José Mourinho tilfreds efter finalenederlag

Sejren i Europas næstbedste turnering glæder i Sevilla, mens Roma-træner er skuffet, men tilfreds med indsats.



Sevilla fandt den magiske Europa League-formular, da de onsdag slog Roma 4-1 i straffesparkskonkurrence og dermed sikrede sig vindertitlen i Europas næstbedste klubturnering.

– Det er fantastisk, jeg kan ikke bede om mere, lyder det fra klubbens midtbanespiller Erik Lamela efter kampen ifølge BT Sport.

Den ordinære spilletid på Puskas Arena i Budapest endte 1-1, efter at Paulo Dybala havde bragt Roma foran i første halvleg, inden Sevilla pressede på og udlignede via et selvmål i anden halvleg.

– Følelsen er utrolig. Vi vil nyde det rigtig meget. Det var en hård kamp at spille. Roma forsvarede godt, og det var svært at finde plads og skabe situationer, siger Lamela.

Der var på forhånd en del forventninger til, at det ville blive en taktisk og chancefattig finale, men de blev gjort til skamme.

Sejren er en stor bedrift for den 62-årige Jose Luis Mendilibar, som tog over på trænerposten i marts. Han kan nu fejre sit første trofæ med klubben.

– Jeg er glad for at være her, for at have vundet med klubben, som havde det svært, da jeg kom hertil, siger Mendilibar.

Anderledes føles det for Roma-træner Jose Mourinho, der for første gang har tabt en finale i Europa League efter fem succeser.

– Jeg har vundet fem finaler, og jeg tabte den her. Men jeg tager stolt hjem. Drengene gav alt.

– Alle reagerer forskelligt. En græder, en anden gør ikke. Sandheden er, at vi alle er triste, med eller uden gråd. God kamp, god finale, intens og pulserende, siger Mourinho.

/ritzau/AFP







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

AGF køber dansk profil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Arsenal er i Champions League-finalen



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000

Afsløring: DBU-boss stopper

Millionregn over ‘PC’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Tv-vært stopper på Viaplay

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Bo Svensson med hård kritik

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

I dialog om Albert Grønbæk



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Klar transferbesked til Christian Eriksen