Lasse Schöne, Rasmus Nissen Kristensen og Kasper Dolberg er alle væk, men den næste dansker står på spring til at slå igennem på førsteholdet i Ajax.
Victor Jensen forlod FC København i sommeren 2017 til fordel for den hollandske klub, og den 19-årige midtbanespiller har allerede optrådt 28 gange for klubbens andethold, Jong Ajax.
Et gennembrud vil dog kræve, at Jensen bliver bedre rent defensiv, fortæller hans agent, Jesper Ørskov.
– Victor skal være bedre på det punkt. Han er nødt til at gå hårdere og smartere ind i duellerne. Derfor arbejder trænerne hårdt for at forbedre dette i samarbejde med Jensen. De er meget engagerede i hans udvikling. Hvis han får styr på sine mangler, kommer mulighederne af sig selv, siger han til Ajax Showtime og uddyber:
– Vi er tålmodige. Lige nu er fokus 100 procent på Jong Ajax, og så må vi se, hvad der sker. Lige nu er situationen perfekt for Jensen.
Ørskov tilføjer, at det indledningsvist var svært for Victor Jensen at vænne sig til den nye tilværelse. Det gjorde dog underværker at bo hos en værtsfamilie.
– Den første sæson var hektisk. Det er det altid, når en spiller skifter til udlandet. Derudover var der det nye sprog, en ny skole, et nyt system, og han spillede lejlighedsvis på en ny position. Mentalt og fysisk skulle han vænne sig til det, og det resulterede i nogle mindre skader. Heldigvis tog Ajax hensyn til ham.
– Den anden sæson var bedre. Det gik, som Ajax havde håbet og forventet. Han tilbragte de første to år hos en værtsfamilie. De gjorde et godt stykke arbejde, og han elskede at være der. Takket være dem har han tilpasset sig og lært sproget, fortæller Ørskov om Victor Jensen, der nu er flyttet i egen lejlighed.
Victor Jensen har i indeværende sæson scoret tre gange i fem kampe for Jong Ajax. De seneste fire kampe har han til gengæld siddet ude med en skade.
Læs også:Dansk 2. divisionsspiller skal prøvetræne i AFC Ajax
LIVE
LIVE: Brøndby jagter dansk træner
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Brøndby fyrer Steve Cooper
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
Færdig som cheftræner i Real Madrid
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
Haaland til Guardiola: Vil savne “Pep talks”
KARAKTERER
