FCM har kniven for struben i Europa League

Det er ved at være sidste udkald for FC Midtjylland i Europa League. Forude venter en skæbnekamp mod Braga.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 18.45
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Matej Jug, Slovenien
På TV: TV2 Sport X
Hashtag: #fcmscb #eldk

Holdnyt:
FC Midtjylland:
Sandhedens time er oprunden for FC Midtjylland. Hvis ikke resultaterne flasker sig i denne runde, kan holdet have udspillet sin rolle i Europa League i denne sæson.

Sørger FCM selv for at vinde over SC Braga, lever håbet for videre avancement endnu, uanset hvad der sker i Røde Stjernes opgør mod Ludogorets. Sætter FCM omvendt point til, samtidig med at Røde Stjerne vinder, er løbet kørt.

Vicemestrene går dog ind til kampen med en usædvanligt dårlig ”stime” bag sig. De har nemlig tabt de to seneste kampe i streg. Det var ikke sket siden marts måned. Til gengæld vandt FCM den seneste Europa League-kamp mod netop Røde Stjerne.

Anfører Erik Sviatchenko blev skadet i landsholdspausen, men var med i weekendens nederlag mod Brøndby IF. Også den brasilianske angrebsduo Marrony og Junior Brumado er ifølge klubben fuldt kampdygtige.

Daniel Høegh er til gengæld ikke vendt tilbage fra sin skadespause.

SC Braga:
Mens FC Midtjylland har fået en skidt optakt til det vigtige Europa League-opgør, fik SC Braga en fremragende en af slagsen. Holdet bankede Santa Clara, der er bundhold i ligaen, med 6-0 i pokalturneringen. Det var også tiltrængt, eftersom Braga i sin foregående kamp havde tabt 6-1 til Benfica i ligaen.

Samtidig er Braga godt kørende i Europa League. Portugiserne har vundet tre kampe i træk og kan med bare et enkelt point mod FC Midtjylland sikre sig videre avancement.

Braga må dog undvære et par af de bærende kræfter. Det drejer sig dels om midtbanemanden Mohamed Al Musrati, der er skadet. Han er den Braga-spiller, der har fået flest kampminutter i denne sæson.

Også det normale førstevalg i målet, Matheus, sidder ude. Det forklares med ”personlige årsager”. Derudover døjer venstre back Nuno Sequeira, der som regel starter inde, med en skade. Det samme gør midtstopperen Vítor Tormena og reserven David Carmo.

Karantæne:
FC Midtjylland: Ingen
SC Braga: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (3-4-3): Lössl – Dalsgaard, Sviatchenko, Juninho – Andersson, Onyedika, Evander, Paulinho – Isaksen, Brumado, Sisto

SC Braga (3-4-3): Sá – Oliveira, Rodrigues, Leite – Couto, Castro, Mineiro, Galeno – Medeiros, Vitinha, Horta

Profilen:
Braga mangler en række defensive profiler, men til gengæld har holdet en mand med mål i støvlerne oppe foran. Angriberen Vitinha scorede fire gange, da holdet smadrede Santa Clara i weekenden, så han må betegnes som varm foran mål.

Vidste du, at..:
FC Midtjyllands Marrony og Bragas Lucas Mineiro er tidligere holdkammerater. De spillede sammen hjemme i Vasco da Gama i 2019.

Dom:
Det bliver en vanskelig opgave for FC Midtjylland mod gruppens førerhold. Det er dog værd at bemærke, at Braga er markant svækket af førnævnte afbud.

Derfor tror vi, at FCM kan tage et enkelt point og muligvis holde drømmen om videre avancement i live. Buddet herfra er 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

LIVE: AGF – FC Midtjylland

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Derfor var Moukoko vraget

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Godt nyt – nu er han landet i København

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Mohamed Salah forhandler med ny klub

‘Kontraktchok’ i Manchester United

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

United-ejer giver offentlig undskyldning

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Afviser Anderlecht

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Nægtet Brøndby-skifte

Hvem trækker Danmark i Nations League?

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Det er mesterskabsklasse, AGF!



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Liverpool tager smal sejr

Zorniger i chok: Er det en joke?

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

Thomas Tuchel laver ny aftale

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Sean Dyche fyret

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Vild aften! Kun sket én gang før

Riemer reagerer på Frank-fyring

Ekspert: Det mest positive for FCK

– Det var en skuffelse