Europa League
Dommer: Mohammed Al-Hakim
Tor 23. jan kl. 21.00
Stream: Disney+
Spilforslag
Begge hold scorer
Odds 1.72
Odds fra marts 13, 2026. Odds kan være ændret.
Ludogorets:
Bulgarske Ludogorets sidder voldsomt tungt på tronen i hjemlandet, hvor de har vundet mesterskabet hele 13 gange i streg og er også i denne sæson på sikker kurs mod titlen.
Efter sæsonens første 19 kampe er Ludogorets fortsat uden nederlag med hele 17 sejre og to uafgjorte, og målscoren på 43:6 vidner om stor dominans i den bedste bulgarske række.
Europa League har til gengæld ikke været en dans på roser for Ludogorets, som ikke har vundet en eneste af de første seks kampe i ligaspillet.
Den beskedne pointhøst på tre point efterlader bulgarerne i den kedelige ende af tabellen, så der er ikke noget at rafle om torsdag aften, hvor alt andet end en sejr vil betyde farvel til Europa for denne omgang.
Ligesom FC Midtjylland gik de bulgarske værter på vinterferie i midten af december, men kan glæde sig over, at de sluttede særdeles godt af i Europa League med point mod ligaens førerhold Lazio og hollandske AZ Alkmaar.
De fleste vil nok huske Ludogorets for deres vilde 7-1 nederlag i Farum mod FC Nordsjælland i sidste sæsons Conference League, men det er værd at bemærke, at bulgarerne altså vandt det omvendte opgør på eget græs, og endte med at spille sig videre fra gruppespillet.
FC Midtjylland:
Det startede så lovende for FC Midtjylland i Europa League med syv point i de første tre kampe, og målt på spil og chancer burde kampen mod Hoffenheim have kastet yderligere to point af sig.
Ganske sigende for midtjydernes efterår, som i det store hele var ganske svingende, formåede de dog ikke at følge op på den gode europæiske start, og kommer således til opgøret her med tre Europa League-nederlag i bagagen.
Aktuelt holder Thomasbergs tropper sig lige akkurat inde i top-24, men kun på yderste mandat, og derfor skal der point på kontoen i de sidste to kampe mod Ludogorets og Fenerbache, og minimum én af dem skal nok også kaste en sejr af sig, hvis ikke vi skal have gang i den helt store fintælling til sidst.
Heldigvis har vinterpausen gjort underværker for den omfattende fraværsliste, og meldingerne går på, at begge de offensive esser, Osorio og Simsir, er klar til at spille en rolle i torsdagens udekamp i Bulgarien.
FC Midtjylland sluttede efteråret pænt af i Superligaen med to sejre over Silkeborg og Vejle inden ferien, og sidste uges testkamp mod RB Salzburg bød på en virkelig lovende præstation og en flot sejr på 3-2.
Cho Gue-sung, Franculino og Elias Olafsson er ude med skader. Emiliano Martinez er heller ikke med.
Karantæner:
Ludogorets: Pedro Naressi
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Ludogorets: (4-3-3): Padt – Kurtulus, Verdon, Almeida, Gropper – Chochev, Camara, Piotrowski – Marcus, Duah, Cruz
FC Midtjylland: (4-3-3): Lössl – Mbabu, Diao, Bech, Andersson – Castillo, Bravo, Sørensen – Osorio, Buksa, Gogorza
Dom:
Kun en sejr tæller for Ludogorets, mens FC Midtjylland vel egentlig også bør gå indædt efter sejren, så de ikke er tvunget til at besejre betydeligt stærkere Fenerbahce i sidste kamp.
Bulgarerne har ikke været et sindsoprivende bekendtskab i Europa League, men har vist i ligaen, at de udmærket ved, hvor målet står.
Derfor er der god grund til at tro på gang i målscoringen mod FC Midtjylland, som ikke har haft helt styr på defensiven i denne sæson, men som omvendt råder over en skarp fronttrio med Simsir, Buksa og Osorio.
Dommen lyder på 1-2.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated marts 13, 2026 17:00 pm
Ligatabel:
Seneste resultater
LIVE
LIVE: Nu er der nyt om Rønnow
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
Farzam: En gave for FC København
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
Supercomputer spår FCM-nedtur
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM
Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest
TOPNYHED
Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay
Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland
NYHEDER