Rasmus Lauritsen og co. skal bare holde stimen gående i to kampe mere, så når de en flot milepæl. Da vil de have gået gennem et helt europæisk gruppespil uden at lukke nogen mål ind.
Dinamo Zagreb er det eneste hold i Champions League og Europa League, der endnu ikke har indkasseret i denne sæson. Forud for udekampen mod Feyenoord torsdag aften ligger danskerklubben godt til i gruppe K i Europa League.
Der er tre point ned til netop Feyenoord og fire ned til Wolfsberger fra Østrig. Et enkelt point torsdag kan være nok til videre avancement.
– Jeg er helt vildt optimistisk. Det ser jo godt ud, men den er langt fra hjemme endnu. Det har været nogle vanvittigt fede kampe og fantastisk at opleve det. Det giver selvtillid, når man spiller gode kampe mod gode modstandere, siger Rasmus Lauritsen til tipsbladet.dk.
Især udekampen mod CSKA Moskva var en store oplevelse. Der var nemlig 8-10.000 tilskuere. Hvilket ikke var meget på en arena, der kan rumme over 30.000, men langt mere end Dinamo og stort set alle andre hold i Europa er vant til i øjeblikket.
Læs også:Dansk succes i Europa: Måske ringer landsholdet en dag
– Moskva var en vildt god oplevelse, for der var mange tilskuere. Der var tryk på faktisk; måske fordi vi har været vant til at spille uden tilskuere i så længe. Jeg kan huske, at jeg tænkte: “Hvis der havde været fuldt, ville virkelig være fedt.”
Netop chancen for at spille europæisk fodbold var medvirkende til, at Rasmus Lauritsen byttede IFK Göteborg ud med Dinamo Zagreb tidligere på efteråret. Heldigvis har det hidtil levet op til hans forventninger.
– Allerede i kvalifikationen fik jeg en forsmag, og jeg tænkte bare: “Det her er for fedt.” Man får mulighed for at komme rundt og opleve forskellige fodboldkulturer og hold, der kan forskellige ting. Det, må jeg indrømme, er vildt fedt. Det giver noget at møde modstandere, der er så gode. Det giver noget selvtillid og selvforståelse, at jeg kan være med, siger han.
Normalt ligger en stor del af oplevelse ved europæiske kampe i stemningen på stadion, men blev bliver både Lauritsen og tv-seere snydt for i de fleste kampe. Alligevel mener den tidligere Vejle-stopper, at det er noget andet at spille i Europa end hjemme i ligaen.
– Jeg kan godt forstå, hvis man helt ærlig ikke synes, det er supersjovt, når man ser fodbold. Men på banen ved alle, hvad det handler om. Det er ens chance for at få nogle kæmpe oplevelser og vise sig frem på den store scene. Alle spillere ved, at når det er Europa, er det virkelig ikke for sjov, siger han.
Læs også:Dansker i kroatisk topklub: FCM’s akademi lærte mig disciplin og manerer
Der er, mener Lauritsen, en specielt aura også europæisk fodbold. Også i pandemiens skygge.
– Det er heldigvis ikke gået væk, selv om der ingen tilskuere er. I ligaen har man et helt år, her er hver kamp måske ikke knockout, men man ved, man ikke har mange chancer. Man skal præstere i få kampe
– Når præsidenten for klubben rejser med, og man sender en hel bus fyldt med personale, får man nogle indikationer om, at for klubben er det helt enormt, hvad det betyder. Så der er sgu god stemning, når man har vundet, griner Rasmus Lauritsen.
Hvis han og holdkammeraterne vinder på ny torsdag aften, kan de glæde sig til at spille europæisk fodbold igen i 2021.
Læs også:Officielt: Målfarlig dansk stopper tager til Dinamo Zagreb
Læs også:Medie: Dinamo Zagreb vil have målfarlig dansk forsvarsspiller
Læs også:Medie: Klubberne er uenige – dansker kan misse skifte til Dinamo Zagreb
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
OPTAKT
Manchester City – Brentford
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
TIPSBLADET SPECIAL
