Rasmus Lauritsen og co. skal bare holde stimen gående i to kampe mere, så når de en flot milepæl. Da vil de have gået gennem et helt europæisk gruppespil uden at lukke nogen mål ind.
Dinamo Zagreb er det eneste hold i Champions League og Europa League, der endnu ikke har indkasseret i denne sæson. Forud for udekampen mod Feyenoord torsdag aften ligger danskerklubben godt til i gruppe K i Europa League.
Der er tre point ned til netop Feyenoord og fire ned til Wolfsberger fra Østrig. Et enkelt point torsdag kan være nok til videre avancement.
– Jeg er helt vildt optimistisk. Det ser jo godt ud, men den er langt fra hjemme endnu. Det har været nogle vanvittigt fede kampe og fantastisk at opleve det. Det giver selvtillid, når man spiller gode kampe mod gode modstandere, siger Rasmus Lauritsen til tipsbladet.dk.
Især udekampen mod CSKA Moskva var en store oplevelse. Der var nemlig 8-10.000 tilskuere. Hvilket ikke var meget på en arena, der kan rumme over 30.000, men langt mere end Dinamo og stort set alle andre hold i Europa er vant til i øjeblikket.
Læs også:Dansk succes i Europa: Måske ringer landsholdet en dag
– Moskva var en vildt god oplevelse, for der var mange tilskuere. Der var tryk på faktisk; måske fordi vi har været vant til at spille uden tilskuere i så længe. Jeg kan huske, at jeg tænkte: “Hvis der havde været fuldt, ville virkelig være fedt.”
Netop chancen for at spille europæisk fodbold var medvirkende til, at Rasmus Lauritsen byttede IFK Göteborg ud med Dinamo Zagreb tidligere på efteråret. Heldigvis har det hidtil levet op til hans forventninger.
– Allerede i kvalifikationen fik jeg en forsmag, og jeg tænkte bare: “Det her er for fedt.” Man får mulighed for at komme rundt og opleve forskellige fodboldkulturer og hold, der kan forskellige ting. Det, må jeg indrømme, er vildt fedt. Det giver noget at møde modstandere, der er så gode. Det giver noget selvtillid og selvforståelse, at jeg kan være med, siger han.
Normalt ligger en stor del af oplevelse ved europæiske kampe i stemningen på stadion, men blev bliver både Lauritsen og tv-seere snydt for i de fleste kampe. Alligevel mener den tidligere Vejle-stopper, at det er noget andet at spille i Europa end hjemme i ligaen.
– Jeg kan godt forstå, hvis man helt ærlig ikke synes, det er supersjovt, når man ser fodbold. Men på banen ved alle, hvad det handler om. Det er ens chance for at få nogle kæmpe oplevelser og vise sig frem på den store scene. Alle spillere ved, at når det er Europa, er det virkelig ikke for sjov, siger han.
Læs også:Dansker i kroatisk topklub: FCM’s akademi lærte mig disciplin og manerer
Der er, mener Lauritsen, en specielt aura også europæisk fodbold. Også i pandemiens skygge.
– Det er heldigvis ikke gået væk, selv om der ingen tilskuere er. I ligaen har man et helt år, her er hver kamp måske ikke knockout, men man ved, man ikke har mange chancer. Man skal præstere i få kampe
– Når præsidenten for klubben rejser med, og man sender en hel bus fyldt med personale, får man nogle indikationer om, at for klubben er det helt enormt, hvad det betyder. Så der er sgu god stemning, når man har vundet, griner Rasmus Lauritsen.
Hvis han og holdkammeraterne vinder på ny torsdag aften, kan de glæde sig til at spille europæisk fodbold igen i 2021.
Læs også:Officielt: Målfarlig dansk stopper tager til Dinamo Zagreb
Læs også:Medie: Dinamo Zagreb vil have målfarlig dansk forsvarsspiller
Læs også:Medie: Klubberne er uenige – dansker kan misse skifte til Dinamo Zagreb
TOPNYHED
Vil ikke kunne sige nej til de 3 danske topklubber
Afviser Diant Ramaj-bombe
INTERVIEW
Overvejede at sige op
TOPNYHED
Chokeret: – Hvorfor skulle han fyres?
TOPNYHED
Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
Opdagede særlig detalje under Runes operation
TOPNYHED
FC København-transfer går hele verden rundt
HELT VILDT
Jakob Kehlet slagtes i udlandet
MEDIE
Købt for 320 mio. – nu vil han væk fra Man Utd
Jesper Sørensen skriver historie – ekspert i svime
Her er de tre bedste akademier i Danmark
NYHEDER
Krævet fyret efter nedslagtning
KARAKTERER
FC Midtjylland-klasse – de to er for vilde!
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
AFSLØRING
Dansk klub får stort beløb efter vild klausul
HELT VILDT
Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video
LIGE NU
Jobskifte: Peter Lassen træder ud af rampelyset
Medier: Henrik Pedersens klub truet af straf
TOPNYHED
Bekymrende nyt fra Vejle
NYHEDER
Hård kritik af rekordindkøb: ‘Et stort problem’
Brøndby kan blive ramt af forbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere dansk kæmpetalent vender hjem
NYHEDER
Brøndby-profil træner ikke med
STORT INTERVIEW
Ja tak – sensationel dansk succes i udlandet!
NYHEDER
‘Det var exceptionelt’
NYHEDER
– Går for langt hvis jeg snakker om det nu
NYHEDER
Godt nyt
MEDIE
Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet
NYHEDER
‘Nok den sidste sæson hos FCK’
EKSKLUSIVT
Stjernetræner helt vild med FCK’s nye topchef
TOPNYHED
‘Det var en fejl i transfervinduet’
Åh nej! Først Rune – nu er Tauson også skadet
TOPNYHED
Rasende på Mohamed Salah
Pensioneret stjerne sender opfordring til Rune
Dreyer kæmper med Messi om stor pris
Tosset: Begriber ikke Kasper Dolberg-transfer
Dansker skifter cykelhold
Afløser skadede landsholdsstjerner
INTERVIEW
Taylor Swift til Brøndby?
NYHEDER
Skidt nyt for Vingegaard: ‘Favoriserer Pogacar’
TOPNYHED
Mike Tullberg: Dét var jeg ikke tilfreds med
Superligachef: Det rammer ikke tv-aftalen
EKSKLUSIVT
Stoppede som 23-årig efter tilbud fra podcastvært
Mørke afbryder turnering – dansker fører
Agent rasede – nu er hun tilbage på landsholdet
HELT VILDT
Slagtes af medier efter ‘det største chok’
DAGENS SPILFORSLAG
Pariserbøf med Kanariefugle som dessert
HELT VILDT
Nej, nej, nej! Kæmpe Niels Frederiksen-ydmygelse
HELT VILDT
Wow – FC Midtjylland fører hele Europa League
HELT VILDT
