Lasse Schöne, Rasmus Nissen Kristensen og Kasper Dolberg er alle væk, men den næste dansker står på spring til at slå igennem på førsteholdet i Ajax.
Victor Jensen forlod FC København i sommeren 2017 til fordel for den hollandske klub, og den 19-årige midtbanespiller har allerede optrådt 28 gange for klubbens andethold, Jong Ajax.
Et gennembrud vil dog kræve, at Jensen bliver bedre rent defensiv, fortæller hans agent, Jesper Ørskov.
– Victor skal være bedre på det punkt. Han er nødt til at gå hårdere og smartere ind i duellerne. Derfor arbejder trænerne hårdt for at forbedre dette i samarbejde med Jensen. De er meget engagerede i hans udvikling. Hvis han får styr på sine mangler, kommer mulighederne af sig selv, siger han til Ajax Showtime og uddyber:
– Vi er tålmodige. Lige nu er fokus 100 procent på Jong Ajax, og så må vi se, hvad der sker. Lige nu er situationen perfekt for Jensen.
Ørskov tilføjer, at det indledningsvist var svært for Victor Jensen at vænne sig til den nye tilværelse. Det gjorde dog underværker at bo hos en værtsfamilie.
– Den første sæson var hektisk. Det er det altid, når en spiller skifter til udlandet. Derudover var der det nye sprog, en ny skole, et nyt system, og han spillede lejlighedsvis på en ny position. Mentalt og fysisk skulle han vænne sig til det, og det resulterede i nogle mindre skader. Heldigvis tog Ajax hensyn til ham.
– Den anden sæson var bedre. Det gik, som Ajax havde håbet og forventet. Han tilbragte de første to år hos en værtsfamilie. De gjorde et godt stykke arbejde, og han elskede at være der. Takket være dem har han tilpasset sig og lært sproget, fortæller Ørskov om Victor Jensen, der nu er flyttet i egen lejlighed.
Victor Jensen har i indeværende sæson scoret tre gange i fem kampe for Jong Ajax. De seneste fire kampe har han til gengæld siddet ude med en skade.
Læs også:Dansk 2. divisionsspiller skal prøvetræne i AFC Ajax
LIVE
TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
AGF køber ham
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
NYHEDER
Elias Jelert færdig
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
OPTAKT
Qatar – Schweiz
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
TOPNYHED
