Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 21.00
Spillested: Stadion Střelnice, Jablonec
Dommer: Aliyar Aghayev, Aserbajdsjan
På TV: TV2 Sport
Hashtag: #fkjrfc #ecldk
Holdnyt:
FK Jablonec:
Jablonec kvalificerede sig til Conference League ved at blive nummer tre i den tjekkiske liga i seneste sæson, men i denne er holdet ikke i nærheden af de højder. I stedet ligger det og roder rundt nede på 11. pladsen efter kun to sejre i 11 spillerunder. Senest blev det til 2-2 mod både Hradec Kralove og Ceske Budejovice.
I Conference League lagde man ud med at besejre CFR Cluj med 1-0 på hjemmebane og derpå tabe med samme cifre til AZ på udebane. Det betyder, at Jablonec indtager andenpladsen i gruppe D med ét point mere end Randers.
Det er fjerde sæson på stribe, at Jablonec kvalificerer sig til europæisk fodbold, og man må sige, at holdet har klaret sig vidt forskelligt i de fire forsøg. I 2019/20-sæsonen røg man eksempelvis ud af Europa League-kvalifikationen til armenske FC Pyunik, mens man sæsonen før nåede gruppespillet i samme turnering.
Målmand Jan Hanus og backen Patrik Haitl udgik begge i forrige runde i den hjemlige liga og var ikke med i første kamp efter landsholdspausen i den forgangne weekend.
Randers FC:
Den danske pokalvinder lever i den grad stadig i Conference Leagues gruppe D. Holdet har to point efter to uafgjorte mod CFR Cluj og AZ fra Alkmaar. Vinder Randers over Jablonec, ligger man pludselig på anden- eller førstepladsen, alt afhængig af hvordan det går i opgøret mellem Cluj og AZ.
Randers går ind til kampen med en sejr over OB i frisk erindring. Den satte også en tyk streg under, at to af holdets profiler, Stephen Odey og Vito Hammershøy-Mistrati, er i topform forud for den vigtige europæiske kamp mod Jablonec.
Det er heldigt for Randers, at Odey har slået så eftertrykkeligt til fra starten, som han har. Holdet har nemlig været hårdt ramt i angrebet med skader til Alhaji Kamara og Marvin Egho. De er dog udtaget til 24-mands-truppen mod Jablonec. Det samme er Jesper Lauridsen og Frederik Lauenborg, der sad ude i den forgangne Superliga-runde
Også Joel Kabongo har siddet ude med skader og gør det stadig. Det samme gør Issah Salou og Karl Dreier Leth.
Karantæne:
FK Jablonec: Ingen
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
FK Jablonec (4-5-1): Vajner – Holik, Kubista, Zeleny, Krob – Plestil, Houska, Povazanec, Kratochvil, Pilar – Dolezal
Randers FC (4-4-1-1): Carlgren – Kallesøe, Piesinger, Marxen, Kopplin – Ankersen, Hammershøy-Mistrati, Berg Johnsen, Tibbling – Kehinde – Odey
Profilen:
Stephen Odey har taget Randers FC med storm og scoret seks mål i otte kampe. Senest udlignede han til 1-1 mod OB i weekenden, og efterfølgende sagde Vito Hammershøy-Mistrati, at han ikke forstod, hvordan Odey var havnet i Randers.
Vidste du, at..:
FK Jablonec har én gang tidligere mødt et dansk hold. Det var, da man sendte FC København ud af Europa League-kvalifikationen i 2015.
Dom:
Det tyder på, at Jablonec har svært ved at få tingene til at fungere i denne sæson, og det kan være Randers’ chance for at få et godt resultat med hjem. Selv om det også har været svingende for de danske gæster, tror vi på succes.
Randers vinder 2-1 i Tjekkiet.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Neestrup står for FCK-træning
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
Vender han retur? Lasse Schöne åben
Alexander Lind blæst bagover
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
FC København-krisen fortsætter
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
FC Nordsjælland vinder i egen hule
Silkeborg klasker Randers
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
DAGENS SPILFORSLAG
