De engelske medier har ofte været ude med riven om Rasmus Højlund i denne sæson, men nu er der ros til danskeren at spore i flere aviser.
Manchester United sikrede sig nemlig en overbevisende sejr over Athletic Club i Europa Leagues semifinale torsdag aften, og selvom den danske angriber ikke kom på tavlen, får han ros.
Og det er særligt for én aktion.
I det 34. minut blev Rasmus Højlund nemlig nedlagt i Athletic Clubs felt af Dani Vivian. Det kostede spanieren et rødt kort, mens Manchester United blev tildelt et straffespark, som Bruno Fernandes udnyttede til at bringe De Røde Djævle foran 2-0.
Den aktion får han stor ros for fra GOAL, der giver Højlund karakteren syv ud af 10:
– Sig hvad du vil om ham – han var ansvarlig for det øjeblik, der vendte kampen fuldstændigt i Uniteds favør, da han fik straffesparket fra Dani Vivian, som ændrede alt. Han havde ikke mange muligheder, men hans arbejde uden bolden var positivt, skriver GOAL.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Også Daily Mail roser ham og giver ham samme karakter.
– Blev ikke serviceret i første halvleg, men viste stor årvågenhed ved at bringe sig i position til at fremtvinge straffesparket fra Dani Vivian, og han ville sandsynligvis have scoret et tap-in, hvis ikke han var blevet nedlagt. Kæmpede og kæmpede gennem hele anden halvleg og satte modigt sin krop på spil, lyder det.
GiveMeSport giver også karakteren 7,5 ud af 10 til Rasmus Højlund med følgende beskrivelse:
– Selvom han havde færrest berøringer af alle markspillere, leverede Højlund en god præstation og var en pestilens for Athletic Clubs forsvar.
Hos Manchester Evening News får Højlund også karakteren syv ud af 10, mens det bemærkes, at kampen gav ham mere selvtillid.
Mindst imponeret af Højlund er avisen The Sun, der kun giver angriberen karakteren seks ud af 10 og skriver, at han arbejdede hårdt, men ikke formåede at komme til en afslutning.
Manchester United skal i aktion igen i weekenden mod Thomas Frank og Brentford i Premier League, før der i næste uge er returopgør mod Athletic Club.
LIVE
TransferLIVE: Joakim Mæhle til La Liga?
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
Stopper karrieren
AVIS
Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
INTERVIEW