Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 18.45
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Aliyar Aghayev, Aserbajdsjan
På TV: TV 2 Sport
Hashtag: #fcmlud #eldk
Holdnyt:
FC Midtjylland:
Cheftræner Bo Henriksen kan efterhånden råde over alle sine spillere, når han skal sætte hold. Senest var Juninho og Junior Brumado tilbage fra karantæne, da FC Midtjylland mødte FC Nordsjælland i fredags. Derudover var også Jens-Lys Cajuste med i en kamptrup for første gang i sæsonen.
Den svenske profil har siddet helt ude, mens parterne ventede på, at han skulle finde en ny klub. Det skete ikke, så da transfervinduet var lukket, var Cajuste altså valgbar igen. Den eneste, der sad helt over ved den lejlighed, var rekordkøbet, Marrony. FCM skrev, at han ”træner med holdet og nærmer sig kampformen, men må vente lidt endnu på sin debut.”
Målmand Jonas Lössl er fortsat ude med den skade, han tog med sig hjem fra landsholdslejren. Ude er også fortsat Marrony, der arbejder sig tilbage fra en skade, mens Paulinho, der sad over med et maveonde senest, er kommet sig over sin sygdom.
De danske vicemestre er klar til deres andet europæiske gruppespil på stribe, efter man slog Celtic og tabte til PSV Eindhoven i Champions League-kvalifikationen. Holdet går ind til opgøret med seks sejre i de seneste syv ligakampe bag sig.
Ludogorets:
Man må sige, at de bulgarske gæster går ind til kampen med vinden i ryggen. Ludogorets har vundet samtlige fem ligakampe i denne sæson, og dermed styrer holdet mod endnu et mesterskab. I foråret var det sit 10. af slagsen – i træk.
Ludogorets er den dominerende klub i Bulgarien, men har også haft relativ succes i Europa. Denne sæson er den ottende af slagsen på stribe, hvor holdet når et gruppespil. To af dem har været i Champions League, de øvrige i Europa League.
Forud for opgøret er Ludogorets ramt af flere vigtige afbud. Dels anfører Wanderson, der er løbet ind i en alvorlig knæskade, dels hans brasilianske landsmand Cauly, der sidder ude med en ankelskade.
Derudover må Ludogorets måske undvære cheftræner Valdas Dambrauskas, der ikke er rejst med holdet til Danmark. Han har fået det skidt, og man mistænker coronasmitte. Han skal testes, og hvis den er negativ, kommer han måske tilrejsende senere.
Karantæne:
FC Midtjylland: Ingen
Ludogorets: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (3-4-3): Olafsson – Dalsgaard, Sviatchenko, Juninho – Andersson, Evander, Cajuste, Paulinho – Isaksen, Brumado, Sisto
Ludogorets (4-2-3-1): Kahlina – Ikoko, Verdon, Plastun, Nedyalkov – Goncalves, Badji – Tekpetey, Yankov, Despodov – Sotiriou
Profilen:
Den tidligere FC København-angriber Pieros Sotiriou slår nu sine folder i Ludogorets, der hentede ham i FC Astana i februar. Han har hidtil haft fornuftig succes i denne sæson med fem mål i 11 kampe. Med Wanderson og Cauly ude hviler der et større offensivt pres på hans skuldre.
Vidste du, at..:
Ludogorets har mødt danske modstandere tre gange, og det er endnu ikke blevet til en sejr. Dels mødte man FCM i en kvalifikationskamp i fjor og tabte 1-0, dels mødte man FC København i Europa Leagues ottendedelsfinale for år tilbage og tabte 2-1 samlet.
Dom:
Ludogorets er klart det bedste hold i Bulgarien, men er ikke, hvad det har været i europæisk perspektiv. Derfor bør FC Midtjylland have gode chancer for at tage de tre point.
Det hører også med til historien, at FCM har fået et par profiler tilbage på holdet, mens Ludogorets har mistet to vigtige offensive kort. Derfor tror vi på dansk hjemmesejr på 2-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Rasmus Bertelsen trives i Randers FC

Rune i vildt millionkøb – har bare ét problem

Hylder dansk landsholdsstjerne: ‘Et unikum’

Peter Schmeichel er dybt uforstående

Tour de France-hold lukker og slukker

Nyt rygte: – Han skulle have et godt øje til ‘AC’

Vil sprænge banken for Harry Kane

Bekræfter: Brøndby betaler erstatning

Blev snydt – nu får Mølby særlig hæder

Stor mystik omkring Emil Højlund

Mathias Hebo revser træner: Den suverænt dårligste

Stjerne i løbesko: FCK melder ud senere

Elver bliver hjemme fra VM-test

Deler glimrende Christian Eriksen-nyt

Afsløret på video

Kæmpe hyldest venter Yussuf Poulsen

Tøffe: ‘Jeg er en smule forelsket i ham’

Pogacars mor bekymret: ‘Forstår, hvis han stopper’

– Han er den bedste Superliga-spiller nogensinde

Silkeborg IF – FC København

I svime over Højlund: ‘Helt utroligt’

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

– Det er det mest oplagte skifte for Froholdt

Skuffet over tilbud: ‘Ønskede mere end FCK’

Stor FCK-bet: Profiler ude

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

Kæmpe navn kan tage over for Jon Dahl Tomasson

Viktor Claesson siger stop

– Det skal I ikke sige til FCK!

Stjerne revser FCK-straf: ‘Det er noget Bullshit!’

Her er de 10 danske cheftrænere med de største job

Hylder Christian Eriksen

Antonsen i overraskende exit

– Stik Superliga-stjerne en lang kontrakt

Legende revser Højlund-beslutning

Revser danskerklub: – Fansene udvandrer

Fremhæver beslutning: ‘Et signal til hele truppen’

Holger Rune vinder sikkert

Tidligere Superliga-stjerne klubløs som 28-årig

Holger Rune taler ud om dødstrusler

Tung topkamp i Paris

Axelsen i drama: ‘Anede ikke hvad jeg skulle gøre’

Axelsen kæmper sig videre

Meget bekymret: ‘Det er drønærgerligt’

Kamil Grabara bliver til en fiktiv karakter

Voldsomt tæt på danskerhandel i kæmpeklub

Dansker i problemer – udgår af etapeløb

Diks skal have ny landstræner – legende fyret

Efter Trump-trusler – nu melder FIFA ind
