Marxen vil ofre pokalen for Conference League

Der er ingen tvivl hos Erik Marxen, hvis han skulle vælge mellem at gå videre i pokalturneringen eller Conference League.



De danske pokalvindere fra Randers kan torsdag snøre sækken og gå videre i Conference League, hvor en sejr over AZ endegyldigt vil afgøre det. Ellers vil opgøret mellem Jablonec og Cluj afgøre det.

Det kommer få dage efter 0-2-nederlaget til OB i pokalkvartfinalens første kamp – hjemme i Randers. Nu håber Erik Marxen på, at det kan give dem noget ekstra, fortæller han til Randers Amtsavis.

Endvidere kommer han også ind på, hvad han ville vælge, hvis han skulle gå videre i enten pokalen eller Conference League.

– Der kunne godt være en trodsreaktion i os, nu hvor der er en vis sandsynlighed for, at vi ikke lever i pokalturneringen efter søndag. Jeg ved ikke, om det var årsagen til præstationen mod OB, siger han og fortsætter:

– Men man må også være fair at sige, at hvis vi og klubben kunne vælge, hvilken turnering vi ville gå videre i, er det i kampen mod Alkmaar, lyder det fra Erik Marxen, som erkender, at det ville gøre ondt at ryge ud af begge turneringer.

Randers-profilen peger også på, at det vil sætte en streg under, at de er dygtige nok til at være med i Europa, hvis de skulle snuppe billetten videre i den nyoprettede turnering.

Kampen mellem Randers og AZ spilles torsdag aften klokken 18.45, og hos hollænderne er der allerede varslet mange ændringer. Læs mere om det her.





TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Er han løsningen i AGF?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

England – Argentina

FC København-transfer bremses af denne årsag

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

Maxsø træner med i Brøndby

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jess Thorup: Afviste engelske klubber

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Afsløring: Jess Thorup er igen cheftræner i Genk

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’