Maccabi Tel Aviv – FC Midtjylland

FC Midtjylland måtte skuffende tage til takke med 1-1 i første Europa League-kamp, men torsdag er der fine forudsætninger for oprejsning på neutral grund i Serbien mod Maccabi Tel Aviv.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 18:45
Spillested: Partizan Stadium, Beograd
Dommer: Giorgi Kruashvili, Georgien
På TV: Disney+

Holdnyt:
Maccabi Tel Aviv:
Der var drama for alle pengene, da Maccabi Tel Aviv i sidste uge tog hul på Europa League med en svær udekamp mod portugisiske Braga.

Israelerne, som i sidste sæson vandt det hjemlige mesterskab for første gang siden 2020, bragte sig stik imod spil og chancer foran på et straffespark efter en halv time, og var få minutter fra at krige en overraskende sejr i land.

Efter en hæsblæsende afslutning med Braga-udligning i 87.minut, skud på overliggeren fra Maccabi Tel Aviv minutter efter, og portugisisk mål på straffe i 92. minut, endte det dog uden point for israelerne.

Det fik frustrationerne til at løbe løbsk for Maccabi-spillerne, som i ottende og niende tillægsminut hev to dumme røde kort til sig.

I ligaen er Maccabi Tel Aviv til gengæld kommet flot fra land med fire sejre ud af fem mulige og en aktuel førsteplads, mens ligesom FC Midtjylland rendte de dog ind i et skuffende nederlag i Champions League-kvalens sidste runde mod rumænske FCSB.

Tyrese Asante og Gabi Kanichowsky er ude med karantæne, mens Ido Shahar misser opgøret med skader.

FC Midtjylland:
Thomas Thomasberg og co. vil være skuffede over, at det blot blev til 1-1 mod Hoffenheim i første runde af Europa League.

I hjemmekampen på MCH Arena var midtjyderne bedst hele vejen igennem, bragte sig fortjent foran, men glemte at snøre sækken, og så gik det hverken værre eller bedre end, at tyskerne selvfølgelig udlignede til sidst.

Og det med at glemme at snøre sækken i Europa har de prøvet før hos FC Midtjylland, der også i Champions League-kvalen mod Slovan Bratislava formøblede en føring til stor skuffelse.

I Superligaen går det til gengæld strålende med en fortjent førsteplads efter syv sejre og tre uafgjorte i sæsonens ti første kampe.

Senest kom midtjyderne igen, igen, igen fra baghjul, da lokalrivalerne fra Viborg blev besejret med 3-1 på hjemmebane. Blandt andet efter en genial scoring fra Simsir.

Marrony, Cho Gue-sung, Adam Buksa, Juninho, Christian Sørensen, Paulinho, Oliver Sørensen og Mikel Gogorza forventes alle ude med skader.

Karantæner:
Maccabi Tel Aviv: Tyrese Asante og Gabi Kanichowsky
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
Maccabi Tel Aviv (3-5-2): Mishpati – Nachmias, Shlomo, Stojic – Davida, Peretz, Overeem, Sissokho, Davidzada – Turgeman, Madmon

FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Mbabu, Bech, Diao, Andersson – Osorio, Martinez, Castillo, Simsir – Franculino, Kuchta

Dom:
På papiret ligner Maccabi Tel Aviv en af FC Midtjyllands mest overkommelige modstandere i Europa League, mens israelerne i de fleste af de resterende kampe ligeledes kan se frem til sværere modstand end i dette opgør. 

Ingen af de to hold fik fuldt udbytte ud af første kamp, og derfor er forventningen, at der denne gang bliver gået all in for at sikre tre vigtige point.

Underholdende affære i vente på neutral grund i Beograd. Dansk sejr på 3-1.

Spilforslag:
Over 2.5 mål til odds 1.75 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




Peter Løvenkrands scorer aftale hos tv-gigant


Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Steve Coopers højre hånd afviser

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Godt nyt for Riemer – profiler træner med igen

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

Åge Hareide er alvorligt syg

Vil købe dansk landsholdsbobler

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Vildt: Norge ydmyger Italien og er VM-klar

Ny kæmpeklub er interesseret

Pione Sisto på vej væk?

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Udenlandske medier i chok over Danmark

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis

Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’

AGF straffet med stor bøde

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Peter Christiansen har fundet afløseren

Landsholdsspiller på vej til Danmark? 

Riemer afviser: Det vil være panikagtigt

Erling Haaland forventer kæmpe norsk fest

Stor mundfuld for lille Malta

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson

Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island

Vanvittigt VM-drama

– Den her mulighed må vi ikke forspilde

Vanvid! Vinder 9-1

Giver skidt Yussuf Poulsen-melding