I dag kom kampprogrammet for Allsvenskans 2020-sæson ud, og det står klart, at Malmö FF begynder med en udekamp mod IFK Norrköping – den 5. april. Det vil sige, at holdet skal spille sin første Europa League-kamp halvanden måned, før den hjemlige sæson begynder.
For Malmö har kvalificeret sig til knockoutfasen i turneringen, og 1/16-finalerne spilles den 20. og 27. februar. MFF skal altså spille to vigtige europæiske kampe uden at være i kampform.
Det huer ikke holdets danske spilstyrer, Anders Christiansen. Han taler i stedet for, at beslutningstagerne i svensk fodbold ændrer på sæsonens forløb.
– Jeg har ikke tænkt på, hvem vi skal møde. Jeg ved bare, at hvornår vi skal spille næste kamp i Europa League, og at forberedelserne ikke er optimale. Men sådan er det i svensk fodbold. Nu får vi en lang pause, og så håber jeg, at de, der bestemmer, tænker anderledes og ændrer det i fremtiden, siger “AC” til Expressen.
Lodtrækningen til Europa Leagues 1/16-finale er i skrivende stund i gang. Malmös modstander er endnu ikke fundet. Helt sikkert er det dog, at det ikke bliver FC København, som svenskerne mødte i gruppespillet, og som i stedet trak Celtic.
Anders Christiansen og Malmö får dog et par kampe mellem Europa League-opgørene og Allsvenskan-starten. Den svenske pokalturnering består blandt andet af et gruppespil, som begynder mellem de to europæiske knockoutkampe.
LIVE
TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
OPTAKT
Irak – Norge
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
Roser Superliga-klub: Godt set!
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
Japan overrasker mod Holland
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
TRANSFER
