Lasse Schöne, Rasmus Nissen Kristensen og Kasper Dolberg er alle væk, men den næste dansker står på spring til at slå igennem på førsteholdet i Ajax.
Victor Jensen forlod FC København i sommeren 2017 til fordel for den hollandske klub, og den 19-årige midtbanespiller har allerede optrådt 28 gange for klubbens andethold, Jong Ajax.
Et gennembrud vil dog kræve, at Jensen bliver bedre rent defensiv, fortæller hans agent, Jesper Ørskov.
– Victor skal være bedre på det punkt. Han er nødt til at gå hårdere og smartere ind i duellerne. Derfor arbejder trænerne hårdt for at forbedre dette i samarbejde med Jensen. De er meget engagerede i hans udvikling. Hvis han får styr på sine mangler, kommer mulighederne af sig selv, siger han til Ajax Showtime og uddyber:
– Vi er tålmodige. Lige nu er fokus 100 procent på Jong Ajax, og så må vi se, hvad der sker. Lige nu er situationen perfekt for Jensen.
Ørskov tilføjer, at det indledningsvist var svært for Victor Jensen at vænne sig til den nye tilværelse. Det gjorde dog underværker at bo hos en værtsfamilie.
– Den første sæson var hektisk. Det er det altid, når en spiller skifter til udlandet. Derudover var der det nye sprog, en ny skole, et nyt system, og han spillede lejlighedsvis på en ny position. Mentalt og fysisk skulle han vænne sig til det, og det resulterede i nogle mindre skader. Heldigvis tog Ajax hensyn til ham.
– Den anden sæson var bedre. Det gik, som Ajax havde håbet og forventet. Han tilbragte de første to år hos en værtsfamilie. De gjorde et godt stykke arbejde, og han elskede at være der. Takket være dem har han tilpasset sig og lært sproget, fortæller Ørskov om Victor Jensen, der nu er flyttet i egen lejlighed.
Victor Jensen har i indeværende sæson scoret tre gange i fem kampe for Jong Ajax. De seneste fire kampe har han til gengæld siddet ude med en skade.
Læs også:Dansk 2. divisionsspiller skal prøvetræne i AFC Ajax
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
Iran kommer med krav før VM
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
Hjulmand og co. taber stort skridt
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
EKSKLUSIVT
