Inddrager UEFA efter grimme pyroepisoder i Herning

FC Midtjylland bekræfter, at der var to episoder under torsdagens møde med Sporting CP, som UEFA nu er igang med at undersøge.



FC Midtjylland fik et ordentligt hak over tuden mod Sporting CP i Europa League-returopgøret på MCH Arena.

1-1-udgangspunktet blev hurtigt kasseret, da man bagud 0-1 røg en mand i undertal. Herfra scorede Sporting CP yderligere tre gange, og vandt med samlet 4-0 til stor glæde for klubben og de medrejsende fans.

Men det er ikke alt fra kampen mod FC Midtjylland, som Sporting CP kan glæde sig over. Nogle af klubbens medrejsende fans krydsede en linje, som Sporting CP tager skarp afstand fra.

– Sporting CP fortryder dybt og fordømmer, at et barn og en steward kom til skade på grund af ulovlig pyroteknik under kampen mod FC Midtjylland, lyder det i en pressemeddelelse på klubbens hjemmeside.

Tipsbladet har været i kontakt med FC Midtjyllands kommunikationschef, Mads Hviid Jakobsen, som bekræfter hændelserne.

– To personer fik behandling på stedet, men ingen blev kørt på hospitalet, lyder det skriftlige svar.

Herfra undersøges de to episoder af UEFA for at fastslå om det skal have konsekvenser, oplyser FC Midtjylland til Tipsbladet.

– Vi har videodokumentation, og efterspillet håndteres med UEFA og Sporting, som i øvrigt har været meget behjælpelige i forløbet.

Typiske konsekvenser kan være bøder, men man har også set tilfælde, hvor klubber bliver frataget retten til at have fans med på udebaneture i UEFA-regi.

Sporting CP afslutter i øvrigt pressemeddelelsen med en opfordring til alle fans om at tænke sig om, så man fremadrettet ikke ser mere alvorlige situationer på stadion.

Mens FCM er færdige i Europa League, så skal Sporting CP op imod Arsenal i næste runde.





LIVE

TransferLIVE: Jørgensen lejes ud

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Færdig i dansk klub efter 2 dage

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Monstrøs PL-transfer tæt på

Ked af hemmeligt FCK-skifte



LIVE

Superliga-LIVE: Forlænger med profil

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Afsløring: FC København afviser millionbud

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe 

Kap Verde-landstræner fortsætter i Marokko

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Anton Gaaei-handel meldes død

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK

FC København bekræfter transfer

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul