HERNING (Tipsbladet): I spillet mellem de to felter var der mere end ét måls forskel i torsdagens Europa League-kamp mellem FC Midtjylland og Eintracht Frankfurt.
Hjemmepublikum og FCM's spillere hæftede sig ved gode perioder og fine tilbud, ikke mindst til sidst, hvor Adam Buksa brændte en direktør.
Men som Frankfurt-cheftræner Dino Toppmöller sagde på sit pressemøde, havde Frankfurt mere end rigeligt med tilbud til at score mere end to mål.
Frankfurts sejrsmål på straffespark ved Omar Marmoush virkede ikke til at være en af de chancer.
For både Frankfurts og FC Midtjyllands spillere spillede upåvirket videre, efter Marmoush havde kanoneret bolden på Ousmane Diaos hånd på meget kort afstand, og et af de øjenvidner, der var tættest på, begriber intet af den dom, der faldt efter et VAR-tjek.
– Det var en forkert beslutning ved straffesparket. Og vi var også ineffektive foran mål. Og det er jo noget, vi skal forbedre, hvis vi vil vinde denne type kampe, siger Kevin Mbabu.
– Jeg var tæt på situationen. For mig er det nærmest umuligt, at man kan give straffespark, for Marmoush er kun en meter, måske en halv meter, fra Diao. Og hvad er det, han skal gøre. Skal han skære armen af, spørger Kevin Mbabu retorisk.
– Jeg ved det ikke. For mig er det en forkert beslutning, og nu må vi så acceptere den. Men beslutningen og de her regler dræber spillet lidt, siger den schweiziske FCM-back.
– Vi præsterede rigtig godt, og det kan vi være glade for, hele holdet. Og nu skal vi så arbejde med effektiviteten, for den har manglet i et par uger nu, siger Kevin Mbabu.
Eintracht Frankfurt havde 2,5 Expected Goals mod 0,8 til FC Midtjylland, og tyskerne er nu reelt videre i Europa League med 13 point i de fem første runder, mens presset øges på FCM, der nu har tabt de seneste to opgør og er på syv point.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
Smider Salah-bombe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Inter skuffer stort mod Torino
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TOPNYHED
Her er startopstillingerne til guldbraget
NYHEDER