Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 18.45
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Aliyar Aghayev, Aserbajdsjan
På TV: TV 2 Sport
Hashtag: #fcmlud #eldk
Holdnyt:
FC Midtjylland:
Cheftræner Bo Henriksen kan efterhånden råde over alle sine spillere, når han skal sætte hold. Senest var Juninho og Junior Brumado tilbage fra karantæne, da FC Midtjylland mødte FC Nordsjælland i fredags. Derudover var også Jens-Lys Cajuste med i en kamptrup for første gang i sæsonen.
Den svenske profil har siddet helt ude, mens parterne ventede på, at han skulle finde en ny klub. Det skete ikke, så da transfervinduet var lukket, var Cajuste altså valgbar igen. Den eneste, der sad helt over ved den lejlighed, var rekordkøbet, Marrony. FCM skrev, at han ”træner med holdet og nærmer sig kampformen, men må vente lidt endnu på sin debut.”
Målmand Jonas Lössl er fortsat ude med den skade, han tog med sig hjem fra landsholdslejren. Ude er også fortsat Marrony, der arbejder sig tilbage fra en skade, mens Paulinho, der sad over med et maveonde senest, er kommet sig over sin sygdom.
De danske vicemestre er klar til deres andet europæiske gruppespil på stribe, efter man slog Celtic og tabte til PSV Eindhoven i Champions League-kvalifikationen. Holdet går ind til opgøret med seks sejre i de seneste syv ligakampe bag sig.
Ludogorets:
Man må sige, at de bulgarske gæster går ind til kampen med vinden i ryggen. Ludogorets har vundet samtlige fem ligakampe i denne sæson, og dermed styrer holdet mod endnu et mesterskab. I foråret var det sit 10. af slagsen – i træk.
Ludogorets er den dominerende klub i Bulgarien, men har også haft relativ succes i Europa. Denne sæson er den ottende af slagsen på stribe, hvor holdet når et gruppespil. To af dem har været i Champions League, de øvrige i Europa League.
Forud for opgøret er Ludogorets ramt af flere vigtige afbud. Dels anfører Wanderson, der er løbet ind i en alvorlig knæskade, dels hans brasilianske landsmand Cauly, der sidder ude med en ankelskade.
Derudover må Ludogorets måske undvære cheftræner Valdas Dambrauskas, der ikke er rejst med holdet til Danmark. Han har fået det skidt, og man mistænker coronasmitte. Han skal testes, og hvis den er negativ, kommer han måske tilrejsende senere.
Karantæne:
FC Midtjylland: Ingen
Ludogorets: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (3-4-3): Olafsson – Dalsgaard, Sviatchenko, Juninho – Andersson, Evander, Cajuste, Paulinho – Isaksen, Brumado, Sisto
Ludogorets (4-2-3-1): Kahlina – Ikoko, Verdon, Plastun, Nedyalkov – Goncalves, Badji – Tekpetey, Yankov, Despodov – Sotiriou
Profilen:
Den tidligere FC København-angriber Pieros Sotiriou slår nu sine folder i Ludogorets, der hentede ham i FC Astana i februar. Han har hidtil haft fornuftig succes i denne sæson med fem mål i 11 kampe. Med Wanderson og Cauly ude hviler der et større offensivt pres på hans skuldre.
Vidste du, at..:
Ludogorets har mødt danske modstandere tre gange, og det er endnu ikke blevet til en sejr. Dels mødte man FCM i en kvalifikationskamp i fjor og tabte 1-0, dels mødte man FC København i Europa Leagues ottendedelsfinale for år tilbage og tabte 2-1 samlet.
Dom:
Ludogorets er klart det bedste hold i Bulgarien, men er ikke, hvad det har været i europæisk perspektiv. Derfor bør FC Midtjylland have gode chancer for at tage de tre point.
Det hører også med til historien, at FCM har fået et par profiler tilbage på holdet, mens Ludogorets har mistet to vigtige offensive kort. Derfor tror vi på dansk hjemmesejr på 2-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
MEDIE
Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
Thomas Frank og co. skuffer på ny
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber ny angriber
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
TOPNYHED
Åbner for ny rolle i FC København
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
MEDIE
Storklub jagter FCK-emne
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
TOPNYHED
Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
TOPNYHED
Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale
Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget
DAGENS SPILFORSLAG
Reds spiser Cherries på Sydkysten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse
NYHEDER
Steve Cooper vil have flere forstærkninger
INTERVIEW
Superliga-boss bekræfter stor interesse
TOPNYHED
