Mikkel Duelund misser FCK-kamp: Vil være klar i Parken

Dynamo Kiev-danskeren Mikkel Duelund bliver ikke klar til det første opgør mod FC København i Europa League. Han arbejder hårdt for at blive klar til kampen i Parken.



Mikkel Duelund har været hårdt plaget af skader i det seneste års tid. Ja, faktisk lige siden, at han satte sin signatur på en kontrakt med den ukrainske storklub Dynamo Kiev. 

Aktuelt er danskeren stadig skadet, og han har slet ikke været i aktion for Dynamo Kiev i denne sæson. Det kommer han heller ikke på torsdag, når ukrainerne møder FC København på hjemmebane i Europa League, og det ærgrer naturligvis danskeren, der i stedet sigter efter at blive klar til opgøret i Telia Parken den 7. november.

– Lige nu arbejder vi efter at nå kampen på udebane mod FC København. Det burde være muligt. Men jeg har ikke lyst til at vælge en ting, jeg skal nå, for det har jeg gjort i så lang tid nu, hvor jeg er blevet skuffet mange gange. Den kamp kunne jeg godt tænke mig at spille, og den er også inden for rækkevidde, men lad os se, hvordan det går med at træne med holdet igen, siger Mikkel Duelund til Tipsbladet og fortsætter:

Læs også:Agent: Ajax forventer mere af Victor Jensen rent defensivt

– Jeg har også fundet ud af, at det er bedre at tage en uge mere end en uge for lidt bare for at nå en enkelt kamp. Men hvis den (anklen, red.) reagerer godt, burde det være muligt at blive klar. 

Mikkel Duelund fortæller, at Dynamo Kiev har respekt for FC København, som han kalder “et godt spillende 4-4-2-hold”. Den tidligere FCM-spiller ser frem til at overvære kampen mod FCK, men han glæder sig næppe helt så meget som Benjamin Verbic, der er kampklar og som bekendt har en fortid i netop FC København. 

Mikkel Duelund kan berette om en meget formstærk Verbic.

– Han har scoret mange mål for os og er sindssyg dygtig. Det bliver også sjovt for ham. Mellem genoptræningerne er jeg fløjet fra Københavns Lufthavn til Kiev, hvor flere af personerne i security altid siger til mig, at nu skal jeg hilse Verbic og sige, at han ikke skal spille for godt, når vi møder FCK. Jeg tror, det bliver meget fedt for FC København og for Verbic selv, for det var et godt match, da han var der, lyder det fra Mikkel Duelund.

Du kan læse hele interviewet med den skadede Dynamo Kiev-spiller i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet. 





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

– Stemningen i FCK er håbløs!

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

OB – FC København

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Cooper afslører: Han starter inde

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

AGF-profil overvejer karrierestop

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

– Pinligt for rigtig mange at se

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Raser efter Bodø/Glimt-sensation



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

Yoram Zague sigtet i Danmark

Færdig i FC Midtjylland?

Vejle får fredagstæv i Farum

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Høgh hyldes af UEFA

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

OB straffer angriber

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Manden der fik Danmark til at vinde er død