Lindstrøm-triumf: Frankfurt vinder Europa League

Aaron Ramsey blev skurken for Rangers, da han brændte det eneste straffespark mod Eintracht Frankfurt.



Danske Jesper Lindstrøm spillede de første 70 minutter af Eintracht Frankfurts Europa League-triumf mod Rangers FC onsdag aften. Han var derfor ikke på banen, da kampen fandt sin afgørelse efter straffesparkskonkurrence.

Efter 120 lidet velspillede minutter i Sevilla og 1-1 på måltavlen måtte det hele afgøres fra straffesparkspletten.

Her leverede tyskerne fem stensikre spark, mens Aaron Ramsey endte som den store skurk for skotterne, da han som den eneste brændte sit spark.

Dermed vandt Frankfurt den første europæiske titel, siden klubben vandt selv samme turnering i 1980, da den endnu hed Uefa Cuppen.

Bortset fra stemningen på lægterne var første halvleg ikke noget, der går over i fodboldhistorien. Faktisk var det en gedigen langgaber for de mere end 40.000 tilskuere.

Begge hold virkede benovet over at stå i en europæisk finale, og det led spillet under. Der kom dog mere gang i den i de sidste 45 minutter.

Kort inde i anden halvleg var Lindstrøm tæt på at antænde den tyske fanskare på Estadio Ramón Sánchez Pizjuán i Sevilla.

Lidt uden for feltet vendte han rundt og trykkede af. Bolden blev rettet af, Allan McGregor i målet var prisgivet, men bolden gik lige forbi nærmeste stolpe.

Man sad med fornemmelsen af, at 0-0 lå lige for, hvis ikke der opstod en fejl eller en tilfældighed.

Det sidste var lige præcis, hvad der skete. For det var faktisk både en fejl og lidt tilfældigt, da Frankfurts forsvarer Tuta snublede som bageste mand.

Det gav Joe Aribo en friløber, og han lagde bolden forbi Kevin Trapp til 1-0. Tuta måtte samtidig udgå med en skade efter situationen.

Surt for Frankfurt, men godt for kampen. For pludselig kom der liv i begivenhederne.

Jesper Lindstrøm var kort efter tæt på at udligne med et skud i en god position, men hans forsøg blev blokeret lige foran målstregen.

Frankfurt fortsatte presset, og godt 20 minutter før tid kom udligningen. Colombianske Rafael Borré fik tåen på et indlæg tæt under mål og drejede fortjent udligningen ind.

Fejringen af målet blev Jesper Lindstrøms sidste aktion i kampen. Efter små tre ugers skadespause var der ikke mere i tanken hos den 22-årige dansker.

Den andalusiske varme var hård ved begge mandskaber, og det lagde en dæmper på angrebsivren sidst i kampen. Som en naturlig udløber af det måtte kampen ud i forlænget spilletid.

Lige så selvfølgeligt var det, at de trætte spillere heller ikke i de to gange 15 minutter havde det store at byde på.

Et par sporadiske afslutninger mellem den tunge vejrtrækning var, hvad det blev til, inden Kevin Trapp måtte diske op med en mirakelredning på Ryan Kents forsøg fra kort afstand i 117. minut.

Vinderen måtte findes efter straffesparkskonkurrence, hvor tyskerne viste de bedste nerver, selv om sparkene blev taget ned mod den blåklædte ende af stadion.

/ritzau/





KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Rasmus Højlund har ikke set det før

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

En historisk katastrofe for Danmark

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Kæmpe stjerne besøger København



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Tottenham præsenterer ny træner

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Skal han med Bo Svensson til FC København?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Tullberg revser medier og roser Neestrup

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Undskylder efter italiensk fiasko

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Sverige skal til VM

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Pinligt! Danmark brænder på stribe

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner