Inddrager UEFA efter grimme pyroepisoder i Herning

FC Midtjylland bekræfter, at der var to episoder under torsdagens møde med Sporting CP, som UEFA nu er igang med at undersøge.



FC Midtjylland fik et ordentligt hak over tuden mod Sporting CP i Europa League-returopgøret på MCH Arena.

1-1-udgangspunktet blev hurtigt kasseret, da man bagud 0-1 røg en mand i undertal. Herfra scorede Sporting CP yderligere tre gange, og vandt med samlet 4-0 til stor glæde for klubben og de medrejsende fans.

Men det er ikke alt fra kampen mod FC Midtjylland, som Sporting CP kan glæde sig over. Nogle af klubbens medrejsende fans krydsede en linje, som Sporting CP tager skarp afstand fra.

– Sporting CP fortryder dybt og fordømmer, at et barn og en steward kom til skade på grund af ulovlig pyroteknik under kampen mod FC Midtjylland, lyder det i en pressemeddelelse på klubbens hjemmeside.

Tipsbladet har været i kontakt med FC Midtjyllands kommunikationschef, Mads Hviid Jakobsen, som bekræfter hændelserne.

– To personer fik behandling på stedet, men ingen blev kørt på hospitalet, lyder det skriftlige svar.

Herfra undersøges de to episoder af UEFA for at fastslå om det skal have konsekvenser, oplyser FC Midtjylland til Tipsbladet.

– Vi har videodokumentation, og efterspillet håndteres med UEFA og Sporting, som i øvrigt har været meget behjælpelige i forløbet.

Typiske konsekvenser kan være bøder, men man har også set tilfælde, hvor klubber bliver frataget retten til at have fans med på udebaneture i UEFA-regi.

Sporting CP afslutter i øvrigt pressemeddelelsen med en opfordring til alle fans om at tænke sig om, så man fremadrettet ikke ser mere alvorlige situationer på stadion.

Mens FCM er færdige i Europa League, så skal Sporting CP op imod Arsenal i næste runde.







Optakt til fredagens Bundesliga-dyst mellem Werder Bremen og Eintracht Frankfurt LIVE

LIVE: Rasmus Kristensen skaber ‘højlydt jubel’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

FC København – OB

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Afslører samtale med Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Stjernetræner spøger i Real Madrid



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Leverkusen – Bayern

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Offentliggøres i dag



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb