De engelske medier har ofte været ude med riven om Rasmus Højlund i denne sæson, men nu er der ros til danskeren at spore i flere aviser.
Manchester United sikrede sig nemlig en overbevisende sejr over Athletic Club i Europa Leagues semifinale torsdag aften, og selvom den danske angriber ikke kom på tavlen, får han ros.
Og det er særligt for én aktion.
I det 34. minut blev Rasmus Højlund nemlig nedlagt i Athletic Clubs felt af Dani Vivian. Det kostede spanieren et rødt kort, mens Manchester United blev tildelt et straffespark, som Bruno Fernandes udnyttede til at bringe De Røde Djævle foran 2-0.
Den aktion får han stor ros for fra GOAL, der giver Højlund karakteren syv ud af 10:
– Sig hvad du vil om ham – han var ansvarlig for det øjeblik, der vendte kampen fuldstændigt i Uniteds favør, da han fik straffesparket fra Dani Vivian, som ændrede alt. Han havde ikke mange muligheder, men hans arbejde uden bolden var positivt, skriver GOAL.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Også Daily Mail roser ham og giver ham samme karakter.
– Blev ikke serviceret i første halvleg, men viste stor årvågenhed ved at bringe sig i position til at fremtvinge straffesparket fra Dani Vivian, og han ville sandsynligvis have scoret et tap-in, hvis ikke han var blevet nedlagt. Kæmpede og kæmpede gennem hele anden halvleg og satte modigt sin krop på spil, lyder det.
GiveMeSport giver også karakteren 7,5 ud af 10 til Rasmus Højlund med følgende beskrivelse:
– Selvom han havde færrest berøringer af alle markspillere, leverede Højlund en god præstation og var en pestilens for Athletic Clubs forsvar.
Hos Manchester Evening News får Højlund også karakteren syv ud af 10, mens det bemærkes, at kampen gav ham mere selvtillid.
Mindst imponeret af Højlund er avisen The Sun, der kun giver angriberen karakteren seks ud af 10 og skriver, at han arbejdede hårdt, men ikke formåede at komme til en afslutning.
Manchester United skal i aktion igen i weekenden mod Thomas Frank og Brentford i Premier League, før der i næste uge er returopgør mod Athletic Club.
LIVE
TransferLIVE: Andreas Maxsø til Brøndby?
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
LIVE
Superliga-LIVE: Otte spillere er ude for AGF
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
Klar besked om AGF
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
NYHEDER
DBU-formand: Tilliden til Infantino er væk
Sporting ringede – Helenius tog i biografen
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
Her er FCK’s næste modstander i Europa
EKSKLUSIVT