Marxen vil ofre pokalen for Conference League

Der er ingen tvivl hos Erik Marxen, hvis han skulle vælge mellem at gå videre i pokalturneringen eller Conference League.



De danske pokalvindere fra Randers kan torsdag snøre sækken og gå videre i Conference League, hvor en sejr over AZ endegyldigt vil afgøre det. Ellers vil opgøret mellem Jablonec og Cluj afgøre det.

Det kommer få dage efter 0-2-nederlaget til OB i pokalkvartfinalens første kamp – hjemme i Randers. Nu håber Erik Marxen på, at det kan give dem noget ekstra, fortæller han til Randers Amtsavis.

Endvidere kommer han også ind på, hvad han ville vælge, hvis han skulle gå videre i enten pokalen eller Conference League.

– Der kunne godt være en trodsreaktion i os, nu hvor der er en vis sandsynlighed for, at vi ikke lever i pokalturneringen efter søndag. Jeg ved ikke, om det var årsagen til præstationen mod OB, siger han og fortsætter:

– Men man må også være fair at sige, at hvis vi og klubben kunne vælge, hvilken turnering vi ville gå videre i, er det i kampen mod Alkmaar, lyder det fra Erik Marxen, som erkender, at det ville gøre ondt at ryge ud af begge turneringer.

Randers-profilen peger også på, at det vil sætte en streg under, at de er dygtige nok til at være med i Europa, hvis de skulle snuppe billetten videre i den nyoprettede turnering.

Kampen mellem Randers og AZ spilles torsdag aften klokken 18.45, og hos hollænderne er der allerede varslet mange ændringer. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Tidl. FCK-stjerne er vendt hjem

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Christian Nørgaard tæt på skifte

Stor ændring i AGF?

Kæmpe transfer under opsejling

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Brøndby IF – Viborg FF



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Eriksen spottet – nu er der nyt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Ingen klausul i FC København-aftale

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Klar besked om AGF

AGF i kontakt om norsk angriber 

‘Det ville være en katastrofe af rang’

FC Midtjylland – AC Horsens

FC Nordsjælland – Randers FC



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Silkeborg IF – FC København

Ordet “bestikkelse” blev brugt