Rasmus Lauritsen og co. skal bare holde stimen gående i to kampe mere, så når de en flot milepæl. Da vil de have gået gennem et helt europæisk gruppespil uden at lukke nogen mål ind.
Dinamo Zagreb er det eneste hold i Champions League og Europa League, der endnu ikke har indkasseret i denne sæson. Forud for udekampen mod Feyenoord torsdag aften ligger danskerklubben godt til i gruppe K i Europa League.
Der er tre point ned til netop Feyenoord og fire ned til Wolfsberger fra Østrig. Et enkelt point torsdag kan være nok til videre avancement.
– Jeg er helt vildt optimistisk. Det ser jo godt ud, men den er langt fra hjemme endnu. Det har været nogle vanvittigt fede kampe og fantastisk at opleve det. Det giver selvtillid, når man spiller gode kampe mod gode modstandere, siger Rasmus Lauritsen til tipsbladet.dk.
Især udekampen mod CSKA Moskva var en store oplevelse. Der var nemlig 8-10.000 tilskuere. Hvilket ikke var meget på en arena, der kan rumme over 30.000, men langt mere end Dinamo og stort set alle andre hold i Europa er vant til i øjeblikket.
Læs også:Dansk succes i Europa: Måske ringer landsholdet en dag
– Moskva var en vildt god oplevelse, for der var mange tilskuere. Der var tryk på faktisk; måske fordi vi har været vant til at spille uden tilskuere i så længe. Jeg kan huske, at jeg tænkte: “Hvis der havde været fuldt, ville virkelig være fedt.”
Netop chancen for at spille europæisk fodbold var medvirkende til, at Rasmus Lauritsen byttede IFK Göteborg ud med Dinamo Zagreb tidligere på efteråret. Heldigvis har det hidtil levet op til hans forventninger.
– Allerede i kvalifikationen fik jeg en forsmag, og jeg tænkte bare: “Det her er for fedt.” Man får mulighed for at komme rundt og opleve forskellige fodboldkulturer og hold, der kan forskellige ting. Det, må jeg indrømme, er vildt fedt. Det giver noget at møde modstandere, der er så gode. Det giver noget selvtillid og selvforståelse, at jeg kan være med, siger han.
Normalt ligger en stor del af oplevelse ved europæiske kampe i stemningen på stadion, men blev bliver både Lauritsen og tv-seere snydt for i de fleste kampe. Alligevel mener den tidligere Vejle-stopper, at det er noget andet at spille i Europa end hjemme i ligaen.
– Jeg kan godt forstå, hvis man helt ærlig ikke synes, det er supersjovt, når man ser fodbold. Men på banen ved alle, hvad det handler om. Det er ens chance for at få nogle kæmpe oplevelser og vise sig frem på den store scene. Alle spillere ved, at når det er Europa, er det virkelig ikke for sjov, siger han.
Læs også:Dansker i kroatisk topklub: FCM’s akademi lærte mig disciplin og manerer
Der er, mener Lauritsen, en specielt aura også europæisk fodbold. Også i pandemiens skygge.
– Det er heldigvis ikke gået væk, selv om der ingen tilskuere er. I ligaen har man et helt år, her er hver kamp måske ikke knockout, men man ved, man ikke har mange chancer. Man skal præstere i få kampe
– Når præsidenten for klubben rejser med, og man sender en hel bus fyldt med personale, får man nogle indikationer om, at for klubben er det helt enormt, hvad det betyder. Så der er sgu god stemning, når man har vundet, griner Rasmus Lauritsen.
Hvis han og holdkammeraterne vinder på ny torsdag aften, kan de glæde sig til at spille europæisk fodbold igen i 2021.
Læs også:Officielt: Målfarlig dansk stopper tager til Dinamo Zagreb
Læs også:Medie: Dinamo Zagreb vil have målfarlig dansk forsvarsspiller
Læs også:Medie: Klubberne er uenige – dansker kan misse skifte til Dinamo Zagreb
LIVE
LIVE: Av, Joachim Andersen!
Her kan du se FC Midtjylland mod AGF
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
I chok: Har aldrig set lignende
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Højlund står til at slå personlige rekorder
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘Alt er gået galt!’
INTERVIEW
Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
MEDIE
Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
Vil have ham væk fra FC København
INTERVIEW
Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
NYHEDER
Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
LIVE: FCK er klar til pokalfinalen
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
Her kan du se Viborg FF mod FC København
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
Neestrup chokerer med sin startopstilling
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER
DBU: Ham peger vi på
NYHEDER
Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen
NYHEDER
Michelsen: Langt til Copacabana
INTERVIEW
Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’
NYHEDER
City spiller sig videre i FA Cuppen
NYHEDER
Yamal sikrede vigtige point til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Normannere får tæv i Bretagne
INTERVIEW
Rigtig glad på fansenes vegne
NYHEDER
