Femte gang blev heller ikke lykkens gang for Brøndby, der torsdag aften led endnu et europæisk nederlag.
De blågule kom ellers i front i hjemmekampen mod gruppevinderne fra Lyon, men så faldt korthuset sammen, og franskmændene scorede tre gange på små 20 minutter, så det endte 1-3 på Brøndby Stadion.
Værterne spillede en fin første halvleg med en bundsolid defensiv og et velfungerende pres, og kort efter pausen bragte topscorer Mikael Uhre også Brøndby på sejrskurs, men flere store fejl svingede opgøret i Lyons retning.
Da Rangers samtidig slog Sparta Prag i gruppens anden kamp, kan Brøndby ikke længere nå andenpladsen og dermed gå videre i Europa League.
Niels Frederiksens tropper ligger sidst i gruppen med to point for fem kampe, men kan stadig sikre sig en plads i Conference League efter nytår ved at vinde den sidste gruppekamp i Prag om to uger.
Med fem superligasejre på stribe gik Brøndby selvtillidsfyldt ind til opgøret og var ikke bange for at spille med fra start.
I modsætning til udekampen i Lyon, hvor det i store perioder var ren overlevelse, turde de blågule gå længere frem og presse højere.
Brøndby havde ofte held til at vende spillet ind over midten og derefter ud på kanterne, hvor farten blev udnyttet. Det var også opskriften bag værternes bedste målchance i første halvleg. Den faldt i det 36. minut, men midtbanespilleren Mathias Greve blev blokeret af en vågen franskmand.
Anden halvleg var blot seks minutter gammel, da jublen for alvor brød løs på Brøndby Stadion.
Her opsnappede Simon Hedlund bolden efter en Lyon-fejl og fandt sin angrebskollega Mikael Uhre, der midt for mål prikkede 1-0-målet over stregen.
Glæden varede dog ikke længe, for seks minutter senere mislykkedes Brøndby-backen Blas Riveros med en dribling få meter fra eget mål, så Lyons 18-årige komet Rayan Cherki let bragte balance i regnskabet.
Cherki straffede værterne igen i det 66. minut, hvor stortalentet fik alt for meget plads og efter et godt træk huggede Lyon på 2-1.
Helt galt gik det for Brøndby ti minutter senere, da Lyon-angriberen Islam Slimani steg til vejrs og øgede til 3-1 for gæsterne med et godt hovedstød.
Brøndby savnede netop den kynisme, som Lyon viste med tre mål på 19 minutter, og var aldrig for alvor tæt på at gøre det spændende i kampens afslutning.
/ritzau/
INTERVIEW
Valgte Manchester United over Real Madrid
INTERVIEW
Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
TOPNYHED
SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’
TOPNYHED
Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland
NYHEDER
Fanfavorit på besøg i Brøndby IF
NYHEDER
Rune deler nyt efter mareridt
TOPNYHED
Stor Brøndby-stjerne skadet
TOPNYHED
Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi
TIPSBLADETS DOM
En kold spand vand direkte i hovedet!
NYHEDER
Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg
TOPNYHED
Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’
TIPSBLADETS DOM
Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind
EKSKLUSIVT
Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?
NYHEDER
To direktører færdige i Superliga-klub
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
EKSKLUSIVT
Dansk bomber forventer sommertransfer
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
TOPNYHED
– Cooper skyder på Schmedes
TOPNYHED
Mange islændinge kan slet ikke forstå det
NYHEDER
Dårligt nyt om AGF-stjerne
LIGE NU
OB ansætter tidligere spiller i chefstilling
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
NYHEDER
Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen
TOPNYHED
Landstræner hylder OB-komet
EKSKLUSIVT
Kan ikke kalde FC København-profil tilbage
NYHEDER
Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’
TRANSFER
AGF henter Ibrahim Traoré
NYHEDER
– Fuldstændig svigtet
TOPNYHED
Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’
TOPNYHED
Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand
NYHEDER
Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte
NYHEDER
Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
TRANSFER
AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’
AVIS
Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte
EKSKLUSIVT
Angriber er færdig i Randers FC
Et slag fra førstepladsen
INTERVIEW
Superliga-boss: Han skal slå transferrekord
AVIS
Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!
MEDIE
Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson
TOPNYHED
FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp
NYHEDER
Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser
NYHEDER
Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker
NYHEDER
Nedtur for OB: Falk ude
NYHEDER
Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’
NYHEDER
Skidt nyt til Brian Riemer?
Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer
TOPNYHED
