Nicolai Boilesen startede inde for FC København i onsdagens brag mod Istanbul Basaksehir, og det var første gang i 458 dage, at venstrebacken var blandt Ståle Solbakkens udvalgte.
Den 28-årige back har således døjet med en alvorlig skade siden sidste sommer, og selvom han blev skiftet ind to gange i slutningen af den netop overståede Superliga-sæson, var det helt specielt at være tilbage i startopstillingen.
Læs også:Rasmus Falk jubler: Har været rigtig, rigtig gode i Europa
– Det var super dejligt. Det var virkelig dejligt. Især når det nu gik, som det gik. Det var en forløsning for mig, der har været ude så længe. Jeg har virkelig savnet det og gutterne og det her ved kamp. Det eneste, der manglede i dag og ville være prikken over i’et, var, at det var en kæmpe europæisk aften med fansene herinde, men de var ude foran stadion, og de gav os den støtte, der skulle til før kampen, siger Nicolai Boilesen til 6eren efter kampen.
Selvom det var første gang i knap 15 måneder, at Nicolai Boilesen startede inde i en betydende kamp, var han hverken overrasket eller nervøs.
Læs også:Karakterer: Europæisk magtdemonstration af FC København
– Jeg ved ikke, om jeg var overrasket. Jeg har arbejdet rigtig hårdt i en lang periode. Jeg var selvfølgelig glad for det, og alt andet lige er det selvfølgelig et sats, når man ikke har spillet en fodbold i noget nær 15 måneder – i hvert fald i en betydende kamp eller i mere end et par minutter, siger Nicolai Boilesen og tilføjer:
– Jeg ved godt, hvad jeg kan, og hvad jeg står for. Jeg mener også, at jeg har noget at bidrage med i sådan en kamp her. Jeg har en del rutine og har prøvet en del. Det var nok mere fysikken, jeg var spændt på, men jeg synes det gik fint.
Kampen sluttede som bekendt med en 3-0-sejr til FC København, og den danske klub er dermed videre til kvartfinalerne, hvor de formentlig skal møde Manchester United.
Læs også:Mere end fem måneder er gået: Michael Santos fortsat sigtet af skotsk politi
Læs også:FCK dropper gerne ferien for et møde med Manchester United
Læs også:Her er de 22 bedste citater fra den forgangne Superliga-sæson
LIVE
TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
MEDIE
Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
De er færdige i 1. division
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
NYHEDER
Arne Slot fyret af Liverpool
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
NYHEDER
AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’
NYHEDER
Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
EKSKLUSIVT
