Brøndby kæmper for at holde liv i Europa-drømmen

Brøndby IF kæmper for at holde liv i deres håb om også at spille europæisk i foråret.



Kampfakta
Kampstart: Torsdag klokken 21.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Georgi Kabakov
På TV: TV2 Sport X
Hashtag: #biflyo #eldk

Holdnyt
Brøndby IF

Pilen har peget en vej for Brøndby IF i de seneste måneder, og det er opad.

Klubben fra den københavnske Vestegn er det mest formstærke hold i Superligaen, hvor de ikke har vundet seks af deres seneste syv kampe, og hvor de senest slog topholdet FC Midtjylland på udebane. Samtidig fik de senest point i Europa League på hjemmebane mod Rangers.

Brøndby har endnu ikke vundet en kamp i Europa i denne sæson, og de er sidst i deres gruppe, men de er dog ikke helt elimineret inden de sidste to kampe. De er blot to point fra Sparta Prag og Rangers på henholdsvis anden- og tredjepladsen.

En tredjeplads vil endvidere være nok for Brøndby for også at spille i Europa i foråret, da den vil sikre en plads i Conference Leagues knockoutspil.

Til kampen mod Lyon råder Niels Frederiksen over et mere eller mindre skadesfrit hold. Kun Rasmus Wikström er skadet. Jens Martin Gammelby er udtaget denne gang, efter han ikke har været i truppen til de seneste kampe.

Lyon:
I modsætning til Brøndby har Lyon ikke meget mere at spille for i Europa League. Med fire sejre ud af fire hidtil er den franske storklub allerede sikre på at slutte på førstepladsen i gruppen.

I stedet har Lyon større problemer i den hjemlige liga, hvor de aktuelt er på en yderst skuffende tiendeplads – dog har Lyon også en uafsluttet kamp mod Marseille og kan kravle op som nummer seks, såfremt de vinder den.

Peter Bosz’ mandskab skal også spille en vigtig kamp mod Montpellier i weekenden, så det er oplagt, at de sparer visse spillere mod Brøndby IF torsdag.

Det kan blandt andet betyde et hvil til stjernen Karl Toko Ekambi, som har været voldsom i Europa League med seks mål, heriblandt to mod Brøndby IF, på fire kampe. Andre profiler som Lucas Paqueta og Houssem Aouar kan muligvis også spares.

Angriber Moussa Dembele er fortsat ude med en skade.

Karantæne
Brøndby IF: Ingen
Lyon: Ingen

Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Hermansen – Rosted, Maxsø, Tshiembe – Bruus, Slimane, Radosevic, Frendrup, Riveros – Uhre, Pavlovic

Lyon (4-2-3-1): Lopes – Gusto, Denayer, Da Silva, Henrique – Mendes, Caqueret – Cherki, Aouar, Shaqiri – Slimani

Profilen:
Anis Ben Slimane har været velspillende i Superligaen i store dele af sæsonen for Brøndby IF, men europæisk har den 20-årige midtbanespiller haft det lidt sværere. Han kan meget vel starte inde igen torsdag, og hvis han spiller op til sit bedste, kan han hjælpe Brøndby gevaldigt i jagten på point.

Vidste du, at…:
Lyon er det næstdårligste udebanehold i Ligue 1 i denne sæson. De har blot hentet fire point i deres seks kampe på udebane i ligaen i denne sæson, hvilket sammen med Lorient er færrest i ligaen. I Europa har udebanerne dog ikke voldet problemer for Lyon – de vandt 2-0 over Rangers i Skotland og 4-3 over Sparta Prag i Tjekkiet.

Dom:
Det kan godt være, at Lyon vil spare nogle af deres stjerner mod Brøndby IF, men kvaliteten i den franske storklub er stadig meget stor, og der vil utvivlsomt komme profilerede spillerede på banen i torsdagens kamp.

Med Brøndbys form in mente – og det at Lyon ikke har meget at spille for – tror vi dog på point til de blå-gule værter. Det slutter 1-1 på Brøndby Stadion.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

FC København-fans raser

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Henter kæmpe Superliga-flop

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

Chokpris på Victor Froholdt

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Voldsomt skænderi i FC København

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

I chok: ‘Tragikomisk’

‘Jeg er fucking irriteret’

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”

Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!

– Jeg skammer mig ind i helvede

Farzam: Hans bundniveau var skræmmende

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

FC København misser top seks

Superliga-træner enormt stolt

Arsenal vinder London-derby

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet

Sønderjyske tager vigtig sejr over OB

Ikke det kønneste – men drama fik vi

Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’

Cooper og Tullberg overrasker begge