Mikkel Duelund har været hårdt plaget af skader i det seneste års tid. Ja, faktisk lige siden, at han satte sin signatur på en kontrakt med den ukrainske storklub Dynamo Kiev.
Aktuelt er danskeren stadig skadet, og han har slet ikke været i aktion for Dynamo Kiev i denne sæson. Det kommer han heller ikke på torsdag, når ukrainerne møder FC København på hjemmebane i Europa League, og det ærgrer naturligvis danskeren, der i stedet sigter efter at blive klar til opgøret i Telia Parken den 7. november.
– Lige nu arbejder vi efter at nå kampen på udebane mod FC København. Det burde være muligt. Men jeg har ikke lyst til at vælge en ting, jeg skal nå, for det har jeg gjort i så lang tid nu, hvor jeg er blevet skuffet mange gange. Den kamp kunne jeg godt tænke mig at spille, og den er også inden for rækkevidde, men lad os se, hvordan det går med at træne med holdet igen, siger Mikkel Duelund til Tipsbladet og fortsætter:
Læs også:Agent: Ajax forventer mere af Victor Jensen rent defensivt
– Jeg har også fundet ud af, at det er bedre at tage en uge mere end en uge for lidt bare for at nå en enkelt kamp. Men hvis den (anklen, red.) reagerer godt, burde det være muligt at blive klar.
Mikkel Duelund fortæller, at Dynamo Kiev har respekt for FC København, som han kalder “et godt spillende 4-4-2-hold”. Den tidligere FCM-spiller ser frem til at overvære kampen mod FCK, men han glæder sig næppe helt så meget som Benjamin Verbic, der er kampklar og som bekendt har en fortid i netop FC København.
Mikkel Duelund kan berette om en meget formstærk Verbic.
– Han har scoret mange mål for os og er sindssyg dygtig. Det bliver også sjovt for ham. Mellem genoptræningerne er jeg fløjet fra Københavns Lufthavn til Kiev, hvor flere af personerne i security altid siger til mig, at nu skal jeg hilse Verbic og sige, at han ikke skal spille for godt, når vi møder FCK. Jeg tror, det bliver meget fedt for FC København og for Verbic selv, for det var et godt match, da han var der, lyder det fra Mikkel Duelund.
Du kan læse hele interviewet med den skadede Dynamo Kiev-spiller i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.
LIVE
TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal
INTERVIEW
Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
TRANSFER
Speakman om transfer: En unik situation
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
OPTAKT
OB – Sønderjyske
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
NYHEDER
Tæt på FCK-transfer? Ujpest kommer med udmelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
