Kampfakta
Kampstart: Torsdag klokken 21.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Georgi Kabakov
På TV: TV2 Sport X
Hashtag: #biflyo #eldk
Holdnyt
Brøndby IF
Pilen har peget en vej for Brøndby IF i de seneste måneder, og det er opad.
Klubben fra den københavnske Vestegn er det mest formstærke hold i Superligaen, hvor de ikke har vundet seks af deres seneste syv kampe, og hvor de senest slog topholdet FC Midtjylland på udebane. Samtidig fik de senest point i Europa League på hjemmebane mod Rangers.
Brøndby har endnu ikke vundet en kamp i Europa i denne sæson, og de er sidst i deres gruppe, men de er dog ikke helt elimineret inden de sidste to kampe. De er blot to point fra Sparta Prag og Rangers på henholdsvis anden- og tredjepladsen.
En tredjeplads vil endvidere være nok for Brøndby for også at spille i Europa i foråret, da den vil sikre en plads i Conference Leagues knockoutspil.
Til kampen mod Lyon råder Niels Frederiksen over et mere eller mindre skadesfrit hold. Kun Rasmus Wikström er skadet. Jens Martin Gammelby er udtaget denne gang, efter han ikke har været i truppen til de seneste kampe.
Lyon:
I modsætning til Brøndby har Lyon ikke meget mere at spille for i Europa League. Med fire sejre ud af fire hidtil er den franske storklub allerede sikre på at slutte på førstepladsen i gruppen.
I stedet har Lyon større problemer i den hjemlige liga, hvor de aktuelt er på en yderst skuffende tiendeplads – dog har Lyon også en uafsluttet kamp mod Marseille og kan kravle op som nummer seks, såfremt de vinder den.
Peter Bosz’ mandskab skal også spille en vigtig kamp mod Montpellier i weekenden, så det er oplagt, at de sparer visse spillere mod Brøndby IF torsdag.
Det kan blandt andet betyde et hvil til stjernen Karl Toko Ekambi, som har været voldsom i Europa League med seks mål, heriblandt to mod Brøndby IF, på fire kampe. Andre profiler som Lucas Paqueta og Houssem Aouar kan muligvis også spares.
Angriber Moussa Dembele er fortsat ude med en skade.
Karantæne
Brøndby IF: Ingen
Lyon: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Hermansen – Rosted, Maxsø, Tshiembe – Bruus, Slimane, Radosevic, Frendrup, Riveros – Uhre, Pavlovic
Lyon (4-2-3-1): Lopes – Gusto, Denayer, Da Silva, Henrique – Mendes, Caqueret – Cherki, Aouar, Shaqiri – Slimani
Profilen:
Anis Ben Slimane har været velspillende i Superligaen i store dele af sæsonen for Brøndby IF, men europæisk har den 20-årige midtbanespiller haft det lidt sværere. Han kan meget vel starte inde igen torsdag, og hvis han spiller op til sit bedste, kan han hjælpe Brøndby gevaldigt i jagten på point.
Vidste du, at…:
Lyon er det næstdårligste udebanehold i Ligue 1 i denne sæson. De har blot hentet fire point i deres seks kampe på udebane i ligaen i denne sæson, hvilket sammen med Lorient er færrest i ligaen. I Europa har udebanerne dog ikke voldet problemer for Lyon – de vandt 2-0 over Rangers i Skotland og 4-3 over Sparta Prag i Tjekkiet.
Dom:
Det kan godt være, at Lyon vil spare nogle af deres stjerner mod Brøndby IF, men kvaliteten i den franske storklub er stadig meget stor, og der vil utvivlsomt komme profilerede spillerede på banen i torsdagens kamp.
Med Brøndbys form in mente – og det at Lyon ikke har meget at spille for – tror vi dog på point til de blå-gule værter. Det slutter 1-1 på Brøndby Stadion.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Fortryder FC Barcelona-transfer
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Færdig: Nu er han rejst til København
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
Jess Thorup indlagt
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
AVIS
