Landsholdsback stråler i Europa-nedtur

Rasmus Nissen Kristensen scorede sit første mål som Frankfurt-spiller i en 3-3-kamp mod Viktoria Plzen.



Landsholdsspilleren Rasmus Nissen Kristensen åbnede torsdag sin målkonto for Eintracht Frankfurt.

Det skete i holdets 3-3-kamp mod tjekkiske Viktoria Plzen på hjemmebane i Europa League.

Efter et hjørnespark midt i anden halvleg sprang bolden lidt frem og tilbage i Plzen-feltet, og danskeren flugtede fra 12 meters afstand kuglen resolut i nettet til 3-1, da han fik chancen.

Det var 27-årige Nissen Kristensens første træffer, siden han i sommer kom til klubben på en lejeaftale fra engelske Leeds.

Ud over målet markerede højrebacken sig også med en assist i første halvleg, da han agerede bande for den franske angriber Hugo Ekitike, som åbnede ballet til 1-0 efter 38 minutter.

Målinvolveringerne kom efter en god start for Nissen Kristensen i det tyske. Han havde således spillet 90 minutter i hver af holdets fem foregående kampe.

Torsdag blev han dog skiftet ud efter 84 minutter til pæne klapsalver fra hjemmefansene. På det tidspunkt var stillingen også 3-1, og Frankfurt lignede et hold i kontrol.

Men i slutfasen blev det alligevel 3-3. Udligningen faldt i den dybe overtid efter en dødbold og et kikset indgreb af den brasilianske Frankfurt-keeper Kaua Santos.

I slutningen af november skal Frankfurt og Nissen Kristensen en tur til Herning for at dyste med backens tidligere klub FC Midtjylland i det nye ligaspil.

Allerede i næste uge går det løs i anden runde, hvor FCM skal en tur til Beograd, hvor israelske Maccabi Tel Aviv har "hjemmebane".

Og israelerne møder op med bulet selvtillid efter et 1-2-nederlag hos portugisiske Braga på udebane torsdag aften.

Det var ikke helt uventet, men Maccabi førte 1-0 efter 88 minutters spil, inden angriberen Bruma med to scoringer vendte kampen på hovedet.

En anden kommende FCM-modstander, rumænske FCSB, tævede på hjemmebane RFS fra Letland med 4-1, mens Jose Mourinhos Fenerbahce hjemme slog Union Saint-Gilloise 2-1.

FCM møder både tyrkerne og belgierne i løbet af ligaspillet, som består af i alt otte runder og afvikles frem til slutningen af januar.

/ritzau/





Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

FC København scorer millionbeløb

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

FC København interesseret i denne angriber

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Vild med ny Eriksen-løsning

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Køber sig ind i dansk klub

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

Brøndbys store karantænemareridt

Trist Kvistgaarden-melding

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Rigtig dårlig melding

FCM-stjerne færdig for i år

Bekræfter millionbud på dansker

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Drenge mod mænd i Bern

FC København tager vild sejr i Champions League

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Peger på mulig gave til FCK

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Udpeger: Her kan FCK straffe os