Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Rasmus Højlund får stor ros i de engelske medier.



De engelske medier har ofte været ude med riven om Rasmus Højlund i denne sæson, men nu er der ros til danskeren at spore i flere aviser. 

Manchester United sikrede sig nemlig en overbevisende sejr over Athletic Club i Europa Leagues semifinale torsdag aften, og selvom den danske angriber ikke kom på tavlen, får han ros. 

Og det er særligt for én aktion. 

I det 34. minut blev Rasmus Højlund nemlig nedlagt i Athletic Clubs felt af Dani Vivian. Det kostede spanieren et rødt kort, mens Manchester United blev tildelt et straffespark, som Bruno Fernandes udnyttede til at bringe De Røde Djævle foran 2-0.

Den aktion får han stor ros for fra GOAL, der giver Højlund karakteren syv ud af 10: 

– Sig hvad du vil om ham – han var ansvarlig for det øjeblik, der vendte kampen fuldstændigt i Uniteds favør, da han fik straffesparket fra Dani Vivian, som ændrede alt. Han havde ikke mange muligheder, men hans arbejde uden bolden var positivt, skriver GOAL

Artiklen fortsætter efter billedet…

Også Daily Mail roser ham og giver ham samme karakter. 

– Blev ikke serviceret i første halvleg, men viste stor årvågenhed ved at bringe sig i position til at fremtvinge straffesparket fra Dani Vivian, og han ville sandsynligvis have scoret et tap-in, hvis ikke han var blevet nedlagt. Kæmpede og kæmpede gennem hele anden halvleg og satte modigt sin krop på spil, lyder det. 

GiveMeSport giver også karakteren 7,5 ud af 10 til Rasmus Højlund med følgende beskrivelse: 

– Selvom han havde færrest berøringer af alle markspillere, leverede Højlund en god præstation og var en pestilens for Athletic Clubs forsvar. 

Hos Manchester Evening News får Højlund også karakteren syv ud af 10, mens det bemærkes, at kampen gav ham mere selvtillid. 

Mindst imponeret af Højlund er avisen The Sun, der kun giver angriberen karakteren seks ud af 10 og skriver, at han arbejdede hårdt, men ikke formåede at komme til en afslutning. 

Manchester United skal i aktion igen i weekenden mod Thomas Frank og Brentford i Premier League, før der i næste uge er returopgør mod Athletic Club. 






Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby




Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Her lander Superliga-kampprogrammet

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Crystal Palace – Rayo Vallecano

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Storklub jagter to danskere

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Klar til at gå shopamok

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Højlund slutter sæsonen med bravour

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Fem bud på Brøndbys nye træner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Storkamp af Patrick Dorgu

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Hårdt angreb på DBU-boss

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker