Europa League
Dommer: Mohammed Al-Hakim
Tor 23. jan kl. 21.00
Stream: Disney+
Spilforslag
Begge hold scorer
Odds 1.72
Odds fra august 1, 2026. Odds kan være ændret.
Ludogorets:
Bulgarske Ludogorets sidder voldsomt tungt på tronen i hjemlandet, hvor de har vundet mesterskabet hele 13 gange i streg og er også i denne sæson på sikker kurs mod titlen.
Efter sæsonens første 19 kampe er Ludogorets fortsat uden nederlag med hele 17 sejre og to uafgjorte, og målscoren på 43:6 vidner om stor dominans i den bedste bulgarske række.
Europa League har til gengæld ikke været en dans på roser for Ludogorets, som ikke har vundet en eneste af de første seks kampe i ligaspillet.
Den beskedne pointhøst på tre point efterlader bulgarerne i den kedelige ende af tabellen, så der er ikke noget at rafle om torsdag aften, hvor alt andet end en sejr vil betyde farvel til Europa for denne omgang.
Ligesom FC Midtjylland gik de bulgarske værter på vinterferie i midten af december, men kan glæde sig over, at de sluttede særdeles godt af i Europa League med point mod ligaens førerhold Lazio og hollandske AZ Alkmaar.
De fleste vil nok huske Ludogorets for deres vilde 7-1 nederlag i Farum mod FC Nordsjælland i sidste sæsons Conference League, men det er værd at bemærke, at bulgarerne altså vandt det omvendte opgør på eget græs, og endte med at spille sig videre fra gruppespillet.
FC Midtjylland:
Det startede så lovende for FC Midtjylland i Europa League med syv point i de første tre kampe, og målt på spil og chancer burde kampen mod Hoffenheim have kastet yderligere to point af sig.
Ganske sigende for midtjydernes efterår, som i det store hele var ganske svingende, formåede de dog ikke at følge op på den gode europæiske start, og kommer således til opgøret her med tre Europa League-nederlag i bagagen.
Aktuelt holder Thomasbergs tropper sig lige akkurat inde i top-24, men kun på yderste mandat, og derfor skal der point på kontoen i de sidste to kampe mod Ludogorets og Fenerbache, og minimum én af dem skal nok også kaste en sejr af sig, hvis ikke vi skal have gang i den helt store fintælling til sidst.
Heldigvis har vinterpausen gjort underværker for den omfattende fraværsliste, og meldingerne går på, at begge de offensive esser, Osorio og Simsir, er klar til at spille en rolle i torsdagens udekamp i Bulgarien.
FC Midtjylland sluttede efteråret pænt af i Superligaen med to sejre over Silkeborg og Vejle inden ferien, og sidste uges testkamp mod RB Salzburg bød på en virkelig lovende præstation og en flot sejr på 3-2.
Cho Gue-sung, Franculino og Elias Olafsson er ude med skader. Emiliano Martinez er heller ikke med.
Karantæner:
Ludogorets: Pedro Naressi
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Ludogorets: (4-3-3): Padt – Kurtulus, Verdon, Almeida, Gropper – Chochev, Camara, Piotrowski – Marcus, Duah, Cruz
FC Midtjylland: (4-3-3): Lössl – Mbabu, Diao, Bech, Andersson – Castillo, Bravo, Sørensen – Osorio, Buksa, Gogorza
Dom:
Kun en sejr tæller for Ludogorets, mens FC Midtjylland vel egentlig også bør gå indædt efter sejren, så de ikke er tvunget til at besejre betydeligt stærkere Fenerbahce i sidste kamp.
Bulgarerne har ikke været et sindsoprivende bekendtskab i Europa League, men har vist i ligaen, at de udmærket ved, hvor målet står.
Derfor er der god grund til at tro på gang i målscoringen mod FC Midtjylland, som ikke har haft helt styr på defensiven i denne sæson, men som omvendt råder over en skarp fronttrio med Simsir, Buksa og Osorio.
Dommen lyder på 1-2.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated august 1, 2026 06:28 am
Ligatabel:
Seneste resultater
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
Klar besked om AGF
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann
Her er FCK’s næste modstander i Europa
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
STORT INTERVIEW