Personlige fejl kostede i Brøndby-kollaps

Brøndby var foran, men tabte 1-3 til Lyon, så de danske mestre må opgive drømmen om Europa League-avancement.



Femte gang blev heller ikke lykkens gang for Brøndby, der torsdag aften led endnu et europæisk nederlag.

De blågule kom ellers i front i hjemmekampen mod gruppevinderne fra Lyon, men så faldt korthuset sammen, og franskmændene scorede tre gange på små 20 minutter, så det endte 1-3 på Brøndby Stadion.

Værterne spillede en fin første halvleg med en bundsolid defensiv og et velfungerende pres, og kort efter pausen bragte topscorer Mikael Uhre også Brøndby på sejrskurs, men flere store fejl svingede opgøret i Lyons retning.

Da Rangers samtidig slog Sparta Prag i gruppens anden kamp, kan Brøndby ikke længere nå andenpladsen og dermed gå videre i Europa League.

Niels Frederiksens tropper ligger sidst i gruppen med to point for fem kampe, men kan stadig sikre sig en plads i Conference League efter nytår ved at vinde den sidste gruppekamp i Prag om to uger.

Med fem superligasejre på stribe gik Brøndby selvtillidsfyldt ind til opgøret og var ikke bange for at spille med fra start.

I modsætning til udekampen i Lyon, hvor det i store perioder var ren overlevelse, turde de blågule gå længere frem og presse højere.

Brøndby havde ofte held til at vende spillet ind over midten og derefter ud på kanterne, hvor farten blev udnyttet. Det var også opskriften bag værternes bedste målchance i første halvleg. Den faldt i det 36. minut, men midtbanespilleren Mathias Greve blev blokeret af en vågen franskmand.

Anden halvleg var blot seks minutter gammel, da jublen for alvor brød løs på Brøndby Stadion.

Her opsnappede Simon Hedlund bolden efter en Lyon-fejl og fandt sin angrebskollega Mikael Uhre, der midt for mål prikkede 1-0-målet over stregen.

Glæden varede dog ikke længe, for seks minutter senere mislykkedes Brøndby-backen Blas Riveros med en dribling få meter fra eget mål, så Lyons 18-årige komet Rayan Cherki let bragte balance i regnskabet.

Cherki straffede værterne igen i det 66. minut, hvor stortalentet fik alt for meget plads og efter et godt træk huggede Lyon på 2-1.

Helt galt gik det for Brøndby ti minutter senere, da Lyon-angriberen Islam Slimani steg til vejrs og øgede til 3-1 for gæsterne med et godt hovedstød.

Brøndby savnede netop den kynisme, som Lyon viste med tre mål på 19 minutter, og var aldrig for alvor tæt på at gøre det spændende i kampens afslutning.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar tale: Han bør fyres nu

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Kan ryge 9 millioner ned i løn



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

– Presset er på Danmark!

Alexander Lind blæst bagover

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

– Glem 4-4-4-4-0

Dansker drillet af Mourinho

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Topchef får nyt job i FCK



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Josip Radošević på samtlige forsider

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Viser målform før vigtig landskamp

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Kun to har gjort det dårligere

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Stiktosset – her er Delaneys svar

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr