FCM har kniven for struben i Europa League

Det er ved at være sidste udkald for FC Midtjylland i Europa League. Forude venter en skæbnekamp mod Braga.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 18.45
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Matej Jug, Slovenien
På TV: TV2 Sport X
Hashtag: #fcmscb #eldk

Holdnyt:
FC Midtjylland:
Sandhedens time er oprunden for FC Midtjylland. Hvis ikke resultaterne flasker sig i denne runde, kan holdet have udspillet sin rolle i Europa League i denne sæson.

Sørger FCM selv for at vinde over SC Braga, lever håbet for videre avancement endnu, uanset hvad der sker i Røde Stjernes opgør mod Ludogorets. Sætter FCM omvendt point til, samtidig med at Røde Stjerne vinder, er løbet kørt.

Vicemestrene går dog ind til kampen med en usædvanligt dårlig ”stime” bag sig. De har nemlig tabt de to seneste kampe i streg. Det var ikke sket siden marts måned. Til gengæld vandt FCM den seneste Europa League-kamp mod netop Røde Stjerne.

Anfører Erik Sviatchenko blev skadet i landsholdspausen, men var med i weekendens nederlag mod Brøndby IF. Også den brasilianske angrebsduo Marrony og Junior Brumado er ifølge klubben fuldt kampdygtige.

Daniel Høegh er til gengæld ikke vendt tilbage fra sin skadespause.

SC Braga:
Mens FC Midtjylland har fået en skidt optakt til det vigtige Europa League-opgør, fik SC Braga en fremragende en af slagsen. Holdet bankede Santa Clara, der er bundhold i ligaen, med 6-0 i pokalturneringen. Det var også tiltrængt, eftersom Braga i sin foregående kamp havde tabt 6-1 til Benfica i ligaen.

Samtidig er Braga godt kørende i Europa League. Portugiserne har vundet tre kampe i træk og kan med bare et enkelt point mod FC Midtjylland sikre sig videre avancement.

Braga må dog undvære et par af de bærende kræfter. Det drejer sig dels om midtbanemanden Mohamed Al Musrati, der er skadet. Han er den Braga-spiller, der har fået flest kampminutter i denne sæson.

Også det normale førstevalg i målet, Matheus, sidder ude. Det forklares med ”personlige årsager”. Derudover døjer venstre back Nuno Sequeira, der som regel starter inde, med en skade. Det samme gør midtstopperen Vítor Tormena og reserven David Carmo.

Karantæne:
FC Midtjylland: Ingen
SC Braga: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (3-4-3): Lössl – Dalsgaard, Sviatchenko, Juninho – Andersson, Onyedika, Evander, Paulinho – Isaksen, Brumado, Sisto

SC Braga (3-4-3): Sá – Oliveira, Rodrigues, Leite – Couto, Castro, Mineiro, Galeno – Medeiros, Vitinha, Horta

Profilen:
Braga mangler en række defensive profiler, men til gengæld har holdet en mand med mål i støvlerne oppe foran. Angriberen Vitinha scorede fire gange, da holdet smadrede Santa Clara i weekenden, så han må betegnes som varm foran mål.

Vidste du, at..:
FC Midtjyllands Marrony og Bragas Lucas Mineiro er tidligere holdkammerater. De spillede sammen hjemme i Vasco da Gama i 2019.

Dom:
Det bliver en vanskelig opgave for FC Midtjylland mod gruppens førerhold. Det er dog værd at bemærke, at Braga er markant svækket af førnævnte afbud.

Derfor tror vi, at FCM kan tage et enkelt point og muligvis holde drømmen om videre avancement i live. Buddet herfra er 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

LIVE: Real Madrid-træner raser

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Helt vild med Brøndby-profil

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Harry Maguire ryger i skammekrogen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Langer ud efter Peter Sørensen

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Nu reagerer Morten Krogh

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Stjerne peger på Højlund

Heldige danske damer slår Sverige

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bayern München – Real Madrid

Arsenal – Sporting CP

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Legende stopper som cheftræner for Messi