Landsholdsback stråler i Europa-nedtur

Rasmus Nissen Kristensen scorede sit første mål som Frankfurt-spiller i en 3-3-kamp mod Viktoria Plzen.



Landsholdsspilleren Rasmus Nissen Kristensen åbnede torsdag sin målkonto for Eintracht Frankfurt.

Det skete i holdets 3-3-kamp mod tjekkiske Viktoria Plzen på hjemmebane i Europa League.

Efter et hjørnespark midt i anden halvleg sprang bolden lidt frem og tilbage i Plzen-feltet, og danskeren flugtede fra 12 meters afstand kuglen resolut i nettet til 3-1, da han fik chancen.

Det var 27-årige Nissen Kristensens første træffer, siden han i sommer kom til klubben på en lejeaftale fra engelske Leeds.

Ud over målet markerede højrebacken sig også med en assist i første halvleg, da han agerede bande for den franske angriber Hugo Ekitike, som åbnede ballet til 1-0 efter 38 minutter.

Målinvolveringerne kom efter en god start for Nissen Kristensen i det tyske. Han havde således spillet 90 minutter i hver af holdets fem foregående kampe.

Torsdag blev han dog skiftet ud efter 84 minutter til pæne klapsalver fra hjemmefansene. På det tidspunkt var stillingen også 3-1, og Frankfurt lignede et hold i kontrol.

Men i slutfasen blev det alligevel 3-3. Udligningen faldt i den dybe overtid efter en dødbold og et kikset indgreb af den brasilianske Frankfurt-keeper Kaua Santos.

I slutningen af november skal Frankfurt og Nissen Kristensen en tur til Herning for at dyste med backens tidligere klub FC Midtjylland i det nye ligaspil.

Allerede i næste uge går det løs i anden runde, hvor FCM skal en tur til Beograd, hvor israelske Maccabi Tel Aviv har "hjemmebane".

Og israelerne møder op med bulet selvtillid efter et 1-2-nederlag hos portugisiske Braga på udebane torsdag aften.

Det var ikke helt uventet, men Maccabi førte 1-0 efter 88 minutters spil, inden angriberen Bruma med to scoringer vendte kampen på hovedet.

En anden kommende FCM-modstander, rumænske FCSB, tævede på hjemmebane RFS fra Letland med 4-1, mens Jose Mourinhos Fenerbahce hjemme slog Union Saint-Gilloise 2-1.

FCM møder både tyrkerne og belgierne i løbet af ligaspillet, som består af i alt otte runder og afvikles frem til slutningen af januar.

/ritzau/



Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Det kommer til at trække ud

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Store navne kan forlade Brøndby IF

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

To danskere færdige i norsk klub

Intet aftryk!

Er dette Oliver Christensens næste klub?

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

‘Han skal ingen steder’

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Aldrig nogensinde FCK

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Dansker trukket ind i skandalesag

I chok over Nicolai Poulsen

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Varsler straf til Dortmund-stjerne

Salah har undskyldt

Cremonese kan overraske i Rom

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

Mohamed Salah har sagt undskyld

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Storklubber følger FCN-juvel