Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 18.45
Spillested: Stadion Letná, Prag
Dommer: Craig Pawson, England
På TV: TV 2 Sport X
Hashtag: #eldk
Holdnyt:
Sparta Prag:
Den tjekkiske storklub var på toppen af den tjekkiske fodboldtrone engang, men det er efterhånden syv år siden, at man har vundet det tjekkiske mesterskab. Det bliver også svært i denne sæson, hvor Sparta Prag i øjeblikket er nummer tre og har fem point op til førerholdet – og byrivalen – Slavia Prag. I den tjekkiske liga er de to Prag-klubber samt Viktoria Plzen de suverænt bedste hold, og der er ikke plads til svipsere, hvis man vil være øverst på ligatronen.
Dem har Sparta Prag dog nogle stykker af, og dermed virker holdet ikke lige så skarpt som konkurrenterne. De kommer ellers ind til opgøret her med to sejre i træk. Senest vandt man knebent over det absolutte bundhold Karvina, der efter 17 spillerunder endnu ikke har prøvet at vinde.
Det var stadig uden Casper Højer Nielsen, der ikke har været i kamp siden juli. Venstre backen har været skadet lige siden, og det er tvivlsomt, at han kommer i aktion på denne side af nytår. Holdet kunne ellers godt bruge hans stærke venstreben – særligt i Europa League-gruppespillet, hvor man senest tabte 2-0 til Rangers. Dermed er muligheden for at kvalificere sig til forårets knockoutkampe i turneringen borte, da man er dårligere indbyrdes end Rangers og maksimalt kan ende på samme antal point som dem. Lyon er langt foran i gruppen.
Derfor skal Sparta Prag “bare” undgå at tabe for at sikre sig tredjepladsen, der næste år giver adgang til Conference League-kampene.
Sparta Prag må sandsynligvis undvære rutinerede Ondrej Celustka, Lukas Julis, Jakub Pesek og Matej Polidar, som alle har været ude i noget tid.
Til gengæld skal Brøndby for alvor passe på stortalentet Adam Hlozek, der er holdets absolutte stjerne. Også den offensive midtbanespiller Adam Karebec skal der holdes øje med, og så har klubben også den tidligere FC Nordsjælland-spiller David Moberg Karlsson på kontrakt.
Brøndby IF:
Efter masser af danske kampe med stor succes blev Brøndby for alvor banket ned i jorden, da man i søndags fik stryg af FC Midtjylland på eget græs. 0-2 tabte Brøndby i pokalkvartfinalen og et videre avancement hænger i en tynd tråd.
Det gør den også i Europa, men fælles for begge turneringer er, at den stadig er der. For Brøndby skal “bare” vinde mod Sparta Prag, så kvalificerer man sig til forårets knockoutkampe i Conference League. Det vil være en stor succes for de danske mestre, men det kræver andre boller på suppen end i weekenden og egentlig også i de foregående fem Europa League-kampe.
For Brøndby har haft det svært, og det havde man også mod Lyon, selv om man i lang tid gjorde det fint. Personlige fejl bliver bare straffet prompte på det her niveau, og personlige fejl begår det her urutinerede Brøndby-hold bare flere af end sine modstandere.
Niels Frederiksen kan glæde sig over en skadesfri trup, hvor kun Rasmus Wikström og Anton Skipper er ukampdygtige. Derudover er Michael Lumb og Peter Bjur ikke med i truppen.
Karantæne:
Sparta Prag: Ingen
Brøndby IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Sparta Prag (4-2-3-1): Nita – Wiesner, Panak, Krejci, Hancko – Pavelka, Sacek – Moberg Karlsson, Karabec, Haraslin – Hlozek
Brøndby IF (3-5-2): Hermansen – Heggheim, Maxsø, Rosted – Mensah, Slimane, Radosevic, Frendrup, Riveros – Hedlund, Uhre
Profilen:
Igen er vi nødt til at fremhæve Adam Hlozek, der ikke bare er et stortalent i tjekkisk sammenhæng, men i europæisk. Den 19-årige angriber har godt nok døjet med at finde målene frem i denne sæson, hvor det blot er blevet til fire i 24 kampe, men det bør bare være et spørgsmål om tid, før han vender den stime. Fungerer bedre som oplægger, hvor han er Sparta Prags assistkonge. Har fysik og fart i sit repertoire, og Brøndby-forsvaret kommer på overarbejde for at holde ham nede.
Vidste du, at…
Brøndby råder faktisk over en spiller i spillertruppen, som har prøvet at score mod Sparta Prag i Prag. Det er naturligvis topscorer Mikael Uhre, som fik netmaskerne til at blafre for SønderjyskE tilbage i 2016. De to hold mødte hinanden tilbage i 2016, hvor den samlede vinder over to kampe ville gå i Europa League-gruppespillet. Første kamp endte 0-0 i Haderslev, og SønderjyskE fik en drømmestart i returopgøret, hvor Troels Kløve og senere Mikael Uhre bragte de danske sølvvindere foran 2-0. Uheldigvis kunne de ikke holde den, og tre scoringer fra Sparta Prag sendte Uhre og co. ud.
Dom:
Brøndby har alt at vinde, men skal gribe kampen klogt an. For vurderet spiller for spiller er tjekkerne bedst, så derfor skal de danske mestre være kloge og udnytte sine chancer – noget man ikke har haft held med i de foregående kampe i Europa.
Trykket fra tribunen bliver dog ikke noget problem, da coronasituationen i Tjekkiet står slemt til, og derfor er kun 1.000 tilskuere tilladt. De 1.000 kan se Sparta Prag vinde 2-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Dansker i stor milliontransfer
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
TOPNYHED
Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
NYHEDER
Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?
TRANSFER
Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
MEDIE
Chokskifte?
NYHEDER
På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
TOPNYHED
Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr
DAGENS SPILFORSLAG
Reds spiser Cherries på Sydkysten
INTERVIEW
Superliga-boss bekræfter stor interesse
TOPNYHED
FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt
TOPNYHED
Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
MEDIE
Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
TOPNYHED
Malmö-fansene protesterer mod FC København
MEDIE
