Femte gang blev heller ikke lykkens gang for Brøndby, der torsdag aften led endnu et europæisk nederlag.
De blågule kom ellers i front i hjemmekampen mod gruppevinderne fra Lyon, men så faldt korthuset sammen, og franskmændene scorede tre gange på små 20 minutter, så det endte 1-3 på Brøndby Stadion.
Værterne spillede en fin første halvleg med en bundsolid defensiv og et velfungerende pres, og kort efter pausen bragte topscorer Mikael Uhre også Brøndby på sejrskurs, men flere store fejl svingede opgøret i Lyons retning.
Da Rangers samtidig slog Sparta Prag i gruppens anden kamp, kan Brøndby ikke længere nå andenpladsen og dermed gå videre i Europa League.
Niels Frederiksens tropper ligger sidst i gruppen med to point for fem kampe, men kan stadig sikre sig en plads i Conference League efter nytår ved at vinde den sidste gruppekamp i Prag om to uger.
Med fem superligasejre på stribe gik Brøndby selvtillidsfyldt ind til opgøret og var ikke bange for at spille med fra start.
I modsætning til udekampen i Lyon, hvor det i store perioder var ren overlevelse, turde de blågule gå længere frem og presse højere.
Brøndby havde ofte held til at vende spillet ind over midten og derefter ud på kanterne, hvor farten blev udnyttet. Det var også opskriften bag værternes bedste målchance i første halvleg. Den faldt i det 36. minut, men midtbanespilleren Mathias Greve blev blokeret af en vågen franskmand.
Anden halvleg var blot seks minutter gammel, da jublen for alvor brød løs på Brøndby Stadion.
Her opsnappede Simon Hedlund bolden efter en Lyon-fejl og fandt sin angrebskollega Mikael Uhre, der midt for mål prikkede 1-0-målet over stregen.
Glæden varede dog ikke længe, for seks minutter senere mislykkedes Brøndby-backen Blas Riveros med en dribling få meter fra eget mål, så Lyons 18-årige komet Rayan Cherki let bragte balance i regnskabet.
Cherki straffede værterne igen i det 66. minut, hvor stortalentet fik alt for meget plads og efter et godt træk huggede Lyon på 2-1.
Helt galt gik det for Brøndby ti minutter senere, da Lyon-angriberen Islam Slimani steg til vejrs og øgede til 3-1 for gæsterne med et godt hovedstød.
Brøndby savnede netop den kynisme, som Lyon viste med tre mål på 19 minutter, og var aldrig for alvor tæt på at gøre det spændende i kampens afslutning.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER
Neestrup og co. henter stjerne
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Supercomputer: Her er VM-finalen
Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
OPTAKT
Colombia – Portugal
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
Stjerne sender Sverige videre ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
NYHEDER
