Landsholdsspilleren Rasmus Nissen Kristensen åbnede torsdag sin målkonto for Eintracht Frankfurt.
Det skete i holdets 3-3-kamp mod tjekkiske Viktoria Plzen på hjemmebane i Europa League.
Efter et hjørnespark midt i anden halvleg sprang bolden lidt frem og tilbage i Plzen-feltet, og danskeren flugtede fra 12 meters afstand kuglen resolut i nettet til 3-1, da han fik chancen.
Det var 27-årige Nissen Kristensens første træffer, siden han i sommer kom til klubben på en lejeaftale fra engelske Leeds.
Ud over målet markerede højrebacken sig også med en assist i første halvleg, da han agerede bande for den franske angriber Hugo Ekitike, som åbnede ballet til 1-0 efter 38 minutter.
Målinvolveringerne kom efter en god start for Nissen Kristensen i det tyske. Han havde således spillet 90 minutter i hver af holdets fem foregående kampe.
Torsdag blev han dog skiftet ud efter 84 minutter til pæne klapsalver fra hjemmefansene. På det tidspunkt var stillingen også 3-1, og Frankfurt lignede et hold i kontrol.
Men i slutfasen blev det alligevel 3-3. Udligningen faldt i den dybe overtid efter en dødbold og et kikset indgreb af den brasilianske Frankfurt-keeper Kaua Santos.
I slutningen af november skal Frankfurt og Nissen Kristensen en tur til Herning for at dyste med backens tidligere klub FC Midtjylland i det nye ligaspil.
Allerede i næste uge går det løs i anden runde, hvor FCM skal en tur til Beograd, hvor israelske Maccabi Tel Aviv har "hjemmebane".
Og israelerne møder op med bulet selvtillid efter et 1-2-nederlag hos portugisiske Braga på udebane torsdag aften.
Det var ikke helt uventet, men Maccabi førte 1-0 efter 88 minutters spil, inden angriberen Bruma med to scoringer vendte kampen på hovedet.
En anden kommende FCM-modstander, rumænske FCSB, tævede på hjemmebane RFS fra Letland med 4-1, mens Jose Mourinhos Fenerbahce hjemme slog Union Saint-Gilloise 2-1.
FCM møder både tyrkerne og belgierne i løbet af ligaspillet, som består af i alt otte runder og afvikles frem til slutningen af januar.
/ritzau/
LIVE
LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
NYHEDER