Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 18.45
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Aliyar Aghayev, Aserbajdsjan
På TV: TV 2 Sport
Hashtag: #fcmlud #eldk
Holdnyt:
FC Midtjylland:
Cheftræner Bo Henriksen kan efterhånden råde over alle sine spillere, når han skal sætte hold. Senest var Juninho og Junior Brumado tilbage fra karantæne, da FC Midtjylland mødte FC Nordsjælland i fredags. Derudover var også Jens-Lys Cajuste med i en kamptrup for første gang i sæsonen.
Den svenske profil har siddet helt ude, mens parterne ventede på, at han skulle finde en ny klub. Det skete ikke, så da transfervinduet var lukket, var Cajuste altså valgbar igen. Den eneste, der sad helt over ved den lejlighed, var rekordkøbet, Marrony. FCM skrev, at han ”træner med holdet og nærmer sig kampformen, men må vente lidt endnu på sin debut.”
Målmand Jonas Lössl er fortsat ude med den skade, han tog med sig hjem fra landsholdslejren. Ude er også fortsat Marrony, der arbejder sig tilbage fra en skade, mens Paulinho, der sad over med et maveonde senest, er kommet sig over sin sygdom.
De danske vicemestre er klar til deres andet europæiske gruppespil på stribe, efter man slog Celtic og tabte til PSV Eindhoven i Champions League-kvalifikationen. Holdet går ind til opgøret med seks sejre i de seneste syv ligakampe bag sig.
Ludogorets:
Man må sige, at de bulgarske gæster går ind til kampen med vinden i ryggen. Ludogorets har vundet samtlige fem ligakampe i denne sæson, og dermed styrer holdet mod endnu et mesterskab. I foråret var det sit 10. af slagsen – i træk.
Ludogorets er den dominerende klub i Bulgarien, men har også haft relativ succes i Europa. Denne sæson er den ottende af slagsen på stribe, hvor holdet når et gruppespil. To af dem har været i Champions League, de øvrige i Europa League.
Forud for opgøret er Ludogorets ramt af flere vigtige afbud. Dels anfører Wanderson, der er løbet ind i en alvorlig knæskade, dels hans brasilianske landsmand Cauly, der sidder ude med en ankelskade.
Derudover må Ludogorets måske undvære cheftræner Valdas Dambrauskas, der ikke er rejst med holdet til Danmark. Han har fået det skidt, og man mistænker coronasmitte. Han skal testes, og hvis den er negativ, kommer han måske tilrejsende senere.
Karantæne:
FC Midtjylland: Ingen
Ludogorets: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (3-4-3): Olafsson – Dalsgaard, Sviatchenko, Juninho – Andersson, Evander, Cajuste, Paulinho – Isaksen, Brumado, Sisto
Ludogorets (4-2-3-1): Kahlina – Ikoko, Verdon, Plastun, Nedyalkov – Goncalves, Badji – Tekpetey, Yankov, Despodov – Sotiriou
Profilen:
Den tidligere FC København-angriber Pieros Sotiriou slår nu sine folder i Ludogorets, der hentede ham i FC Astana i februar. Han har hidtil haft fornuftig succes i denne sæson med fem mål i 11 kampe. Med Wanderson og Cauly ude hviler der et større offensivt pres på hans skuldre.
Vidste du, at..:
Ludogorets har mødt danske modstandere tre gange, og det er endnu ikke blevet til en sejr. Dels mødte man FCM i en kvalifikationskamp i fjor og tabte 1-0, dels mødte man FC København i Europa Leagues ottendedelsfinale for år tilbage og tabte 2-1 samlet.
Dom:
Ludogorets er klart det bedste hold i Bulgarien, men er ikke, hvad det har været i europæisk perspektiv. Derfor bør FC Midtjylland have gode chancer for at tage de tre point.
Det hører også med til historien, at FCM har fået et par profiler tilbage på holdet, mens Ludogorets har mistet to vigtige offensive kort. Derfor tror vi på dansk hjemmesejr på 2-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
TOPNYHED
Thomas Delaney vil forlænge med FCK
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
Alle storroser Dario Osorio
TOPNYHED
I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
NYHEDER
Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel
NYHEDER
Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob
NYHEDER
Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
Sikrer historisk VM-plads
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh
MEDIE
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
EKSKLUSIVT
Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
HELT VILDT
Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
LIGE NU
Lukas Lerager er færdig i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå
TOPNYHED
Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil
Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’
Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…
