Brøndby kæmper for at holde liv i Europa-drømmen

Brøndby IF kæmper for at holde liv i deres håb om også at spille europæisk i foråret.



Kampfakta
Kampstart: Torsdag klokken 21.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Georgi Kabakov
På TV: TV2 Sport X
Hashtag: #biflyo #eldk

Holdnyt
Brøndby IF

Pilen har peget en vej for Brøndby IF i de seneste måneder, og det er opad.

Klubben fra den københavnske Vestegn er det mest formstærke hold i Superligaen, hvor de ikke har vundet seks af deres seneste syv kampe, og hvor de senest slog topholdet FC Midtjylland på udebane. Samtidig fik de senest point i Europa League på hjemmebane mod Rangers.

Brøndby har endnu ikke vundet en kamp i Europa i denne sæson, og de er sidst i deres gruppe, men de er dog ikke helt elimineret inden de sidste to kampe. De er blot to point fra Sparta Prag og Rangers på henholdsvis anden- og tredjepladsen.

En tredjeplads vil endvidere være nok for Brøndby for også at spille i Europa i foråret, da den vil sikre en plads i Conference Leagues knockoutspil.

Til kampen mod Lyon råder Niels Frederiksen over et mere eller mindre skadesfrit hold. Kun Rasmus Wikström er skadet. Jens Martin Gammelby er udtaget denne gang, efter han ikke har været i truppen til de seneste kampe.

Lyon:
I modsætning til Brøndby har Lyon ikke meget mere at spille for i Europa League. Med fire sejre ud af fire hidtil er den franske storklub allerede sikre på at slutte på førstepladsen i gruppen.

I stedet har Lyon større problemer i den hjemlige liga, hvor de aktuelt er på en yderst skuffende tiendeplads – dog har Lyon også en uafsluttet kamp mod Marseille og kan kravle op som nummer seks, såfremt de vinder den.

Peter Bosz’ mandskab skal også spille en vigtig kamp mod Montpellier i weekenden, så det er oplagt, at de sparer visse spillere mod Brøndby IF torsdag.

Det kan blandt andet betyde et hvil til stjernen Karl Toko Ekambi, som har været voldsom i Europa League med seks mål, heriblandt to mod Brøndby IF, på fire kampe. Andre profiler som Lucas Paqueta og Houssem Aouar kan muligvis også spares.

Angriber Moussa Dembele er fortsat ude med en skade.

Karantæne
Brøndby IF: Ingen
Lyon: Ingen

Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Hermansen – Rosted, Maxsø, Tshiembe – Bruus, Slimane, Radosevic, Frendrup, Riveros – Uhre, Pavlovic

Lyon (4-2-3-1): Lopes – Gusto, Denayer, Da Silva, Henrique – Mendes, Caqueret – Cherki, Aouar, Shaqiri – Slimani

Profilen:
Anis Ben Slimane har været velspillende i Superligaen i store dele af sæsonen for Brøndby IF, men europæisk har den 20-årige midtbanespiller haft det lidt sværere. Han kan meget vel starte inde igen torsdag, og hvis han spiller op til sit bedste, kan han hjælpe Brøndby gevaldigt i jagten på point.

Vidste du, at…:
Lyon er det næstdårligste udebanehold i Ligue 1 i denne sæson. De har blot hentet fire point i deres seks kampe på udebane i ligaen i denne sæson, hvilket sammen med Lorient er færrest i ligaen. I Europa har udebanerne dog ikke voldet problemer for Lyon – de vandt 2-0 over Rangers i Skotland og 4-3 over Sparta Prag i Tjekkiet.

Dom:
Det kan godt være, at Lyon vil spare nogle af deres stjerner mod Brøndby IF, men kvaliteten i den franske storklub er stadig meget stor, og der vil utvivlsomt komme profilerede spillerede på banen i torsdagens kamp.

Med Brøndbys form in mente – og det at Lyon ikke har meget at spille for – tror vi dog på point til de blå-gule værter. Det slutter 1-1 på Brøndby Stadion.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Viser målform før vigtig landskamp

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Stiktosset – her er Delaneys svar

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Josip Radošević på samtlige forsider

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Krisen er blevet til en katastrofe?

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Rasmus Højlund revser konkurrent

FC Midtjylland misser gylden chance

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

I svime over Pelle Mattsson

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Modtager stor ros fra Højbjerg



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Silkeborg klasker Randers

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

FC København-krisen fortsætter

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Barcelona tager smal sejr

Mål i spansk mandagskamp

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Forvirret over Superliga-forhandlinger

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Randers vinder Gudenå-derby

Viborg FF – FC Midtjylland

AGF – Brøndby IF

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’