Marxen vil ofre pokalen for Conference League

Der er ingen tvivl hos Erik Marxen, hvis han skulle vælge mellem at gå videre i pokalturneringen eller Conference League.



De danske pokalvindere fra Randers kan torsdag snøre sækken og gå videre i Conference League, hvor en sejr over AZ endegyldigt vil afgøre det. Ellers vil opgøret mellem Jablonec og Cluj afgøre det.

Det kommer få dage efter 0-2-nederlaget til OB i pokalkvartfinalens første kamp – hjemme i Randers. Nu håber Erik Marxen på, at det kan give dem noget ekstra, fortæller han til Randers Amtsavis.

Endvidere kommer han også ind på, hvad han ville vælge, hvis han skulle gå videre i enten pokalen eller Conference League.

– Der kunne godt være en trodsreaktion i os, nu hvor der er en vis sandsynlighed for, at vi ikke lever i pokalturneringen efter søndag. Jeg ved ikke, om det var årsagen til præstationen mod OB, siger han og fortsætter:

– Men man må også være fair at sige, at hvis vi og klubben kunne vælge, hvilken turnering vi ville gå videre i, er det i kampen mod Alkmaar, lyder det fra Erik Marxen, som erkender, at det ville gøre ondt at ryge ud af begge turneringer.

Randers-profilen peger også på, at det vil sætte en streg under, at de er dygtige nok til at være med i Europa, hvis de skulle snuppe billetten videre i den nyoprettede turnering.

Kampen mellem Randers og AZ spilles torsdag aften klokken 18.45, og hos hollænderne er der allerede varslet mange ændringer. Læs mere om det her.





Stor dansk transfer i fare for kollaps?




LIVE

TransferLIVE: Forlader Danmark

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

Historisk Messi rykker forbi Klose

Conrad Harder får argentinsk chef

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

FCK går på rov i Viborg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Her kan du se Argentina mod Østrig

FC Københavns talenter gør rent bord

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Her kan du se Norge mod Senegal

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Lurer på Superliga-stjerne

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Et skridt tættere Englands største stadion

England – Ghana

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Storklubber kæmper om danskers underskrift

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Lyngby Boldklub sælger profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Norge – Senegal