Nicolai Boilesen efter længe ventet startplads: Det var en forløsning

Nicolai Boilesen var utrolig lettet over at gøre comeback i startopstillingen i FC København.



Nicolai Boilesen startede inde for FC København i onsdagens brag mod Istanbul Basaksehir, og det var første gang i 458 dage, at venstrebacken var blandt Ståle Solbakkens udvalgte.

Den 28-årige back har således døjet med en alvorlig skade siden sidste sommer, og selvom han blev skiftet ind to gange i slutningen af den netop overståede Superliga-sæson, var det helt specielt at være tilbage i startopstillingen. 

Læs også:Rasmus Falk jubler: Har været rigtig, rigtig gode i Europa

– Det var super dejligt. Det var virkelig dejligt. Især når det nu gik, som det gik. Det var en forløsning for mig, der har været ude så længe. Jeg har virkelig savnet det og gutterne og det her ved kamp. Det eneste, der manglede i dag og ville være prikken over i’et, var, at det var en kæmpe europæisk aften med fansene herinde, men de var ude foran stadion, og de gav os den støtte, der skulle til før kampen, siger Nicolai Boilesen til 6eren efter kampen.

Selvom det var første gang i knap 15 måneder, at Nicolai Boilesen startede inde i en betydende kamp, var han hverken overrasket eller nervøs.

Læs også:Karakterer: Europæisk magtdemonstration af FC København

– Jeg ved ikke, om jeg var overrasket. Jeg har arbejdet rigtig hårdt i en lang periode. Jeg var selvfølgelig glad for det, og alt andet lige er det selvfølgelig et sats, når man ikke har spillet en fodbold i noget nær 15 måneder – i hvert fald i en betydende kamp eller i mere end et par minutter, siger Nicolai Boilesen og tilføjer:

– Jeg ved godt, hvad jeg kan, og hvad jeg står for. Jeg mener også, at jeg har noget at bidrage med i sådan en kamp her. Jeg har en del rutine og har prøvet en del. Det var nok mere fysikken, jeg var spændt på, men jeg synes det gik fint.

Kampen sluttede som bekendt med en 3-0-sejr til FC København, og den danske klub er dermed videre til kvartfinalerne, hvor de formentlig skal møde Manchester United. 

Læs også:Mere end fem måneder er gået: Michael Santos fortsat sigtet af skotsk politi
Læs også:FCK dropper gerne ferien for et møde med Manchester United
Læs også:Her er de 22 bedste citater fra den forgangne Superliga-sæson






Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Braithwaite del af stor transferplan

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Smider Salah-bombe

Melder klart ud: Han har IKKE udløb



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Bo Svensson svært utilfreds

LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Afvist – Brøndby undrer sig



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

PSG – Bayern München

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Overbevisende: To chok i Parken

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Norsk fodboldboss kræver Fifas fredspris afskaffet

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Skidt nyt om Lukas Lerager

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League