Personlige fejl kostede i Brøndby-kollaps

Brøndby var foran, men tabte 1-3 til Lyon, så de danske mestre må opgive drømmen om Europa League-avancement.



Femte gang blev heller ikke lykkens gang for Brøndby, der torsdag aften led endnu et europæisk nederlag.

De blågule kom ellers i front i hjemmekampen mod gruppevinderne fra Lyon, men så faldt korthuset sammen, og franskmændene scorede tre gange på små 20 minutter, så det endte 1-3 på Brøndby Stadion.

Værterne spillede en fin første halvleg med en bundsolid defensiv og et velfungerende pres, og kort efter pausen bragte topscorer Mikael Uhre også Brøndby på sejrskurs, men flere store fejl svingede opgøret i Lyons retning.

Da Rangers samtidig slog Sparta Prag i gruppens anden kamp, kan Brøndby ikke længere nå andenpladsen og dermed gå videre i Europa League.

Niels Frederiksens tropper ligger sidst i gruppen med to point for fem kampe, men kan stadig sikre sig en plads i Conference League efter nytår ved at vinde den sidste gruppekamp i Prag om to uger.

Med fem superligasejre på stribe gik Brøndby selvtillidsfyldt ind til opgøret og var ikke bange for at spille med fra start.

I modsætning til udekampen i Lyon, hvor det i store perioder var ren overlevelse, turde de blågule gå længere frem og presse højere.

Brøndby havde ofte held til at vende spillet ind over midten og derefter ud på kanterne, hvor farten blev udnyttet. Det var også opskriften bag værternes bedste målchance i første halvleg. Den faldt i det 36. minut, men midtbanespilleren Mathias Greve blev blokeret af en vågen franskmand.

Anden halvleg var blot seks minutter gammel, da jublen for alvor brød løs på Brøndby Stadion.

Her opsnappede Simon Hedlund bolden efter en Lyon-fejl og fandt sin angrebskollega Mikael Uhre, der midt for mål prikkede 1-0-målet over stregen.

Glæden varede dog ikke længe, for seks minutter senere mislykkedes Brøndby-backen Blas Riveros med en dribling få meter fra eget mål, så Lyons 18-årige komet Rayan Cherki let bragte balance i regnskabet.

Cherki straffede værterne igen i det 66. minut, hvor stortalentet fik alt for meget plads og efter et godt træk huggede Lyon på 2-1.

Helt galt gik det for Brøndby ti minutter senere, da Lyon-angriberen Islam Slimani steg til vejrs og øgede til 3-1 for gæsterne med et godt hovedstød.

Brøndby savnede netop den kynisme, som Lyon viste med tre mål på 19 minutter, og var aldrig for alvor tæt på at gøre det spændende i kampens afslutning.

/ritzau/



Roony Bardghji med drømmekamp

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Dansker med kongemål mod Napoli

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Har talt med Ferguson om United-job

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

Liverpool-træner er ked af prædikat

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Sidste kontrakt? ‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Rygter om AC Horsens-legende

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Målfattig storkamp i London

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Eriksen og Kjær tager afsted

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Neymar tager en tørn mere

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Tauson er færdig i Brisbane

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Ulve æder Karameller i Liverpool