Kampfakta
Kampstart: Torsdag klokken 21.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Georgi Kabakov
På TV: TV2 Sport X
Hashtag: #biflyo #eldk
Holdnyt
Brøndby IF
Pilen har peget en vej for Brøndby IF i de seneste måneder, og det er opad.
Klubben fra den københavnske Vestegn er det mest formstærke hold i Superligaen, hvor de ikke har vundet seks af deres seneste syv kampe, og hvor de senest slog topholdet FC Midtjylland på udebane. Samtidig fik de senest point i Europa League på hjemmebane mod Rangers.
Brøndby har endnu ikke vundet en kamp i Europa i denne sæson, og de er sidst i deres gruppe, men de er dog ikke helt elimineret inden de sidste to kampe. De er blot to point fra Sparta Prag og Rangers på henholdsvis anden- og tredjepladsen.
En tredjeplads vil endvidere være nok for Brøndby for også at spille i Europa i foråret, da den vil sikre en plads i Conference Leagues knockoutspil.
Til kampen mod Lyon råder Niels Frederiksen over et mere eller mindre skadesfrit hold. Kun Rasmus Wikström er skadet. Jens Martin Gammelby er udtaget denne gang, efter han ikke har været i truppen til de seneste kampe.
Lyon:
I modsætning til Brøndby har Lyon ikke meget mere at spille for i Europa League. Med fire sejre ud af fire hidtil er den franske storklub allerede sikre på at slutte på førstepladsen i gruppen.
I stedet har Lyon større problemer i den hjemlige liga, hvor de aktuelt er på en yderst skuffende tiendeplads – dog har Lyon også en uafsluttet kamp mod Marseille og kan kravle op som nummer seks, såfremt de vinder den.
Peter Bosz’ mandskab skal også spille en vigtig kamp mod Montpellier i weekenden, så det er oplagt, at de sparer visse spillere mod Brøndby IF torsdag.
Det kan blandt andet betyde et hvil til stjernen Karl Toko Ekambi, som har været voldsom i Europa League med seks mål, heriblandt to mod Brøndby IF, på fire kampe. Andre profiler som Lucas Paqueta og Houssem Aouar kan muligvis også spares.
Angriber Moussa Dembele er fortsat ude med en skade.
Karantæne
Brøndby IF: Ingen
Lyon: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Hermansen – Rosted, Maxsø, Tshiembe – Bruus, Slimane, Radosevic, Frendrup, Riveros – Uhre, Pavlovic
Lyon (4-2-3-1): Lopes – Gusto, Denayer, Da Silva, Henrique – Mendes, Caqueret – Cherki, Aouar, Shaqiri – Slimani
Profilen:
Anis Ben Slimane har været velspillende i Superligaen i store dele af sæsonen for Brøndby IF, men europæisk har den 20-årige midtbanespiller haft det lidt sværere. Han kan meget vel starte inde igen torsdag, og hvis han spiller op til sit bedste, kan han hjælpe Brøndby gevaldigt i jagten på point.
Vidste du, at…:
Lyon er det næstdårligste udebanehold i Ligue 1 i denne sæson. De har blot hentet fire point i deres seks kampe på udebane i ligaen i denne sæson, hvilket sammen med Lorient er færrest i ligaen. I Europa har udebanerne dog ikke voldet problemer for Lyon – de vandt 2-0 over Rangers i Skotland og 4-3 over Sparta Prag i Tjekkiet.
Dom:
Det kan godt være, at Lyon vil spare nogle af deres stjerner mod Brøndby IF, men kvaliteten i den franske storklub er stadig meget stor, og der vil utvivlsomt komme profilerede spillerede på banen i torsdagens kamp.
Med Brøndbys form in mente – og det at Lyon ikke har meget at spille for – tror vi dog på point til de blå-gule værter. Det slutter 1-1 på Brøndby Stadion.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: ‘Ja, de kan jo ikke give mig en karantæne’
Giver transferopdatering
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
STORT INTERVIEW
Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Cristiano Ronaldo i optur
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
NYHEDER
Harry Maguire i chok
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
