Brøndby har kniven for struben i Prag

Brøndby skal vinde for at spille europæisk til foråret.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 18.45
Spillested: Stadion Letná, Prag
Dommer: Craig Pawson, England
På TV: TV 2 Sport X
Hashtag: #eldk

Holdnyt:
Sparta Prag:
Den tjekkiske storklub var på toppen af den tjekkiske fodboldtrone engang, men det er efterhånden syv år siden, at man har vundet det tjekkiske mesterskab. Det bliver også svært i denne sæson, hvor Sparta Prag i øjeblikket er nummer tre og har fem point op til førerholdet – og byrivalen – Slavia Prag. I den tjekkiske liga er de to Prag-klubber samt Viktoria Plzen de suverænt bedste hold, og der er ikke plads til svipsere, hvis man vil være øverst på ligatronen.

Dem har Sparta Prag dog nogle stykker af, og dermed virker holdet ikke lige så skarpt som konkurrenterne. De kommer ellers ind til opgøret her med to sejre i træk. Senest vandt man knebent over det absolutte bundhold Karvina, der efter 17 spillerunder endnu ikke har prøvet at vinde. 

Det var stadig uden Casper Højer Nielsen, der ikke har været i kamp siden juli. Venstre backen har været skadet lige siden, og det er tvivlsomt, at han kommer i aktion på denne side af nytår. Holdet kunne ellers godt bruge hans stærke venstreben – særligt i Europa League-gruppespillet, hvor man senest tabte 2-0 til Rangers. Dermed er muligheden for at kvalificere sig til forårets knockoutkampe i turneringen borte, da man er dårligere indbyrdes end Rangers og maksimalt kan ende på samme antal point som dem. Lyon er langt foran i gruppen.

Derfor skal Sparta Prag “bare” undgå at tabe for at sikre sig tredjepladsen, der næste år giver adgang til Conference League-kampene. 

Sparta Prag må sandsynligvis undvære rutinerede Ondrej Celustka, Lukas Julis, Jakub Pesek og Matej Polidar, som alle har været ude i noget tid. 

Til gengæld skal Brøndby for alvor passe på stortalentet Adam Hlozek, der er holdets absolutte stjerne. Også den offensive midtbanespiller Adam Karebec skal der holdes øje med, og så har klubben også den tidligere FC Nordsjælland-spiller David Moberg Karlsson på kontrakt.

Brøndby IF:
Efter masser af danske kampe med stor succes blev Brøndby for alvor banket ned i jorden, da man i søndags fik stryg af FC Midtjylland på eget græs. 0-2 tabte Brøndby i pokalkvartfinalen og et videre avancement hænger i en tynd tråd. 

Det gør den også i Europa, men fælles for begge turneringer er, at den stadig er der. For Brøndby skal “bare” vinde mod Sparta Prag, så kvalificerer man sig til forårets knockoutkampe i Conference League. Det vil være en stor succes for de danske mestre, men det kræver andre boller på suppen end i weekenden og egentlig også i de foregående fem Europa League-kampe. 

For Brøndby har haft det svært, og det havde man også mod Lyon, selv om man i lang tid gjorde det fint. Personlige fejl bliver bare straffet prompte på det her niveau, og personlige fejl begår det her urutinerede Brøndby-hold bare flere af end sine modstandere. 

Niels Frederiksen kan glæde sig over en skadesfri trup, hvor kun Rasmus Wikström og Anton Skipper er ukampdygtige. Derudover er Michael Lumb og Peter Bjur ikke med i truppen.

Karantæne:
Sparta Prag: Ingen
Brøndby IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Sparta Prag (4-2-3-1): Nita – Wiesner, Panak, Krejci, Hancko – Pavelka, Sacek – Moberg Karlsson, Karabec, Haraslin – Hlozek

Brøndby IF (3-5-2): Hermansen – Heggheim, Maxsø, Rosted – Mensah, Slimane, Radosevic, Frendrup, Riveros – Hedlund, Uhre

Profilen:
Igen er vi nødt til at fremhæve Adam Hlozek, der ikke bare er et stortalent i tjekkisk sammenhæng, men i europæisk. Den 19-årige angriber har godt nok døjet med at finde målene frem i denne sæson, hvor det blot er blevet til fire i 24 kampe, men det bør bare være et spørgsmål om tid, før han vender den stime. Fungerer bedre som oplægger, hvor han er Sparta Prags assistkonge. Har fysik og fart i sit repertoire, og Brøndby-forsvaret kommer på overarbejde for at holde ham nede.

