I dag kom kampprogrammet for Allsvenskans 2020-sæson ud, og det står klart, at Malmö FF begynder med en udekamp mod IFK Norrköping – den 5. april. Det vil sige, at holdet skal spille sin første Europa League-kamp halvanden måned, før den hjemlige sæson begynder.
For Malmö har kvalificeret sig til knockoutfasen i turneringen, og 1/16-finalerne spilles den 20. og 27. februar. MFF skal altså spille to vigtige europæiske kampe uden at være i kampform.
Det huer ikke holdets danske spilstyrer, Anders Christiansen. Han taler i stedet for, at beslutningstagerne i svensk fodbold ændrer på sæsonens forløb.
– Jeg har ikke tænkt på, hvem vi skal møde. Jeg ved bare, at hvornår vi skal spille næste kamp i Europa League, og at forberedelserne ikke er optimale. Men sådan er det i svensk fodbold. Nu får vi en lang pause, og så håber jeg, at de, der bestemmer, tænker anderledes og ændrer det i fremtiden, siger “AC” til Expressen.
Lodtrækningen til Europa Leagues 1/16-finale er i skrivende stund i gang. Malmös modstander er endnu ikke fundet. Helt sikkert er det dog, at det ikke bliver FC København, som svenskerne mødte i gruppespillet, og som i stedet trak Celtic.
Anders Christiansen og Malmö får dog et par kampe mellem Europa League-opgørene og Allsvenskan-starten. Den svenske pokalturnering består blandt andet af et gruppespil, som begynder mellem de to europæiske knockoutkampe.
LIVE
TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
LIVE
VM-LIVE: Brøndby-flop starter mod Spanien
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
Eksperter raser: Hvad med Messi?
OPTAKT
Spanien – Østrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
OPTAKT
Portugal – Kroatien
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
MEDIE
