Manchester United cruiser til Europa League-finale

Manchester United blev ikke for alvor truet i Europa League-semifinalen, som englænderne vandt 8-5 samlet.



Manchester United gjorde torsdag aften arbejdet færdigt i Europa League-semifinalen mod Roma.

Efter en storsejr på 6-2 i den første kamp skulle United bare undgå en nedsmeltning i torsdagens returkamp i Rom.

Det lykkedes. Den anden semifinale endte 3-2 til Roma, og United går derfor videre med en samlet sejr på 8-5.

I finalen venter spanske Villarreal, der sendte Arsenal ud og dermed sørgede for, at finalen ikke bliver en rent engelsk forestilling.

United så ud til kort før pausen at have slukket Romas finalehåb fuldstændig.

Efter et flot opspil blev Cavani sendt i dybden af Fred. Med kun Romas målmand foran sig trykkede uruguayaneren af lidt uden for feltet og hamrede bolden i mål til 1-0.

Nu skulle Roma score fem mål. Af samme grund kom hjemmeholdet stormende ud fra pausen. United blev sat under et tungt pres, og efter et lille kvarter måtte englændernes defensiv give efter.

Edin Dzeko udlignede først, og blot et par minutter efter blev det også 2-1 ved Bryan Cristante. Det fik Ole Gunnar Solskjær op på dupperne. Nordmanden sendte midtbaneslideren Nemanja Matic på banen og hev Paul Pogba ud.

Solskjær og co. kunne lidt efter ånde lettet op, da Edinson Cavani steg til vejrs og headede bolden ind til 2-2.

Med udsigten til at skulle score fire mål mere for bare at sende kampen i forlænget spilletid kæmpede Roma videre. Nicola Zalewski fik med cirka ti minutter tilbage bragt Roma foran på ny, men det blev altså ikke til mere for romerne.

Det er kun fire år siden, at Manchester United vandt Europa League for første og indtil videre eneste gang. Dengang blev Ajax slået med 2-0 i finalen.

Dette års finale i Europa League spilles 26. maj i polske Gdansk.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Liverpool – Chelsea

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Frygter Christian Eriksen-problem

Afsløring: Færdig i Silkeborg

AGF køber dansk profil

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Dansk træner vinder stor pris

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Premier League-klub går all-in

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris