Roma vandt torsdag aften med 3-0 over Sheriff Tiraspol, hvor det tredje mål blev scoret af 19-årige Niccolo Pisilli, der brød ud i tårer efter at have sendt sin scoring i kassen. Det var også noget, som rørte romernes cheftræner Jose Mourinho.
Det fortalte han efterfølgende ifølge blandt andet italienske Sport Mediaset.
– Jeg har givet mange debuter i mange andre klubber, men på Roma er mange af dem børn, der er vokset op her, som gik på stadion med deres fædre, bedstefædre, og når de får chancen for at spille for seniorholdet, er det så følelsesladet, siger han og fortsætter:
– Det er hans første mål på Stadio Olimpico, i Europa League, i målet under, hvor han plejede at være på tribunerne. Sådan en glæde. Jeg måtte løbe væk, eller jeg ville også bryde ud i tårer, erkender Mourinho.
Sejren betyder, at Roma ender på 13 point, men det er kun nok til andenpladsen i puljen, og derfor vil de stå overfor et af holdene fra Champions League, der endte på tredjepladsen i deres puljer. Det kan være blandt andet Benfica og Galatasaray.
Det vil dog ikke være noget nyt for dem, hvis de skal have en hård vej i Europa League, som de kom i finalen i i sidste sæson.
– Jeg håber ikke, at vi ender med at få den samme slags vej, vi havde sidste sæson, hvor vi skulle slå Red Bull Salzburg, Real Sociedad, Bayer Leverkusen. Det virker som det vilde vestens kaos af en turnering, lyder det fra Jose Mourinho.
Rasmus Nissen var ikke med i kampen, da han ikke er registreret til de europæiske kampe grundet regler om Financial Fair Play.
Derfor forstår han godt selv fravalget. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Salah sender særlig besked
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
Lewandowski forlader FC Barcelona
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
OPTAKT
Arsenal – Burnley
Så er det officielt
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER