FC Midtjylland fik et ordentligt hak over tuden mod Sporting CP i Europa League-returopgøret på MCH Arena.
1-1-udgangspunktet blev hurtigt kasseret, da man bagud 0-1 røg en mand i undertal. Herfra scorede Sporting CP yderligere tre gange, og vandt med samlet 4-0 til stor glæde for klubben og de medrejsende fans.
Men det er ikke alt fra kampen mod FC Midtjylland, som Sporting CP kan glæde sig over. Nogle af klubbens medrejsende fans krydsede en linje, som Sporting CP tager skarp afstand fra.
– Sporting CP fortryder dybt og fordømmer, at et barn og en steward kom til skade på grund af ulovlig pyroteknik under kampen mod FC Midtjylland, lyder det i en pressemeddelelse på klubbens hjemmeside.
Tipsbladet har været i kontakt med FC Midtjyllands kommunikationschef, Mads Hviid Jakobsen, som bekræfter hændelserne.
– To personer fik behandling på stedet, men ingen blev kørt på hospitalet, lyder det skriftlige svar.
Herfra undersøges de to episoder af UEFA for at fastslå om det skal have konsekvenser, oplyser FC Midtjylland til Tipsbladet.
– Vi har videodokumentation, og efterspillet håndteres med UEFA og Sporting, som i øvrigt har været meget behjælpelige i forløbet.
Typiske konsekvenser kan være bøder, men man har også set tilfælde, hvor klubber bliver frataget retten til at have fans med på udebaneture i UEFA-regi.
Sporting CP afslutter i øvrigt pressemeddelelsen med en opfordring til alle fans om at tænke sig om, så man fremadrettet ikke ser mere alvorlige situationer på stadion.
Mens FCM er færdige i Europa League, så skal Sporting CP op imod Arsenal i næste runde.
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
Chok – henter første VM-point nogensinde
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
OPTAKT
Australien – Tyrkiet
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Spottet i København
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
OPTAKT
Haiti – Skotland
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
OPTAKT
Elfenbenskysten – Ecuador
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
MEDIE