Mikkel Duelund har været hårdt plaget af skader i det seneste års tid. Ja, faktisk lige siden, at han satte sin signatur på en kontrakt med den ukrainske storklub Dynamo Kiev.
Aktuelt er danskeren stadig skadet, og han har slet ikke været i aktion for Dynamo Kiev i denne sæson. Det kommer han heller ikke på torsdag, når ukrainerne møder FC København på hjemmebane i Europa League, og det ærgrer naturligvis danskeren, der i stedet sigter efter at blive klar til opgøret i Telia Parken den 7. november.
– Lige nu arbejder vi efter at nå kampen på udebane mod FC København. Det burde være muligt. Men jeg har ikke lyst til at vælge en ting, jeg skal nå, for det har jeg gjort i så lang tid nu, hvor jeg er blevet skuffet mange gange. Den kamp kunne jeg godt tænke mig at spille, og den er også inden for rækkevidde, men lad os se, hvordan det går med at træne med holdet igen, siger Mikkel Duelund til Tipsbladet og fortsætter:
Læs også:Agent: Ajax forventer mere af Victor Jensen rent defensivt
– Jeg har også fundet ud af, at det er bedre at tage en uge mere end en uge for lidt bare for at nå en enkelt kamp. Men hvis den (anklen, red.) reagerer godt, burde det være muligt at blive klar.
Mikkel Duelund fortæller, at Dynamo Kiev har respekt for FC København, som han kalder “et godt spillende 4-4-2-hold”. Den tidligere FCM-spiller ser frem til at overvære kampen mod FCK, men han glæder sig næppe helt så meget som Benjamin Verbic, der er kampklar og som bekendt har en fortid i netop FC København.
Mikkel Duelund kan berette om en meget formstærk Verbic.
– Han har scoret mange mål for os og er sindssyg dygtig. Det bliver også sjovt for ham. Mellem genoptræningerne er jeg fløjet fra Københavns Lufthavn til Kiev, hvor flere af personerne i security altid siger til mig, at nu skal jeg hilse Verbic og sige, at han ikke skal spille for godt, når vi møder FCK. Jeg tror, det bliver meget fedt for FC København og for Verbic selv, for det var et godt match, da han var der, lyder det fra Mikkel Duelund.
Du kan læse hele interviewet med den skadede Dynamo Kiev-spiller i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-stjerner efterudtaget
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
MEDIE
Jess Thorup fyret
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
Dansker vil væk fra RB Salzburg
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
MEDIE
Farvel Hjulmand? Afløseren er fundet
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
Revser danske stjerner: Ubegribeligt!
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
