Europa League
Dommer: Mohammed Al-Hakim
Tor 23. jan kl. 21.00
Stream: Disney+
Spilforslag
Begge hold scorer
Odds 1.72
Odds fra februar 23, 2026. Odds kan være ændret.
Ludogorets:
Bulgarske Ludogorets sidder voldsomt tungt på tronen i hjemlandet, hvor de har vundet mesterskabet hele 13 gange i streg og er også i denne sæson på sikker kurs mod titlen.
Efter sæsonens første 19 kampe er Ludogorets fortsat uden nederlag med hele 17 sejre og to uafgjorte, og målscoren på 43:6 vidner om stor dominans i den bedste bulgarske række.
Europa League har til gengæld ikke været en dans på roser for Ludogorets, som ikke har vundet en eneste af de første seks kampe i ligaspillet.
Den beskedne pointhøst på tre point efterlader bulgarerne i den kedelige ende af tabellen, så der er ikke noget at rafle om torsdag aften, hvor alt andet end en sejr vil betyde farvel til Europa for denne omgang.
Ligesom FC Midtjylland gik de bulgarske værter på vinterferie i midten af december, men kan glæde sig over, at de sluttede særdeles godt af i Europa League med point mod ligaens førerhold Lazio og hollandske AZ Alkmaar.
De fleste vil nok huske Ludogorets for deres vilde 7-1 nederlag i Farum mod FC Nordsjælland i sidste sæsons Conference League, men det er værd at bemærke, at bulgarerne altså vandt det omvendte opgør på eget græs, og endte med at spille sig videre fra gruppespillet.
FC Midtjylland:
Det startede så lovende for FC Midtjylland i Europa League med syv point i de første tre kampe, og målt på spil og chancer burde kampen mod Hoffenheim have kastet yderligere to point af sig.
Ganske sigende for midtjydernes efterår, som i det store hele var ganske svingende, formåede de dog ikke at følge op på den gode europæiske start, og kommer således til opgøret her med tre Europa League-nederlag i bagagen.
Aktuelt holder Thomasbergs tropper sig lige akkurat inde i top-24, men kun på yderste mandat, og derfor skal der point på kontoen i de sidste to kampe mod Ludogorets og Fenerbache, og minimum én af dem skal nok også kaste en sejr af sig, hvis ikke vi skal have gang i den helt store fintælling til sidst.
Heldigvis har vinterpausen gjort underværker for den omfattende fraværsliste, og meldingerne går på, at begge de offensive esser, Osorio og Simsir, er klar til at spille en rolle i torsdagens udekamp i Bulgarien.
FC Midtjylland sluttede efteråret pænt af i Superligaen med to sejre over Silkeborg og Vejle inden ferien, og sidste uges testkamp mod RB Salzburg bød på en virkelig lovende præstation og en flot sejr på 3-2.
Cho Gue-sung, Franculino og Elias Olafsson er ude med skader. Emiliano Martinez er heller ikke med.
Karantæner:
Ludogorets: Pedro Naressi
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Ludogorets: (4-3-3): Padt – Kurtulus, Verdon, Almeida, Gropper – Chochev, Camara, Piotrowski – Marcus, Duah, Cruz
FC Midtjylland: (4-3-3): Lössl – Mbabu, Diao, Bech, Andersson – Castillo, Bravo, Sørensen – Osorio, Buksa, Gogorza
Dom:
Kun en sejr tæller for Ludogorets, mens FC Midtjylland vel egentlig også bør gå indædt efter sejren, så de ikke er tvunget til at besejre betydeligt stærkere Fenerbahce i sidste kamp.
Bulgarerne har ikke været et sindsoprivende bekendtskab i Europa League, men har vist i ligaen, at de udmærket ved, hvor målet står.
Derfor er der god grund til at tro på gang i målscoringen mod FC Midtjylland, som ikke har haft helt styr på defensiven i denne sæson, men som omvendt råder over en skarp fronttrio med Simsir, Buksa og Osorio.
Dommen lyder på 1-2.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated februar 23, 2026 04:18 am
Ligatabel:
Seneste resultater
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
Vild udvikling for FC Københavns chancer
Real Madrid taber
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
Neymar overvejer karrierestop
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
OPTAKT
AGF – Viborg FF
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
Barcelona generobrede førstepladsen
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
NYHEDER
– Det ser dystert ud!
Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers
Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
EKSKLUSIVT
Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til
Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg