Maccabi Tel Aviv – FC Midtjylland

FC Midtjylland måtte skuffende tage til takke med 1-1 i første Europa League-kamp, men torsdag er der fine forudsætninger for oprejsning på neutral grund i Serbien mod Maccabi Tel Aviv.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 18:45
Spillested: Partizan Stadium, Beograd
Dommer: Giorgi Kruashvili, Georgien
På TV: Disney+

Holdnyt:
Maccabi Tel Aviv:
Der var drama for alle pengene, da Maccabi Tel Aviv i sidste uge tog hul på Europa League med en svær udekamp mod portugisiske Braga.

Israelerne, som i sidste sæson vandt det hjemlige mesterskab for første gang siden 2020, bragte sig stik imod spil og chancer foran på et straffespark efter en halv time, og var få minutter fra at krige en overraskende sejr i land.

Efter en hæsblæsende afslutning med Braga-udligning i 87.minut, skud på overliggeren fra Maccabi Tel Aviv minutter efter, og portugisisk mål på straffe i 92. minut, endte det dog uden point for israelerne.

Det fik frustrationerne til at løbe løbsk for Maccabi-spillerne, som i ottende og niende tillægsminut hev to dumme røde kort til sig.

I ligaen er Maccabi Tel Aviv til gengæld kommet flot fra land med fire sejre ud af fem mulige og en aktuel førsteplads, mens ligesom FC Midtjylland rendte de dog ind i et skuffende nederlag i Champions League-kvalens sidste runde mod rumænske FCSB.

Tyrese Asante og Gabi Kanichowsky er ude med karantæne, mens Ido Shahar misser opgøret med skader.

FC Midtjylland:
Thomas Thomasberg og co. vil være skuffede over, at det blot blev til 1-1 mod Hoffenheim i første runde af Europa League.

I hjemmekampen på MCH Arena var midtjyderne bedst hele vejen igennem, bragte sig fortjent foran, men glemte at snøre sækken, og så gik det hverken værre eller bedre end, at tyskerne selvfølgelig udlignede til sidst.

Og det med at glemme at snøre sækken i Europa har de prøvet før hos FC Midtjylland, der også i Champions League-kvalen mod Slovan Bratislava formøblede en føring til stor skuffelse.

I Superligaen går det til gengæld strålende med en fortjent førsteplads efter syv sejre og tre uafgjorte i sæsonens ti første kampe.

Senest kom midtjyderne igen, igen, igen fra baghjul, da lokalrivalerne fra Viborg blev besejret med 3-1 på hjemmebane. Blandt andet efter en genial scoring fra Simsir.

Marrony, Cho Gue-sung, Adam Buksa, Juninho, Christian Sørensen, Paulinho, Oliver Sørensen og Mikel Gogorza forventes alle ude med skader.

Karantæner:
Maccabi Tel Aviv: Tyrese Asante og Gabi Kanichowsky
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
Maccabi Tel Aviv (3-5-2): Mishpati – Nachmias, Shlomo, Stojic – Davida, Peretz, Overeem, Sissokho, Davidzada – Turgeman, Madmon

FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Mbabu, Bech, Diao, Andersson – Osorio, Martinez, Castillo, Simsir – Franculino, Kuchta

Dom:
På papiret ligner Maccabi Tel Aviv en af FC Midtjyllands mest overkommelige modstandere i Europa League, mens israelerne i de fleste af de resterende kampe ligeledes kan se frem til sværere modstand end i dette opgør. 

Ingen af de to hold fik fuldt udbytte ud af første kamp, og derfor er forventningen, at der denne gang bliver gået all in for at sikre tre vigtige point.

Underholdende affære i vente på neutral grund i Beograd. Dansk sejr på 3-1.

Spilforslag:
Over 2.5 mål til odds 1.75 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano


Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Har henvendt sig til Niels Frederiksen

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Johannes Hoff Thorup er på listen

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Real Madrid-stjerne skifter til Lyon

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Her er Superligaens 5 bedste midtstoppere 

Rejser vild transferspekulation

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Vilde Diant Ramaj-rygter tager til  

Serie A aflyser omstridt kampflytning

FC Københavns søsterklub går transfer-amok!

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United