Er tredje gang lykkens gang for Randers i Europa?

Randers FC jagter stadig den første sejr i Conference League.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 21.00
Spillested: Stadion Střelnice, Jablonec
Dommer: Aliyar Aghayev, Aserbajdsjan
På TV: TV2 Sport
Hashtag: #fkjrfc #ecldk

Holdnyt:
FK Jablonec:
Jablonec kvalificerede sig til Conference League ved at blive nummer tre i den tjekkiske liga i seneste sæson, men i denne er holdet ikke i nærheden af de højder. I stedet ligger det og roder rundt nede på 11. pladsen efter kun to sejre i 11 spillerunder. Senest blev det til 2-2 mod både Hradec Kralove og Ceske Budejovice.

I Conference League lagde man ud med at besejre CFR Cluj med 1-0 på hjemmebane og derpå tabe med samme cifre til AZ på udebane. Det betyder, at Jablonec indtager andenpladsen i gruppe D med ét point mere end Randers.

Det er fjerde sæson på stribe, at Jablonec kvalificerer sig til europæisk fodbold, og man må sige, at holdet har klaret sig vidt forskelligt i de fire forsøg. I 2019/20-sæsonen røg man eksempelvis ud af Europa League-kvalifikationen til armenske FC Pyunik, mens man sæsonen før nåede gruppespillet i samme turnering.

Målmand Jan Hanus og backen Patrik Haitl udgik begge i forrige runde i den hjemlige liga og var ikke med i første kamp efter landsholdspausen i den forgangne weekend.

Randers FC:
Den danske pokalvinder lever i den grad stadig i Conference Leagues gruppe D. Holdet har to point efter to uafgjorte mod CFR Cluj og AZ fra Alkmaar. Vinder Randers over Jablonec, ligger man pludselig på anden- eller førstepladsen, alt afhængig af hvordan det går i opgøret mellem Cluj og AZ.

Randers går ind til kampen med en sejr over OB i frisk erindring. Den satte også en tyk streg under, at to af holdets profiler, Stephen Odey og Vito Hammershøy-Mistrati, er i topform forud for den vigtige europæiske kamp mod Jablonec.

Det er heldigt for Randers, at Odey har slået så eftertrykkeligt til fra starten, som han har. Holdet har nemlig været hårdt ramt i angrebet med skader til Alhaji Kamara og Marvin Egho. De er dog udtaget til 24-mands-truppen mod Jablonec. Det samme er Jesper Lauridsen og Frederik Lauenborg, der sad ude i den forgangne Superliga-runde

Også Joel Kabongo har siddet ude med skader og gør det stadig. Det samme gør Issah Salou og Karl Dreier Leth.

Karantæne:
FK Jablonec: Ingen
Randers FC: Ingen

Bud på startopstillinger:
FK Jablonec (4-5-1): Vajner – Holik, Kubista, Zeleny, Krob – Plestil, Houska, Povazanec, Kratochvil, Pilar – Dolezal

Randers FC (4-4-1-1): Carlgren – Kallesøe, Piesinger, Marxen, Kopplin – Ankersen, Hammershøy-Mistrati, Berg Johnsen, Tibbling – Kehinde – Odey

Profilen:
Stephen Odey har taget Randers FC med storm og scoret seks mål i otte kampe. Senest udlignede han til 1-1 mod OB i weekenden, og efterfølgende sagde Vito Hammershøy-Mistrati, at han ikke forstod, hvordan Odey var havnet i Randers.

Vidste du, at..:
FK Jablonec har én gang tidligere mødt et dansk hold. Det var, da man sendte FC København ud af Europa League-kvalifikationen i 2015.

Dom:
Det tyder på, at Jablonec har svært ved at få tingene til at fungere i denne sæson, og det kan være Randers’ chance for at få et godt resultat med hjem. Selv om det også har været svingende for de danske gæster, tror vi på succes.

Randers vinder 2-1 i Tjekkiet.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Smadrede 1. division: ‘Han har en vild pakke’



AVIS

Prisen eksploderet – kæmpe dansk transfer på vej


Bhoys sætter Dons på plads før pokalfinale

Nu jagter storklubber kæmpe Manchester United-flop



Så bliver det en røvsyg danskerfest

Superliga-profil er ombejlet – udskyder beslutning

Pierre-Emile Højbjerg i stor hyldest

Kæmpetransfer? Arsenal tilbyder kongeløn

– Det er bullshit, Jacob Neestrup!



AFSLØRING

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner


Han kan blive Real Madrids første sommerindkøb

På vej væk? Dansker i stalden hos kæmpe agentfirma

Dansker smutter: ‘Ville end ikke forhandle med os’

Kenneth Perez revser danskerklub: ‘En skændsel’



EKSKLUSIVT

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio


Christian Eriksen åbner aktiviteter i Danmark

Tidligere Brøndby-træner dumper Eriksen og Højlund

Koster kassen at rykke ud af Superligaen

Kæmpe eufori: Det er helt grotesk, siger Arnesen

Svinede Schjelderup – Benfica-boss i kæmpe modvind


Brøndby IF David Blitzer GFH milliarder Superligaen Europa transfers NYHEDER

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg


Rundens Hold i Superligaen – 30. runde

Supercomputer: Her er sandsynligheden for FCM-guld

Brøndby IF lander ny kæmpesponsor

Supercomputer: Vildt drama – disse to rykker ned



Amorim lægger sig fladt ned: Jeg er virkelig flov

Ballade i Ajax: ‘Vil ikke spille med holdkammerat’

Ikke i tvivl: ‘Afsted med dig, Bo Henriksen’

17 år efter debut: ‘Det kan måske lyde lidt dumt’

Carlo Ancelottis søn i spil til stort trænerjob

Superligaens bedste fans? ‘Det var fantastisk!’

Himmelblå hjørnespark hos Sorte Katte

Stort SL-problem? ‘Det rager mig en høstblomst’


EKSKLUSIVT

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby


Superliga-profil annoncerer karrierestop på tv

Vejle vinder imponerende sejr over Lyngby

Græsk gud – forlæng ham nu!

Storklubber jagter Victor Froholdt

Maraton i Yussuf-kostume: Ville ikke gennemføre

Vildt comeback? Mourinho er favorit i Man Utd

Ærgrer sig over FCK-skifte: ‘Kæmpestor interesse’

Dansk træner under kæmpe pres – holdet er i krise

Carlo Ancelotti bliver brasiliansk landstræner

Afsløring: Mileta Rajovic er færdig i Brøndby

Man City går efter stjerne – koster over 500 mio.

‘Det bliver hans største helvede i Real Madrid’

FC København henter stortalent i AaB

FCK-emne har frikøbsklausul – koster småpenge

Menno van Dam reagerer på AaB-fyring

Legende raser: ‘Fuldstændigt skandaløst’

Uenighed om Rösler-fremtid

Vanvittig Casemiro-klausul afsløret

Nu skal FCKs keeperflirt videre fra Bayern München

Nu bekræfter han: ‘Transfer-dialog med Brøndby’

Arbejder på transfer – skal væk fra FCK

– Så tror jeg, at Birk er færdig i Brøndby