Landsholdsback stråler i Europa-nedtur

Rasmus Nissen Kristensen scorede sit første mål som Frankfurt-spiller i en 3-3-kamp mod Viktoria Plzen.



Landsholdsspilleren Rasmus Nissen Kristensen åbnede torsdag sin målkonto for Eintracht Frankfurt.

Det skete i holdets 3-3-kamp mod tjekkiske Viktoria Plzen på hjemmebane i Europa League.

Efter et hjørnespark midt i anden halvleg sprang bolden lidt frem og tilbage i Plzen-feltet, og danskeren flugtede fra 12 meters afstand kuglen resolut i nettet til 3-1, da han fik chancen.

Det var 27-årige Nissen Kristensens første træffer, siden han i sommer kom til klubben på en lejeaftale fra engelske Leeds.

Ud over målet markerede højrebacken sig også med en assist i første halvleg, da han agerede bande for den franske angriber Hugo Ekitike, som åbnede ballet til 1-0 efter 38 minutter.

Målinvolveringerne kom efter en god start for Nissen Kristensen i det tyske. Han havde således spillet 90 minutter i hver af holdets fem foregående kampe.

Torsdag blev han dog skiftet ud efter 84 minutter til pæne klapsalver fra hjemmefansene. På det tidspunkt var stillingen også 3-1, og Frankfurt lignede et hold i kontrol.

Men i slutfasen blev det alligevel 3-3. Udligningen faldt i den dybe overtid efter en dødbold og et kikset indgreb af den brasilianske Frankfurt-keeper Kaua Santos.

I slutningen af november skal Frankfurt og Nissen Kristensen en tur til Herning for at dyste med backens tidligere klub FC Midtjylland i det nye ligaspil.

Allerede i næste uge går det løs i anden runde, hvor FCM skal en tur til Beograd, hvor israelske Maccabi Tel Aviv har "hjemmebane".

Og israelerne møder op med bulet selvtillid efter et 1-2-nederlag hos portugisiske Braga på udebane torsdag aften.

Det var ikke helt uventet, men Maccabi førte 1-0 efter 88 minutters spil, inden angriberen Bruma med to scoringer vendte kampen på hovedet.

En anden kommende FCM-modstander, rumænske FCSB, tævede på hjemmebane RFS fra Letland med 4-1, mens Jose Mourinhos Fenerbahce hjemme slog Union Saint-Gilloise 2-1.

FCM møder både tyrkerne og belgierne i løbet af ligaspillet, som består af i alt otte runder og afvikles frem til slutningen af januar.

/ritzau/





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De vinder Superligaen

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Afslører Brøndbys transferplaner

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Arsenal jagter Spurs-stjerne

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

I kødet på Rajovic: Det går over i historien

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’

FC København – Lyngby BK

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’