Landsholdsback stråler i Europa-nedtur

Rasmus Nissen Kristensen scorede sit første mål som Frankfurt-spiller i en 3-3-kamp mod Viktoria Plzen.



Landsholdsspilleren Rasmus Nissen Kristensen åbnede torsdag sin målkonto for Eintracht Frankfurt.

Det skete i holdets 3-3-kamp mod tjekkiske Viktoria Plzen på hjemmebane i Europa League.

Efter et hjørnespark midt i anden halvleg sprang bolden lidt frem og tilbage i Plzen-feltet, og danskeren flugtede fra 12 meters afstand kuglen resolut i nettet til 3-1, da han fik chancen.

Det var 27-årige Nissen Kristensens første træffer, siden han i sommer kom til klubben på en lejeaftale fra engelske Leeds.

Ud over målet markerede højrebacken sig også med en assist i første halvleg, da han agerede bande for den franske angriber Hugo Ekitike, som åbnede ballet til 1-0 efter 38 minutter.

Målinvolveringerne kom efter en god start for Nissen Kristensen i det tyske. Han havde således spillet 90 minutter i hver af holdets fem foregående kampe.

Torsdag blev han dog skiftet ud efter 84 minutter til pæne klapsalver fra hjemmefansene. På det tidspunkt var stillingen også 3-1, og Frankfurt lignede et hold i kontrol.

Men i slutfasen blev det alligevel 3-3. Udligningen faldt i den dybe overtid efter en dødbold og et kikset indgreb af den brasilianske Frankfurt-keeper Kaua Santos.

I slutningen af november skal Frankfurt og Nissen Kristensen en tur til Herning for at dyste med backens tidligere klub FC Midtjylland i det nye ligaspil.

Allerede i næste uge går det løs i anden runde, hvor FCM skal en tur til Beograd, hvor israelske Maccabi Tel Aviv har "hjemmebane".

Og israelerne møder op med bulet selvtillid efter et 1-2-nederlag hos portugisiske Braga på udebane torsdag aften.

Det var ikke helt uventet, men Maccabi førte 1-0 efter 88 minutters spil, inden angriberen Bruma med to scoringer vendte kampen på hovedet.

En anden kommende FCM-modstander, rumænske FCSB, tævede på hjemmebane RFS fra Letland med 4-1, mens Jose Mourinhos Fenerbahce hjemme slog Union Saint-Gilloise 2-1.

FCM møder både tyrkerne og belgierne i løbet af ligaspillet, som består af i alt otte runder og afvikles frem til slutningen af januar.

/ritzau/





Forventer rekord i Superliga-klub




mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Forventer rekord i Superliga-klub

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Han bestemmer det hele

‘Horsens var et helvede’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

– Han har en “grim” side

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Smadrer transferrekord



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Dansk klub har lagt hele strategien om



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Brøndby tæt på ny forstærkning

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Thomas Frank: De vinder VM

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Er han løsningen i AGF?

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Spændende transfermelding om Maxsø



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det er ufatteligt imponerende’

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Tuchel forsvarer sin taktik

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen