans krydsede en linje, som Sporting CP tager skarp afstand fra.

– Sporting CP fortryder dybt og fordømmer, at et barn og en steward kom til skade på grund af ulovlig pyroteknik under kampen mod FC Midtjylland, lyder det i en pressemeddelelse på klubbens hjemmeside.

Tipsbladet har været i kontakt med FC Midtjyllands kommunikationschef, Mads Hviid Jakobsen, som bekræfter hændelserne.

– To personer fik behandling på stedet, men ingen blev kørt på hospitalet, lyder det skriftlige svar.

Herfra undersøges de to episoder af UEFA for at fastslå om det skal have konsekvenser, oplyser FC Midtjylland til Tipsbladet.

– Vi har videodokumentation, og efterspillet håndteres med UEFA og Sporting, som i øvrigt har været meget behjælpelige i forløbet.

Typiske konsekvenser kan være bøder, men man har også set tilfælde, hvor klubber bliver frataget retten til at have fans med på udebaneture i UEFA-regi.

Sporting CP afslutter i øvrigt pressemeddelelsen med en opfordring til alle fans om at tænke sig om, så man fremadrettet ikke ser mere alvorlige situationer på stadion.

Mens FCM er færdige i Europa League, så skal Sporting CP op imod Arsenal i næste runde.





LIVE

LIVE: Jacob Neestrup er landet

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

Serie A-klubber jagter Randers-profil



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forhandler med storklub

Fem bud på Brøndbys nye træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-oprykker varsler flere transfers

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Her er FC Københavns vej i Europa

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Liverpool – Brentford

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis