Ludogorets – FC Midtjylland

FC Midtjylland jagter vigtige point i bestræbelserne på videre avancement i Europa League. Får ''Ulvene'' skovlen under Ludogorets?



Europa League

Dommer: Mohammed Al-Hakim

Tor 23. jan kl. 21.00

Stream: Disney+

Spilforslag

Begge hold scorer

Odds 1.72

Spil hos Nordicbet

Odds fra juni 3, 2026. Odds kan være ændret.

Ludogorets:

Bulgarske Ludogorets sidder voldsomt tungt på tronen i hjemlandet, hvor de har vundet mesterskabet hele 13 gange i streg og er også i denne sæson på sikker kurs mod titlen.

Efter sæsonens første 19 kampe er Ludogorets fortsat uden nederlag med hele 17 sejre og to uafgjorte, og målscoren på 43:6 vidner om stor dominans i den bedste bulgarske række.

Europa League har til gengæld ikke været en dans på roser for Ludogorets, som ikke har vundet en eneste af de første seks kampe i ligaspillet.

Den beskedne pointhøst på tre point efterlader bulgarerne i den kedelige ende af tabellen, så der er ikke noget at rafle om torsdag aften, hvor alt andet end en sejr vil betyde farvel til Europa for denne omgang.

Ligesom FC Midtjylland gik de bulgarske værter på vinterferie i midten af december, men kan glæde sig over, at de sluttede særdeles godt af i Europa League med point mod ligaens førerhold Lazio og hollandske AZ Alkmaar.

De fleste vil nok huske Ludogorets for deres vilde 7-1 nederlag i Farum mod FC Nordsjælland i sidste sæsons Conference League, men det er værd at bemærke, at bulgarerne altså vandt det omvendte opgør på eget græs, og endte med at spille sig videre fra gruppespillet.

FC Midtjylland:

Det startede lovende for FC Midtjylland i Europa League med syv point i de første tre kampe, og målt på spil og chancer burde kampen mod Hoffenheim have kastet yderligere to point af sig.

Ganske sigende for midtjydernes efterår, som i det store hele var ganske svingende, formåede de dog ikke at følge op på den gode europæiske start, og kommer således til opgøret her med tre Europa League-nederlag i bagagen.

Aktuelt holder Thomasbergs tropper sig lige akkurat inde i top-24, men kun på yderste mandat, og derfor skal der point på kontoen i de sidste to kampe mod Ludogorets og Fenerbache, og minimum én af dem skal nok også kaste en sejr af sig, hvis ikke vi skal have gang i den helt store fintælling til sidst.

Heldigvis har vinterpausen gjort underværker for den omfattende fraværsliste, og meldingerne går på, at begge de offensive esser, Osorio og Simsir, er klar til at spille en rolle i torsdagens udekamp i Bulgarien.

FC Midtjylland sluttede efteråret pænt af i Superligaen med to sejre over Silkeborg og Vejle inden ferien, og sidste uges testkamp mod RB Salzburg bød på en virkelig lovende præstation og en flot sejr på 3-2.

Cho Gue-sung, Franculino og Elias Olafsson er ude med skader. Emiliano Martinez er heller ikke med.

Karantæner:

Ludogorets: Pedro Naressi
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:

Ludogorets: (4-3-3): Padt – Kurtulus, Verdon, Almeida, Gropper – Chochev, Camara, Piotrowski – Marcus, Duah, Cruz

FC Midtjylland: (4-3-3): Lössl – Mbabu, Diao, Bech, Andersson – Castillo, Bravo, Sørensen – Osorio, Buksa, Gogorza

Dom:

Kun en sejr tæller for Ludogorets, mens FC Midtjylland vel egentlig også bør gå indædt efter sejren, så de ikke er tvunget til at besejre betydeligt stærkere Fenerbahce i sidste kamp.

Bulgarerne har ikke været et sindsoprivende bekendtskab i Europa League, men har vist i ligaen, at de udmærket ved, hvor målet står.

Derfor er der god grund til at tro på gang i målscoringen mod FC Midtjylland, som ikke har haft helt styr på defensiven i denne sæson, men som omvendt råder over en skarp fronttrio med Simsir, Buksa og Osorio.

Dommen lyder på 1-2.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated juni 3, 2026 09:53 am

Ligatabel:

Seneste resultater





TransferLIVE: Tre kæmpetransfers nærmer sig




EKSKLUSIVT

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Uventet skifte?

De vil have Rashford

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-træner tilknytter agent

Jagter tidligere AGF’er

Riemer lover: De får debut

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Vender tilbage til skærmen

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt