HERNING (Tipsbladet): I spillet mellem de to felter var der mere end ét måls forskel i torsdagens Europa League-kamp mellem FC Midtjylland og Eintracht Frankfurt.
Hjemmepublikum og FCM's spillere hæftede sig ved gode perioder og fine tilbud, ikke mindst til sidst, hvor Adam Buksa brændte en direktør.
Men som Frankfurt-cheftræner Dino Toppmöller sagde på sit pressemøde, havde Frankfurt mere end rigeligt med tilbud til at score mere end to mål.
Frankfurts sejrsmål på straffespark ved Omar Marmoush virkede ikke til at være en af de chancer.
For både Frankfurts og FC Midtjyllands spillere spillede upåvirket videre, efter Marmoush havde kanoneret bolden på Ousmane Diaos hånd på meget kort afstand, og et af de øjenvidner, der var tættest på, begriber intet af den dom, der faldt efter et VAR-tjek.
– Det var en forkert beslutning ved straffesparket. Og vi var også ineffektive foran mål. Og det er jo noget, vi skal forbedre, hvis vi vil vinde denne type kampe, siger Kevin Mbabu.
– Jeg var tæt på situationen. For mig er det nærmest umuligt, at man kan give straffespark, for Marmoush er kun en meter, måske en halv meter, fra Diao. Og hvad er det, han skal gøre. Skal han skære armen af, spørger Kevin Mbabu retorisk.
– Jeg ved det ikke. For mig er det en forkert beslutning, og nu må vi så acceptere den. Men beslutningen og de her regler dræber spillet lidt, siger den schweiziske FCM-back.
– Vi præsterede rigtig godt, og det kan vi være glade for, hele holdet. Og nu skal vi så arbejde med effektiviteten, for den har manglet i et par uger nu, siger Kevin Mbabu.
Eintracht Frankfurt havde 2,5 Expected Goals mod 0,8 til FC Midtjylland, og tyskerne er nu reelt videre i Europa League med 13 point i de fem første runder, mens presset øges på FCM, der nu har tabt de seneste to opgør og er på syv point.
LIVE
LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Tv-vært stopper på Viaplay
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
LIGE NU