Nicolai Boilesen efter længe ventet startplads: Det var en forløsning

Nicolai Boilesen var utrolig lettet over at gøre comeback i startopstillingen i FC København.



Nicolai Boilesen startede inde for FC København i onsdagens brag mod Istanbul Basaksehir, og det var første gang i 458 dage, at venstrebacken var blandt Ståle Solbakkens udvalgte.

Den 28-årige back har således døjet med en alvorlig skade siden sidste sommer, og selvom han blev skiftet ind to gange i slutningen af den netop overståede Superliga-sæson, var det helt specielt at være tilbage i startopstillingen. 

Læs også:Rasmus Falk jubler: Har været rigtig, rigtig gode i Europa

– Det var super dejligt. Det var virkelig dejligt. Især når det nu gik, som det gik. Det var en forløsning for mig, der har været ude så længe. Jeg har virkelig savnet det og gutterne og det her ved kamp. Det eneste, der manglede i dag og ville være prikken over i’et, var, at det var en kæmpe europæisk aften med fansene herinde, men de var ude foran stadion, og de gav os den støtte, der skulle til før kampen, siger Nicolai Boilesen til 6eren efter kampen.

Selvom det var første gang i knap 15 måneder, at Nicolai Boilesen startede inde i en betydende kamp, var han hverken overrasket eller nervøs.

Læs også:Karakterer: Europæisk magtdemonstration af FC København

– Jeg ved ikke, om jeg var overrasket. Jeg har arbejdet rigtig hårdt i en lang periode. Jeg var selvfølgelig glad for det, og alt andet lige er det selvfølgelig et sats, når man ikke har spillet en fodbold i noget nær 15 måneder – i hvert fald i en betydende kamp eller i mere end et par minutter, siger Nicolai Boilesen og tilføjer:

– Jeg ved godt, hvad jeg kan, og hvad jeg står for. Jeg mener også, at jeg har noget at bidrage med i sådan en kamp her. Jeg har en del rutine og har prøvet en del. Det var nok mere fysikken, jeg var spændt på, men jeg synes det gik fint.

Kampen sluttede som bekendt med en 3-0-sejr til FC København, og den danske klub er dermed videre til kvartfinalerne, hvor de formentlig skal møde Manchester United. 

Læs også:Mere end fem måneder er gået: Michael Santos fortsat sigtet af skotsk politi
Læs også:FCK dropper gerne ferien for et møde med Manchester United
Læs også:Her er de 22 bedste citater fra den forgangne Superliga-sæson






LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Bekræfter kæmpebud

Fatter intet af Brøndby-bombe

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Trist: Marios Oikonomou er død



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Næste sæson skal vi i Europa

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Overraskende skifte lurer

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

– Neestrup kan blive næste landstræner

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF

Stopper karrieren



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Næsten 900 anholdt efter PSG-fejring