Vidste du, at…
Brøndby råder faktisk over en spiller i spillertruppen, som har prøvet at score mod Sparta Prag i Prag. Det er naturligvis topscorer Mikael Uhre, som fik netmaskerne til at blafre for SønderjyskE tilbage i 2016. De to hold mødte hinanden tilbage i 2016, hvor den samlede vinder over to kampe ville gå i Europa League-gruppespillet. Første kamp endte 0-0 i Haderslev, og SønderjyskE fik en drømmestart i returopgøret, hvor Troels Kløve og senere Mikael Uhre bragte de danske sølvvindere foran 2-0. Uheldigvis kunne de ikke holde den, og tre scoringer fra Sparta Prag sendte Uhre og co. ud. 

Dom:
Brøndby har alt at vinde, men skal gribe kampen klogt an. For vurderet spiller for spiller er tjekkerne bedst, så derfor skal de danske mestre være kloge og udnytte sine chancer – noget man ikke har haft held med i de foregående kampe i Europa. 

Trykket fra tribunen bliver dog ikke noget problem, da coronasituationen i Tjekkiet står slemt til, og derfor er kun 1.000 tilskuere tilladt. De 1.000 kan se Sparta Prag vinde 2-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste




TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Teemu Pukki dominerer

‘Unikt talent’ – 14-årig på førsteholdet i Norge

Smadrer 1. division – bomber er gratis om lidt

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Man Utd-spillere dybt frustrerede over Amorim

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Meget skuffet: ‘Et svaghedstegn’

Kalder Roony Bardghji-gestus for ‘usædvanlig’

Flot gestus af Tadej Pogacar

Rundens Hold i Superligaen – 8. runde



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Kriseklub fyrer – medie bringer Bo Svensson i spil

Opsigtsvækkende dansk comeback i udlandet

Sender 15 millioner til FC Midtjylland

Godt FC København-nyt før Champions League-brag

Medier fælder dom over Dorgu efter derby



Carsten V Jensen CV AGF Jacob Nielsen Lars Fournais TOPNYHED

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Ingen klausul: Grønt lys til Brøndby-brag

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

– Starten kunne næsten ikke have været værre

Troels Bech svarer på Viaplay-eksperts kritik

– Gigantisk FC Midtjylland-problem – er du vimmer!

Amok over Oliver Sonne-beslutning: ‘En skændsel!’

Blichfeldt besejrer Kjærsfeldt

Karrieren slut for tidligere FCK-spiller?

Dansk spiller i kæmpe chok: Karrieren er i fare

Puster til rygter – er det Amorims næste job?

I vildrede over kæmpe United-transfer

Som Bambi på glatis!



TOPNYHED

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Legende færdig i Wrexham?

– Det har nok ikke været hans drømmedestination

Her er Jens Jønsson løn i Grækenland

‘Med de profiler, vi har, bliver vi kun bedre’

Peger på Holger Rune: Det siger noget om viljen

Thomas Frank deler godt nyt

Dansk Bayern München-talent stråler i Schweiz

– Det er en fantastisk kombination

‘Fantastisk’ Roony hyldes efter Barcelona-debut

Jon Walters: ‘Alle kendte til buddet fra FCM’

Baskere og Gunners skyder med løst krudt

Amin Chiakha åbnede målkontoen for Vejle

UCI langer ud efter spansk regering

Tidl. Barca-stjerne raser: ‘Nej, jeg er IKKE død’

Dansk klub skriver historie

Surt show: Det bliver ikke til noget

Leverkusen i fokus: Stjernen Patrick Schick

Vingegaard: ‘Hele dagen har været surrealistisk’

Raser over Ruben Amorim

– Eriksen bliver en vigtig faktor

Philadelphia slår Chiefs i Super Bowl-revanche

Danskerklub på dybt vand i Norditalien