Maccabi Tel Aviv – FC Midtjylland

FC Midtjylland måtte skuffende tage til takke med 1-1 i første Europa League-kamp, men torsdag er der fine forudsætninger for oprejsning på neutral grund i Serbien mod Maccabi Tel Aviv.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 18:45
Spillested: Partizan Stadium, Beograd
Dommer: Giorgi Kruashvili, Georgien
På TV: Disney+

Holdnyt:
Maccabi Tel Aviv:
Der var drama for alle pengene, da Maccabi Tel Aviv i sidste uge tog hul på Europa League med en svær udekamp mod portugisiske Braga.

Israelerne, som i sidste sæson vandt det hjemlige mesterskab for første gang siden 2020, bragte sig stik imod spil og chancer foran på et straffespark efter en halv time, og var få minutter fra at krige en overraskende sejr i land.

Efter en hæsblæsende afslutning med Braga-udligning i 87.minut, skud på overliggeren fra Maccabi Tel Aviv minutter efter, og portugisisk mål på straffe i 92. minut, endte det dog uden point for israelerne.

Det fik frustrationerne til at løbe løbsk for Maccabi-spillerne, som i ottende og niende tillægsminut hev to dumme røde kort til sig.

I ligaen er Maccabi Tel Aviv til gengæld kommet flot fra land med fire sejre ud af fem mulige og en aktuel førsteplads, mens ligesom FC Midtjylland rendte de dog ind i et skuffende nederlag i Champions League-kvalens sidste runde mod rumænske FCSB.

Tyrese Asante og Gabi Kanichowsky er ude med karantæne, mens Ido Shahar misser opgøret med skader.

FC Midtjylland:
Thomas Thomasberg og co. vil være skuffede over, at det blot blev til 1-1 mod Hoffenheim i første runde af Europa League.

I hjemmekampen på MCH Arena var midtjyderne bedst hele vejen igennem, bragte sig fortjent foran, men glemte at snøre sækken, og så gik det hverken værre eller bedre end, at tyskerne selvfølgelig udlignede til sidst.

Og det med at glemme at snøre sækken i Europa har de prøvet før hos FC Midtjylland, der også i Champions League-kvalen mod Slovan Bratislava formøblede en føring til stor skuffelse.

I Superligaen går det til gengæld strålende med en fortjent førsteplads efter syv sejre og tre uafgjorte i sæsonens ti første kampe.

Senest kom midtjyderne igen, igen, igen fra baghjul, da lokalrivalerne fra Viborg blev besejret med 3-1 på hjemmebane. Blandt andet efter en genial scoring fra Simsir.

Marrony, Cho Gue-sung, Adam Buksa, Juninho, Christian Sørensen, Paulinho, Oliver Sørensen og Mikel Gogorza forventes alle ude med skader.

Karantæner:
Maccabi Tel Aviv: Tyrese Asante og Gabi Kanichowsky
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
Maccabi Tel Aviv (3-5-2): Mishpati – Nachmias, Shlomo, Stojic – Davida, Peretz, Overeem, Sissokho, Davidzada – Turgeman, Madmon

FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Mbabu, Bech, Diao, Andersson – Osorio, Martinez, Castillo, Simsir – Franculino, Kuchta

Dom:
På papiret ligner Maccabi Tel Aviv en af FC Midtjyllands mest overkommelige modstandere i Europa League, mens israelerne i de fleste af de resterende kampe ligeledes kan se frem til sværere modstand end i dette opgør. 

Ingen af de to hold fik fuldt udbytte ud af første kamp, og derfor er forventningen, at der denne gang bliver gået all in for at sikre tre vigtige point.

Underholdende affære i vente på neutral grund i Beograd. Dansk sejr på 3-1.

Spilforslag:
Over 2.5 mål til odds 1.75 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Et regulært mareridt for Steve Cooper!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC København – Vejle Boldklub

Smider Salah-bombe

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Det var vanvittigt brutalt

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Stjerne alvorligt skadet – misser VM

Flere problemer – FCK jagter ny keeper



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sender stikpille til FC København-flop

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen