Rasmus Lauritsen og co. skal bare holde stimen gående i to kampe mere, så når de en flot milepæl. Da vil de have gået gennem et helt europæisk gruppespil uden at lukke nogen mål ind.
Dinamo Zagreb er det eneste hold i Champions League og Europa League, der endnu ikke har indkasseret i denne sæson. Forud for udekampen mod Feyenoord torsdag aften ligger danskerklubben godt til i gruppe K i Europa League.
Der er tre point ned til netop Feyenoord og fire ned til Wolfsberger fra Østrig. Et enkelt point torsdag kan være nok til videre avancement.
– Jeg er helt vildt optimistisk. Det ser jo godt ud, men den er langt fra hjemme endnu. Det har været nogle vanvittigt fede kampe og fantastisk at opleve det. Det giver selvtillid, når man spiller gode kampe mod gode modstandere, siger Rasmus Lauritsen til tipsbladet.dk.
Især udekampen mod CSKA Moskva var en store oplevelse. Der var nemlig 8-10.000 tilskuere. Hvilket ikke var meget på en arena, der kan rumme over 30.000, men langt mere end Dinamo og stort set alle andre hold i Europa er vant til i øjeblikket.
Læs også:Dansk succes i Europa: Måske ringer landsholdet en dag
– Moskva var en vildt god oplevelse, for der var mange tilskuere. Der var tryk på faktisk; måske fordi vi har været vant til at spille uden tilskuere i så længe. Jeg kan huske, at jeg tænkte: “Hvis der havde været fuldt, ville virkelig være fedt.”
Netop chancen for at spille europæisk fodbold var medvirkende til, at Rasmus Lauritsen byttede IFK Göteborg ud med Dinamo Zagreb tidligere på efteråret. Heldigvis har det hidtil levet op til hans forventninger.
– Allerede i kvalifikationen fik jeg en forsmag, og jeg tænkte bare: “Det her er for fedt.” Man får mulighed for at komme rundt og opleve forskellige fodboldkulturer og hold, der kan forskellige ting. Det, må jeg indrømme, er vildt fedt. Det giver noget at møde modstandere, der er så gode. Det giver noget selvtillid og selvforståelse, at jeg kan være med, siger han.
Normalt ligger en stor del af oplevelse ved europæiske kampe i stemningen på stadion, men blev bliver både Lauritsen og tv-seere snydt for i de fleste kampe. Alligevel mener den tidligere Vejle-stopper, at det er noget andet at spille i Europa end hjemme i ligaen.
– Jeg kan godt forstå, hvis man helt ærlig ikke synes, det er supersjovt, når man ser fodbold. Men på banen ved alle, hvad det handler om. Det er ens chance for at få nogle kæmpe oplevelser og vise sig frem på den store scene. Alle spillere ved, at når det er Europa, er det virkelig ikke for sjov, siger han.
Læs også:Dansker i kroatisk topklub: FCM’s akademi lærte mig disciplin og manerer
Der er, mener Lauritsen, en specielt aura også europæisk fodbold. Også i pandemiens skygge.
– Det er heldigvis ikke gået væk, selv om der ingen tilskuere er. I ligaen har man et helt år, her er hver kamp måske ikke knockout, men man ved, man ikke har mange chancer. Man skal præstere i få kampe
– Når præsidenten for klubben rejser med, og man sender en hel bus fyldt med personale, får man nogle indikationer om, at for klubben er det helt enormt, hvad det betyder. Så der er sgu god stemning, når man har vundet, griner Rasmus Lauritsen.
Hvis han og holdkammeraterne vinder på ny torsdag aften, kan de glæde sig til at spille europæisk fodbold igen i 2021.
Læs også:Officielt: Målfarlig dansk stopper tager til Dinamo Zagreb
Læs også:Medie: Dinamo Zagreb vil have målfarlig dansk forsvarsspiller
Læs også:Medie: Klubberne er uenige – dansker kan misse skifte til Dinamo Zagreb
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
MEDIE
Real Madrid-stjerne skifter til Lyon
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
MEDIE
Har henvendt sig til Niels Frederiksen
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
HELT VILDT
FC Københavns søsterklub går transfer-amok!
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
MEDIE
Vilde Diant Ramaj-rygter tager til
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
NYHEDER
Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
EKSKLUSIVT
FC Barcelona melder ud til Tipsbladet
I svime over Oscar Schwartau
NYHEDER
Serie A aflyser omstridt kampflytning
Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene
Vild stime – men afviser guldsnak
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Hytten
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
MEDIE
Rejser vild transferspekulation
NYHEDER
De er herbstmeister
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United
Barcelona rykker fra
