Malmö-dansker vil ændre svensk sæson: Det er ikke optimalt

Anders Christiansen er træt af, at Malmö FF skal spille Europa League-kamp så lang tid, før holdets hjemlige sæson begynder. Han håber, at de svenske beslutningstagere ændrer det.



I dag kom kampprogrammet for Allsvenskans 2020-sæson ud, og det står klart, at Malmö FF begynder med en udekamp mod IFK Norrköping – den 5. april. Det vil sige, at holdet skal spille sin første Europa League-kamp halvanden måned, før den hjemlige sæson begynder.

For Malmö har kvalificeret sig til knockoutfasen i turneringen, og 1/16-finalerne spilles den 20. og 27. februar. MFF skal altså spille to vigtige europæiske kampe uden at være i kampform.

Det huer ikke holdets danske spilstyrer, Anders Christiansen. Han taler i stedet for, at beslutningstagerne i svensk fodbold ændrer på sæsonens forløb.

– Jeg har ikke tænkt på, hvem vi skal møde. Jeg ved bare, at hvornår vi skal spille næste kamp i Europa League, og at forberedelserne ikke er optimale. Men sådan er det i svensk fodbold. Nu får vi en lang pause, og så håber jeg, at de, der bestemmer, tænker anderledes og ændrer det i fremtiden, siger “AC” til Expressen.

Lodtrækningen til Europa Leagues 1/16-finale er i skrivende stund i gang. Malmös modstander er endnu ikke fundet. Helt sikkert er det dog, at det ikke bliver FC København, som svenskerne mødte i gruppespillet, og som i stedet trak Celtic.

Anders Christiansen og Malmö får dog et par kampe mellem Europa League-opgørene og Allsvenskan-starten. Den svenske pokalturnering består blandt andet af et gruppespil, som begynder mellem de to europæiske knockoutkampe.





Optakt til fredagens Ligue 1-kamp mellem Auxerre og Paris SG LIVE

TransferLIVE: FC Barcelona-stjerne til PSG?

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Jagter tidligere FCK-stjerne

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

AGF køber ham

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Stolt over dansk transfer

Spottet i København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

‘Mere end det vil være en stor overraskelse’

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

De vil have Victor Nelsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Holland – Japan

Han tager hjem fra VM

Qatar – Schweiz

TV-ekspert chokerer på direkte tv



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel