Agent: Ajax forventer mere af Victor Jensen rent defensivt

Ajax er glade for danske Victor Jensen, men forventer mere rent defensivt. Det fortæller hans agent, Jesper Ørskov.



Lasse Schöne, Rasmus Nissen Kristensen og Kasper Dolberg er alle væk, men den næste dansker står på spring til at slå igennem på førsteholdet i Ajax.

Victor Jensen forlod FC København i sommeren 2017 til fordel for den hollandske klub, og den 19-årige midtbanespiller har allerede optrådt 28 gange for klubbens andethold, Jong Ajax.

Et gennembrud vil dog kræve, at Jensen bliver bedre rent defensiv, fortæller hans agent, Jesper Ørskov.

– Victor skal være bedre på det punkt. Han er nødt til at gå hårdere og smartere ind i duellerne. Derfor arbejder trænerne hårdt for at forbedre dette i samarbejde med Jensen. De er meget engagerede i hans udvikling. Hvis han får styr på sine mangler, kommer mulighederne af sig selv, siger han til Ajax Showtime og uddyber:

– Vi er tålmodige. Lige nu er fokus 100 procent på Jong Ajax, og så må vi se, hvad der sker. Lige nu er situationen perfekt for Jensen.

Ørskov tilføjer, at det indledningsvist var svært for Victor Jensen at vænne sig til den nye tilværelse. Det gjorde dog underværker at bo hos en værtsfamilie.

– Den første sæson var hektisk. Det er det altid, når en spiller skifter til udlandet. Derudover var der det nye sprog, en ny skole, et nyt system, og han spillede lejlighedsvis på en ny position. Mentalt og fysisk skulle han vænne sig til det, og det resulterede i nogle mindre skader. Heldigvis tog Ajax hensyn til ham.

– Den anden sæson var bedre. Det gik, som Ajax havde håbet og forventet. Han tilbragte de første to år hos en værtsfamilie. De gjorde et godt stykke arbejde, og han elskede at være der. Takket være dem har han tilpasset sig og lært sproget, fortæller Ørskov om Victor Jensen, der nu er flyttet i egen lejlighed.

Victor Jensen har i indeværende sæson scoret tre gange i fem kampe for Jong Ajax. De seneste fire kampe har han til gengæld siddet ude med en skade.

Læs også:Dansk 2. divisionsspiller skal prøvetræne i AFC Ajax




LIVE

TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

FC København-farvel rykker nærmere

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Kryptisk transfermelding

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Tæt på kæmpetransfer

Brasilien – Japan

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Holland – Marokko

Usikker på Chido Obi-transfer

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Spændende melding



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Zorniger fremhæver transfervindue

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp