Målløs – Skal han skære armen af?!

Kevin Mbabu kan slet ikke have det straffespark, der blev dømt mod Ousmane Diao i torsdagens nederlag til Eintracht Frankfurt.



HERNING (Tipsbladet): I spillet mellem de to felter var der mere end ét måls forskel i torsdagens Europa League-kamp mellem FC Midtjylland og Eintracht Frankfurt.

Hjemmepublikum og FCM's spillere hæftede sig ved gode perioder og fine tilbud, ikke mindst til sidst, hvor Adam Buksa brændte en direktør.

Men som Frankfurt-cheftræner Dino Toppmöller sagde på sit pressemøde, havde Frankfurt mere end rigeligt med tilbud til at score mere end to mål.

Frankfurts sejrsmål på straffespark ved Omar Marmoush virkede ikke til at være en af de chancer.

For både Frankfurts og FC Midtjyllands spillere spillede upåvirket videre, efter Marmoush havde kanoneret bolden på Ousmane Diaos hånd på meget kort afstand, og et af de øjenvidner, der var tættest på, begriber intet af den dom, der faldt efter et VAR-tjek.

– Det var en forkert beslutning ved straffesparket. Og vi var også ineffektive foran mål. Og det er jo noget, vi skal forbedre, hvis vi vil vinde denne type kampe, siger Kevin Mbabu.

– Jeg var tæt på situationen. For mig er det nærmest umuligt, at man kan give straffespark, for Marmoush er kun en meter, måske en halv meter, fra Diao. Og hvad er det, han skal gøre. Skal han skære armen af, spørger Kevin Mbabu retorisk.

– Jeg ved det ikke. For mig er det en forkert beslutning, og nu må vi så acceptere den. Men beslutningen og de her regler dræber spillet lidt, siger den schweiziske FCM-back.

– Vi præsterede rigtig godt, og det kan vi være glade for, hele holdet. Og nu skal vi så arbejde med effektiviteten, for den har manglet i et par uger nu, siger Kevin Mbabu.

Eintracht Frankfurt havde 2,5 Expected Goals mod 0,8 til FC Midtjylland, og tyskerne er nu reelt videre i Europa League med 13 point i de fem første runder, mens presset øges på FCM, der nu har tabt de seneste to opgør og er på syv point.



Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

– Han har været en decideret atombombe

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Han peger på Simon Kjær

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Fælder dom over Højlund

Overvejer Mathias Jensen-køb

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

– Alle taler om dem!

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Magisk aften for FC København-stjerne

– Du har udstråling som tagpap

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Presset Frank: Her er vores store problem

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

– Et frygteligt scenarie

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

Gounies kan røve Banken

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Målfattigt lokalderby i Afrika

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Henter dansker – får god pakke

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’