Maccabi Tel Aviv – FC Midtjylland

FC Midtjylland måtte skuffende tage til takke med 1-1 i første Europa League-kamp, men torsdag er der fine forudsætninger for oprejsning på neutral grund i Serbien mod Maccabi Tel Aviv.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 18:45
Spillested: Partizan Stadium, Beograd
Dommer: Giorgi Kruashvili, Georgien
På TV: Disney+

Holdnyt:
Maccabi Tel Aviv:
Der var drama for alle pengene, da Maccabi Tel Aviv i sidste uge tog hul på Europa League med en svær udekamp mod portugisiske Braga.

Israelerne, som i sidste sæson vandt det hjemlige mesterskab for første gang siden 2020, bragte sig stik imod spil og chancer foran på et straffespark efter en halv time, og var få minutter fra at krige en overraskende sejr i land.

Efter en hæsblæsende afslutning med Braga-udligning i 87.minut, skud på overliggeren fra Maccabi Tel Aviv minutter efter, og portugisisk mål på straffe i 92. minut, endte det dog uden point for israelerne.

Det fik frustrationerne til at løbe løbsk for Maccabi-spillerne, som i ottende og niende tillægsminut hev to dumme røde kort til sig.

I ligaen er Maccabi Tel Aviv til gengæld kommet flot fra land med fire sejre ud af fem mulige og en aktuel førsteplads, mens ligesom FC Midtjylland rendte de dog ind i et skuffende nederlag i Champions League-kvalens sidste runde mod rumænske FCSB.

Tyrese Asante og Gabi Kanichowsky er ude med karantæne, mens Ido Shahar misser opgøret med skader.

FC Midtjylland:
Thomas Thomasberg og co. vil være skuffede over, at det blot blev til 1-1 mod Hoffenheim i første runde af Europa League.

I hjemmekampen på MCH Arena var midtjyderne bedst hele vejen igennem, bragte sig fortjent foran, men glemte at snøre sækken, og så gik det hverken værre eller bedre end, at tyskerne selvfølgelig udlignede til sidst.

Og det med at glemme at snøre sækken i Europa har de prøvet før hos FC Midtjylland, der også i Champions League-kvalen mod Slovan Bratislava formøblede en føring til stor skuffelse.

I Superligaen går det til gengæld strålende med en fortjent førsteplads efter syv sejre og tre uafgjorte i sæsonens ti første kampe.

Senest kom midtjyderne igen, igen, igen fra baghjul, da lokalrivalerne fra Viborg blev besejret med 3-1 på hjemmebane. Blandt andet efter en genial scoring fra Simsir.

Marrony, Cho Gue-sung, Adam Buksa, Juninho, Christian Sørensen, Paulinho, Oliver Sørensen og Mikel Gogorza forventes alle ude med skader.

Karantæner:
Maccabi Tel Aviv: Tyrese Asante og Gabi Kanichowsky
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
Maccabi Tel Aviv (3-5-2): Mishpati – Nachmias, Shlomo, Stojic – Davida, Peretz, Overeem, Sissokho, Davidzada – Turgeman, Madmon

FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Mbabu, Bech, Diao, Andersson – Osorio, Martinez, Castillo, Simsir – Franculino, Kuchta

Dom:
På papiret ligner Maccabi Tel Aviv en af FC Midtjyllands mest overkommelige modstandere i Europa League, mens israelerne i de fleste af de resterende kampe ligeledes kan se frem til sværere modstand end i dette opgør. 

Ingen af de to hold fik fuldt udbytte ud af første kamp, og derfor er forventningen, at der denne gang bliver gået all in for at sikre tre vigtige point.

Underholdende affære i vente på neutral grund i Beograd. Dansk sejr på 3-1.

Spilforslag:
Over 2.5 mål til odds 1.75 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




LIVE

LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Verdensstjerne roser Højlund

Kasper Dolberg i choktransfer?

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Simeone fatter det ikke

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

I tvivl om Bo Svenssons FCK

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

FC Nordsjælland – Brøndby IF

– Han fik et lortetilbud fra OB

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Roser Superliga-træners søn

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

OB – FC Fredericia

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Viborg FF – AGF

Langer ud efter Superliga-stjerne

Blandt dette årtusindes bedste

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Spotpris – så billig er Højbjerg

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Hvad f….. sker der Tullberg?

Vejle Boldklub – Randers FC

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Transferpres på Albert Grønbæk

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf