Maccabi Tel Aviv – FC Midtjylland

FC Midtjylland måtte skuffende tage til takke med 1-1 i første Europa League-kamp, men torsdag er der fine forudsætninger for oprejsning på neutral grund i Serbien mod Maccabi Tel Aviv.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 18:45
Spillested: Partizan Stadium, Beograd
Dommer: Giorgi Kruashvili, Georgien
På TV: Disney+

Holdnyt:
Maccabi Tel Aviv:
Der var drama for alle pengene, da Maccabi Tel Aviv i sidste uge tog hul på Europa League med en svær udekamp mod portugisiske Braga.

Israelerne, som i sidste sæson vandt det hjemlige mesterskab for første gang siden 2020, bragte sig stik imod spil og chancer foran på et straffespark efter en halv time, og var få minutter fra at krige en overraskende sejr i land.

Efter en hæsblæsende afslutning med Braga-udligning i 87.minut, skud på overliggeren fra Maccabi Tel Aviv minutter efter, og portugisisk mål på straffe i 92. minut, endte det dog uden point for israelerne.

Det fik frustrationerne til at løbe løbsk for Maccabi-spillerne, som i ottende og niende tillægsminut hev to dumme røde kort til sig.

I ligaen er Maccabi Tel Aviv til gengæld kommet flot fra land med fire sejre ud af fem mulige og en aktuel førsteplads, mens ligesom FC Midtjylland rendte de dog ind i et skuffende nederlag i Champions League-kvalens sidste runde mod rumænske FCSB.

Tyrese Asante og Gabi Kanichowsky er ude med karantæne, mens Ido Shahar misser opgøret med skader.

FC Midtjylland:
Thomas Thomasberg og co. vil være skuffede over, at det blot blev til 1-1 mod Hoffenheim i første runde af Europa League.

I hjemmekampen på MCH Arena var midtjyderne bedst hele vejen igennem, bragte sig fortjent foran, men glemte at snøre sækken, og så gik det hverken værre eller bedre end, at tyskerne selvfølgelig udlignede til sidst.

Og det med at glemme at snøre sækken i Europa har de prøvet før hos FC Midtjylland, der også i Champions League-kvalen mod Slovan Bratislava formøblede en føring til stor skuffelse.

I Superligaen går det til gengæld strålende med en fortjent førsteplads efter syv sejre og tre uafgjorte i sæsonens ti første kampe.

Senest kom midtjyderne igen, igen, igen fra baghjul, da lokalrivalerne fra Viborg blev besejret med 3-1 på hjemmebane. Blandt andet efter en genial scoring fra Simsir.

Marrony, Cho Gue-sung, Adam Buksa, Juninho, Christian Sørensen, Paulinho, Oliver Sørensen og Mikel Gogorza forventes alle ude med skader.

Karantæner:
Maccabi Tel Aviv: Tyrese Asante og Gabi Kanichowsky
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
Maccabi Tel Aviv (3-5-2): Mishpati – Nachmias, Shlomo, Stojic – Davida, Peretz, Overeem, Sissokho, Davidzada – Turgeman, Madmon

FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Mbabu, Bech, Diao, Andersson – Osorio, Martinez, Castillo, Simsir – Franculino, Kuchta

Dom:
På papiret ligner Maccabi Tel Aviv en af FC Midtjyllands mest overkommelige modstandere i Europa League, mens israelerne i de fleste af de resterende kampe ligeledes kan se frem til sværere modstand end i dette opgør. 

Ingen af de to hold fik fuldt udbytte ud af første kamp, og derfor er forventningen, at der denne gang bliver gået all in for at sikre tre vigtige point.

Underholdende affære i vente på neutral grund i Beograd. Dansk sejr på 3-1.

Spilforslag:
Over 2.5 mål til odds 1.75 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




FC København-spiller til lægetjek i dag 




LIVE

TransferLIVE: Ny argentiner rygtes til Midtjylland

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Henter Kamil Wilczek

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

To danske klubber jagter formstærk angriber

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Froholdt & Co rister hanekyllinger

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Dansk toptræner stifter agentfirma

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund