I dag kom kampprogrammet for Allsvenskans 2020-sæson ud, og det står klart, at Malmö FF begynder med en udekamp mod IFK Norrköping – den 5. april. Det vil sige, at holdet skal spille sin første Europa League-kamp halvanden måned, før den hjemlige sæson begynder.
For Malmö har kvalificeret sig til knockoutfasen i turneringen, og 1/16-finalerne spilles den 20. og 27. februar. MFF skal altså spille to vigtige europæiske kampe uden at være i kampform.
Det huer ikke holdets danske spilstyrer, Anders Christiansen. Han taler i stedet for, at beslutningstagerne i svensk fodbold ændrer på sæsonens forløb.
– Jeg har ikke tænkt på, hvem vi skal møde. Jeg ved bare, at hvornår vi skal spille næste kamp i Europa League, og at forberedelserne ikke er optimale. Men sådan er det i svensk fodbold. Nu får vi en lang pause, og så håber jeg, at de, der bestemmer, tænker anderledes og ændrer det i fremtiden, siger “AC” til Expressen.
Lodtrækningen til Europa Leagues 1/16-finale er i skrivende stund i gang. Malmös modstander er endnu ikke fundet. Helt sikkert er det dog, at det ikke bliver FC København, som svenskerne mødte i gruppespillet, og som i stedet trak Celtic.
Anders Christiansen og Malmö får dog et par kampe mellem Europa League-opgørene og Allsvenskan-starten. Den svenske pokalturnering består blandt andet af et gruppespil, som begynder mellem de to europæiske knockoutkampe.
LIVE
TransferLIVE: Katastrofe for Viborg
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
INTERVIEW
‘Jeg savner at være med på landsholdet’
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Afslører kæmpe VM-chok
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
Frankrig – Spanien
Tour-special: Det kan vi forvente
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
TRANSFER
