Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 18.45
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Aliyar Aghayev, Aserbajdsjan
På TV: TV 2 Sport
Hashtag: #fcmlud #eldk
Holdnyt:
FC Midtjylland:
Cheftræner Bo Henriksen kan efterhånden råde over alle sine spillere, når han skal sætte hold. Senest var Juninho og Junior Brumado tilbage fra karantæne, da FC Midtjylland mødte FC Nordsjælland i fredags. Derudover var også Jens-Lys Cajuste med i en kamptrup for første gang i sæsonen.
Den svenske profil har siddet helt ude, mens parterne ventede på, at han skulle finde en ny klub. Det skete ikke, så da transfervinduet var lukket, var Cajuste altså valgbar igen. Den eneste, der sad helt over ved den lejlighed, var rekordkøbet, Marrony. FCM skrev, at han ”træner med holdet og nærmer sig kampformen, men må vente lidt endnu på sin debut.”
Målmand Jonas Lössl er fortsat ude med den skade, han tog med sig hjem fra landsholdslejren. Ude er også fortsat Marrony, der arbejder sig tilbage fra en skade, mens Paulinho, der sad over med et maveonde senest, er kommet sig over sin sygdom.
De danske vicemestre er klar til deres andet europæiske gruppespil på stribe, efter man slog Celtic og tabte til PSV Eindhoven i Champions League-kvalifikationen. Holdet går ind til opgøret med seks sejre i de seneste syv ligakampe bag sig.
Ludogorets:
Man må sige, at de bulgarske gæster går ind til kampen med vinden i ryggen. Ludogorets har vundet samtlige fem ligakampe i denne sæson, og dermed styrer holdet mod endnu et mesterskab. I foråret var det sit 10. af slagsen – i træk.
Ludogorets er den dominerende klub i Bulgarien, men har også haft relativ succes i Europa. Denne sæson er den ottende af slagsen på stribe, hvor holdet når et gruppespil. To af dem har været i Champions League, de øvrige i Europa League.
Forud for opgøret er Ludogorets ramt af flere vigtige afbud. Dels anfører Wanderson, der er løbet ind i en alvorlig knæskade, dels hans brasilianske landsmand Cauly, der sidder ude med en ankelskade.
Derudover må Ludogorets måske undvære cheftræner Valdas Dambrauskas, der ikke er rejst med holdet til Danmark. Han har fået det skidt, og man mistænker coronasmitte. Han skal testes, og hvis den er negativ, kommer han måske tilrejsende senere.
Karantæne:
FC Midtjylland: Ingen
Ludogorets: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (3-4-3): Olafsson – Dalsgaard, Sviatchenko, Juninho – Andersson, Evander, Cajuste, Paulinho – Isaksen, Brumado, Sisto
Ludogorets (4-2-3-1): Kahlina – Ikoko, Verdon, Plastun, Nedyalkov – Goncalves, Badji – Tekpetey, Yankov, Despodov – Sotiriou
Profilen:
Den tidligere FC København-angriber Pieros Sotiriou slår nu sine folder i Ludogorets, der hentede ham i FC Astana i februar. Han har hidtil haft fornuftig succes i denne sæson med fem mål i 11 kampe. Med Wanderson og Cauly ude hviler der et større offensivt pres på hans skuldre.
Vidste du, at..:
Ludogorets har mødt danske modstandere tre gange, og det er endnu ikke blevet til en sejr. Dels mødte man FCM i en kvalifikationskamp i fjor og tabte 1-0, dels mødte man FC København i Europa Leagues ottendedelsfinale for år tilbage og tabte 2-1 samlet.
Dom:
Ludogorets er klart det bedste hold i Bulgarien, men er ikke, hvad det har været i europæisk perspektiv. Derfor bør FC Midtjylland have gode chancer for at tage de tre point.
Det hører også med til historien, at FCM har fået et par profiler tilbage på holdet, mens Ludogorets har mistet to vigtige offensive kort. Derfor tror vi på dansk hjemmesejr på 2-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
INTERVIEW
Bekræfter dialog med Benjamin Schmedes
TOPNYHED
Sidder på guldfugl til 75 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Ståle Solbakken på plads til FCK-kamp
Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’
Fælder dom over Victor Froholdt
Vilde Hillerød vinder topbrag i 1. division
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk kriseklub solgt
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
HELT VILDT
Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder
TRANSFER
Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb
TOPNYHED
Brøndby-duo straffes IKKE for udtalelser
NYHEDER
Legende om Højlund: Her er problemet
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
NYHEDER
Brøndby sparer millioner
MEDIE
Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’
TOPNYHED
Tidligere AGF-scout lander topjob i ny klub
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
NYHEDER
Bjarne Riis kan score millionbeløb
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
TIPSBLADETS DOM
Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
NYHEDER
Datoen sat: Her tager Ståle senest stor beslutning
2-2 i Haderslev: Thomas Jørgensen redder Viborg
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
TOPNYHED
Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring
NYHEDER
– En undskyldning for tabere
Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’
MEDIE
Spørger på Jonas Wind
EKSKLUSIVT
Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen
NYHEDER
‘Zanka’ reagerer: ‘Vi har et problem’
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe
TOPNYHED
Steve Cooper står ved sin dommerkritik
NYHEDER
Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’
Stjernequarterback vinder i NFL-comeback
INTERVIEW
Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst
Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau
‘De har problemer med os’
DAGENS SPILFORSLAG
Elche snupper påny point mod et Madrid-hold
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
NYHEDER
