Personlige fejl kostede i Brøndby-kollaps

Brøndby var foran, men tabte 1-3 til Lyon, så de danske mestre må opgive drømmen om Europa League-avancement.



Femte gang blev heller ikke lykkens gang for Brøndby, der torsdag aften led endnu et europæisk nederlag.

De blågule kom ellers i front i hjemmekampen mod gruppevinderne fra Lyon, men så faldt korthuset sammen, og franskmændene scorede tre gange på små 20 minutter, så det endte 1-3 på Brøndby Stadion.

Værterne spillede en fin første halvleg med en bundsolid defensiv og et velfungerende pres, og kort efter pausen bragte topscorer Mikael Uhre også Brøndby på sejrskurs, men flere store fejl svingede opgøret i Lyons retning.

Da Rangers samtidig slog Sparta Prag i gruppens anden kamp, kan Brøndby ikke længere nå andenpladsen og dermed gå videre i Europa League.

Niels Frederiksens tropper ligger sidst i gruppen med to point for fem kampe, men kan stadig sikre sig en plads i Conference League efter nytår ved at vinde den sidste gruppekamp i Prag om to uger.

Med fem superligasejre på stribe gik Brøndby selvtillidsfyldt ind til opgøret og var ikke bange for at spille med fra start.

I modsætning til udekampen i Lyon, hvor det i store perioder var ren overlevelse, turde de blågule gå længere frem og presse højere.

Brøndby havde ofte held til at vende spillet ind over midten og derefter ud på kanterne, hvor farten blev udnyttet. Det var også opskriften bag værternes bedste målchance i første halvleg. Den faldt i det 36. minut, men midtbanespilleren Mathias Greve blev blokeret af en vågen franskmand.

Anden halvleg var blot seks minutter gammel, da jublen for alvor brød løs på Brøndby Stadion.

Her opsnappede Simon Hedlund bolden efter en Lyon-fejl og fandt sin angrebskollega Mikael Uhre, der midt for mål prikkede 1-0-målet over stregen.

Glæden varede dog ikke længe, for seks minutter senere mislykkedes Brøndby-backen Blas Riveros med en dribling få meter fra eget mål, så Lyons 18-årige komet Rayan Cherki let bragte balance i regnskabet.

Cherki straffede værterne igen i det 66. minut, hvor stortalentet fik alt for meget plads og efter et godt træk huggede Lyon på 2-1.

Helt galt gik det for Brøndby ti minutter senere, da Lyon-angriberen Islam Slimani steg til vejrs og øgede til 3-1 for gæsterne med et godt hovedstød.

Brøndby savnede netop den kynisme, som Lyon viste med tre mål på 19 minutter, og var aldrig for alvor tæt på at gøre det spændende i kampens afslutning.

/ritzau/





Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

– Der kan komme et kanonslag fra FCK

Derfor blev Ruben Amorim fyret

– Han er notorisk brutalt ærlig, åben og autentisk

‘En kæmpe ære at spille for FC København’

De henter Gregoritsch – lægetjek i dag

Den værste nogensinde?

Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Hård udmelding fra Thomas Frank

Her er Ajax-danskers millionløn

AGF binder stortalent på lang kontrakt

Drama i Man Utd – slagter Ruben Amorim

Nu kan han spille for FC København

Filip Jørgensen fremhæves af engelske medier

Sidste kontrakt? ‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Manchester City ramt af stort problem

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Afsløring: Osvald Søe solgt i kæmpe skifte til MLS

Vil købe tidligere Superliga-profil

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Falske Brøndby-rygter i omløb

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Målkongen Biereth på vild liste

Dropper fodbold – toptræner får job på McDonald’s

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

Medier fælder dom over Dorgu

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Trist melding om Emil Højlund

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

De vil købe FC Midtjylland-profil

Stor hæder til Suzuki

Han bliver midlertidig Man Utd-træner

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

Glasgow kysser The Dons

Nordfransk point i Sydfrankrig

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

Brøndby-stjerne på vej til Tyskland

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset

Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

Barcelona sejrer i lokalopgør

Baskere basker afmægtige asturianere