Malmö-dansker vil ændre svensk sæson: Det er ikke optimalt

Anders Christiansen er træt af, at Malmö FF skal spille Europa League-kamp så lang tid, før holdets hjemlige sæson begynder. Han håber, at de svenske beslutningstagere ændrer det.



I dag kom kampprogrammet for Allsvenskans 2020-sæson ud, og det står klart, at Malmö FF begynder med en udekamp mod IFK Norrköping – den 5. april. Det vil sige, at holdet skal spille sin første Europa League-kamp halvanden måned, før den hjemlige sæson begynder.

For Malmö har kvalificeret sig til knockoutfasen i turneringen, og 1/16-finalerne spilles den 20. og 27. februar. MFF skal altså spille to vigtige europæiske kampe uden at være i kampform.

Det huer ikke holdets danske spilstyrer, Anders Christiansen. Han taler i stedet for, at beslutningstagerne i svensk fodbold ændrer på sæsonens forløb.

– Jeg har ikke tænkt på, hvem vi skal møde. Jeg ved bare, at hvornår vi skal spille næste kamp i Europa League, og at forberedelserne ikke er optimale. Men sådan er det i svensk fodbold. Nu får vi en lang pause, og så håber jeg, at de, der bestemmer, tænker anderledes og ændrer det i fremtiden, siger “AC” til Expressen.

Lodtrækningen til Europa Leagues 1/16-finale er i skrivende stund i gang. Malmös modstander er endnu ikke fundet. Helt sikkert er det dog, at det ikke bliver FC København, som svenskerne mødte i gruppespillet, og som i stedet trak Celtic.

Anders Christiansen og Malmö får dog et par kampe mellem Europa League-opgørene og Allsvenskan-starten. Den svenske pokalturnering består blandt andet af et gruppespil, som begynder mellem de to europæiske knockoutkampe.





LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Iran og New Zealand deler

Uruguay slider sig til uafgjort 

Belgien og Egypten deler

Klar transfermelding

Denne klub drømmer om Højbjerg

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

– Jeg er dybt chokeret og forundret



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Østrig – Jordan

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Kap Verde-helt: Drømmen gik i opfyldelse



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen